https://www.iltalehti.fi/rakkausjaseksiartikkelit/a/201806222201031212
Miehillä on valinnanvaraa. Naisten ei kannata enää nirsoilla.
Miehillä on valinnanvaraa. Naisten ei kannata enää nirsoilla.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 78
Vanhimmat
No johan on yllättävää. Miehethän alkavat jo kuolla pois 50-60 vuotiaina, joten tietysti jäljellejäävillä on kysyntää. Vaan eipä se silti tarkoita jokaisella olevan suuresti valinnanvaraa. Ja toisaalta ... kuka haluaa parisuhteen riesakseen tuossa iässä?
Kannattaa siirtää katse nuorempiin miehiin.
Niinhän monet tekevätkin. Ikävä fakta kuitenkin on se, että ihan jokainen ei kykyne sieltä nuoremmista löytämään sellaista, joka miellyttäisi ja jota miellyttäisi. Joillekin ihmisille ikäerolla on väliä, vähintään henkisellä tasolla.
Ihmiset elävät yhä pidempään kun terveystieto on lisääntynyt.
Deittausvalmentaja ... kaikkea sitä löytyykin.
Hyvistä, komeista miehistä on pula.
Maailmassa on niin paljon ylijäämää miehistä, että nainen löytää aina halutessaan miehen. Tuokin nainenhan oli mennyt Kanadaan asti miehen perässä.
Mutta jos ei halua sitä ulkomaalaista miestä eikä muuttaa edes Suomessa nykyiseltä kotipaikkakunnaltaan niin turha haaveillakaan kun korkeintaan satunnaisista seksisuhteista, ainakaan jo yli kuuskymppisenä akkana, ellei sitten huoli sitä 20-40 vuotta nuorempaa vonkaajaa vakituiseksi, niitä kyllä olis vieläkin tyrkyllä vaikka olen jo lähempänä seittemääkymppiä
Eihän sille mitään mahda, että seitsenkymppisissä miehillä on jo todella raju aliedustus. Iso osa on jo kuollut pois. Se nyt on kylmä fakta, että tuossa kohtaa samanikäisiä miehiä ei enää kaikille naisille riitä. Silloin sitä joko huolii sen nuoremman (jos tuo nuoremmuus kerta on ongelma) tai on ilman.
Naisia on enemmän kuin miehiä, ainakin Suomessa.
Niin se iäkkäämmissä menee kaikkialla ja Suomen väestö on iäkästä. Vaan kuten sanottu, niin maailmallehan tuo nainen itsekin oli reissannut.
Tyhmä nainen kiirehtii ja katuu lopun elämäänsä.
Naisia on huomattavasti enemmän vasta tuolla yli 80-vuotiaissa.
Kyllä se jo ihan 60:stä ylöspäin näkyy, että yksineläjissä on enemmän naisia ja siitä se ero vaan ikää myöten suurenee. Miehet ovat keskimäärin monisairaampia jne.
Enemmistä naisia on 55 v ylöspäin.
No olkoon vaikka 55 vuotta, 3 kuukautta ja 2 päivää, jos tuo on se kaikkein olennaisin asia. 😁
Rakkautta löytääkseen pitää olla aktiivinen, deittausvalmentaja Mia Halonen muistuttaa.
Minkähän deittailu sivuston mainos tämäkin taas on? Ottakaa miehet nyt ihmeessä yhteyttä moneenkin deitti osoitteeseen. Deittisivustot tarvitsee rahaa!!!
"Kyllä se jo ihan 60:stä ylöspäin näkyy, että yksineläjissä on enemmän naisia"
Pitää paikkaansa, ja aika moni heistäkin on eronneita, kun lapset oli kasvanneet edes lähelle teini ikää haki perheen vaimo avioeron. Teollisuudesta löytyi vielä 80 luvulle asti työpaikkoja naisille. Saivat kunnollista palkkaa ja pystyivät itse elättämään 2-3 lastakin, itsensä lisäksi. Avioerot yleistyivät, eikä perheen isän tyrannisointia tarvinnut enää sietää.
Joillain miehillä, kun oli aina talousrahatkin kukkarossaan ja niitä oli joutunut vaimo kerjäämään, jopa lasten lääkkeisiin ja jokapäiväiseen leipään.
Kotiäidin tulot oli lähinnä lapsilisät, sekä naapurin lapsen kaitsemisesta saatu pieni rahallinen korvaus. Kun omat lapset lopulta olivat tulleet tarpeeksi vanhoiksi pärjätääkseen keskenään äidin ollessa ansiotyössä. Useampi vaimoihminen otti avioeron,
Käytännössä oli uksi passattava vähemmän ja kotiolot muutenkin rauhallisemmat.
Näin ainakin olen muutamien eronneiden naisten kertoneen. Samaa voin kertoa myös ystävieni vanhempien eroista, perheen lasten kertomana. Rahaa riitti paremmin ruokaan, saivat vaatteitakin enemmän kuin ennen, eikä vanhempiensa suurempia riitojakaan tarvinnut kuunnella. Aviomies tietysti oli käärmeissään, kun maksoi elatusapuja (tai sosiaalihuolto maksoi, jos oli ihan pakkoraossa) Monet miehet jättivät myös maksamatta,
perusteena kuulemma: ettei heillä ollut enää perhettäkään.
Niin ne kouluja käymättömien naisten työpaikat olivat, elintarvike teollisuudessa, makeisteollisuudessa, rakennuksilla, metalliteollisuudessa, lääketeollisuudessa pakkaajina jne. Metalliteollisuudessa ja rakennuksilla työtätekevät naiset saivat lähes samaa palkkaa kuin miehetkin. Naisten ansiotulot mahdollistivat avioerot, eivät olleet enää riippuvaisia aviomiehen almuista.
Eikä tarkoitus ole sanoa ett kaikki aviomiehet olisivat olleet saitoja kotityranneita.
Onhan noita avioeron ottaneita naisia ihan muistakin syistä ja niitä joiden aviomies on hakenut avioeroa.
trollikka
Heti+ensimmäiseksihän+tuossa+kävi+ilmeiseksi+että+komeista+miehistä+on+kova+kysyntä+eli+noin+5%++miehistä+on+komeita+naisten+kertoman+mukaan.+Tinderin+tutkimuksen+mukaan+Tindernaisten+mielestä+80%+miehistä+on+keskimääräistä+rumempia+???
+Elikkä+50-kymppisenäkin+naiset+tavoittelee+vielä+näitä+komeita+menestyneitä+miehiä+joilla+on+varaa+valita+myös+huomattavan+paljon+nuorempiakin+naisia.
+Sitten+valitetaan+missä+kaikki+tasokkaat+miehet+on+haluamatta+nähdä+oman+tasoisia+miehiä.+Tavallinen+50v+mies+ei+ole+tavoiteltu+vaan+pikemminkin+halveksittu+ja+mahdoton+vaihtoehto.
Olette te miehet hankalia. Ikinä ei ole hyvä, vaikka teille yrittäisi antaa vapautta valita. Aina kuitenkin löytyy jotain valittamisen aihetta.
Ette te ole mitään antaneet vaan naisen on vaan kohdattava todellisuus kun 40v jälkeen ei enää voikaan valita päältä parhaita.
Te, no emme todellakaan ole. Kyllä tuo deittiguru tuossa ihan omia ajatuksiaan tuo esille. Vaan ei sekään miehille (tai ainakaan teikäläisille) kelpaa.
Aina voi ja on syytäkin valita paras päältä. Yleensä se makukin muuttuu vuosien myötä, joten parhaan määritelmäkin muuttuu. Tai ehkä se määritelmä sitten teillä pysyy samana. Mene ja tiedä.
Ei+tietenkään+kelpaa,+hänhän+puhui+vain+komeista+miehistä.+Meitä+on+kuitenkin+80%+tavallisia+miehiä+joita+naiset+eivät+huomaa.+Naiset+rupsahtaa+ulkonäöllisesti+kuitenkin+aiemmin+ja+silloin+on+pakko+maunkin+muuttua.
Naiset joutuu pian valitsemaan palstan miehistä itselleen sulhasen. Aika käy vähiin joten pitäkää kiirettä naiset.
Miksi joutuisivat? Mikä pakko tässä kenenkään on valita yhtään ketään? Hyvinhän tämä näinkin menee.
Päivän paras vitsi! Mulla on kotona tarpeeksi monta passattavaa jo ei enää yhtään vakituista lisää tähän porukkaan. Tällä hetkellä en jaksa kunnolla edes tämän porukan toiveita täyttää.
Onneksi ovat auttaneet nyt vuorostaan minua, monessa sellaisessa asiassa jonka olen tähän asti hoitanut itse, edes apuja kyselemättä.
trollikka
Nainen on se joka valitsee. Älkää nyt kuvitelko että te voisitte valita naisia.
Nainen valitsee ja mies odottaa tuleeko valituksi. Teidän palstalaisten kohdalla naiset menee ohi eikä valitse teitä.
Tiistaisin Morrien luona
Mitch
Albom
Aika typerä kirjoitus tältä valmentajalta . Eihän perus mies pääse edes trefffeille koko elämänsä aikana. Ja vielä pitäs parit treffit sopia viikolle. Höpöti höpöti. Aika kaukana mistään todellisuudesta elää tämä lady.
Eihän tuo mikään uutinen ole. Naiset tietävät erittäin hyvin, että hyvistä ja komeista miehistä on pulaa. Se ei kuitenkaan poista nirsoilua tietenkään, miksi sen takia pitäisi huono mies ottaa? Mieluummin kokonaan ilman.
Valinta on naisten. Huonoimmat naisetkin haluaa niitä samoja miehiä kuin missit joten tavis miehet jää ilman naista.
Ihmeellinen ajatus että olisi joku kiire tyytyä, tai tyytyä ollenkaan... Itse olen ainakin mieluumin sinkkuna kuin huonossa tai "ihan ok" suhteessa, mitä iloa siitä on? Naimattomat, lapsettomat naiset ovat keskimäärin onnellisempia. Ja tää "olet vanhana yksin" no edelleen mieluummin olen yksin kuin miehen kokki/hoitaja.
Samaa mieltä. Yksin oleminen on ehdottomasti paras vaihtoehto jos ei löydy ketään sellaista, jonka kanssa todella haluaa elämänsä jakaa.
Kas kummaa, kun kuitenkin on monia pareja syntynyt, joissa molemmat ovat suunnilleen samanikäisiä.
Viisikymppinen mies on kuin vanha auto. Siihen tulee koko ajan enemmän vikoja, kunnes sitä ei enää kannata korjata.
Naiset, jos jostain löydätte viiskymppisen miehen, ottakaa se heti. Nyt ei ole aikaa empiä.
Jos ei tunne mitään viisikymppistä kohtaan, niin miksi sellainen pitäisi ottaa.
Te naiset kompuroitte noiden tunteiden kanssa. Jäätte odottamaan sitä unelmien prinssiä vaikka koskaan ette ole sellaista nähneet.
Ensin pitää saada mies. Suuret tunteet syttyvät myöhemmin, jos ovat syttyäkseen.
Mitä tekee miehellä, jota kohtaan ei tunne mitään? Aivan turhaa elämän tuhlaamista.
Niin ja te miehet kompuroitte tuon pakonomaisen parisuhteen löytämisen kanssa. Jäätte odottamaan, että löydätte jonkun, ettekä tajua elämän olevan tässä ja nyt ja jokainen hetki. Kun on hyvä elämä, niin ei sitä jäädä tuhlaamaan odotellen "tunteiden syttymistä ehkä kenties ja mahdollisesti".
Katsotte yhdessä televisiota ja hengitätte toistenne feromonia.
Eipä tee mieli hengitellä sellasen feromoneja, jota kohtaa en mitään tunne. Tuskin kiinnostaa katsella samaa telkkariakaan.
Miehille se on ilmeisesti ihan sama kenen kyljessä kyhnää, näin naisena ei kyllä kiinnosta viettää aikaa kiinnostamattoman miehen lähellä.
Olen täysin samaa mieltä.
Varsinkaan lähikontaktissa ja odottelemassa jos alkais joskus kiinnostaa.
Kyllä miehet elävät täysillä ja jos joku nainen tarttuu hihaan, mies vie hänet kotiinsa.
Siellä sitten mies ja nainen voivat paremmin tutustua toisiinsa.
Alunperin kysymys oli tunteista. Mielestäni se on eri asia kuin kiinnostus.
Lähinnä nyt puhuin siitä, että jos se lähikontakti alkais kiinnostaa.
No niinhän nainenkin toimii. Ei ilmeisesti muuta eroa, kuin että miehelle (ilmeisesti) kelpaa kuka tahansa nainen, joka siihen hihaan tarttuisi. Ei siitä naisesta kai miehen sitten tarvitse etukäteen sen kummemmin pitää ja sen voi silti viedä kotiinsa. Itselleni ei tulisi mieleenikään viedä kotiini miestä, jota en jo tunne sen verran hyvin, että uskallan jo luottaa.
Eikö kiinnostus ole tunne? Pitäminenkin on kaiketi tunne?
Mutta kun nainen ei halua tarttua kenen hihaan tahansa. Siksi mies ei voi viedä naista kotiinsa.
No kyllä mulla ainakin pitää olla kiinnostuksen ja pitämisen tunteita, jotta haluan johonkuhun tutustua ja hänen kanssaan vapaaehtoisesti aikaa viettää.
Eivät ne tunteet sitä tarkoita, että heti pitää suinpäin ihastua ja hulluna rakastua. Kauhean dramaattisia kuvitelmia joillakin, että vain nuo olisivat tunteita.
Saati sitten mennä kenen tahansa kotiin.
Siihen pitää sitten tuntea taas yhtä tunnetta lisää, eli luottaa.
Olen samaa mieltä. Äärimmäisen harvat herättävät sellaisia tunteita.
Miksi pitäisi luottaa ihmiseen josta ei pidä ja jonka kanssa ei halua olla tekemisissä.
Tunne tai emootio on jonkin tuntemuksen kuten mielihyvän tai mielipahan sävyttämä tietoinen elämys. (Wikipedia)
Kiinnostus on älyllistä uteliaisuutta.
Myönnän, että minulla on dramaattisia kuvitelmia palstanaisten tunne-elämästä.
En kai mä niin sanonut? Jotta jonkun kanssa lähtisi tämän kotiin, niin siihen ihmiseen pitää luottaa. Ainakin itseni näin naisena pitää luottaa. Se on oikeastaan ihan sama onko se toisen kotona vierailemisen syy pitäminen ja kiinnostus tai vaikka hiustenleikkuu. Molemmissa tilanteissa tarvitsen luottamuksen tunteen.
Kiinnostus ei sitten tuota sinulle mielihyvää? Minulle se kyllä tuottaa, paljonkin. On äärimmäisen tyydyttävää ja mielihyvää tuottavaa viettää aikaa kiinnostavan asian parissa tai kiinnostavan ihmisen seurassa.
Ei ole ketään sellaista josta olisin kiinnostunut, joten ei ole tarvetta viettää aikaa kenenkään kanssa.
Ikävää. Itse kyllä tunnen kiinnostavia ihmisiä, vaikken heitä kohtaan romanttista tai seksuaalista kiinnostusta tunnekaan. Mun elämäni ei ole niin kovin dramaattista ja tunteet valtavia ja maata järisyttäviä.
Älylliset haasteet ovat aina kiinnostaneet ja ihmisen mieli.
Mutta parikymppisenä en etsinyt rakkautta ja suuria tunteita. Seksi oli tärkeää.
Sä ajattelet niin kovin dramaattisesti. Suuret tunteet ovat pidemmän päälle aika rasittavia. Mulle riittävät paljon pienemmätkin, mutta ne pienemmät ovat ehdottoman välttämättömiä. Pelkällä seksillä taas en tee yhtään mitään. Oma käsi ajaa saman asian, näpsäkämmin ja vähemmällä vaivalla.
Ei ole minullakaan romanttisia tai seksuaalisia tunteita ketään kohtaan, mutta en koe tarvitsevani siltikään uusia ihmisiä elämääni. Ei vaan ole sellaista tunnetta, että haluaisin tustustua keneenkään. Ei ole tarvetta keskustella kenenkään kanssa mistään. Olen tottunut hiljaiseen rauhalliseen elämääni ja ainoa mikä puuttuu on työpaikka. Myös se, että rankkojen kokemusten vuoksi tarvitsen hiljaisuutta ja omaa aikaa. Tuntuu ahdistavalta, että tällaisessa tilanteessa pitäisi ruveta kaveeraamaan tuntemattoman ihmisen kanssa. Ei ole mahdollista.
Ehkä ei koskaan.
No mutta eihän se ole ongelma. Jos ei kiinnosta, niin ei kiinnosta. Eihän se ole mikään pakko.
Itse en voi työni takia välttyä uusien ihmisten tapaamiselta, joten eipä mullakaan vapaa-ajallani siihen sen suurempaa tarvetta ole. Mä en muutenkaan ole niin yltiösosiaalinen, vaikka sosiaalinnen introvertti olenkin. Sosiaalisuus syö voimavaroja ja sitten pitää saada ladata akut kaikessa rauhassa. Mä en kauaa jaksais katsella jotain kovin sosiaalista yksilöä, jonka kanssa pitäisi jatkuvasti seurustella. Joku tollainen aloituksen artikkelissa kuvailtu treffailu olisi kyllä pahin painajainen.
Tämä keskustelu vähän puuroutui kun kaikki olemme täällä muumeina.
Mutta varmaan tähän aiheeseen taas palataan. Nyt on aika mennä nukkumaan, öitä.
Kuinka monella ihmisellä oikeasti on aikaa ja halua ravata treffeillä monta kertaa viikossa ja aina eri ihmisen kanssa? Mä en vaan todellakaan tajua näiden treffigurujen neuvoja. Eikö heillä itsellään todellakan ole mitään muuta elämää? Ilmeisesti ei ja mielenkiintokin riittää tollaseen jatkuvaan treffailuun.
Sanoppa muuta. Eikä halua treffata ketään, silloin kun siihen ei ole kiinnostust eikä jaksamista.
Työstähän tuo jo käy, jos pitää pakolla vähintää pari kertaa viikossa käydä treffeillä. Ainakin itselläni tuollaisesta olis ilo ja hauskuus kaukana.
No tuohan vaikuttaakin olevan tuollasta miehen metsästämistä, josta on hauskuus kaukana. Etsitään "komeaa viisikymppistä, joka on kovaa kamaa treffimarkkinoilla" hampaat irvessä ja veren maku suussa. Pitää olla "valpas ja aktiivinen" ja "pistää verkkoja vesille" ja kiertää tapahtumia ja kas kun ei hankkia vainukoiraa ja ilmoitusvahtia. Ja "kalenterissa kannattaa aina olla parit treffit sovittuna" niin voi sitten perua ne, jos sattuu löytämään sopivan.
Kamalaa elämää tuollainen.
Naiset kyllä valitsee. Eivät ne vastaa tavis miehille- Ovat mielummin sinkkuja jos eivät saa komeaa top 10 miestä.
Nainen valitsee kuka pääsee harrastamaan seksiä mutta mies valitsee kenen kanssa aloitetaan parisuhde.
Kukaan mies ei ole koskaan saanut naiselta pakkeja parisuhde-ehdotukseensa?
Niinno, jos pitäisi 50-60-vuotiaana vielä paria etsiiä, niin en muutenkaan kilpailisi miehistä, joten mulle yks hailee kelpaisinko yhdellekkään miehelle. Kun oikeastaan mulle on ihan sama kelpaisinko kellekkään.
En usko, että yksinään niin hirveetä on, että pakko olis jollekin kelvata tai kuka vaan kelpuuttaa. Tuossa iässä on mielenkiintoisempaakin tekemistä, kun jahdata miehiä.
Taitaa tuo alotuksen artikkeli kertoa enemmän tuon deittailugurun omasta asenteesta elämään ja parisuhteeseen.
Luulen kanssa niin.
Ilmeisesti on kun tulee pakkeja nelikymppisiltä naisilta niin heillä on varaa valita.
Nytkö ei enää kannata?