Autetettavia lukuisia määriä ukrainalaispakolaisia saatta aiheuttaa hämmennystä tapakulttuureissa. Lapset huutaa myöhään pihoilla kuin irtolaiskakarat, missä vanhemmat? Roskaa luonoa ,ei kukaan neuvo että iso määrä roskia ja jätteitä viedään roskapönttöön. Koirat haukkuu yömyöhään ja ihminen ei komenna kun naapuritaloissa yritetään saada ilta ja yörauhaa . Enin osa kansalkisista menee töihin aam uisin eikä ole v apaaherroina kuten maahan tulijamme. Valton kun ottaa suuret määrät ihmisiä maahamme korttelihimme,hetä täytyy opettaa että iltsrauha kunnioitetaan ,luontoa ei roskata eikä tuhota .Tuntuu että sielläpäin maailmassa eletään kuin villissä lännessä vailla opetettuja sääntöjä. KYSEESSÄ kymmen iä tuhansia tulokkaita ja perus sääntömme ja lakimme ei ole tiedossa.KETKÄ VALISTAA ja on päävastuussa heidän sopeutmisessaanettei mene ihan hulinaksi?
Suuri määrä ukrainaiaispakolset sivistetetävä tapoihimme.
Anonyymi
37220
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Lähtikö Suomesta perheet sodan aikana naapurimaihin karkuun? Eivät lähteneet, vaan jokainen osallistui maanpuolustukseen. Tarvitsee tehdä ruokaa, ammuksia, vaatteita ja pitää yhteiskunta pyörimässä!
Akat kakaroineen makean elämän perässä, ja rikkaat suomi ihmiset asuttaa vielä n oita koteihinsa. Missä solidaarisuus suom alaisia yh äitejä kohtaan?
Kyllä sitä apua löytyy kun haet
Lähti+niiltä+alueilta+melkein+kaikki,+jotka+olivat+sotatoimialueella!!!!+Etkö+ole+Karjalasta+kuullut,+sieltä+tuli+porukkaa+pitkissä+jonoissa+11%+koko+Suomen+väestöstä+pakkautui+muualle.
Että kehtaat. Mariupolin koko kaupunki raunioina, likaista vettä, koleraa... ja monet muut.
Ei kai ne nyt ihan pohjimmaisia ole ? muistan lasten olleen sitä mieltä, että suomen koulu apukoulu heidän kouluun verrattuna !
Tarkoitat varmasti näitä etelämmästä tulleita , näin ja kuulin heistä hauskan esimerkin , mutta olivat talossa varmasti vuokralla , säälin naapureita 🤣🤣🤣
Tätä tarkoitin ,tulijat etupäässä laiskoja mukavamman elämän haussa, naapurit kärsii,ympäristö kärsii.
On se kumma kun meidän ulkomaiset naapurit ovat ihan hiljaa ,vaikka on lapsiakin.wn vaihtaisi juoppoihin suomalaisiin.
nyt heille tuli hyvä saumma päästä euro pöytalle
toiselle on iso huolen aine, kuinka ne siirtää rahat Suomesta ukrainaan
katso heidän facebook sivu, ne liiku jatkuvasti sinne tänne, toiset kysele kannatako lähteä Suomeen, mitä valtio heille maksaa, kuinka paljon ne voi säästä
Puola 1.7.22 lopetti ilmaiset bussi ja juna matkat ukropille
Suomi vain korva kaikki, älytönta
Nimi "ukrop:ppi" oli ja on rasistinen Venäjäläinen slangi termi jota käytetään kuvailemaan Ukrainalaisia.
Eikös noissa säännöissä ole jotain rasismista täällä suomi24ssa?
"Suuri määrä ukrainaiaispakolset sivistetetävä tapoihimme."
Niin on.
Minä vaan pohdiskelen, että voiko kirjoittaessa änkyttää?
Terveisin, Moktar. ;)
PS. Ei sinunkaan kannattaisi pää vääränä huudella muiden kirjoitusvirheistä. ;)
Älä mene toiseen aiheeseen-pysy aloittajan aiheessa, ei epäolennaisuuksia sivistävään keskusteluun-
Itselläsi on pää vääränä, jonkun mongoliäijän museokuva.
Irvikuva.
OSUI ja upposi itseään järjen jättiläisenä pitävälle,,
Ukrainaisnaiset maalta muuttaneita, lapsia paljon , ehkäisystä ei tajuta mitään, tuntuu että oikein valikoi missä massaa parhaat sossutuet-nyt loppu ilmais kuljetuksille! Ihmeen pinnalliksia vaikka turvaan muka piti päästä.Häipykööt.
Kyllä ne pommit ovat tännekin osoitteen löytäneet aikanaan. Silloin mm. Ruotsi otti vastaan meidän pakolaisia. Ei kannata olla turhan herkkä parjaamaan. Yleisesti ottaen Ukrainalaiset naiset ovat yliopiston käyneitä ja sivistyneitä. Ei se lapsien osa asua muissa maissa ole heidän valintansa. Olla koulussa kielitaidottomana ei ole kadehdittavaa. Ukrainalla on asosatiosopimus EU:n ja sen jäsenmaiden kanssa vuodesta 2014 lähtien. Kyllä koko EU on ollut ottamassa vastaab pakolaisia Ukrainasta. Se bussilipuista nillittäminen on lapsellista. Pakolaiset, jos asuvat noissa pakolaiskeskuksissa täällä saavat 98e kuukaudessa käyttöön ruuan lisäksi. Ei siitä kannattaisi olla kovin kateellinen. Someron kierrätyskeskus haluaa omansa tuosta 98 eurosta. Kirjoitus IltaSanomissa. Yksityiset hyvää tarkoittavat ihmiset, joita on ollut paljon, antakaa lahjoituksenne suoraan sellaisille organisaarioille jotka eivät rahasta ilmaisilla lahjoituksilla.
Joten pyytäisin että sodan vuoksi täällä olevia pakolaisia ei turhaan parjata. Monet ovat valmiita menemään ja ovat jo menneet takaisin Ukrainaan.
Ruotsi otti Suomesta lähinnä kaupunkien orpolapsia tai lapsia joilla ei ollut sijoituspaikkaa maaseudulla. Naisilla oli myös työvelvoite, eikä siihen maailmanaikaan voinut mennä toiseen maahan täysihoitoon ilmaiseksi!
Juurinäin- nykyaikana pakolaiset paljon laskelmoivampia kuin 40-luvulla! Vertailevat keskenään paikkojen paremmuutta ja tukiaisia. SUOMI VETÄÄ JOSTAIN SYYSTGÄ ENITEN ED MAINITUISTA SYISTÄ . Pakolaisten lapset sotkee ja meluaa ja valvovat aamuyölle kerrostaloissa ainakin KESKI-SUOMESSA. Vanhemmat levottomsn oloisia eikä läsänä aina neuvomassa koulu ikäisi' kakaroitaan,ihmeen iloisia hätään nähden-
Asoista saa keskustella,mitä koetaan. Onhan täällä työttömät ja yh ollut aina ykkösasemissa haukkulistoilla.pakolaisten asioista pitää keskustella -
Komissio on ryhtynyt välittömiin toimiin, jotta Ukrainan sotaa paenneita ihmisiä vastaanottaneilla EU-mailla olisi käytössään riittävät taloudelliset resurssit.
Komissio on maksanut EU-maille ennakkomaksuina<<< yli 3,5 miljardia euroa koheesiota>> ja Euroopan alueita tukevasta elpymisavusta (REACT-EU-väline). Ennakkorahoituksen lisäyksen myötä EU-maat voivat saada nopeammin rahoitusta infrastruktuuriin, majoitukseen, tarvikkeisiin sekä työllisyyttä ja sosiaalista osallisuutta edistäviin toimiin ja koulutus-, terveydenhuolto- ja lastenhoitopalveluihin käytettäviin menoihin.
Puola otti yli 3 000 000 miljonaa pakolaista. Suomi oli yksi noista EU maista jotka sanoivat olevansa valmiita ottamaan pakolaisia. Koeta nyt vaan sulatella.
oikaisu, siis 3 miljoonaa.
Kuule persut ei lopeta narinaansa ,koska se on ainoa jota osaavat.
Osaako se sulatella ? Wpäilen
Aivan. Moktar avasi tämänkin ketjun anonyymina, jotta pääsisi öyhöttämään kielioppivirheistään itselleen ja uhriutumaan kun saa palautetta temppuilustaan.
Kyllä tuo nimimerkki olisi paras ensin bannata ja sitten deletoida kokonaan. Palstalla on aina rähinää kun trolli on öyhöttämässä aina muuta asiaa kuin avauksissa käsitellään. Outoa vaan tuollainen kuonoonsa kerjääminen, aina sama juttu.
M.O.T.
Säälittävä tyyppi todellakin.
Kyllä Ukrainalaiset integroituu yhteiskuntaamme…
Toivottavasti, kuten muslimit,,
Kumma kun niin kehuttiin Ukrainasta tulevien ihmisten olevan lukeneita ja ammattitaitoisia mutta työelämään ei ole päästy vaan käykä samoin kun somalit ja irakilaisille että kymmenen vuoden päästä jonotetaan kelan ovilla maksattamaan puhelin, asumisen, ruokalalaskut. Sen lisäksi lapsilisät ja elatusmaksut kun isillä niin monta naista ja lapsiluku kasvaa kun jaksaa sekstailla kun työt eivät rasita. Äänekkäitä meluajia jotka eivät välitä kun itsestään eikä hiljaisuus klo 10 jälleen ole heille mikään selvyys.
Mitäs sitä Nato vastaiselle Venäjän ja Putinin ystävälle sinimustamokagubtalle muuta kuin että nillität taas ukrainalaisten sotapakolaisten perään?
Sinunko naapuriksi ne kaikki tuli kun noin tarkkaan tiedät ?
Taidat nyt sotkea ukrainalaiset tänne aiemmin lähiidän/afrikan suunnalta tulleisiin.
Täällä on ukrainalaisia ollut töissä pitkään ja tuskin edes olet huomannutkaan heitä, ainakaan kirjoitustesi perusteella.
Jos ketä häiritsee ukrainalaiset ottakoon somaleita tilalle!Meinaan siedätyshoitoa siitä parhaasta päästä!
Saisitte hävetä. Lähtivät reppu selässä, lapsella nalle kainalossa pitkälle matkalle ties mihin. Monet suuntasivat sinne päin, jossa oli tuttuja tai sukulaisia.
Ei ole monella enää kotia, kodit on pommitettu tai ryöstetty kaikki irtoava. Maassa ei taida tänä vuonna kasvaa paljonkaan tänä vuonna, tankit vyöryvät, tulee ohjuksia ja pommeja. Ei ole vettä tai sähköä.
En yhtään ihmettele vaikka lapsilla olisi minkälaisia käytöshäiriöitä! Kun näissä meidänkin hyvissä oloissa kasvaneilla lapsilla on!
osaavat varastaa paskoa tielle lämpösän ukrainan kakan aiheuttaa liikenneruuhkan
Minun kokemukseni ukrainanpakolaisista pelkästään positiivisiä. Ahkeria, avuliaita ja erittäin kiitollisia saamastaan turvapaikasta. Heti ovat palaamassa kotiin kunhan ryssänketun saavat ajettua maastaan pois.