autolla Torreviejaan lokakuussa 2022

Anonyymi

oletteko lähdössä matkailuautolla lokakuussa Torreviejaan ,pääsisikö perässä kulkijaksi ,meille matka sinne on ensimmäinen ja vähän jännittää.onko tiedossa onko ollut paljon autoihin kohdistuneita varkauksia.

8

502

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Muista vaihtaa jakohihna ennen kuin lähdet reissuun. Kuopiosta neuvotaa

      • Anonyymi

        Onko pöpilä kiinni heinäkuun ajan?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko pöpilä kiinni heinäkuun ajan?

        Kannattaa kysyä Palstavahdilta , on vakituinen asiakas pöpilässä


    • Anonyymi

      Nykyisin joutuu sitten hieman selvittelemään kohde- ja läpiajomaidenkin LEZ-alueita, eli missä ja millä ehdoilla autollaan saa ajaa ja tarvittaessa tilata tuulilasiinsa paikallisen "saastetarran" sekä kirjautua edeltä käsin systeemiin (vaadittuine dokumenttiliitteineen), maasta ja alueesta riippuen.

      *

      "What are Low Emission Zones? - What are the differences between APZs, LEZs, RTZs and ZEZs?"

      - https://www.renaultgroup.com/en/news-on-air/news/low-emission-zones-lezs-in-europe/

      *

      Edelleen käytännön lisähaaste on se, että nuo eri rajoitteet ja kiellot ovat paikkakunta- ja aluekohtaisia _erilaisine_ sääntöineen samankin maan sisällä.

      Vaikkapa tulevalla lomakaudella Suomesta Euroopan kierueelle autolla lähteville on tiedossa oikein kunnon byrokratia-jysäri, sillä joka maahan tarvitsee hankkia omat maakohtaiset "saastetrransa" ja useinkin ulkolainen auto tulee myös edeltä käsin rekisteröidä ko. maan eko-systeemiin. Joisskain maissa se tulee tehdä vielä erikseen alue alueelta.

      Vaikkapa Barceloonassa tulee systeemmiin kirjautuakseen todistaa auton Euro-luokka, todistaa olevansa ko. auton omistaja ja antaa osoitetietonsa.

      "Driving in Barcelona. Everything about its Low Emission Zone"

      - https://www.lugaris.com/en/driving-in-barcelona-everything-about-its-low-emission-zone/

      Sitten kun vastavan selvitystyö ja rekisteröinti-bazarin saa toteuttaa pahimmillaan jokaa ainoaan maahan ja eri alueille ja selvittää jokaisen rajorajoite-kieltoalueen omat erityissäännöt.

      Kun EU on ahkera direktiivejä luomaan, niin yksi ehdoton minimi olisi koko EU:n kattava auton eko-luokan osoittava tarra, jotta niitä ei tarvitsisi hankkia joka ainoaa maata varten erikseen.

      Tuossa tuhannen kirjavassa ajorajoite- ja kieltoviidakossa on jo itsessään aivan riittävästi ongelmaa selvitettäväksi.

    • Anonyymi

      Minä kävin kerran Fiatillani Englannissakin. PALSTAVAHTI KUOPIOSTAÅ8P

      • Anonyymi

        Eivät osanneet LaPIN aUTOSSA vaihtaa ropottivaiheen sulaketta, oli pitkä ja hankala matka ajaa takaisin Kotkaan !!!


    • Anonyymi

      No voi harmi. Oletko lukenut minun Fiatin vikalistaani. Se on kanssa mielenkiintoista luettavaa nauramatta. Päivän makasin auton akka kun vaihdoin pakoputn kumilenkkiä. Rumatikki sökähti taas. Palstavahti Kuopiosta

    • Anonyymi

      ei sulla Palstavahti mitään akkaa ole, että olisit sen alla maannut koko päivän

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      99
      6592
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      366
      6166
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      3043
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      111
      2514
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2165
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1804
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1663
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1340
    9. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1315
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1237
    Aihe