Miksi Sannaa kutsutaan Sannaksi, Sipilää Sipiläksi?

Siis toista etunimellä ja toista sukunimellä. Kun mietin tuota, niin tajusin, että aivan luonnollisista syiistä.
Kassatyttöä on aivan luonnollista kutsua etunimellä ja diplomi-insinööri yritysjohtajaa taas kunnioittavasti sukunimellä.
36119
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

Persuporvari taas haukkumassa naispääministeriä kun ei muuta osaa.

Äänestä
  • Asiallinen linkki, muuten vassarivaletta.

    Äänestä

Ajatella ja molemmat ovat tai ovat olleet Suomen tasavallan pääministereitä!

Toinen hallintotieteiden maisteri ja toinen diplomi-insinööri.

Toisen lopputyö oli 'Innovaatiojohtaminen suunnittelutoimistossa, 2003' , toisen
'Pormestarien Suomi. Tarkastelussa poliittisen johtamisen ammattimaistuminen viidessä Suomen kaupungissa. (Arvosana: hyvä)
Hallintotieteiden kandidaatti 2012, Tampereen Yliopisto '.

Kumpi on kumman, siinäpä pulma.

Äänestä

Hallintotieteiden maisteri 2017, Tampereen Yliopisto , toi 2012 oli kanditutkinto, kopsasin väärän rivin.

Äänestä

Mistä se siis johtuu? Naisvihasta. Joillekin koulutetut naiset ovat kyllä punaisen vaate ja aiheuttaa suorastaan raivoa. En tiedä miksi!

Äänestä

Miksi Jussia kutsutaan Jussiksi. Siksi kun ei kehdata tarjoilija pojaksi kutsua.

Äänestä
  • Minä ainakin kutsun hullu-Jussia joskus tarjoilipojaksi.

    Äänestä

Kansanihmisiä uskalletaan kutsua tuttavallisesti etunimellä. Diktaattoreja, kuten Putin, ei haluta samalla tavalla pitää ystävinä. Sipilässä oli hieman samaa vikaa. Anasti A-studion ohjelmaslotin pelotellakseen kansaa omien mieltymystensä taakse.

Äärioikeistoporvarit eivät ole ihmisen asialla. He haluavat orjuuttaa ihmiset. Tämä on syytä pitää mielessä, kun pohtii pitäisikö äänestää kokoomusta vai persuja, vai aivan jotain muun puolueen ehdokasta.

Äänestä
  • Niin juuri.

    Äänestä

Onko Sanna tehnyt muitakin töitä kassa neidin lisäksi?

Äänestä
  • Mitä nyt vähän Ilmarin kanssa...

    Äänestä

  • Oletko sinä.onko Jussi tarjoilijapestin jälkeen.verorahoja kulutti täysin tyhjänpäiväiseen aiheeseen.mikä siinä Sannan kesätyössä niin kismittää. Eikö se ole työtä ?

    Äänestä

  • Vaatetuksesta päätellen on jonkun alan kauppias kun pukeutuu silleen et stringit loistaa päällyshousujen läpi.

    Äänestä

  • Ollut Seiskan kuvauksissa.

    Äänestä

Seurannut lesboilua ja lukenut esiintymisoppia.

Äänestä
  • Sipilä on siten terve mies. Ei lepsoilun seurailussa ole mitään väärää.

    Äänestä

  • Höpöhöpö

    Äänestä

Jostain syystä presidentistämme puhutaan Sale ja Sauli, kuin myös Urkki, Manu ja Tarja. Kuningatar Elisabethista puhutaan etumimellä. Vladimir Putinista puhutaan sukunimellä. Aloittajan logiikka pettää.

Etunimen käyttö saattaa sittenkin viitata siihen, että henkilö on otettu 'omaksi': meidän pressa, meidän pääministeri, meidän kuningatar...

Äänestä
  • Ei.

    Vladimir - niitä on paljon niin urheilijoita kuin muina. Vaikea olisi tietää kenestä puhutaan.

    Esim. Juha Mieto. Ei puhuttu Juhasta. Eikö häntä otettu omaksi kun "Mietaa" oli enemmän käytössä. Juha-nimisiä aivan liikaa.

    Logiikkasi petti, hyvä yritys tosin.

    Äänestä

  • Näin on.on Salea ,Jenniä ,Sannaa ym. Oliko ne kaikki kassatyttöjä.

    Äänestä

Nimellä kait ihmisiä kutsutaan?

Äänestä

Kassatyttö tehnyt paljon virheitä

Äänestä
  • Missä asiassa luuseri ?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Missä asiassa luuseri ?

    Hallituksen asioissa.
    Vissiin opiskellessakin, kun tuollainen kevyen sarjan tutkinto vienyt 10v.
    Eihän Kassa tosiaan mikään DI ole.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hallituksen asioissa.
    Vissiin opiskellessakin, kun tuollainen kevyen sarjan tutkinto vienyt 10v.
    Eihän Kassa tosiaan mikään DI ole.

    Kassa osaa käsitellä rahaa, ja siksi talous kasvaa Suomessa ennätysvauhtiin vuosikymmeniin.

    DI keskittyi askartelemaan hyrriä ja muita jänniä asioita. Ei DI ymmärrä mitään valtion johtamisesta. On pelkkä putkiaivo, joka osaa yhden asian, mutta ei yhdistellä eri asioita.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kassa osaa käsitellä rahaa, ja siksi talous kasvaa Suomessa ennätysvauhtiin vuosikymmeniin.

    DI keskittyi askartelemaan hyrriä ja muita jänniä asioita. Ei DI ymmärrä mitään valtion johtamisesta. On pelkkä putkiaivo, joka osaa yhden asian, mutta ei yhdistellä eri asioita.

    Pieni korjaus, se on inflaatio, mikä on ennätystasolla.

    Talouskasvu toiseksi heikointa EU:ssa:
    https://www.iltalehti.fi/talous/a/4791e171-1bb4-4793-9f8d-896c012d9b50

    Mutta kyllä Sanna ihan hyvä kassatyttö olisi, ehkei nyt Stockmannille, mutta vaikka Halpa-Halliin.

    Äänestä

  • Jussi ollut joskus kassatyttökin, missä? Peltolammilla missä tarjoilikin?

    Äänestä

Miksi te ette Jussia kutsu tarjoilijapojaksi ?

Äänestä
  • Siksi, että Jussi Jokinen pelaa jääkiekkoa.

    Äänestä

Minusta taas kaltaistasi tyyppiä on syytä kutsua tyhmäksi kusipääksi. Eikö olekin ihan reilua?

Äänestä
  • Sinäpä sen kokemuksesta tiedät.

    Äänestä

  • Tyypillinen PV:n kommentti. Noloa.

    Äänestä

  • On aika sivistymätöntä nimitellä. Mikä on koulutustasosi? Peruskoulun ala-aste, entä yläaste?

    Äänestä

No kun sipilä on boomeri, setämies, pappa.

Äänestä

Minä kutsun Sannaa Sannaksi mutta Sipilää pöpiläksi, kumpikin on kutsumanimensä ansainnut 😁 😆 😅 😂 🤣

Äänestä

Ei sen kutsumanimen niin väliä muuten, tärkeää on että kuulija ymmärtää kenestä puhutaan. Mutta tasavallan demokraattisesti valitun hallituksen pääministerin kutsuminen jollain muulla ammattinimikkeellä sinä aikana kun hän on oikeasti virkaa tekemässä, on vaan ihan kardinaalimoka. Siis kirjoittajan oman tyhmyyden julkinen paljastus ja häpeä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Siis toista etunimellä ja toista sukunimellä. Kun mietin tuota, niin tajusin, että aivan luonnollisista syiistä.
Kassatyttöä on aivan luonnollista kutsua etunimellä ja diplomi-insinööri yritysjohtajaa taas kunnioittavasti sukunimellä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu