En arvosta

Työkkärin työtä yhtään, arvostus mun kohdalla sitä työtä kohtaan on 0. Siinä työssä ei ole yhtään mitään sellaista joka kaipaisi arvostusta.
35118
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 35

Vanhimmat

En arvosta kenenkään muun työtä kuin vain omaa työtä. En arvosta muita ihmisiä ainoastaan itseäni.

Äänestä

Ei ne sinun arvostusta kaipaakaan, olet työvoimaviranomaisen silmissä arvoton vätys jota pitää pyrkiä tukistamaan

Äänestä
  • Työvoimaviranomaiset ovat arvottomia vätyksiä, joita pitää pyrkiä tulostamaan. Tekisivät oikeaa, tuottavaa työtä, menisivät vaikka risusavottaan!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Työvoimaviranomaiset ovat arvottomia vätyksiä, joita pitää pyrkiä tulostamaan. Tekisivät oikeaa, tuottavaa työtä, menisivät vaikka risusavottaan!

    Heidät pitää uudelleenkouluttaa pakolla lähihoitajiksi vanhustenhuollossa tarvitaan käsiä tekemään töitä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Heidät pitää uudelleenkouluttaa pakolla lähihoitajiksi vanhustenhuollossa tarvitaan käsiä tekemään töitä.

    Sitten pitää muuttaa lakia niin, että yhden ihmisen on mahdollista suorittaa useita, jopa kymmeniä keskiasteen tutkintoja ja niihin pitää kaikkiin saada opintotukea ja opintolainaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sitten pitää muuttaa lakia niin, että yhden ihmisen on mahdollista suorittaa useita, jopa kymmeniä keskiasteen tutkintoja ja niihin pitää kaikkiin saada opintotukea ja opintolainaa.

    Ja kuka sen opintolainan maksaa kun edellisetkin on maksamatta?! No, valtio maksaa ja antaa anteeksi kaikki opintolainat, vai mitä?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Heidät pitää uudelleenkouluttaa pakolla lähihoitajiksi vanhustenhuollossa tarvitaan käsiä tekemään töitä.

    Entä jos sattuu joku väkivaltainen ihmisvihaaja koulutettavaksi? Semmoista sitten pidetään väkisin lähihoitajana?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Entä jos sattuu joku väkivaltainen ihmisvihaaja koulutettavaksi? Semmoista sitten pidetään väkisin lähihoitajana?

    Niitä on soster- ala jo täynnä. Kyllä sinne ihmisvihaajia ja sosiopaatteja vielä mahtuu.

    Äänestä

Samoin en minäkään arvosta sitä työtä, siinä ei ole mitään arvostamista täyttä paskaa koko työ.

Äänestä

Sanoin kerran työkkärissä virkailijalle että sinusta ei ole mitään hyötyä työttömälle koskaan. Et osaa yhtään sen enempää mitä työtön osaa. Et voi neuvoa työtöntä työn haussa etkä missään muussa asiassa. Työttömänä osaan kaiken sen mitä se virkailija ja yritin sitä kuumottaa että pääsenkö työkkärin töihin koska osaan tietokonehommat paremmin kuin se virkailija. Kysyin kenelle voin puhua ja valittaa sen virkailijan ammattitaidottomuudesta. Jotain se mumisi ja oli paineessa koska painostin sitä. Kysyin myös siltä kaikenlaista että rikkooko se lakia painostamala työttömiä kuntouttavaan. Minua yritti painostaa ja kyselin lisää että saako se yksin päättä onko työtön työkyvytön ja kuntouttavan tarpeessa. Pyysin taas sen esimiestä paikalle mutta se sanoi sitten aika loppu työnhaku uusitaan. Sen jälkeen eivät ole pyytäneet käymään.

Äänestä

Kukapa tollasta työtä edes arvostaa, kun ei edes suurin osa tottele mitä ne virkailijat sanoo. Ja niille voi sanoa mitä vain ja ne uskoo.

Voit sanoa että oot hakenu töitä vaikka et oikeasti oo ja ne virkailijat uskoo sen.

Äänestä
  • Hahahaha, näinkö luulet. Kysyttäessä sinun pitää pystyä todistamaan mitä olet hakenut ja milloin. Vetelehtiminen loppuu NYT.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hahahaha, näinkö luulet. Kysyttäessä sinun pitää pystyä todistamaan mitä olet hakenut ja milloin. Vetelehtiminen loppuu NYT.

    Sen ku kertoo vaa muutan työpaikan, joka ikinen kerta menny läpi mun kohdalla. Esim viimeeks ku soitti työkkäristä ja ne kysy mihin oon hakenu nii sanoin 4 työpaikan nimen ja se riitti. Ne vaa totes että hyvä juttu, eli niille voi sanoa ihan mitä tahansa ja ne uskoo sen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sen ku kertoo vaa muutan työpaikan, joka ikinen kerta menny läpi mun kohdalla. Esim viimeeks ku soitti työkkäristä ja ne kysy mihin oon hakenu nii sanoin 4 työpaikan nimen ja se riitti. Ne vaa totes että hyvä juttu, eli niille voi sanoa ihan mitä tahansa ja ne uskoo sen.

    Jossain vaiheessa se ”uskominen” ei enää riitä, sanktiot odottaa vempulaa

    Äänestä

itse+arvostan+paljonkin.+TE-toimisto+ja+sen+ammattitaitoiseet++virkailijat+tekevät+merkittävää+yhteiskunnallista++työtä.++90+%+työttömistä+työnhakijoista+on+jopa+kiitollisia+siitä+että+TE-toimiston+väki+koettaa+monin+tavoin+jelpata++ja+motivoida+työttömiä++löytämään+tiensä+työmarkkinoille.+On+tarjolla+koulutusta,+opastusta,+neuvontaa,+motivointia+itsensä+kehittämiseen,+kuntoutusta,+työkokeilua,+palkkatukea,+työllistymissuunnitelmaa,+Monia-alainen+lähestymistapa+(TE-toimisto,+kunta,+Kela,terveydenhoito,poliisi,+RISE,+Päihdehuolto,+vakuutusyhtiöt,++työttömyyskassat,++oppilaitokset,+kurssikeskukset,+++oppilaitokset+,+sosiaalitoimistot,+mielenterveystyö,+vertaistuki+jne.+)+on+tärkeällä+sijalla+kun+työttömille++koetetaan+löytää+polku+takaisin+ihmisarvoiseen+elämään.++Kiitos+siitä.Sille+ei+tietenkään+mitään+voi+että+10+%+periaatetyöttömistä+edellyttää+että+yhteiskunnan+ja+hyvinvointivaltion+tehtävänä+on+antaa+heille+ilmaista+rahaa+ilman+mitään++työllistymisvelvoitetta.+Kaikki+mitä+TE-toimisto+ehdottaa+ja+maanittelee+tekemään+saa+näiltä+ikuisilta+elämäntapatyöttömiltä+vain+keskisormea+palkaksi,

Äänestä
  • 1200 uutta verorahaloista yöttömiä palvelmaan.

    Kyllä ne polut siitä aukee.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    1200 uutta verorahaloista yöttömiä palvelmaan.

    Kyllä ne polut siitä aukee.

    työttömiä

    Äänestä

  • "Kaikki+mitä+TE-toimisto+ehdottaa+ja+maanittelee+tekemään+saa+näiltä+ikuisilta+elämäntapatyöttömiltä+vain+keskisormea+palkaksi,"Saavat+toki+keskisormea.+Mutta+saavat+myös+verorahoista+vähintään+kaksi+ja+puoli+donaa+kuussa+plus+suoriutumislisät+päälle+(enimmillään+45%+palkasta)+ja+muut+lisät+päälle,+sekä+työsuhde-+edut+kuten+ilmaiset+lounaat,+salikortit+ja+virkistyspäivät.+Halvemmaksi+tulisi+veronmaksajille+ja+kansanterveydelle+jos+heidät+kaikki+päästettäisiin+tuosta+raskaasta+ja+stressaavasta+työstään+toimeentulotukilomailijoiksi.+Näimmehän+me+jo+Sisäilmaa-+dokumenttisarjastakin+että+siellä+työvoimatoimistoissa+eikun+te-+keskuksissa+eikun+kunnantaloilla+kokeilijoina+he+uupuvat+poloiset+työtaakkansa+alle+ja+tekevät+itsemurhia+liukuhihnalla+kaikkien+näinen+mallien+ja+haisevien+epähygieenisten+alkoholistityöttömien+puristuksissa.

    Äänestä

Turha syyttää virkailijoita, kun kaikki oikeasti tilannetta parantavat toimet on poistettu ajat sitten. Ennen ei keikuttu listoilla kauan, kun jo sai työllistämispaikan, mutta silloin ei ollutkaan miljoonaa hakijaa yhtä paikkaa kohtaan ja ihmiset oli töissä.

Äänestä
  • Miksi kenenkään pitäisi mennä johonkin työllistämispaikkaan kun voi mennä normaaliin työpaikkaan normaalilla työsopparilla?

    Mitään "työllistämispaikkoja" ei tarvita yhtään mihinkään. Tämä ajatus perustuu uskomukseen työttömistä jotka ovat jotenkin vähemmän kykeneväisiä normaaliin elämään kuin normaalit ihmiset.

    Työtön työnhakija ei ole se joka saa työpaikan. Työnantaja on se joka saa työntekijän tarvittuun työhön.

    Äänestä

  • Yksi isoimmista työttömyyttä ylläpitävistä ongelmista on vakaumus jonka mukaan työnantajissa ei voi koskaan olla mitään vikaa. Työnantajia ja yrittäjiä ei kritisoida koskaan mistään julkisessa työttömyyskeskustelussa.

    Koko keskustelu perustuu työttömien ongelmallistamiseen ja syyllistämiseen ja sosiaaliturvan "passivoivan vaikutuksen" pällistelyyn. Työttömyyskeskustelu on jumiutunut työttömien ihmisten nöyryyttämiseen.

    Tämä on melkein uskonnolliseen dogmaan verrannollinen vakaumus kaikkien työllistämistoimenpideprojektien taustalla. Työnantajia pitää tukea ja auttaa, kun heillä on vaikeuksia niiden paskojen työntekijlidensä ja kelvottomien työnhakijoiden kanssa kun ei kukaan heille kelpaa. Kaikki sanktiot ja kuritustoimet kohdistetaan työttömiin. Vikoja ja ongelmia etsitään kissojen ja koirien kansssa työttömistä ihmisistä, joilla työttömyysongelma selitellään. Työnantajat nähdään joko hyväntekijöinä tai uhreina "työvoimapulansa" kanssa.

    Ikinä ei julkisessa keskustelussa tohdita esittää työnantajille yksinkeraista kysymystä: jos on vaikea saada työvoimaa, tai saada pidettyä työvoimaa yrityksessä, voisiko vika löytyä työnantajan peilistä? Työnantajat nauttivat Suomessa jonkinlaista koskemattomuutta.

    Se on aika uskomatonta kun tosiasia Suomessa on kuitenkin se. että työnantajat ovat pääsääntöisesti aika helevatan paskapäisiä luvattoman usein.

    Äänestä

Kyllä pitkään ilman töitä tarvitsee lakisääteisen työllistämispaikan ja kunnon palkan. Pitkäaikaistyöttömiä syrjitään työmarkkinoilla. Algoritmit skippaavat hakemukset.

Äänestä
  • Et vieläkään tajua että palkkatuki on tukea työnantajalle, ei sille palkkatukilaiselle. Dorka.

    Työttömälle palkkatuki on tekohengitystä muutamaksi kuukaudeksi. Sen jaksonsa aikana hän pääsee olemaan työpaikan vakihenkilökunnan itsetunto- ongelmien oksennuspussi, se kiusallinen ja vähän yksinkertainen osaamaton hahmo jonka kustannuksella itsetunto- ongelmaiset ressukat vakituiset työntekijät pääsevät pätemään. Lisäksi hän pääsee olemaan niiden paskahommien tekijä joita muut eivät viitsi tehdä.

    Sosiaalipornoilujaksonsa jälkeen hän palaa bumerangina takaisin työttömäksi. Eikun anteeksi tietenkin se palkkatukilainen saa mahdollisuuden näyttää kyntensä siellä työelämässä ja osoittaa ahkeruudellaan olevansa vakituisen työsuhteen arvoinen. Saa jalkansa oven väliin. Ja polut aukee.

    Äänestä

Tuttu on aina hermostunut, valittaa kovasti kaikesta, vaikuttaa hyvin neuroottiselta ihmiseltä, on aina negatiiinen eikä selvästi ole tyytyväinen elämäänsä. Elää vuokralla ja on joutunut salaamaan osoitteensa. Ei voi ostaa omaa asuntoa, kun osoite paljastuisi. Joutuu asumaan kurjassa lähiössä.

Paljastui äskettäin, missä on töissä. Tietenkin tässä ketjussa mainitussa työssä. Tuskin on tuon kaiken arvoista elää jatkuvasti pelko per...ssä ja oman negatiivisen työn seuraukset mielessä. Kukin valitsee ammattinsa, vaikkei taida itse tajuta työn vaikutuksia elämäänsä.

Äänestä
  • Täytyy olla jollain tavalla alikehittynyt kyky asettua toisen ihmisen asemaan tai halu alistaa muita ihmisiä tms. kyky estää normaali suhtautuminen ihmisiin, että pystyy tekemään tuota työtä. Ei voi olla niin, ettei tajua, mikä vaikutus omalla työllä on muihin.

    Vaikka niinhän se on ollut aiemminkin mm. ihmisten joukkotuhoa harrastaneissa maissa, että ne "tavalliset ihmiset" ovat mahdollistaneet hirmutyöt. Nyt ei sentään ole aivan näin pahoista ihmisistä kyse. Se arkipäiväinen paha voi kuitenkin olla ihan tavallisten ihmisten kaikkien silmies edessä tapahtuvaa.

    Äänestä

  • Tainnut käydä työ mielenterveyden päälle. Unettomat yöt ja tehdyt päätökset pyörii mielessä....

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Täytyy olla jollain tavalla alikehittynyt kyky asettua toisen ihmisen asemaan tai halu alistaa muita ihmisiä tms. kyky estää normaali suhtautuminen ihmisiin, että pystyy tekemään tuota työtä. Ei voi olla niin, ettei tajua, mikä vaikutus omalla työllä on muihin.

    Vaikka niinhän se on ollut aiemminkin mm. ihmisten joukkotuhoa harrastaneissa maissa, että ne "tavalliset ihmiset" ovat mahdollistaneet hirmutyöt. Nyt ei sentään ole aivan näin pahoista ihmisistä kyse. Se arkipäiväinen paha voi kuitenkin olla ihan tavallisten ihmisten kaikkien silmies edessä tapahtuvaa.

    On kyse ignoranteista, tyhmistä ihmisistä. Ihmisistä joille tärkeintä on tulla itse lasketuksi normaalien ihmisten joukkoon jolloin saa pidettyä itsellään tietyn sosiaalisen statuksen.

    Ihmisistä joille oma toimeentulo millä tahansa hinnalla on tärkeintä riippumatta siitä kenen kustannuksella, ja millä hinnalla ja vaikutuksilla muiden ihmisten elämään.

    Irvokkainta on se, että nämä tämmöiset nimenomaiset tyypit joista nyt tässä on kyse, suggeroivat yleensä myös itsensä suuruuskuvittelemaan olevansa moraalisesti korkeassa auttamistyössä.

    Tyhmyyttä ei pidä aliarvioida kun puhutaan pahuudesta. Tyhmyys on pahuuden polttoainetta. Demoninen voima on yksinään suhteellisen kykenemätön. Pitää olla se tyhmistä ignoranteista ihmisistä koostuva kööri joka toimeenpanee paholaisen agendat.

    Äänestä

  • Ei ole kysymys tietystä työstä, tietystä ammattialasta, tietystä työpaikasta tai työttömyydestä. Tyypit seuraa työpaikasta toiseen, ammatista toiseen. Ihan sama vaihtaako työpaikkaa, työnantajaa, kokonaan ammattialaa vai onko työtön. Aivan sama nauttiiko ansiotulot vaiko Kelan tukia. Aivan sama onko köyhä vai onko tilillä rahaa.

    Nämä tavan tallaajan vainoajat vainoavat seuraavasta paikasta toiseen, työpaikasta toiseen, työnantajasta toiseen, ammattialasta toiseen, asuinkunnasta toiseen, ihan sama onko vuokralla asuja vai omistusasuja, ihan sama missä kunnassa asuu ja missä maassa, missä valtiossa tai missä maanosassa asuu.

    Mikä tekee tavan tallaajasta näin mielenkiintoisen muiden silmissä? Ei ainakaan ulkonäkö, koska sekään ei ole mitenkään poikkeuksellisen kaunis, ei ammattiala tai tietty työpaikka, koska nekin ovat vaihtuneet useampaan otteeseen, ei asuintalo tai -muoto, koska nekin ovat vaihtuneet useampaan otteeseen, ei köyhyys eikä varallisuus, koska sekin vaihtelee vuodesta toiseen, mikä sitten?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei ole kysymys tietystä työstä, tietystä ammattialasta, tietystä työpaikasta tai työttömyydestä. Tyypit seuraa työpaikasta toiseen, ammatista toiseen. Ihan sama vaihtaako työpaikkaa, työnantajaa, kokonaan ammattialaa vai onko työtön. Aivan sama nauttiiko ansiotulot vaiko Kelan tukia. Aivan sama onko köyhä vai onko tilillä rahaa.

    Nämä tavan tallaajan vainoajat vainoavat seuraavasta paikasta toiseen, työpaikasta toiseen, työnantajasta toiseen, ammattialasta toiseen, asuinkunnasta toiseen, ihan sama onko vuokralla asuja vai omistusasuja, ihan sama missä kunnassa asuu ja missä maassa, missä valtiossa tai missä maanosassa asuu.

    Mikä tekee tavan tallaajasta näin mielenkiintoisen muiden silmissä? Ei ainakaan ulkonäkö, koska sekään ei ole mitenkään poikkeuksellisen kaunis, ei ammattiala tai tietty työpaikka, koska nekin ovat vaihtuneet useampaan otteeseen, ei asuintalo tai -muoto, koska nekin ovat vaihtuneet useampaan otteeseen, ei köyhyys eikä varallisuus, koska sekin vaihtelee vuodesta toiseen, mikä sitten?

    Tässä keskustelussa aihe on kuitenkin tietyn ammatin harjoittajat. Joita emme arvosta.

    Jos haluat teeskennellä potevasi paranoiaa, voit mennä jonnekin muualle. Vaikka paikallisen arvauskeskuksen vastaanotolle niin sieltä osaavat sitten ohjata sinut oikeanlaisen avun piiriin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tässä keskustelussa aihe on kuitenkin tietyn ammatin harjoittajat. Joita emme arvosta.

    Jos haluat teeskennellä potevasi paranoiaa, voit mennä jonnekin muualle. Vaikka paikallisen arvauskeskuksen vastaanotolle niin sieltä osaavat sitten ohjata sinut oikeanlaisen avun piiriin.

    Ja sitten tyypillinen vastaus on:

    ”Sinulla on psykoosi”
    Tai

    ”Sinulla on mt-ongelmia”

    No. Näkeehän kaikki mitä sinäkin tänne kirjoitat. Kaikki on julkisesti nähtävissä ja tallettavissa. Silloin ei voi sanoa, että ”sinä vaan kuvittelet”. Selkeästi tuotat kaiken aikaa tekstiä julkiselle foorumille, josta kuka tahansa kykenee näkemään kaiken tekstisi mitä kirjoitat. On siis mustaa valkoisella.

    Huomaathan, että tekosyysi vainota elää tilanteen mukaa ja vaihtelee.

    Jos vainottava on työtön niin sitten syy on vainota ”koska kaikkia työttömiä vainotaan”. Jos se sama tavan tallaaja on työssä niin sitten se on ”koska työllisiä vainotaan”. Jos se sama tavan tallaaja asuu vuokralla niin sitten se on ”vainotaan kaikkia vuokralla asujia”, mutta jos se sama tavan tallaaja asuukin omistusasunnossa niin se sitten on ”vainotaan kaikkia, jotka asuu omistusasunnossa”. Huomaathan, että tekosyysi näin elää tämän tietyn tavan tallaajan henkilökohtaisen elämäntilanteen mukaan. Se, mikä saa jonkun vainoamaan jotain tavan tallaaja jonkun VIP-henkilön sijasta niin mikä se on? Vainoharha?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ja sitten tyypillinen vastaus on:

    ”Sinulla on psykoosi”
    Tai

    ”Sinulla on mt-ongelmia”

    No. Näkeehän kaikki mitä sinäkin tänne kirjoitat. Kaikki on julkisesti nähtävissä ja tallettavissa. Silloin ei voi sanoa, että ”sinä vaan kuvittelet”. Selkeästi tuotat kaiken aikaa tekstiä julkiselle foorumille, josta kuka tahansa kykenee näkemään kaiken tekstisi mitä kirjoitat. On siis mustaa valkoisella.

    Huomaathan, että tekosyysi vainota elää tilanteen mukaa ja vaihtelee.

    Jos vainottava on työtön niin sitten syy on vainota ”koska kaikkia työttömiä vainotaan”. Jos se sama tavan tallaaja on työssä niin sitten se on ”koska työllisiä vainotaan”. Jos se sama tavan tallaaja asuu vuokralla niin sitten se on ”vainotaan kaikkia vuokralla asujia”, mutta jos se sama tavan tallaaja asuukin omistusasunnossa niin se sitten on ”vainotaan kaikkia, jotka asuu omistusasunnossa”. Huomaathan, että tekosyysi näin elää tämän tietyn tavan tallaajan henkilökohtaisen elämäntilanteen mukaan. Se, mikä saa jonkun vainoamaan jotain tavan tallaaja jonkun VIP-henkilön sijasta niin mikä se on? Vainoharha?

    Kun kaltaisesi vähän keskiverto s24.fi kirjoittelijaa älykkäämpi verbaalisesti lahjakas henkilö tulee keskusteluun tuottamaan tuollaista näennäisen selväsanaista, mutta asiasisällöllisesti joko järjetöntä tai sitten vaikeaselkoista tuotantoa, herää lähinnä kysymys miksi?

    Onko tarkoitus kyhätä tähän saumaan jonkinlainen transferenssinäytelmä?

    Todisteeksi että vika on työttömän omien korvien välissä? Että ei yhteiskunnan järjestelmässä ja asenneilmastossa ole oikeasti minkäänlaista työttömiin kohdistuvaa ongelmaa olemassa?

    Että kun oman arviosi mukaan vainoharhoista kärsivä kansalainen kokee olevansa vainottu "ilman oikeaa syytä", hän onnistuu kaikissa elämän tilanteissaan änkeämään itsensä vainotun rooliin ja siirtää vainoajansa aina tilanteesta riippuen johonkin itsensä ulkopuoliseen syylliseen?

    Koska ei halua ottaa itse vastuuta elämästään?

    Sitäkö nää yrität siellä sanoa?

    Että kun minä työttömien edustajana kritisoin yhteiskunnan täysin tarpeetonta työttömien ahdistelujärjestelmää, ja yhdyn aloittajan toteamukseen etten arvosta siinä järjestelmässä aktiivisesti toimivia työttömien vainoajia (toimeentulolla pelleilijöitä), sinä yrität luoda vaikutelman ikäänkuin se olisin minä itse - työtön - joka transferenssoi omia tunteensiirtojaan yhteiskunnan järjestelmiin ilman todellista syytä?

    "Huomaathan, että tekosyysi näin elää tämän tietyn tavan tallaajan henkilökohtaisen elämäntilanteen mukaan."

    Mikä tekosyy?

    Ei hajuakaan mitä sinä yrität sanoa. Doesn't make any sense to me.

    Tiedätkö itsekään? Selvennä ihmeessä. Tässä on vielä tätä sunnuntaita jälellä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ja sitten tyypillinen vastaus on:

    ”Sinulla on psykoosi”
    Tai

    ”Sinulla on mt-ongelmia”

    No. Näkeehän kaikki mitä sinäkin tänne kirjoitat. Kaikki on julkisesti nähtävissä ja tallettavissa. Silloin ei voi sanoa, että ”sinä vaan kuvittelet”. Selkeästi tuotat kaiken aikaa tekstiä julkiselle foorumille, josta kuka tahansa kykenee näkemään kaiken tekstisi mitä kirjoitat. On siis mustaa valkoisella.

    Huomaathan, että tekosyysi vainota elää tilanteen mukaa ja vaihtelee.

    Jos vainottava on työtön niin sitten syy on vainota ”koska kaikkia työttömiä vainotaan”. Jos se sama tavan tallaaja on työssä niin sitten se on ”koska työllisiä vainotaan”. Jos se sama tavan tallaaja asuu vuokralla niin sitten se on ”vainotaan kaikkia vuokralla asujia”, mutta jos se sama tavan tallaaja asuukin omistusasunnossa niin se sitten on ”vainotaan kaikkia, jotka asuu omistusasunnossa”. Huomaathan, että tekosyysi näin elää tämän tietyn tavan tallaajan henkilökohtaisen elämäntilanteen mukaan. Se, mikä saa jonkun vainoamaan jotain tavan tallaaja jonkun VIP-henkilön sijasta niin mikä se on? Vainoharha?

    Kun intialainen kastiton kokee eri elämäntilanteissaan olevansa erilaisten yhteiskuntansa järjestelmien vainoama, sekään ei ole oikeasti totta?

    Kun hän eri elämäntilanteissaan kokee olevansa ahdisteltu ja vainottu, hän kärsii itse vainoharhoista. Hänenkään yhteiskunnassa ja toimintakulttuurissa ei ole oikeasti mitään vialla. Todisteena tästä on se, että vainoaja vaihtuu eri elämäntilanteidensa mukaan?

    Intialainen kastiton itse transferenssoi omia tunteensiirtojaan itsensä ulkopuolisiin yhteiskunnan järjestelmiin, ja sijoittaa itse muka- vainoajansa itsensä ulkopuolisiin kohteisiin, koska ei halua ottaa vastuuta omasta elämästään.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ja sitten tyypillinen vastaus on:

    ”Sinulla on psykoosi”
    Tai

    ”Sinulla on mt-ongelmia”

    No. Näkeehän kaikki mitä sinäkin tänne kirjoitat. Kaikki on julkisesti nähtävissä ja tallettavissa. Silloin ei voi sanoa, että ”sinä vaan kuvittelet”. Selkeästi tuotat kaiken aikaa tekstiä julkiselle foorumille, josta kuka tahansa kykenee näkemään kaiken tekstisi mitä kirjoitat. On siis mustaa valkoisella.

    Huomaathan, että tekosyysi vainota elää tilanteen mukaa ja vaihtelee.

    Jos vainottava on työtön niin sitten syy on vainota ”koska kaikkia työttömiä vainotaan”. Jos se sama tavan tallaaja on työssä niin sitten se on ”koska työllisiä vainotaan”. Jos se sama tavan tallaaja asuu vuokralla niin sitten se on ”vainotaan kaikkia vuokralla asujia”, mutta jos se sama tavan tallaaja asuukin omistusasunnossa niin se sitten on ”vainotaan kaikkia, jotka asuu omistusasunnossa”. Huomaathan, että tekosyysi näin elää tämän tietyn tavan tallaajan henkilökohtaisen elämäntilanteen mukaan. Se, mikä saa jonkun vainoamaan jotain tavan tallaaja jonkun VIP-henkilön sijasta niin mikä se on? Vainoharha?

    "No. Näkeehän kaikki mitä sinäkin tänne kirjoitat. Kaikki on julkisesti nähtävissä ja tallettavissa. Silloin ei voi sanoa, että ”sinä vaan kuvittelet”. Selkeästi tuotat kaiken aikaa tekstiä julkiselle foorumille, josta kuka tahansa kykenee näkemään kaiken tekstisi mitä kirjoitat. On siis mustaa valkoisella."

    Mitähän ihmettä tälläkin tarkoitat? No clue.

    Onko siinä jotakin vikaa että tuotan kaiken aikaa tekstiä julkiselle foorumille? Eikö tämä foorumi ole sitä varten olemassa että tänne voi pistää tulemaan mielipiteitään asioista?

    Yritätkö sanoa että tämä tekstion suoltaminen foorumille paljastaa minusta itsestäni jotakin olennaista? Mistä se mielestäsi kertoo että minä tuotan joka päivä sata kilometriä tekstiä foorumille?

    Siitäkö, etten halua ottaa vastuuta omasta elämästäni, vaan sen sijaan haluan kuluttaa elämäni muita syytellen?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tainnut käydä työ mielenterveyden päälle. Unettomat yöt ja tehdyt päätökset pyörii mielessä....

    Onneksi meillä Suomessa on kuitenkin loistava työterveysjärjestelmä joka palvelee niin työttömiä kuin työllisiäkin tehokkaasti.

    Kaikki työttömien palvelijat TE- toimistoissa ja kuntakokeilun piirissä jotka kokevat riittämättömyyttä työssään - ja kenties vähän huonoa omaatuntoakin ja häpeää - voidaan helposti ohjata Työterveyslaitoksen palveluiden piiriin. Siellä he voivat alkaa arvoimaan kartoittamaan ja räätälöimään itselleen kaikenlaisia tavoitteita ja arvioida sitten vielä vähän lisää myöhemmin että miten on arvoimisen arvioimisessa onnistuttu, ja miten on tavoitteet saavutettu.

    Nämä työterveyslaitoksen asiantuntijat ovat samalla asialla kuin työttömien palvelija- asiantuntijatkin. He ovat asiantuntijoita ties missä mysteerisissä asioissa. Heillä näyttäisi olevan erityisiä tendenssejä kaikenlaiseen arvioitsemiseen, karoitukseen, räätälöintiin ja tavoitteiden asettamiseen, plus aikatauluttamiseen. Työttömän palvelijat voivat vaikka ihan vain vaihtelunkin vuoksi mennä näitä taipumuksiaan soveltamaan itseensä ja omaan elämäänsä, itsearviointia tehden, itselleen suunnitelmia tehden, sillä eihän ole oikeudenmukaista että ne on aina vain ne työttömät jotka ovat palveltavana. Kyllä jo on aika alkaa palvelemaan työttömien palvelijoita itseäänkin näillä loistavilla ja tehokkailla kykyviiareilla.

    https://www.youtube.com/watch?v=c6nRQaahqkY

    Työn iloa!

    Äänestä

Kai muistatte työttömät - etenkin te kaikista köyhimmät toimeentulotukikerjäläiset - että elämme kristillisen perinteen maassa jossa pätee kultaisen säännön periaate: kohtele muita ihmisiä kuten haluaisit itse tulla kohdelluksi.

Tämä luonnollisesti koskee myös työvoimavirkailijoita.

Pitäkää mielessä että mikäli työvoimavirkailija omilla lausunnoillaan joita sinusta antaa Kelaan, aiheuttaa sinun talouteesi ja sitä kautta elämääsi hankaluuksia, pitää työvoimavirkailijan sitten osata odottaa niitä seurauksia myös omaan henkilökohtaiseen elämäänsä ja talouteensa. Suhteessa aivan yhtä isoja seurauksia kuin mitä he itse ovat sinulle aiheuttaneet. Niinhän sen vastavuoroisesti täytyy mennä tässä tasa- arvon kultamaassa, kristillisen arvopohjan omaavassa lottovoittosuomessa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Työkkärin työtä yhtään, arvostus mun kohdalla sitä työtä kohtaan on 0. Siinä työssä ei ole yhtään mitään sellaista joka kaipaisi arvostusta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu