Saksalaisia henkilöautoja myytiin kesäkuussa yli 3000 ja Japanilaisia noin 1500. Onneksi suurin osalla suomalaisista on sentään järki tallella autokaupassa..
Saksa vs Japani !
Anonyymi
19<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Laskitko oikeasti valmistusmaan mukaan vai pääkonttorin mukaan?
Pääkonttorit
Skoda - Tsekki
Seat- Espanja
Ford - USA
Opelin pääkonttori on Saksassa mutta konsernin pääkonttori on Ranskassa.
Tässä sinulle lista siitä missä VAG konsernin autot tehdään.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Volkswagen_Group_factories
BMWn tehtaita
Germany: Munich, Dingolfing, Regensburg and Leipzig
Austria: Graz[56]
United States: Spartanburg[57]
Mexico: San Luis Potosí[58]
South Africa: Rosslyn
India: Chennai
China: Shenyang
Brazil: Araquari
ja Mersun tehtaat
Bremen, Germany
East London, South Africa
Hambach, France
Iracemapolis, Brazil
Kecskemet, Hungary
Rasatatt, Germany
Sindelfingen, Germany
Tuscaloosa, Alabama, USA
Bangkok, Thailand
Ho Chi Minh City, Vietnam
Jakart, Indonesia
Pekan, Indonesia
Pune, India
Affalterbach, Germany
Arnstadt, Germany
Berlin, Germany
Cugir, Romania
Hamburg, Germany
Kolleda, Germany
Naurattaa nää kommentit ykeensä et omistaa määrittää minkä maalainen auto on.
En ole Volvo fani mut tyhmäkin varmaan tajuaa et Kiinalaiset omistaa Volvon mut edelleen kehitysinsinöörit ja suunnitelijat edeen ruotsalaisia.
Silti Kiina määrää ja näkyyhän se muotoilussakin ja jos osatkin tehdään ja kootaan Kiinassa niin eipä siinä ruotsalaista enää juuri ole. Kummasti alkanut kännyköissäkin olla kaikenlaista vikaa kun kootaan siellä ja sama kaikissa tuotteissa
Tuo kertoo vain sen, että kenellä on saatavana osia ja mahdollisuus tuottaa autoja tällä hetkellä.
Volvokin kertoi juuri, että tilanne on helpottunut sen verran, että myyvät autoja "jo vuoden 2023 keväälle", eli kovin pitkä on toimitusaika edelleen.
Erehdyin ostamaan käytetyn saksalaisen, seuraava taas ehdottomasti japsi, sama missä tehty, edellinen oli tehty Englannissa.
Höpö löpön, Saksa ja Japani tekevät tiivistä yhteistyötä autojenkin osalta.
Jaappanista ei tuu muuta kuin naurettavia riisikippoja.
Niin tarkoitat Toyotaa, Hondaa, subarua, Suzukia, Mitsua ja Nissania.
Lähes 20v oli sama käytettynä ostettu japsi eikä juuri mitään teknistä vikaa, saksalaiset ruostuneetkin paljon pahemmin. Vaihtoehtona oli ostaa samanhintainen opel, mtta se oli jo silloin ruosteessa ja kun tietää miten paskoja opeleiden moottoritkin ovat niin onneksi en ostanut. Moottorille ei tarvinnut tehdä muuta kuin vaihtaa öljyt ja suodatin, saksalaisiin joutuu lisäämään öljyä jatkuvasti ja järjettömän kalliita remontteja jo vähän ajetuissa.
Kun ei raha riitä muuhun, niin pakkohan se on!
Eurostoliiton alueella tehdyt autot ovat kaikki samaa paskaa, pitkälti samojen alihankkijoiden osista kyhättyjä vikapesäkkeitä.
Japanilaisia ei Eurostoliiton alueelle voi ja kannata tuoda tullimuurien takia, joten romuihin on tyytyminen.
Hyvä että Venäjällä aloitellaan kunnon jokamiesLadan valmistusta, sitä odotellen...
Pakkohan teidän on niihin tyytyä kun ette muita saa :)
Voikin olla mielenkiintoisia kun puuttuu kaikki elektroniikka ABS-jarruista lähtien.
Kun saisikin sellaisen auton, josta olisi riisuttu kaikki turha elektroniikka pois, abs jarrut ym, sillä ajaisi murheitta pitkään.
Ryssäautoissa niitä murheita riittää alkeellisimmallakin tekniikalla. Japsiautoissa saisi ollakin vaihtoehtona mahdollismman halpa ilman turhaa tekniikkaa. Silti mopoautotkin maksaa paljon vaikka niissä ei ole paljon mitään.
Turhaa elektroniikkaa on nykyään autoissa liikaa, ohjekirjakin 5 - 8 cm paksu vaikeaselkoinen teos. Autossa on paljon ominaisuuksia joita ei tule koskaan käytettyä, haittaavat jopa normaalikäyttöä, jos satut jonkun vahingossa kytkemään päälle, alkaa selvittely ohjekirjasta, mitä tapahtui, esim. kerran kytkeytyi vahingossa hälytysjärjestelmä päälle, siinä summerin huutaessa kiva alkaa lueskelemaan ohjekirjaa, miten sen saa sammumaan.
Euro alueen autonvalmistajat siirtyy varmaan Aasiaan asti ja rahtimaksut nousevat tuntuvasti.🤬🤬
Minun volkswagenissa on paljon kiinasta tilattuja oem varaosia.