1. Jalasjärveläinen kepulainen
2. Jurvalainen kepulainen
Kurikkalaisen kepulaisen pahimmat viholliset
8
137
Vastaukset
- Anonyymi
Keskusta paaduttaa sydämensä ja on maaseudun vihollinen numero 1
Ruuantuottajien viesti on ollut seuraava: tähän asti tuottajat ovat uskoneet siihen, että kepun läsnäolo hallituksessa on hyvä asia.
Tuottajat ovat tajunneet, että kepu toimii heitä vastaan. Kepu on nyt maaseudun ruuantuottajien mielessä vihollinen numero 1.
Otetaan esimerkiksi valtion maaseudulle suuntaama ”hätäapu”. Maanviljelijät ja ruuan tuottajat ovat raivona sen sisällöstä.
Syvissä vaikeuksissa oleville tuottajille tarjotaan eioota ja pikkurahoja. Paketti itsessään on herja ja loukkaus veloissa oleville tuottajille, jotka eivät pääse omilleen EU almuilla tai omalla työllään.
Jokainen siihen syventynyt tajusi heti, että kyseessä oli vihreiden suunnittelema paketti, jossa ilkkuen heiteltiin pari euroa sinne ja pari euroa tänne.
Keskustan tärkein viesti tuottajille on: ilmastomuutos & IPCC & vhreät.
Sitten jotain positiivista kepulle. Ensiksi, onnea valituille uusille ja vanhoille kepuministereille.
Tiede- ja kulttuuriministeri Antti Kurvinen nousee maa- ja metsätalousministeriksi. Kurvisen paikalle tiede- ja kulttuuriministeriksi nousee Petri Honkonen. Venäjä-seuran pomosta ja isojen valtiontukien saajasta tuli kulttuuriministeri! Hyvä Petri! Uuden maatalousministerin suurin asiantuntemus ko. alalle tiivistyy siihen syvälliseen tunnustukseen, että hän syö päivittäin.
Kauhavan rauta (lusikka?) ei ruostu. - Anonyymi
Edes maanviljelijät eivät ole niin tyhmiä, että kuvittelisivat että Kepu pelastaa heidät tai jotenkin muuten ovat tekemässä päätöksiä. Kepun kannatus 15 prossaa Suomessa.
Kuvittelisi, että tämän tajuaa jo tavallinen kansakin.
Kepun syyttely maatalouden asioiden tilasta on turhaa, koska niitä jotka eivät maaseudusta ole kiinnostuneita on moninkertaisesti enemmän Suomessa.
Tuossa huutamisessa ei ole mitään järkeä. - Anonyymi
Kepu pettää aina
- Anonyymi
Ihmiset äänestää nykyään Perussuomalaisia. Tai sitten tätä uutta porukkaa, Sinimusta Liike !
- Anonyymi
kenttäkepulaasen pahin vihollinen on hualtamatoon viljakärryn rengas joka posahtaa keskellä valtaitietä ja se kärry jää sinne viikoiksi kaiken kansan ihmeteltäväksi
- Anonyymi
ihmisen vihollinen on kepu ja persu
- Anonyymi
kepu haluaa ampua mursun ne on aivan kauheita
- Anonyymi
kepu vie suomen talouden hautaan
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1452720Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3621995- 401717
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii331614Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua281360Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941203- 541163
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327937Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles110928Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53772