Avioliitto on vanhanaikaista

Anonyymi

Mitä ihmiset hakevat avioliitolla? En koskaan ole ymmärtänyt avioliiton tarkoitusta.

Mennään avioon että voidaan erota? Ainakin tilastot näin kertovat ja lähipiirissä lähes jokatoisen pariskunnan avioliitto on yhtä helvettiä. Ei siinä mitään jos haluaa rakkauden tähden jakaa omaisuutensa puoliksi.

Miksi sekoitetaan yhteen tunteet, talous ja uskonto?
Jotta voi ikuisesti rakastaa toista, täytyy mennä avioon? Rakkauden tähden sitten halutaan jakaa koko omaisuus jollekkin toiselle ja tämän kaiken pappi pyhittää päteväksi. Tämäkin on jo kehittynyt siihen että pappiakaan ei enää tarvita ja asian voi hoitaa maistraatissa. Tämä kai kun on tajuttu että ei uskonnolla ole mitään tekemistä sen kanssa että ihmiset rakkauden tähden haluavat jakaa omaisuutensa toisen kanssa.

Miksi rakkauden tähden kaikesta pitää tulla yhteistä? Niin vanhanaikaista ja vielä ihmiset tätä haluavat 2000-luvulla. Miksi joku haluaa jakaa omaisuutensa jonkun muun kanssa? Mihin tällä pyritään?

15

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ole pakko,joten älä sönkkää.

      • Anonyymi

        Suurin osa suomalaisista taitaa edelleen liputtaa avioliiton puolesta. Syystä tai toisesta. Sitten ollaan onnettomia kun kaikki ei menekään niin kuin oli suunnitellut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suurin osa suomalaisista taitaa edelleen liputtaa avioliiton puolesta. Syystä tai toisesta. Sitten ollaan onnettomia kun kaikki ei menekään niin kuin oli suunnitellut.

        No eihän sulla muutenkaan mene niin kuin olit suunnitellut. Ei se ole avioliiton syy.


    • Anonyymi

      En ole kateellinen yhdellekään aviossa olevalle. En vaihtaisi itsenäistä elämääni avioliittoon.

      Avioliitosta on omakohtaista kokemusta 25vuotta aikoinaan. En arvosta. En alunperinkään halunnut mihinkään liittoon, mutta toinen oli maalainen ja sanoi, että sukulaisten takia. No, menin ja jatkoin omaa elämääni.

      En todellakaan ymmärrä avioliiton tarkoitusta. Sisältää kaikenlaisia vanhanaikaisia ”sääntöjä”; miäs on perheen pää, oletko harjoitellut uuden nimen kirjoittamista, mitä enää meikkaat, sinulla on jo miäs, ym., ym. Olin allerginen asenteille.

      Onhan se kiva, jos jotkut viihtyy. Itselleni se ei sopinut.

      • Anonyymi

        Höpöhöpö. Olet allerginen asenteille vaikka itselläsi niitä on roppakaupalla, ei ihme että oireilet!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Höpöhöpö. Olet allerginen asenteille vaikka itselläsi niitä on roppakaupalla, ei ihme että oireilet!

        Todellakin on asenteita avioliitosta neljännesvuosisadan ajalta ja muiden liittoja seuraamalla!


    • Anonyymi

      Avioliitto on yritys. Vahvistuu tai tekee konkurssin.

    • Anonyymi

      Mikäs pikkulapsi se siellä kyselee. No tätipä antaa vastauksia:

      "Mitä ihmiset hakevat avioliitolla? En koskaan ole ymmärtänyt avioliiton tarkoitusta."
      Riippuu kulttuurista, mitä avioliitolla haetaan. Länsimaissa voi halutessaan mennä naimisiin ja monet niin haluavatkin, se on sellainen juhla/riitti jossa vannotaan julkisesti rakkautta; moni eroaa kun rakkaus ei riitä tai parisuhdetaitoja ei ole , mutta moni myös pysyy liitossaan ja on sitoutunut puolisoonsa. Se, ettet sinä ymmärrä, ei vähennä avioliiton merkitystä toisille yhtään.
      "Miksi sekoitetaan yhteen tunteet, talous ja uskonto?"
      Me ihmiset olemme kokonaisuuksia, ei ole erikseen tunteita, uskontoa tai taloutta vaan kaikki vaikuttaa kaikkeen, olitpa naimisissa tai et
      "Miksi rakkauden tähden kaikesta pitää tulla yhteistä? Niin vanhanaikaista ja vielä ihmiset tätä haluavat 2000-luvulla"
      Rakkauden tähden tehdään kaikenlaista, myös väkivaltaa ja mustasukkaisuutta selitellään rakkaudella. Yleensä jos oikeasti rakastaa ja haluaa rakentaa yhteistä elämää, ei omista omistuksista niinkään pidetä kynsin hampain kiinni. EI ole ollenkaan vanhanaikaista "lyödä hynttyyt" yhteen, joka tasolla. Mutta tämäkin on meidän kulttuurissamme täysin vapaaehtoista

      • Anonyymi

        Setäpä kommentoi.
        60-luvulla se oli yleinen rituaali. Parin vuoden kumppanuuden jälkeen avioiduimme 1969 kappelissa todistajien paikalla ollessa.
        Tuohon mennessä olimme todenneet olevamme samanhenkisiä kaikissa arkisissakin asioissa.
        Ei mitään hääkemuja koska emme halunneet näyteapinoiksi.
        Tulevaisuuden yhteinen elämä ei saanut olla riiteistä kiinni.
        Avioitumisen jälkeen elimme pari vuotta vilkasta sosiaalista elämään ennen lasten hankkimista.
        Tuohon juridiseen muodollisuuteen liittyi varsinkin silloin melkoisesti käytännön asioita jotka eivät ole vuosiin merkinneet juuri mitään.
        Nyt jo vuosia avoparit ovat voineet saada tiettyjä etuja joihin avipareilla ei ole mahdollisuuksia.
        Yhtään aviollista kriisiä, tai edes varsinaista riitaa ei näihin vuosiin ole mahtunut.
        Emme ole tunteneet tarvetta syrjähyppyihin koska molemmin puolin otamme huomioon kumppanin tarpeet.

        Sidonnaisuus? Ei enempää kuin normaaliin yhteiselämään liittyy.
        Kannustin vaimoani hänen yhteiskunnallisissa ja ay-polittiisissa touhuissaan
        Koskaan meistä kumpikaan ei ole vaatinut toiselta mitään.
        "Mitä mieltä olisit? Ootko ajatellut, että? Kaverini kysyi sopisiko jos?"
        Koskaan kumpikaan ei joutunut "selkä seinää vasten".
        Esimerkiksi matkustelimme yhdessä kohtalaisen paljon. Vaimoni teki sen lisäksi tyttöjen matkoja.

        Kyllä tämä olisi onnistunut avoliitossakin mutta suhteen virallistaminen teki monet asiat helpommiksi. 70-luvulla syntyneiden lastemme asioiden kannalta se oli selkeintä.

        Avioliitosta ei ole ollut vähäisintäkään haittaa! Päin vastoin. Se on antanut selkeyttä koko liiton aikaiseen elämään ja molemmin puolista turvallisuutta helppoon, tyytyväiseen, yhteiseen ikääntymiseen.


    • Anonyymi

      Avioliitto vanhanaikaista?
      Millä vuosisadalla sinä AP, olet syntynyt?
      Nykyaikana jos koskaan (älykkäämmät) ihmiset arvostavat, luottavat ja tietävät että huolellisesti harkiten valittu ja laillistettu elämänkumppani on hyvin tärkeä osa yhteiskunnan pienimmän solun rakentamisessa. Avioiliitto instituutiona luo luotettavan pohjan yhteiselle tulevaisuudelle.

      Kuitenkin:
      Tietysti on huuhaa olioita ( naimisiin-erotaan-naimisiin-erotaan ku määää luulin...)
      jotka yksinkertaisesti eivät kykene älyämään minkäänlaisia korkeampitasoisia arvoja. Jätetään heidät omaan luokkaansa. He eivät edusta nykyaikaa. Heitä on aina ollut ja tulee aina olemaan.

    • Anonyymi

      Avioliitto on miehen ja naisen välinen sopimus
      elää tulevaisuutta yhdessä,sekä kasvattaa lapset
      aikuiseksi,jos niitä luoja suo.Mikään ei ole yhtä vaikuttava hetki,kuin avioliittoon astuminen.

    • Anonyymi

      Uskon edelleen, että avioliitolla haetaan sitoutumista, vaikka eroja paljon onkin. Avoliitosta erotaan ihan tilastojenkin valossa enemmän kuin avioliitosta. Ei omaisuutta tarvitse jakaa, jos tekee avioehdon. Toisaalta nykypäivänä monesti niin naiset kuin miehet tekee yhtälailla työtä ja tuo yhteiseen pottiin rahaa ja etenkin pitkissä suhteissa yhdessä olo on taloudellisempaa. Avioliitosta ei myöskään lähdetä ehkä niin helpolla litomaan, jos vaan tuntuu pahalta. Ero on se avioliitosta tai avoliitosta on aina satuttavaa ja ehkä avioliitoista ei lähdetä niin herkästi vaikkapa kolmatta tai neljättä kertaa. Näen avioliiton siis luottamuksen ja rakkauden osoituksena, enkä silti tarkoita etteikö erota voisi ja etteikö erota väliin pitäisi.

    • Anonyymi

      Kaikkihan nämä Jumalan asettamat asiat poljetaan maahan nykyään!

    • Anonyymi

      On aina niitä, joita ärsyttää asiat, joita toiset tekevät ja jotka sitten kiukkuttavat itseä kun toiset mokomat uskaltavat elää niin kuin haluavat.


      Minä uskallan, ja uskalsin - ihan sama mitä joku tai jotkut ajattelevat avioliitosta tai sen nykyaikaisuudesta. Häät olivat vuosia sitten, oli ihanaa mennä naimisiin rakastamansa puolison kanssa ja ihanuus sekä yhteiselo jatkuu yhä edelleen.

      Ei kai avioliitolla sinällään "haeta" mitään, se on vain tapa sitoutua ja ilmoittaa muille, että rakastamme toisia. Vaikea ymmärtää, miksi ihmeessä tämä ärsyttää jotain ihmisiä...?

    • Anonyymi

      En liputa avioliiton puolesta, olen ollut yhden karran naimisissa monia vuosia.
      Liitto oli kivinen tie kuljettavaksi, eikä asiat menneet oikeudenmukaisesti.
      Avioliitolla tai se toteutetaan vain juhlien vuoksi, useimmat ihmiset hakevat huomiota elämässä monin eri tavoin. Avioliitto ei ole kuitenkaan mikään pakko kenellekkään, samoin on yhteisen sukunimen ottaminen, vaikka toisen ihmisen sukunimi ei miellyttäisi yhtään. Vanhanaikaista koko homma kaikkine kaavoineen ja rituaaleineen.
      Omaisuus sen puolittaminen, jakaminen kaikki eivät edes sitä ymmärrä.
      Siitäkin useimmiten on vain harmia, jos ero on tulossa.
      Ja onhan sitä toki muutakin, jonka takia en enää koskaan huoli kahleita sormeen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      475
      6246
    2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      252
      2287
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      386
      1969
    4. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      124
      1159
    5. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

      Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
      Tv-sarjat
      5
      1074
    6. Kauniit naiset

      Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
      Suomussalmi
      29
      1067
    7. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      77
      902
    8. Olet vieläkin täällä

      Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
      Ikävä
      60
      884
    9. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      79
      818
    10. Kuinka hyvin tunnet kaivattusi?

      kuinka hyvin tunnet kaivattusi?
      Ikävä
      39
      764
    Aihe