Kiusaamisenhalu

Kiusaaminen on eräs keino olemassaolontaistelussa, luonnon kilpailussa. Sitä motivoi kiusaamisenhalu, joka on vakiintunut sopivimpaan määrään koko populaatiossa, mutta yksilötasolla on huikeat erot.

Lienee selvää, että henkilö, jonka kiusaamishalu on reilusti yli keskitason, kärsii siitä itse tavattomasti, mutta hän ei voi sitä vähentää. Se on kyltymätön tuli, joka palaa jatkuvasti tuomatta koskaan tyydytystä, samankaltainen kuin seksuaalinen halu ilman toteutusta.

Lainsäädännöllä kiusaamista pidetään hiukan kurissa, tai ainakin yritetään, mutta kuten nähdään, vuosikymmenien puhe esimerkiksi koulukiusaamisesta ja työpaikkakiusaamisesta ei ole saanut aikaan mitään.

Irl oli mekanismi, joka luonnostaan pani suitsia kiusaamishalulle: kiusaaja pian syrjäytettiin ja siksi hän varoi. Nyt nettiaikana hän voi vapaasti toteuttaa iljettävää haluaan tunkeutumalla palstalle ja huutelemalla pusikoista. Kukaan ei estä.

Silti ei KOSKAAN saa kyllikseen kiusanteosta. 🌹👀

16

269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi sinä haluat kiusata? Toteat sen olevan ihmiselle luontainen ominaisuus. Siispä mikä saa sinut kiusaamaan?

    • Anonyymi

      Aikoinaan tyttäreni sai tarpeeksi kiusaamisesta. Se sisälti mm. renkaiden puhkomista polkupyörästä.

      Hän aikoi potkaista kiusaajansa hapkidon voimalla päähän.

      Soitin rehtorille ja kerroin, mikäli kiusaaminen ei lopu, annan tyttärelleni luvan käyttää taistelutaitojaan.

      Kiusaaminen loppui.

    • Pystyy netissäkin kiusaajan eli trollin jättää huomioimatta ja vastaamatta, mutta tälläkin palstalla on esimerkkejä, kuinka jotkut lähtevät trollin vedätykseen mukaan ja länkyttävät sitten suuntaan ja toiseen vaikka koko päivän. ; )

      Voihan itselleenkin sanoa "Ei!".

      • Trollia voi trollata takaisinkin. Ja turha väittää etteikö ihmiset nauti lukea rähinää. :)


      • Anonyymi

        Erittäin hyvä kommentti trollilta kaikessa paradoksaalisuudessaan, että daa pakko se on uskoa kaiken mitä lukee👍


      • Anonyymi
        PALSTANVALTAAJA kirjoitti:

        Trollia voi trollata takaisinkin. Ja turha väittää etteikö ihmiset nauti lukea rähinää. :)

        Ei nämä sinun pystyttämät draamat ole mies niin kiinnostavia mitä itse koet, mutta tosiaan hieman pääsee tirkistelemään, että ei juubelsson, ottaako joku tosissaan osaa. Ehkä se on jonkinlaista terapiaa joillekin🤦‍♀️🤷‍♀️


      • PALSTANVALTAAJA
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei nämä sinun pystyttämät draamat ole mies niin kiinnostavia mitä itse koet, mutta tosiaan hieman pääsee tirkistelemään, että ei juubelsson, ottaako joku tosissaan osaa. Ehkä se on jonkinlaista terapiaa joillekin🤦‍♀️🤷‍♀️

        Seuraat kuitenkin silmä kovana liikkeitäni ja hykertelet, kun näet pilvien kasaantuvan ylleni. Rontti. :)


      • Vastaamalla välillä, mutta yleensä ei, pitää yllä itselle sopivaa kommenttien määrää, ja ettei asia unohdu. Muiden toimintaan en tohdi ottaa kantaa. 🌹👀


    • Eihän kiusaaminen hyvin voivan ihmisen hommia olekkaan. Eri mieltä oleminen taasen ei ole kiusaamista.

      Kiusaamisen kyllä erottaa helposti näkemyseroista ja niiden konfliktoitumisesta. Kiusaamisella koitetaan lyödä henkilöön henkilökohtaisesti.

      Ja silloin joko kannattaa jättää noteeraamatta tai pukata takas. Riippuu tilanteesta ja asiasta.

    • Anonyymi

      Sinullahan tuo halu kiusata muita onkin ylitsepääsemätön. Nimittelet täällä jatkuvasti kirjoittajia.

      • Anonyymi

        Ite oot!

        >ei aloittaja<


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ite oot!

        >ei aloittaja<

        Meneekin jo yli koomisuuden miten aloittaja tosiaan hämmästyttävällä tavalla projisoi eri ominaisuuksiaan muihin kirjoittajiin. Kai sekin on yksi tapa käsitellä ongelmiaan, kunhan vaan hoksaa sen, että ' ite oon'.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ite oot!

        >ei aloittaja<

        Kynis, sä unohdit peukuttaa Kynistä.


    • Anonyymi

      On tullut jo selväksi, ettet koskaan saa tarpeeksesi kiusanteosta

    • Anonyymi

      Tuoko se sun syysi näille jatkuville kiusaamisketjuillesi on?

    • Anonyymi

      Kiusaaminen on henkistä väkivaltaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka tai ketkä tappo eilen?

      Kenet ja miksi?
      Varkaus
      51
      2273
    2. Mitä teet mies?

      Oletko jonkun naisen kanssa? 😞
      Ikävä
      85
      864
    3. Arvostele kaivattusi

      ulkonäköä, asteikolla 1-10. Perustelut myös 🧢
      Ikävä
      49
      856
    4. Kuka varasti Sisun rahat

      Kun lukee Sisun pöytäkirjaa, niin kuka on se, joka on varastanut Sisun rahat?!
      Sysmä
      10
      802
    5. Mikä sai sinut ajattelemaan mies...

      Ettet riittäisi minulle?😔
      Ikävä
      69
      723
    6. Miten sulla on niin kaunis

      Ääni. Sellainen rauhoittavan vangitseva, jolloin aika kuin hidastuu. Ihmettelen sua vielä aika paljon. Lähes joka aamu t
      Ikävä
      35
      721
    7. Ajattelen sinua

      vain. Ihoasi vasten ihoani, huuliasi huulillani, sormiasi vartalollani... Olen katkera elämälle siitä että se antoi sinu
      Ikävä
      27
      630
    8. Miten murun juhannus meni

      ❤️🤗 Muistithan olla kiltisti 😁😘
      Ikävä
      48
      535
    9. Luulet olevasi pidetty

      Luulet olevasi pidetty ihminen ja tärkeä monille. Oikeasti et ole! Kukaan EI oikeasti sinua jeesaa, kun tarvitset olkap
      Ikävä
      82
      527
    10. Porukkaa ku pipoa

      Olipas iloinen yllätys kun kiertelin ja kaartekin autolla koko päivän pitkin ähtäriä joka paikassa väkeä, leirintäalueel
      Ähtäri
      28
      489
    Aihe