Viihtyisä Kahvila ja terassi avattu!
Tarjolla korvapuusteja, kahvia, wiener cafeeta, moccakaakota, teetä, vichyä ym. juomia. Psstt... konjakkiakin löytyy takahuoneesta. Ja siideriä ja oluttakin.
Täälläpä sopii seurustella koko komppanian.
Lätkän seuraajat myös huomioitu! Löytyy KISA-TV!
Mitäpä saisi itsekullekin olla?
Mitäs Jermulle laitetaan?
Tämä on asiaa, kuuleeko kilpailun järjestäjä?
Tarjolla korvapuusteja, kahvia, wiener cafeeta, moccakaakota, teetä, vichyä ym. juomia. Psstt... konjakkiakin löytyy takahuoneesta. Ja siideriä ja oluttakin.
Täälläpä sopii seurustella koko komppanian.
Lätkän seuraajat myös huomioitu! Löytyy KISA-TV!
Mitäpä saisi itsekullekin olla?
Mitäs Jermulle laitetaan?
Tämä on asiaa, kuuleeko kilpailun järjestäjä?
Vastaukset 53
Vanhimmat
konjakki olis nyt paikallaan :))
se konkkapullo, sitä tarvitaan ennen torstaita.
Oisko siellä myös pornoleffoja ja semmonen privaattihuone missä vois niitä katella? =)
Ei löydy pornoleffoja. Eikä privaattihuonetta.
Mutta istuhan terassille, tuon cafe latten sinulle. Jos hieman kurkistat naapuripöytään näet MillaNin sulosääret. Auttaisko se yhtään asiaa?
niin odota hetki, sexynorMix tulee aivan kohta kisaoluelle. Hänessä voit lepuuttaa silmiäsi.
seksi-norMix on perunapellolla jotain vakoja kyntämässä.
Yhäkö se sexynorMix niitä vakoja kyntää. Kuinka paljon se niitä oikein meinaa kyntää?
Halloo norMix, huilaa nyt vähän aikaa ja tule terassille.
Kotipuoleni murre on hiukan lyhyempää kuin Suomen kirjakieli. Sitten kun=sitku ja mutta kun=mutku.
Ennen eläkkeelle siirtymistä suunnitellaan tulevaisutta eläkepäivinä, on sitku-aika.
Kun on päästy eläkkeelle eikä suunnitelmat toteudekaan seuraa mutku-aika.
Mitäs sais olla Ruuneperille? Käykö kahvi ja konjakki? Vai pelkkä kahvi? Haluatko korvapuustin?
...ottaa tässä välissä kaffeet, kiitos.
Ja sitten pieneksi vinkiksi...kannattaa säästää sitä vichyäkin.:D
kaffeet MillaNille. Anteeksi tämä viivytys, oli äsken kova myllytys Latvian maalilla. Piti katsoa miten siinä käy. Ei käyny mitenkään.
...AnnaPannulle kaffeesta...se tulikin tarpeeseen, niin jännää on peli.
takahuoneeseen pääsisi, niin ei muuun väliä:))))
Maron, tulepas tänne takahuoneeseen. Mitäs täältä hyllyltä haluaisit? Konjakkia, kossua, viiniä vai olutta, vai jotain muuta?
ja paljon kossua:)))))))
hmmm... jaa että Maronille paljon kossua...
Täällä meni eilen illalla vähän rälläkäksi kun asiakkaat litkivät konkka- ja kossupullot tiskin alta.
Mutta ilman muuta kossua Maronille.
Kippis ja skool Maronille ja Paljon Onnea aloituskilpailun voitoista!
Voiiii eeeeeeiiii. Moka moka moka........
vaikka kylmä oluen.. pitää päivystää koneella ettei vaan livahda kisa avaukset ohi silmien, siitä sitä vasta kuulis :))
ei olis juustosarvia lisäksi? tai sipsejä :)
Löytyy löytyy sipsejä, naksuja, raksuja, ihan mitä vaan. Olen varmuuden vuoksi täydentänyt varastoja.
*kiikuttaa toisenkin oluen taikikselle*
on se niin kova homma tuo kilpailun organisointi.
kohta ruppee varmana laulattamaan :)) kiitos paljon....
älä nyt sitä känniin juota! Muutenkin organizzeeraaminen on kuin hutasten kustua, ja minä joudun siivoamaan jäljet. Ääh...
Joo, ei enempää alkoholia organisaattorille. Jonkunlaiseen tolkkuunhan tuon kisan pitää päättyä.
Iltapäivää, saiskos kahvia mustana ja kinkkusämpylän. Melkoista vilskettä näillä kaduilla. Tulin Keski-Suomesta.
Tervetuloa matkailija terassille. Nyt on näköjään huisketta näillä kulmilla. Mitkä lienee hulabalookarnevaalit. Väittävät kyllä että jonkunlaiset kisat olis menossa, siis muutkin kuin lätkän MM-kisat. Joku on tässä hässäkässä hukannut porsaansakin tai sen tapaiset. Voi tätä maailmanmenoa.
Vai keski-Suomesta, toivottavasti matkailija viihtyy täällä kauemminkin.
*tuo katusoittajan viihdyttämään matkailijaa*
...aurinkoisena päivänä voisin ottaa kahvia ja munkin.
Mitäs kisa-tv:n aikana tarjoillaan? Tänään tulis tärkeä matsi Suomen jatkon kannalta. Oliskos jotain extraa tarjolla? :D
Saat aivan uunituoreita munkkeja, ole hyvä.
Oluthana on tuotu ihan tätä iltaa varten.
Poikabändi Jermu, Waffen, norMix, yöpöllö ja manchester pitävät huolen erätaukomusiikista. Huolehtivat myös tremolosta aina Ruotsin tehdessä maalin. Että tämäkin päivä piti nähdä, Ruotsi pitää kannustaa voittoon.
sieltä tiskin alta Kaivosmiehen kuolema, tuplana.
*hikoilee etukäteen*
...hippikuttu...sä mitään Kaivosmiehen kuolemia sieltä saa...tai jos saat, niin mä tuun sun kaa sinne tiskin alle ja sitten ollaankin kohta HippiHiprakassa.:D
kisa on ohi äänestyksineen päivineen niin luulen että taikis on kans siellä pöydän alla örisemässä. *nappaa konkkapullon*
...saattaapi niin käydäkin, mutta siinä vaiheessa ei ehken tarvitse enää konkkapulloa. Pää meinaan voi olla jo siihen mennessä sekaisin ennestään.:D
meillä mitään kuolleita kaivosmiehiä tiskin alla ole ja vielä kaksin kappalein. Onks tuomari jo menny ihan sekasin.
*harkitsee tarjoilukieltoa*
No tässä kuitenkin vielä lasillinen valkoviiniä ( vain 12 cl ). Sen jälkeen vain vichyä.
mitään viininlitkuja tissuttele. Tuplamoukku tänne ja sassiin!
Valitettavasti mitään moukkupaukkuja meiltä ei nyt saa, ylituomari ihan rauhoittuu vaan. Ymmärrän että tilanne on stressaava.
Saiskos ylituomarille olla kahvia tai teetä?
mitään muuta, kiitos vaan tyhjästä. Onneksi ehdin napata konkkapullon. On tämäkin palvelua *puhisee mennessään*
nyt ei enää riitä miedommat litkut :D
Asiakkaiden toivomukset pyritään täyttämään, mutta että PIRTUA. Eipä ole tullut mieleen että joku haluaisi PIRTUA. Ja sain ylituomarilta pyynnön että ei saa juottaa känniin. Käviskö joku miedompi juoma?
Kilpailu on nyt niin kriittisessä vaiheessa että jos vaikka organiseeraajalle saisi olla teetä ja oikein kunnon korvapuusti.
täytyy sitten tyytyä niihin....jos kerran itse tuomarishenkilö on käynyt ohjeistamassa, pistä nyt kuitenkin salaa loraus konjakkia edes siihen teehen ;)
mites laittaa kun konkkapullo on mulla. Noo, mennään tonne sivummalle, hyvinhän tämä äänestys menee...
ryyppy kans, joo hyvin on mennyt TÄHÄN ASTI...*pelkää tulevaa ja hypistelee menolippua taskussa*
kyllä she hyvin menee *tuijottaa taikista silmät tapillaan*. Shaako vinku-Intiasha viinaa?
jotain juurisakea keittelevät...pakataan nyt kutenkin reput täyteen kotimaan viemisiä kaikelta varalta..
*naamioituneena*, se menisi kahvin kanssa?
Yhä hullummaksi menee asiakkaiden toiveet. Ei, ei ole kukaan keittänyt pontikkaa.
Kaadetaanko kossua toimittajalle?
jos tuokin saa...
*hoippuu tiskillä* hujautash kunnon moukut. Ja taikikshelle kans. *yrittää pysyä tolpillaan*
...kutulle EI SAA enää tarjoilla. Jos hää tulee tiskin alle notkumaan...kannan ulos!
ei munkaan mieleshtä taikikshelle saa enää tarjoilla *hik*, on shillä niin heikko viinapää. Viisash ratkaisu, viisash on.
tuossa vieressä on vietävä selviytymisasemalla pikaisesti, siis mä otan vain sivistyneeshti pikkurilli pystyssä *Khik*
kuka lepakoi? Ota hitossa pikkupil.. pal.. shiis rilli pois siitä lasista! *pitelee itsestään kiinni*
"pitelee itsestään kiinni", voi pyhä mylväys
on tarjoilua? Nyt vois ottaa vaikka wiskin jäillä ja pillin :)
Taikanaiselle viskiä tuplana ja pilli, ole hyvä. Jos pillillä meinaat juoda tuon varmuuden vuoksi vesituopin.
*tuo taikikselle vielä kuohuviinipullon jääkulhossa. On se vaan niin tormakka tyttö järjestämään kilpailuja. Toivottavati tokenee huomisaamuun mennessä*.
Siis nyt mä liukenen maan alle. Sekosin ihan täysin kun satuin tuolla ylempänä Maronille mokamaan nikkini esiin.
Mutta nyt kun paljastuin, kiitän kaikkia kanssakilpailijoitani, kahvilassa kävijöitä ja kisan järjestäjiä hauskasta kilpailusta.
Anteeksi Merlinelli kun varastin tämän kahvilaidean sinulta. Sinullehan tämä kahvila itseoikeutetusti kuuluisi.
Oothan vielä kaveri mulle :)?
terveisin
MokaMoka Mariet