Kertooko puoliso

Anonyymi

Kertooko mielestänne puoliso pettämisestään kovaan paineen alla vai salaako sen viimeiseen hengenvetoon asti?

23

1556

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oman kokemuksen mukaan yrittää valehdella ja salata vielä silloinkin kun on jäänyt kiinni.

      • Anonyymi

        Komppaan


      • Anonyymi

        Samalainen kokemus itsellä..


    • Anonyymi

      Vahva epäilys täälläkin. Kaikki viittaa pettämiseen, mutta kun en ole saanut itse teosta kiinni.

      Tuntuu, että lopetti suhteen aikaisemmin ja nyt on hankala saada mistään kiinni. Ainostaan käytös ennen ja jälkeen viittaa pettämiseen. Olisi pitänyt tarkempaan syyniin silloin kun aloin epäillä. En vain silloin hokannut, mitä oli meneillä.

      • Anonyymi

        Sama. 2 vuotta eli ikäänkuin omaa elämäänsä ja jäin emotionaalisesti yksin. Nyt yhtäkkiä muuttunut takaisin omaksi itsekseen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sama. 2 vuotta eli ikäänkuin omaa elämäänsä ja jäin emotionaalisesti yksin. Nyt yhtäkkiä muuttunut takaisin omaksi itsekseen.

        Ihan sama juttu. Ei myönnä mitään. Kirjoitin äsken toiseen ketjuun.


    • Anonyymi

      Kyllä siihen tarvitaan vahvat todistusaineistot ja sittenkin vielä yrittää selittää mustan valkoiseksi.

    • Salaa

    • Tietysti mies salaa ja kieltää kaiken epäilyn ja syyttää vaimoaan vainoharhaisuudesta.
      Jos miehen oma suhde on vailla säpinää, hän saa sitä pettämällä omaansa jonkun toisen naisen kanssa. Ja saa samalla pientä jännitystä elämäänsä ja vaihtelua seksin merkeissä. Kuka sitä samaa jaksaisi vuodesta toiseen?

      • Anonyymi

        Komppaan....tosin kipinä sammuu helpolla jos huomaa toisen käytöksen muuttuneen.
        Mutta eikös parisuhteessa ole samat säännöt molemmille....eli sit saapi itsekkin järkätä sutinaa toisaalla.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Komppaan....tosin kipinä sammuu helpolla jos huomaa toisen käytöksen muuttuneen.
        Mutta eikös parisuhteessa ole samat säännöt molemmille....eli sit saapi itsekkin järkätä sutinaa toisaalla.

        Mitkä ihmeen säännöt parisuhteessa? Ketkä oikeesti parisuhteeseen alkaessaan sopii yhdessä säännöt toistensa kanssa, että mitä saa tehdä ja mitä ei saa?
        Tietysti toinenki saa järjestää itselleen sutinaa toisaalla. Mut sen jälkeen on ihan turha enää mäkättää sille puolisolleen pettämisestä.


    • Anonyymi

      Vasta kuoleman jälkeen kertoisi... Useimmat ja vaikka olisi pukilla sanoisi kompastuneensa

    • Anonyymi

      Jos luottamus toiseen on tuota tasoa , on molemmille parempi lähteä eri suuntiin .

    • Anonyymi

      Riippuu ihmisestä, onko tunnontuskia tunnustaa vai ei.

      Tapapettäjät ja muut useamman kerran pettäneet, eivät helpolla kerro, kokevat jopa olevansa oikeutettuja harrastamaan ulkopuolisia suhteita.

      Tai kyseessä on puoliso, joka ymmärtää tehneensä väärin ja haluaisi asiasta kertoa, mutta ei vaan yksinkertaisesti pysty siihen.

    • Anonyymi

      Riippuu luonteesta ja tuntemuksesta, mitä paljastaminen voi pahimmillaan merkitä. Tämä mieheltä, joka ei ole pettänyt, enkä ole suhteessakaan juuri ollut. Itse punnitsisin vaihtoehdot ja menisin pienemmän pahan kautta eteenpäin.

      Jos on lapsia ja yhteiselo toimii, en paljastaisi. Mut jos olisin suhteessa, jossa lapset kärsii ja muutenkaan tilanne ei olisi mieleen niin kertoisin. Olisiko se pelastus, et pahin on nyt nähty ja haluaa pelastaa sen mitä pelastettavissa on.

      Tai mitä toinen on mieltä, onko pahin sellainen, jota ei voi toiselle anteeksi antaa? Siinä punnitaan yhdessä olon arvoa, riittääkö se jatkamaan olemassa olevaa vai ei? Kahden kauppa, voiko toiseen luottaa vielä? Paljon kysymyksiä, vähemmän vastauksia.

      • Anonyymi

        Itse naisena ajattelen että sen pettämisen kuitenkin jotenkin huomaa ei ehkä suoraan niin että tietää kyseessä olevan pettämisen mutta sen huomaa että kaikki ei ole ihan kuin ennen. Uskon että pettäminen tulee puolisoiden väliin jollain muotoa kuitenkin joten minusta aina kannattaa kertoa pettämisestä sillä vain silloin voidaan rakentaa suhde joka perustuu rehelliselle pohjalle. Itse arvostaisin jos mies kertoisi pettäneensä ja syyt sille sekä vastaisi kaikkiin mieleen npusseeihin kysymyksyyni rehellisesti ja avoimesti vaikka kysymykset asian tiimoilta olisi hassuja tai hankalia jopa liian arkoja. Se sattuisi aivan kamalasti etenkin jos on vielä tunteita. Varmasti maa katoaisi jalkojen alta pidemmäksi aikaa mutta siitä sen on lähdettävä järjen ja tunteiden valossa keskustelemaan ja ehkäpä rakentamaan uudestaan suhdetta jos sitä kumpikin haluaa. Vaihtoehtoja ei varmaankaan ole kovin montaa.


    • Anonyymi

      Ei kerro. Salaa viimeiseen asti ja kun jää kiinni, kertoo ns. minimisuorituksen. Kaunistelee, ei ehkä hae syytä puolisostaan, vaan selittelee mitä merkillisemmillä asioilla.

    • Se on ihan yksilökohtaista, voisi ehkä sanoa omantunnon kysymykseksikin.

    • Anonyymi

      Riippuu varmasti puolisosta ja tilanteesta. Oma eksäni kertoi heti itse, täysin salailematta.

    • Anonyymi

      Ei taatusti myönnä mitään. Yrittää elää kuin mitään olisi tapahtunut. Myöntää vain sen mitä ei voi kieltää todisteiden valossa.

    • Anonyymi

      ei tietenkään paljasta!....joitakin vuosia sitten hän aloitti uuden harrastuksen johon hurahti täysillä,oli harjoituksia ja pelejä..jopa innostui olemaan vetäjän porukassa.....useampi ilta viikossa ja mukana myös viikonloppuja...meidän elämämme oli suht normaalia kuten ennenkin vaikka sain nuhteita antamastani "huomion"määrästä..(n pari kertaa/ kk)...kunnes tuli yllättäin päivä jolloin minulta olenko valmis jatkamaan pitkää suhdettamme ? ..voi vaikka muuttaa pois jos en sitoudu täysillä suhteesemme!?? Halusin pitää suhteesta ja panostaa siihen...hän lopetti "intohimoisen"harrastuksensa ja päivitti sos.mediaan kuinka haluaa pitää tulevaisuudessa hyvää huolta parisuhteestaan....samaan aikaan vastakkaistasukupuolta oleva hänen ent.harrastus fb ystävä ilmestyi postauksiin tykkäyksin ja myös niitä myös häneltä vastaanottamaan.?!..vasta jälkeenpäin olen "herännyt"yhdistämään tapahtumia aikajanalle...asiasta keskustelessa olen saanut muutaman"valkoisen"valheen jotka olen voinut tarkistaa pitättömäksi...#living in edge...she dont tell thrue?

      • Anonyymi

        Juuri näin. Lause" kuinka onkin kiva vanheta yhdessä..." taisi sivusuhde juuri silloin kariutua. Riittäähän näitä hätävalheita ja selityksiä...


    • Anonyymi

      En usko elää kun olisi sallittavaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      42
      4410
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      146
      4160
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      64
      3786
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      123
      3752
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      41
      3600
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      76
      3429
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      95
      3002
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2865
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2676
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2384
    Aihe