Kaipaan asiallista sääuutisointia

Anonyymi

Taas ovat meteorologit kertomassa, että tämän jälkeen on kesän hellehuiput koettu ja lämmintä on luvassa uudestaan vastaja ensi kesänä. Sitten kuitenkin seuraavassa lauseessa kerrotaan, että sateiden jälkeen on taas luvassa lämpimämpää säätä. Saisiko näitä joskus ihan ihmisten kielellä, ilman "käristyskupoleita", "hirmuhelteitä" ja "hellehuippuja"? En kaipaakaan 30 helteitä tai enemmän. Mulle riittää erinomaisesti 25 tai siitä vähän allekin. 23 on minusta erinomaisen hyvä kesälämpötila, kunhan vain ei ole kylmä tuuli. Onkohan tälläisia vielä luvassa, vai tarkoittavatko meteorologit, että lämpotilat ovat tästä eteenpäin 15 ja alle?

Rasittavia nämä sääjutut nykyään!!!

10

53

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sää tehdään nykyään vaan toimettomille ja laiskoille koska tappohelteistä puhutaan "ihana helle" ja normi keleistä "viileät jatkuu".

      • Anonyymi

        Miten niin toimettomille ja laiskoille?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miten niin toimettomille ja laiskoille?

        Laiskat ja toimettomat yleensä tulonsiirroilla elävät kaipaavat tappohelteitä ja "nauttivat" auringossa löhöilystä. Samaan aikaan somettavat kuinka ilmastonmuutos tuo lisää helteitä ja vaatii yleensä poliittisen vastapuolen elämän kurjistamista erilaisin veroin samalla, kun valtio maksaa näille kaiken.
        Ilmastohuuhaa ei löisi läpi, jos jokainen olisi pakotettu töihin elämisensä eteen. Ei ole aikaa murehtia keksittyjä asioita jossa ideologisella uskonnolla pyritään alistamaan poliittista vastapuolta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Laiskat ja toimettomat yleensä tulonsiirroilla elävät kaipaavat tappohelteitä ja "nauttivat" auringossa löhöilystä. Samaan aikaan somettavat kuinka ilmastonmuutos tuo lisää helteitä ja vaatii yleensä poliittisen vastapuolen elämän kurjistamista erilaisin veroin samalla, kun valtio maksaa näille kaiken.
        Ilmastohuuhaa ei löisi läpi, jos jokainen olisi pakotettu töihin elämisensä eteen. Ei ole aikaa murehtia keksittyjä asioita jossa ideologisella uskonnolla pyritään alistamaan poliittista vastapuolta.

        Kyllä jotkut ihmiset sitten voivatkin olla sekaisin... Monet uskovat kaikkea muuta paitsi tutkittua faktaa.

        Minun, ilmastohörhön ja vasemmistolaisen vuosipalkka on 50 000€ yksityiseltä puolelta.

        Kuinka on sinun laitasi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä jotkut ihmiset sitten voivatkin olla sekaisin... Monet uskovat kaikkea muuta paitsi tutkittua faktaa.

        Minun, ilmastohörhön ja vasemmistolaisen vuosipalkka on 50 000€ yksityiseltä puolelta.

        Kuinka on sinun laitasi?

        Kommenttisi paljasti sen, että päivääkään et ole töitä tehnyt. Vasemmistolaisuus kumoaa loput puheistasi. Mitä yrityksemme tulos sinulle ja tähän keskusteluun kuuluu ylipäätään?
        Ei ainakaan koskaan tarvi velalla elämistään maksaa sanotaan näin ja mistään tinkiä, jos sinulle joku hiekkalaatikko aika on jäänyt päälle "meidän isä on parempi kuin teidän isä".
        Ja faktaa ja tutkimuksia voidaan tehdä ideologian ja aatteen mukaan nykyään, jos se palvelee omaa etua. Näennäis tutkimus asiasta johon on jo vastaus valmiina on vain tutkimus mandaatin hyväksikäyttöä.
        Vai miksi sitten sinä et usko siihen tutkimukseen joka tehtiin hiljattain, että jopa hakkuuaukea sitoo paremmin hiiltä kuin siinä kasvava vanha jo lahoava ja sairas metsä?
        Ainiin se on se "väärän aatteen" tutkimus.


    • En ole innostunut liian kuumasta ilmasta. Normaali kesäsää kelpaa minulle.

    • Anonyymi

      Kesällä on lämmin ja talvella kylmä. Ehkä. Saattaa tulla vettä tai lunta, voi myös tuullakin.

      Tarkimman sään näkee ihan katsomalla ikkunasta ulos. Tietää, laittaako päähän lieri- vai karvahatun.

      Muita hattuja ei ole olemassa ja avopäin kulkeminen on säädytöntä.

      Ameriikasta on tullut joku naurettava hapatus: "lippalakki". Ei kestä tuollaiset ilmiöt kauankaan.

    • Anonyymi

      Ilmastonmuutos lisää kaikkia sään ääri-ilmiöitä. Ei ole nekään kuten ennen. 👵

      • Anonyymi

        Nykyään kaikki ääriasiat uutisoidaan. Ennen niin ei tehty, koska ei ollut somea mihin kaiken sai heti. Aina on ollut ääri ilmiöitä ja tulee olemaan.
        Tottakai uutisoidaan sellaisia asioita jotka tukee vallalla olevaa politiikkaa. Näin toimitaan myös venäjällä, mutta ei se uutisista silloinkaan koko totuutta kerro. Totalitarismi ja kahtiajako on se juttu.


    • Anonyymi

      Oikeestaan se hellehuippu oli totta. Silloin kesäkuussa se nousi yli 30 mutta nyt on korkeintaan 30. Mutta 30 asteisia kesiä oli mm. 88 ja 89. Mutta sillon ihmiset ei ollu tälläisiä hermoraunioita kuin nyt. Eikä silloin tullut mieleenkään valittaa liian hyvästä säästä. Suomessa kun kuitenkin suurin osa vuodesta on huonoa säätä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      132
      3549
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      128
      2566
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      24
      2116
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      16
      2004
    5. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      24
      1590
    6. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      29
      1570
    7. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1561
    8. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      30
      1001
    9. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      87
      952
    10. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      64
      916
    Aihe