No sai mursu paikkansa mursujen taivaissa. Siellä ei ole ilmaston muutosta, nälkää, siellä ei tarvi pelätä.
Toistaiseksi haminan mursu on ainoa mursumme ja ruumiinsa saa paikkansa näytteillä ihmisten ihmeteltävänä kuten Leenin..
kuka muistaa mursulaa?
13
172
Vastaukset
- Anonyymi
parempi vain palauttaa mursu huippuvuorille. Kotiinsa. Haudata tyrskyjen huuhtomalle rannalle. Kivikkoon. Palsamointi Lenin tyyliin ihmisten töllisteltäväki on kyllä aika kornia. Sellaiseen mauttomuuteen pystyy vain ihminen.
Mursu taitaa mennä energia jätteeksi energian tuotantoon kun meille tulee pula. Ehkä mursu täyttää aukon.
Taxidermia en pidä pahana kunhan eläintä kunnioitetaan.Oli joskus kavereiden kanssa puhetta noin 20 vuotta sitten että mitä tahdotte ruumiillenne tehtävän? Mä sanoin sisiliaan muumioitavaksi kapusiinimunkkien seuraan.- Anonyymi
pervokki kirjoitti:
Mursu taitaa mennä energia jätteeksi energian tuotantoon kun meille tulee pula. Ehkä mursu täyttää aukon.
Taxidermia en pidä pahana kunhan eläintä kunnioitetaan.Oli joskus kavereiden kanssa puhetta noin 20 vuotta sitten että mitä tahdotte ruumiillenne tehtävän? Mä sanoin sisiliaan muumioitavaksi kapusiinimunkkien seuraan.Semmonen laiha mursu ei kyllä paljon lämmitä.
Anonyymi kirjoitti:
Semmonen laiha mursu ei kyllä paljon lämmitä.
Mursun talitalja sellasenaan voisikin lämmittää myöskin härskiintyä.
"Ei Ruokolahden leijona menettää vois karismaa,
vaikka lojuis Mankkaan kaatopaikalla ja vetäis Leijonaa.
Aku Ankka kaatuu hienosti ja hilpeästi laulaa hän,
kaikki muutkin Ankallispankista aina löytää ystävän.
Tauski iskee silmään, aina naisen nähdessään.
Martina hankkii titsin mojovan,
vaikka leikkaisit sen pään.
Mutta kuka muistaa mursua?
Hän täysin unohtui.
Hänkö oli vain missi muovinen,
joka rysään sisään ui?"
Mursu on nyt Jeesuksen luona ja siellä on sen hyvä olla!
Syvästi uskonnollinen, neiti Sievänen näki viikonloppuna Hattulan Virtausjuhlilla vilaukselta, ainakin kolkytsenttisen boan . Se lähestyi häntä kohti pää pystyssä sihisten. Tarinalla oli happy ending.NO jopas lurauttelit nätisti. Ei oikein voi tuohon kommentoida mitään. Hienoa hienoa. Niin mursula on jeesuksen luona.
Nyt kun minulla on ollut kihti kahdeksatta päivää ja joutunut käyttämään keittiön tuoleja rollaattoreina niin alkaa pikkuhiljaa potuttaa. Mutta kaljaa ei voi vetää potutukseen koska kihti. Ulos ei pääse koska turvotus ja kihti. Ja kuumakin taas.
Onneksi on henkilöitä joiden apuun voin luottaa vaikka se ottaa koville tälläselle entisen mankkaan erakolle. Pyytää apuja. Jään taas kovasti velkaa heille enkä velkaa halua jäädä.No, teet sitten kun olet terve näille avustajille vaikka motin halkoja tai harvennat niiden metsää.
Eikö yhteiskunta auta tässä tilanteessa? Kotihoitajan voisi lähettää, joka tuo laihaa perunavelliä ja rasvatonta maitoa. Ota yhteys sossuun tai soita Karpolle. Noloahan se olisi keittiön tuolien kanssa lähteä lähikauppaan. Rullatuoli ja nätti nuori tyttö avustajaksi. Kannattaa ihmiset miettiä, että mihin yhteiskuntaan liittyy, kun niitä päätöksiä tekee.
Kauaunko se kihtikohtaus kestää? Viikon pari ehkä? Sitten rupeat vegaaniksi absolutiksi, niin ei enää uusiudu. Jaksamisia! Toivottavasti kokemasi antaa motivaatiota elämäntaparemontille.roskapostirobotti1 kirjoitti:
No, teet sitten kun olet terve näille avustajille vaikka motin halkoja tai harvennat niiden metsää.
Eikö yhteiskunta auta tässä tilanteessa? Kotihoitajan voisi lähettää, joka tuo laihaa perunavelliä ja rasvatonta maitoa. Ota yhteys sossuun tai soita Karpolle. Noloahan se olisi keittiön tuolien kanssa lähteä lähikauppaan. Rullatuoli ja nätti nuori tyttö avustajaksi. Kannattaa ihmiset miettiä, että mihin yhteiskuntaan liittyy, kun niitä päätöksiä tekee.
Kauaunko se kihtikohtaus kestää? Viikon pari ehkä? Sitten rupeat vegaaniksi absolutiksi, niin ei enää uusiudu. Jaksamisia! Toivottavasti kokemasi antaa motivaatiota elämäntaparemontille.No pihatöitä tässä tapauksessa ja ehkä koiran kusetusta. Hähähää.
10 päivää kihti mutta parempaan suuntaan ollaan menossa. kaveri kävi ja otettiin hillitysti viinaa ja lonkeroo mutta ei uriaaniolutta koska siiinä puriinii. Kaveri talutti alas tupakalle sano että ottaa reppuselkään mutten oikein kehdannu.
jättio pirusti ruokaa. no ei tartte mennä kauppaan kun ei oikein voikaan.pervokki kirjoitti:
No pihatöitä tässä tapauksessa ja ehkä koiran kusetusta. Hähähää.
10 päivää kihti mutta parempaan suuntaan ollaan menossa. kaveri kävi ja otettiin hillitysti viinaa ja lonkeroo mutta ei uriaaniolutta koska siiinä puriinii. Kaveri talutti alas tupakalle sano että ottaa reppuselkään mutten oikein kehdannu.
jättio pirusti ruokaa. no ei tartte mennä kauppaan kun ei oikein voikaan.kaks viikkoo niin sit pitäis VIIMESTÄÄN mennä ohi. Jos ei mee kai pakko mennä lääkäriin. Kun tupakan terva eikä viina ja saunaa ei oo niin auta niin joko kuolemaksi tai lääkäriin.
- Anonyymi
huhhei. Äkkiäpä se mursu unohtui kansakunnan muistista. Hetken juhli lehtien lööpeissä ja tv ruuduilla ja kännykkäin näytöillä. Vaan unohtui hetikohta kun meni ja kupsahti ikiuneen porvoonväylällä matkalla maan ainoaan mursuparantolaan Korkeasaareen. Teräskuljetuslaatikkoonsa nukahti hän. Skool mursun muistolle.
- Anonyymi
Kyllä ihmiset muisti mursun, nyt alkaa budjettineuvottelut...
Hyvä juttu mutta mikä budjettineuvottelu? Mursun balsamointi ja hautauskulut vai? Kyllä ihmisetkin laittaa paljon raha hautakiveen ja hautapaikkaan 25 vuodeksi. No mut muumioidaan siciliaan..eli silleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23745129Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12025941SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32115629Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16110772Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229687Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369041Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla808445Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2386808Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2196463Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri566068