https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008945616.html
Yli 30 vuotta taksia ajanut Kari ottaa kierroksia jo kuullessaan sanan taksiuudistus – lataa täyslaidallisen Bernerille ja Sipilälle
Yli 30 vuotta taksia ajanut Kari ottaa kierroksia jo kuullessaan sanan taksiuudistus – lataa täyslaidallisen Bernerille ja Sipilälle
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jaakon päivä
Naistenviikko päättyy Jaakonpäivään. Äidilläni oli uskomus, että Jaakonpäivänä vedet muuttuvat uimakelvottomiksi. "Jaakko heittää kylmän kiven". Uskomus on syntynyt juliaanisen kalenterin aikana, josta luovuttiin 17.2.1753 siten, että seuraava päivä oli 1.3. Jaakonpäivä aikaistui samalla vuodenaikoihin nähden 11 päivällä. Eli aikana, jolloin uskomus syntyi, oli suurin piirtein samantapainen sää kuin nykyään on 5.8.
Elokuun 5. päivän tienoilla uimavedet alkavat todellakin kylmetä. Mutta eivät hyppäyksenomaisesti niin kuin Jaakko heittää kylmän kiven -uskomuksessa. 6. elokuuta uimavedet ovat suurin piirtein yhtä lämpimiä kuin 4. elokuuta. Säistä ja omista mieltymyksistä riippuen vedet pysyvät uimakelpoisina elokuun puoleen väliin, jopa syyskuun alkuun.
Yhteen uskomukseen uskon: Jos juhannuksena humalapäissään nousee veneessä seisomaan ja katsoo laidan yli veteen, näkee vedenpinnasta vaimonsa edesmenneen puolison kasvot.
Juhannus on keskikesään sijoitettu pakanallinen juhla, jonka kristinusko otti omaan käyttöönsä. Aikojen kuluessa juhannusta on siirretty kahdesti. Alunperin juhannus oli nimenomaan kesäpäivänseisauspäivänä eli vuonna 2017 sen olisi kuulunut olla eilen eli 21.6. Mutta katolinen kirkko siirsi sen kesäkuun 24. päivään, jolloin se olisi tasan puolen vuoden päässä joulusta. Vuonna 1955 juhannus siirrettiin sitten lauantaille, joka tänä vuonna on sattumalta 24.6.
lestaadiopakana sipilä
https://www.suomenuutiset.fi/suomalaisten-luottamus-taksialaan-laskusuunnassa-liikenne-ja-viestintaministeri-ranne-kuka-tahansa-ei-voi-paasta-ja-pysya-taksialalla/
Lisäämällä koulutusta ja ehkäisemällä koevilppiä alalle saadaan houkuteltua motivoituneimmat ja osaavimmat kuljettajat. Tällä hetkellä lainsäädännössä ei ole pakollista koulutusta koskevaa sääntelyä, vaan se poistettiin surullisenkuuluisan taksilain uudistamisen yhteydessä. Kuljettajaksi pääsemisen vaatimustasoa on nostettava, nuhteettomuusvaatimuksia tiukennettava ja vilpistä jouduttava jäähylle, Ranne luettelee.
Myös taksiliikennelupien myöntöperusteisiin ehdotetaan muutoksia. Mikäli luvan hakija olisi syyllistynyt petokseen tai maksuvälinerikoksiin, voisi luvansaanti estyä. Samoin seksuaalirikokset ja henkeen tai terveyteen kohdistuvat rikokset ehdotetaan sellaisiksi hyvämaineisuuden estäviksi rikoksiksi, joihin syyllistyneelle taksiliikennelupaa ei myönnettäisi. Eräänä ehdotuksena on, että ajolupa voitaisiin peruuttaa myös pysyvästi.
pahamaa ja maahanmuutto pilaa paljon asioita
Sipilän hallitus (kepu,kok,persut) tyri taksilain ja paljon muutakin.
Sipilän hallitus junaili suomeen n.32 000 maahanmuuttajaa.
Hallituksen maahanmuutto-ohjelman kirjoitti persut. Fakta.
Ennätysmäärä maahanmuuttajia perskokkarehallituksen aikana 2023.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/suomeen-muutti-ennatysmaara-ihmisia-viime-vuonna-syntyvyys-laahaa-edelleen/8864526#gs.9v8gi4
Persut täällä sensuroi toisten ihmisten viestejä. Sananvapaus? Sitä persut ei halua kuin itselleen.
Tiedoksi: Viestejä voi sensuroida mutta loppujen lopuksi tosiasiat pysyvät. Totuus voittaa aina.
aamen all-aah
ihmisoikeus ajaa taksia kun on syntynyt lähi-idässä tai afrikassa?
mrrr mulli
Äänestä ps