Parisenkymmentä vuotta sitten n. 40-vuotiaana huomasin, että elämäni oli yksinäistä. Tuttavapiiri oli harventunut mm. avioeron kautta. Olin nuorena muuttanut töiden perässä satojen kilometrien takaa ja sittemmin jäänyt asumaan tänne Etelä-Suomeen. Sukulaisetkin oli kaukana, eikä työpaikalla yleensä hyviä ihmissuhteita syntynyt.
Laitoin eri puolille seuranhakuilmoituksia. Niissä selvitin, että nimenomaan hain seuraa ulkoiluun, elokuviin, ulos syömään, messuille jne. Mitään seurustelu- tai seksiseuraa en ollut hakemassa. Onneksi näissä ilmoituksissa ainakin alkuun pystyi toimimaan anonyymisti. Kun selkeästä ilmoitustekstistä huolimatta joskus joku erilaisella asialla liikkuva rohkeni kokeilemaan "kepillä jäätä ".
Jossain vaiheessa minulla oli monta kaveria. Suurin osa näistä on kuitenkin pikku hiljaa ajan mittaan jäänyt taka-alalle. Henkilökemiat ei kai ole parhaalla mahdollisella tavalla toimineet tai aikaa ei ole enää riittänyt.
Onneksi pari kaveria noilta ajoilta on edelleen kuvioissa mukana. Harvakseltaan ja silloin tällöin, mutta kuitenkin. Olen miettinyt, pitäisikö vielä jonnekin laittaa seuranhakuilmoitusta, mutta en ole jaksanut. Olen tullut niin mukavuudenhaluiseksi, että uusiin ihmisiin tutustuminen tuntuu työläältä. Vanhan kaverin kanssa voi jatkaa juttua siitä, mihin jäätiin. Pitkänkin tauon jälkeen voi kysellä, että mitä kuuluu.
Toisaalta olisi kiva tutustua uusiinkin ihmisiin, mutta luulen, ettei minulla ole riittävästi aikaa tapailemiseen ja ajanviettoihin. Olen myös kokenut pettymyksiä ystävyyssuhteissa. En halua vastata uteliaisiin kysymyksiin, vaan tutustun ihmisiin hitaan kaavan mukaan.
Olen katsellut ilmoituksia kaverihaku.net, mutta en ole saanut vastatuksi kenellekään. Olisi kiva olla enemmän kavereita, mutta kun en oikein halua tutustua! 🤔
Ystäviä ja kavereita
5
194
Vastaukset
- Anonyymi
Samanlainen tunne.
- Anonyymi
Ei tuon kaverihaku net kautta kavereita saa enää näillä kymmenillä ( 60)
Minäkin jo useaan otteeseen kokeillut niin lähes ainoat vastaajat olleet itseäni 20-40 vuotta nuoremmat kollit seksinpuutteessa. Muut vastaajat sitten ei enää ole toista kertaa kirjoittaneet tai sitten olleet sellaisia että naamani ei ole tapaamisen jälkeen miellyttänyt ja siihen on jäänyt vaikka kaveria olen hakenut enkä parisuhdetta. Myös joiltain mt ongelmaisilta tullut viestiä tyyliin: tapa ittes vanha luuska ym "mukavaa"- Anonyymi
Mahtaako se liittyä ollenkaan ikään, että on tuota kautta vaikeaa saada kavereita? Muistan jo nuorempana, kun silloin vielä yleensäkin enemmän kirjoitettiin kirjeitä - että moni kirjekaveruus loppui hyvin lyhyeen.
Nykyään kirjeiden kirjoittelu on harvinaista. Moni saattaa ajatella, että olisi mukava kirjoitella - mutta käytännössä tuon toteuttaminen on jo hankalampaa. Todella ikävää, jos olet saanut epäasiallisia kirjeitä. Kirjeposti kulkee nykyään hitaasti, ellei lisämaksusta laita Plus-merkkiä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mahtaako se liittyä ollenkaan ikään, että on tuota kautta vaikeaa saada kavereita? Muistan jo nuorempana, kun silloin vielä yleensäkin enemmän kirjoitettiin kirjeitä - että moni kirjekaveruus loppui hyvin lyhyeen.
Nykyään kirjeiden kirjoittelu on harvinaista. Moni saattaa ajatella, että olisi mukava kirjoitella - mutta käytännössä tuon toteuttaminen on jo hankalampaa. Todella ikävää, jos olet saanut epäasiallisia kirjeitä. Kirjeposti kulkee nykyään hitaasti, ellei lisämaksusta laita Plus-merkkiä.Edellä hiukan virheellisesti kirjoitin kirjekavereista, vaikka nykyisin on käytössä paljon muitakin vaihtoehtoja pitää yhteyttä. Perinteinen kirje lienee harvinaisin.
Monen aikuisen ihmisen elämässä on paljon asioita, joiden kanssa hänen pitäisi jakaa se aika, minkä tarvitsisi siihen uuteen ihmiseen tutustumiseen. Tekstarit, puhelinsoitot ym. saattavat tulla kiireisellä hetkellä. Tai mukana voi olla myös alkoholinkäyttöä.
Toivon, että kohdallesi osuu parempiakin kokemuksia ja että löydät sellaista seuraa, että kumpikin osapuoli viettää mielellään yhteistä aikaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mahtaako se liittyä ollenkaan ikään, että on tuota kautta vaikeaa saada kavereita? Muistan jo nuorempana, kun silloin vielä yleensäkin enemmän kirjoitettiin kirjeitä - että moni kirjekaveruus loppui hyvin lyhyeen.
Nykyään kirjeiden kirjoittelu on harvinaista. Moni saattaa ajatella, että olisi mukava kirjoitella - mutta käytännössä tuon toteuttaminen on jo hankalampaa. Todella ikävää, jos olet saanut epäasiallisia kirjeitä. Kirjeposti kulkee nykyään hitaasti, ellei lisämaksusta laita Plus-merkkiä.Siis ihan fyysisiä paperikirjeitähän nykyään ei kirjoitella, ainoastaan sähköpostia. Minulle tosiaan noita epäasiallisia sähköposteja tullut jopa erään toimittajan nimissä. Hänelle laitoin sitten kuvakaappauksen postista facessa niin ei ollut ollenkaan tietoinen koko asiasta että hänen sähköpostiosoitettaan väärinkäytetty.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1171597
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991458Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy35839Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29809Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50746Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?34708Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56698Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37690Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s42669Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37653