Kieliläväristä

Mitä rajoituksia noissa nestemäisissä ruoissa oli parantumisen aikana?

Miksi maitoa ei saa juoda?
Saako muita maitotuotteita syödä/juoda(jugurttia siis)?

Miten muuten kuin jääpaloilla,suuvedellä,bafucinillä ja buranalla saan suun nopeemmin kuntoon

Kuinka kauan joudun elämään r&s-vikaisena(kauan kestää tottuu siihe puhuessa)
7653
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Maitoa ei saa juoda/maitotuotteita ei saa syödä koska ne voivat helposti aiheuttaa tulehduksen, jäätyään reikään. Itse söin maitotuotteita parantumisen aikana. Tai no, 2 ekaa päivää elin keitolla, kun ei pystynyt syömään mitään muuta...

Mihin ihmeeseen sinä bafuciiniä tarvitset????imeskelet vain jääpaloja ahkerasti, ja pidät suuhygieniasta entistä tarkempaa huolta paranemisen aikana. Eli suuvesi ja suolavesi käyttöön. Toi R&S&L vika on ihan ihmisestä kiinni...Toki siinä alussa tulee noi kaikki viat, mutta sitä harjaantuu n. 1 viikossa puhumaan normaalisti, sama pätee syömiseenkin

Äänestä

niin kuumia juomia , sitrusjuomia ja maitotuotteita tulee välttää. Samoin voimakkaita mausteita. Maitotuotteet lisäävät bakteerikasvustoa suuhun.

no KAIKKIA maitotuotteita pitäis välttää, mut kyllä mä niitä jonkinverran kuitenkin ite söin... se sitten ilmeni sinä valkoisena möhnänä jota tuli kielen päälle.

se lävistys paranee kyllä tosi nopeesti, eipä siinä muuta voi tehdä kun imeskellä sitä jäätä ja purskutella oral b:llä tms. juoda paljon vettä että nesteet pysyy liikkeellä!!!

toi puhejuttu on ihan henkilökohtanen, harvalle nyt mitään suurta puhevikaa jää... itellä vähän suhisee s , joka jäi pysyvästi mutta se ei oo mitenkään häiritsevä, ite vaan huomaa joskus... viikon jälkeen pystyin puhumaan jo normaalisti.

ja sitten sellanen juttu että kannattaa nukkua niin että laittaa vaikka kaksi tyynyä päällekäin pään alle jolloin pää on sydämen yläpuolella... !!!

Äänestä
  • Toi puhe juttu on mun suurin pelko, koska mun puhe on muutenkin semmosta mussutusta ja sössötystä josta kukaan ei saa selvää ja epäilenpä että pienikin tilanteen pahennus johtaisi iihen ettei kukaan saa mun tekstistä selvää ;D

    Äänestä

  • mr.sixty kirjoitti:

    Toi puhe juttu on mun suurin pelko, koska mun puhe on muutenkin semmosta mussutusta ja sössötystä josta kukaan ei saa selvää ja epäilenpä että pienikin tilanteen pahennus johtaisi iihen ettei kukaan saa mun tekstistä selvää ;D

    Mulla puhe oli sössötystä vain sen aikaa kun kieli oli turvoksissa/kipeä. Eli kun se parantunui, puhe taas normaalia. Enkä ole muihinkaan törmännyt joille jotain puhevikoja olis jäänyt, vaikka kai sekin on mahdollista.

    Äänestä

  • ..... kirjoitti:

    Mulla puhe oli sössötystä vain sen aikaa kun kieli oli turvoksissa/kipeä. Eli kun se parantunui, puhe taas normaalia. Enkä ole muihinkaan törmännyt joille jotain puhevikoja olis jäänyt, vaikka kai sekin on mahdollista.

    hmm. Kiitos. Taidan ottaa ens liksasta

    Äänestä

Kuinka kauan joudun olla ilman noita tautivaaran takia?

Äänestä
  • !!!! kyllä se lävistäjä sitten antaa sulle kanssa hyvän ohjeistuksen :) kun otat hyvässä paikassa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mr.sixty kirjoitti:

Mitä rajoituksia noissa nestemäisissä ruoissa oli parantumisen aikana?

Miksi maitoa ei saa juoda?
Saako muita maitotuotteita syödä/juoda(jugurttia siis)?

Miten muuten kuin jääpaloilla,suuvedellä,bafucinillä ja buranalla saan suun nopeemmin kuntoon

Kuinka kauan joudun elämään r&s-vikaisena(kauan kestää tottuu siihe puhuessa)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu