Liittojen osingot verolle ja äkkiä

Anonyymi

Ammattiyhdistys nostaa verovapaita osinkoja miljoonamäärin vuodessa. Se on väärin. Se on veropakolaisuutta. Liitoilla ei ole mitään oikeutusta vapaamatkustamiseen. Normaalivero osinkoihin. Veroilla maksetaan sairaanhoitajien palkkoja.

Verottomilla osingoilla ammattiliitot kustantavat järjettömiä kampanjoita, kuten pakotetaan jäseniä eroamaan työpaikastaan. Mitä mieletöntä!

Osingot verolle ja äkkiä. Se on suomalaisten oikeustajun mukaista. Ei taida olla demareiden ja vasemmistoliiton agendalla? En äänestä.

7

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      AY-liike olis halukas veron maksuun mutta se koskisi myös työnantajaliittoja ja säätiöitä se taas porvareille ei kelpaa.

    • Anonyymi

      Vastapuolen harjoittama veronmaksuvapaus ja suoranainen veronkierto on tuhatkertaista ellei kymmentuhatkertaista.

    • Anonyymi

      Pääomapiirit kun saataisiin mukaan tähän veronmaksuun niin kyllä yhteiskunta kiittäisi, mutta lehdistö ei tätä asiaa rummuta kun ovat samojen piirien hallussa.

      • Anonyymi

        Jossakin, en enää muista missä julkaisussa, oli kolumni osinkojen verokohtelusta ja sen epäoikeudenmukaisesta kohtelusta eri sijoittaja kohtaan. Kolumnin mukaan nyt osingoista maksavat täyden veron vain piensijoittajat, kun isot toimijat voivat laillisesti välttää täysimääräisen veron.

        Tuossa todettiin, että jos kaikki maksaisivat veronsa osingoista voitaisiin vero laskea muistaakseni 4% ja valtion veropotti pysyisi silti nykyisessä tasossa. Kolumnissa ehdotettiin. että nykyisen käytännön sijaan veron "maksaisi" osingon maksaja osingonsaajan sijaan varmistettaisiin, että kaikista osingoista todellakin maksettaisiin verot.


    • Anonyymi

      Odotellessa osinkoratkaisua olisi ensiarvoisen tärkeää että liittojen tulokset saataisiin oikeasti verotuksen piiriin. Niin työnantajat kuin -tekijät.

      Nyt esim työntekijäliitot siirtävät kaikki voitot suoraan sakkokassaan mikä ei ole muuta kuin veronkiertämistä. Voittovaroista verot ja jäljelle jäävän voi sitten tallettaa mihin haluaa.

      • Anonyymi

        Tuo on kyllä törkeää. Ilmeisesti yksikään työntekijäliitto ei ole ikinä maksanut tuloksestaan ropoakaan veroa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuo on kyllä törkeää. Ilmeisesti yksikään työntekijäliitto ei ole ikinä maksanut tuloksestaan ropoakaan veroa?

        Lain mukaan mennään, yritä muuttaa sitä lakia, turha muuten vinkua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      42
      6115
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      312
      5067
    3. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      160
      4854
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      136
      4662
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      20
      3890
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2404
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2178
    8. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      25
      1812
    9. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      73
      1782
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      220
      1502
    Aihe