Olin aikeissa ostaa sähköauton , mutta lopetin haaveilun sillä järkytyin pahoin lukiessani ja selvittäessäni ettei sähköautoissa tarvittavaa sähköä voi enää ostaa kuin mobiilimaksulla. Siis edes korttimaksu ei käy. Näin on ainakin ABC;llä.
Tämä uusi maailma johon kansaa ajetaan kuin käärmettä pyssyyn on sairas , sillä tuossa maailmassa sinun datasi kerätään 100% tarkkuudella. Kaikki mitä ostat, mistä ostat, kenelle maksat, missä liikut , taltioidaan metadataksi. Yksityiyydestä ei jää jäljelle mitään. Raamatun enne sirusta(?) "pedon merkistä" näyttää lähestyvän.
(Ja se saa kaikki, pienet ja suuret, sekä rikkaat että köyhät, sekä vapaat että orjat, panemaan merkin oikeaan käteensä tai otsaansa,
ettei kukaan muu voisi ostaa eikä myydä kuin se, jossa on merkki: pedon nimi tai sen nimen luku. )* (Ilm 13:15-18)
Tuohon maailmaan , tai sen edistämiseen EI kannata astua. Sähköautot jääkööt kauppiaille , niin kauan kun sähköä voi ostaa rahalla, joita seteleiksi kututaan.
Tämä uusi maailma johon kansaa ajetaan kuin käärmettä pyssyyn on sairas , sillä tuossa maailmassa sinun datasi kerätään 100% tarkkuudella. Kaikki mitä ostat, mistä ostat, kenelle maksat, missä liikut , taltioidaan metadataksi. Yksityiyydestä ei jää jäljelle mitään. Raamatun enne sirusta(?) "pedon merkistä" näyttää lähestyvän.
(Ja se saa kaikki, pienet ja suuret, sekä rikkaat että köyhät, sekä vapaat että orjat, panemaan merkin oikeaan käteensä tai otsaansa,
ettei kukaan muu voisi ostaa eikä myydä kuin se, jossa on merkki: pedon nimi tai sen nimen luku. )* (Ilm 13:15-18)
Tuohon maailmaan , tai sen edistämiseen EI kannata astua. Sähköautot jääkööt kauppiaille , niin kauan kun sähköä voi ostaa rahalla, joita seteleiksi kututaan.
Vastaukset 516
Vanhimmat
Olet oikeassa. Tuohon leikkiin ei pidä lähteä suin surminkaan. Juuri eilen oli HS; lehdessä artikkeli kuinka ihmiseen asennettavat sirut ovat yleistymässä ja ovat tulevaisuutta. Raamatun ennustukset käyvät toteen , vaikkein aina uskoisikaan.
Näin on.
Kun itse itseään kehuu niin kaikki ovat tyytyväisiä.
Jos ei autoa saa rahalla ladattua vaan pelkällä "mobiililla" niin ei sellaista autoa pidä kenenkään hankkia.
Mikä Hitto sinä ole muille sanomaan mitä heidän pitäisi hankkia? Jokainen osaa varmasti ihan itse päättää, millä ajaa.
Eikä seteliautomaatteja muuten ole enää juuri missään. Joskus viime vuosituhannella sellaista käytin viimeksi.
Äläpä hermostu, ehkäpä sinunkin kannattaisi ajatella asiaa laajemmalti .
Ja mistä tiedät että en ole ajatellut "asiaa" paljonkin enemmän kuin sinä? Siitäkö että päätelmäni on täysin toinen?
Ei tämä kuule niin mene, että annetaan kansantoverille valmis lopputulos ja sitten tämän pitäisi "ajatella" niin että päätyy samaan. 😅
Kehoitin vaan pohtimaan että milloin sitä käteismaksua voisi tarvita.
Jos katsot esim. tämän vuoden tapahtumia, niin voi päätellä että jokin vara-järjestelmä pitäisi olla noille epävarmoille järjestelmille. Käteinenhän on sellainen.
Toki käteinen onkin olemassa varajärjestelmänä koko ajan. Tunnustan että käteistä pitäisi olla joka jannulla aina pahan päivän varalta, mutta eipä vain tällä hetkellä meikämandoliinilla ole kuin muutama sestertius. Jos on enemmän, aina sillä tulee jotain maksettua. Pitäisi olla pinot kassakaapissa kuten leffoissa.
Olemme siis sittenkin samaa mieltä. 🤝
hah ette tiedä paria juttua. en kerro sillä ymmärtämätön suussa kaikki maistuu pahalle.
selvitetty asiaa kaverin kanssa ja tulimme tulokseen ettei sähköautoa kannata ostaa
sähköauto lähettää mikrosirutietokoneillaan kaikki tiedot toiminnastasi joka hetki NSAn valtaviin muistipankkeihin illuminaatille eli maailman varjohallitukselle satelliittien kautta- eli jos haluat itseäsi seurattavan 24 tuntia per vrk niin sähköautoilemaan.
EU muuten pakotta seurantasirun jo kaikkiin uusiin autoihin.
Myös perinteiset autot kielletään kohta- ja silloin kaikille myydään pakolla sähköautot- ja köyhät saa kulkea millä pääsevät.
Millä ihmeellä kulkevat sähköjunat, metrot, ratikat?
Jos ne kulkee sähköllä, matkalippuihin on tulossa korotuksia miinus Helsingin kaupungintyöntekijät
Että sinä olet kujalla, varmaan raskasta on kulkusi?
linkit illuminati uusi maailmajärjestys:
https://www.youtube.com/watch?v=8VdOuulP_sQ&ab_channel=NetinHerra
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/mirjaleenaisoaho/27198-usa-aiheutti-haitin-maanjaristyksen/
https://www-wired-co-uk.translate.goog/article/mkultra-conspiracy-theory-meme?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fi&_x_tr_hl=fi&_x_tr_pto=sc
https://keskustelu.suomi24.fi/t/9009810/beatles-salaliitto
https://www-theguardian-com.translate.goog/world/2019/jan/11/new-far-right-german-party-adopts-former-secret-nazi-symbol?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fi&_x_tr_hl=fi&_x_tr_pto=sc
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16349836/ruotsalainen-rotuoppi-mallina-natseille
Suosittelen ruplien sijasta dollareita.
Juu, jokainen saa päättää ITSE, millä ajaa. Kerroppa se noille sähkövatkainfanaatikoille, joilla on rahaa tai työnantaja maksaa auton ja latingit. Nehän ne huutaa ja kehuu, kuinka hienoa on ajaa sähköhärpäkkeellä. Aina kesäsin alkaa hirveä kiljunta, mutta jostain syystä ovat talviaikaan aika vaisuja. Ne on kanahallituksen pikkuääliöitä, johon uppoaa kaikki ja ovat ihan helvetin mölyäjiä. Eihän ne pikkuääliöt tajua, että esimtyönantajan piikkiin latailuista ei tuo verottaja malta pitää näppejään erossa ja kotilatingit sitten onkin jo oma juttunsa, kun tuosähkökin on niin helvetin halpaa. No ehkäpä he asuvat siellä autossa?
Sinusta jää jo nyt electronista jälkeä koko ajan ,omistit jonkun siruauton tai et ja julkikamerat kuvaa koko ajan kuka liikkuu ja missä ja kuka ei,kasvojen tunnistusohjelmat on jo niin hyviä sekä sateliittikamerat vastaavat ominaisuudet.
Karkuun et valvontaa pääse enää koskaan,kukaan,näin se vaan on. Tännekin kaikki kirjoittaa joko kännyllä tai tietokoneella joka pystytään aina jäljittämään ,nissä kuka on ollut tuona hetkenä ja todennäköisesti hän palaa sinne vielä uudelleenkin joten viranomaiset voi aina olla sua vastassa jos olet tehnyt jonkin merkittävän rikoksen jotta sinun nimeäsi keksitään epäillä vähänkään,jokaisesta on viranomaisten rekistereissä yleensä joku kuva ja nykyisin jo sormenjäljetkin,jos olet omistanut passin tai henkilökortin edes joskus. Ja joistakin on dna näytekin ,viranomaisarkistoissa jo valmiina.
Karkuun et nykyään pääse enää mitään valvontaa mitenkäänpäin,näin se vain on ja kannattaa hyväksyä, jo se hillitsee rikollisuutta itsessään melko tehokkaasti kun tietää että kiinnijäämisprosentti on jo käytännössäkin melkein 100 aina.
Se on sitten eri asia halutaanko kaikkea rikollisuutta edes kitkeä,joissain tilanteissa on ilmeisesti hyväksi että maailmassa on vähän rikollisuutta että saadaan taviskansaa pidettyä kurissa ja herran nuhteessa sekä pelossa jotta olisivat max työteliäitä ja täyttäisivät rikkaiden pankkitlit aina uudelleen ja uudelleen voitoilla ja korolla kuten kapitalismissa on ollut aina tapana ja sen takia täydellinen kommunismi ja kansallissosialismi on voitu aina kieltää ,ainakin tähän päivään asti.
Sähköauto on monessa suhteessa parempi talviauto kuin polttari. Ei kärsi kylmäkäynnistyksistä ja matkustamo lämpenee nopeasti. Toimintamatka vain on huomattavasti lyhyempi kuin kesällä, minkä syyt jokainen ostaja varmasti ymmärtää.
Satunnaiskävijöille tiedoksi, että tuo "illuminati" on äärikristillisten lahkojen puheenparressa yksi Saatanan ilmentymä.
Arvostan näkemystäsi, mutta perustelut olisivat ihan kivoja. 🤗
Lahkolaissontaa. Miten perustelet itsellesi sen, että kirjoitat tuota hevonhuuhaata nettiin samoja mikrosiruja sisältävällä tietokoneella?
Raamatulla on aina ennustettu väärin.
Käytän setelirahaa, olen vapaa mies
Minun kulkemisiani ei kyylätä, maksan korteilla harvoin.
Pätkiikö?
Kelasta vissiin saakin vain jotain lappuja millä ostaa.
Nythän sinä olet antamassa valmista lopputulosta. Sekä on hyväksyttävää vain sinun suunnastasi?
Kommunismi on tosiasia. Siihen kuuluu olennaisena osana ihmisen täydellinen kontrolli. Eu on kommunismi. Milloin tämä myönnetään?
Taidat olla rahamiehiä.
Ja milloin siitä pyritään eroon?
Euro-dollari-fasistit on lopettamassa koko bensa-autoilun eli kieltämässä sen-
vain sähkö on enää sallittua uus maailmajärjestyksen voimalähteenä-
silloin ei tarvi enää kenenkään miettiä vaan asia on päätetty eliittisatanistien pankkisukujen salaseurojen looseissa julkisuudelta salassa- valtiot tottelee näitä maailmanvaltias-eliittejä jotka on koko ilmastonmuutos-höpinänkin mainostaneet viralliseksi totuudeksi.
Todellisuudessa öljyä riittää maailmassa- ja se ei maailmaa saastuta- sensijaan sähköä tuottava ydinvoima tuhoaa maailmaa ja 5G , 6G.
Putin tuo uuden maailmanjärjestyksen-
niin sanoi jo iltalehden lööppikin 3 päivää sitten
Kuka on niin tollo että osallistuu tähän vuosisadan kusetukseen. Vai että saan black boxin vielä kyttäämään kaupan päälle. Kiitos , mutta ei kiitos!
Venäjä on taantuva valtio. Jos se olisi luonut jotain, se ei ehkä olisi.
Ei ole meidän muiden vika että sulla on velkaa jos meillä muilla ei sitä tällä saitilla ole. Vaihda muijaa niin saat rönttöstä enemmän niin et ehdi kiukuttelemaan kuin pakoloiskersa.
Joka sähköautossa on seuranta-mikrosiru ja kamerointi menee NASAn digi-muistitehtaisiin jättimuisteihin.
Latasin taas 2 tuntia tolpalla-
luin vihreiden puolueohjelmaa
Sähköisku perseesen ja hyvästi illuminaatit.
Eli ihan samalla tavalla kuin kännyköissä. Ei ole mitään tarvetta laittaa seurantaa sähköautoon, kun kaikki kuljettaa jo seurantalaitetta taskussaan. Itse asiassa kännyköitä voidaan seurata vaikka GPS olisi pois päältä.
Kännyköissä, tietokoneissa ja autoissa on ihan samanlaiset komponentit. Normaalilla kannettavalla ja kännykällä ei ole mitään eroa auton tietokoneeseen.
Ja polttomoottoriautoissakin on vastaavat tietokoneet ja on ollut jo kymmenien vuosien ajan.
huomasin itsekin ettei käteisellä rahalla sähköautoon saa virtaa niin jätin asian heti sikseen. Tankkaan teboililla - en tukeakseni sotaa vaan siitä syystä että heille käy automaateillakin käteinen aina Hangosta Utsjoelle
mieti myös ostatko psykiatri-lahkolta satasilla per joka kuukausi kemiallisen lobotomia-annoksen kalleimpien lääketehtaiden mömmöjä?
http://www.lokakuunliike.com/ll-uutiset/archives/02-2020
= kokoomus-sote?
jos haluat tuottaa ydinsaasteta- ajat sähköautolla- se kuulemma tuottaa ydinsäteilyä.
mutta jos haluta suojella luontoa niin ajan tavallisella polttomoottori-autolla.
mieluummin niin vanhalla että tietokone-osia ei ole sekottamassa ja lähettämässä seuranta-tieto merkkejä .
kyllä kyllä ja niiden rahojen pitäisi olla dollareita, tähän euroon kun ei oikein voi luottaa.
Koko EU -hajoaa vielä muutamassa vuosikymmenessä tai sitten vielä nopeammin.
Sitten alkaa rahan arvon uudelleen arviointi ja sitä ei tehdä yläkanttiin ainakaan suomessa...se on varmaa.
joo ja sähkö on kallista ja käytetyllä sähköautolla on sama arvo kuin käytetyllä sähköhammasharjalla ei sitä kukaan täysjärkinen osta.
Helvetinmoinen ympäristörikos koko sähköauto...
Ai. Tällä hetkellä käytetyt sähköautot ovat sikamaisen arvokkaita, mutta siinäpä sinulle kunnon työsarka, että vakuutat autoilevan kansan sähköautojen arvottomuudesta. 😊
no se aika vielä nähdään..ja se aika on lähempänä kuin luuletkaan.
malta vielä hetki...
Varmaan, mutta sitä odotellessa voisit kertoa syyt, miksi niin tapahtuu. 😊
Ei kannata ottaa sähköautoja. Koemusta on
Mitään autoa ei pidä ottaa, ja aika vaikeaa se onkin, kun on nuo ajonestot.
Mikä on "äärikristillisyys", kun nuo illuminaattien ajama uusi maailman järjestys on Raamatussa ilmoitettu PEDON valtakunta, joka pakottaa sen mikrosirutuksen kaikille.
Kaikkihan sen voi lukea Raamatun ilmestyskirjasta.
Siinä samalla lopettavat käteisen rahan käytön, sehän on päivänselvää.
Ja se ei todellakaan ole kiltti järjestelmä, kun sitä sanotaan PEDON ja VIHAN valtakunnaksi, joka kestää seitsemän vuotta.
Se on saatanan palvojien valtakunta, kun Jeesukseen uskovat teurastavat.Suunnaton määrä ihmisistä kieltävät Jeesuksen, kun pelkäävät henkensä takia, joka on typerintä, mitä voi kuvitella siinä tilanteessa.
Vai niin te teette, vaikka Raamatussa on teidätkin ilmoitettu tulevan irvistelemään.
Tietokoneilla toimivat EU-autot voidaan myös ohjata etäohjauksessa.
Että kun ajaa tuollaisilla pitää muistaa koko ajan olla hyvissä väleissä pankki-kommunistisen EU-eliitin kanssa?
jos ymmärrätte mitä tarkoitan...
JP vauhdissa?
#### Myös perinteiset autot kielletään kohta- ja silloin kaikille myydään pakolla sähköautot- ja köyhät saa kulkea millä pääsevät. ####
Köyhä voi ostaa vaikkapa viisi "museoautoa", koska kurjuuden jakajien Suomessa alkaa jo museoautoiässä olla liikenteessä oleva autokanta, joten kun on viisi museoautoa, jotka 30 vuotta vanhoina ei enää montaa tonnia per kappale maksa, voi vuorotella niillä ajamista, koska muistaakseni museoautoilla oli maksimi käyttömäärä per vuosi, jota niillä saa ajaa.
Jos tarvitsee siis autoa pidemmäksi aikaa, pitää autojen määrää kasvattaa ajotarpeiden mukaan.
130.000 eurolla, jonka yksi sähkö Tesla maksaa, saa jo aika monta museoautoa käyttöautoikseen.
Näin helppoa se on kun osaa.
suur huijaus menosssa-
sähköautoja, kuussa käyty-
ja kun meet parkkipaikalle joudut skrpaamaan puol tuntia tuulialsia jäästä- ei ole tiedemiehet keksiny keinoa poistaa jää sekunneissa lasista.
Bain köyhät ei aja sähköautolla
Keskituloinen kokokuslainen ajaa aina sähköautolla
Te ette olekaan kokomuslaisai keskituloiisianloisia vaan köyhiämkirkonrottinja puolueen on sdp
Sähköauto on niin myyntimiesten juttu.
Samoin valokaaoeli liittymä ja aurinkopaneelit.
Kantaa kos suomessa kun silloin kun sähköä tarvii on paneelin päällä metri lunta
Kokomuslaisella keskituloiselamon tilillä miljoona ja lompsassa tonni
Onko sinulla
Jos ei olet sdp löinen työläinen
Kokoomuksella oli valtiovarainministerin salkku Sipilän oikeistohallituksessa (kepu-kok-persut).
Leikattiin sosiaaliturvasta, palkat jäädytettiin, hoitajien vuosi-lomapäiviä poistettiin, työttömät saivat lisää sanktioita - leikkaajahallitustako taas halutaan äänestää. Miksi ihmeessä?
Leipäjonot kasvavat eriarvoisuuden kasvun takia, kun pienituloisilta leikataan.
Varakkaiden verot vähenevät eniten, kun palkkoja verotetaan progressiivisesti.
Kokoomus ei kerro, mikä on Suomen vähimmäisturvan taso, eli miten paljon haluavat leikata sosiaaliturvaa. EU on huomauttanut Suomea liian matalasta perusturvasta.
Ulkomaan velkaa on otettu
- Natoon liittyminen ja puolustusmenojen kasvu, uudet jävittäjät
- koronan hoito, tuet yrityksille
- Ukrainan sota ja energiakriisi
- Fortumin pelastus neljällä miljardilla, kun Sipilän hallituksen aikana Fortum osti Uniperin osake-enemmistön.
Mikä olisi kokoomuksen mukaan pitänyt jättää tekemättä, jotta ulkomaan velkaa ei olisi tarvinnut ottaa?
Äänestä SDP
Venäjän parhaat joukot on moskovassa vartioimassa omaa kansaa.
Kreml tiedotus
Miksi kuljetaa kauppa matkalla viittä ihmistä takapenkillä vaikka on yksin sis akut painaanyurhaann2ooo kg
No osta sitten se sähköauto kis. Sulla on omaa autoo kuuten kaannliulen että ei oo
Sähköautosta tulee myös ydinsäteilyä.
mitäpä tuo vihreitä haittaa kun mm. haluavat pienydinvoimalat joka niemeen ja notkoon-
kuulema jossain ( mahd helsingissä ) isossa rakennuksessakin olisi piennydinvoimala- salaisesti tietenkin.
Arto Lauri youtube tietää kaiken ydinvoimasta.
My brother
ajattele toki verenpainettasi
Ruuti kallossa on vaarallista, se voi syttyä vaikka tupakasta.
Robotisoimisesi dystopiaan on jo pitkällä.
Venäjällä jo ollaan rakentamassa kyseisenlaista järjestelmää.
Länsimaissa se on helpointa aloittaa sähköistämällä kaikki raha. Ja nappiapainamallavoidaan kenen tahansa maksukortin käyttö katkaista tai rajoittaa. Vaikkapa siksi että sanot väärän mielipiteen ja joku tekee siitä tutkintapyynnön. Kortin käyttö rajataan kunnes asia on ratkaistu, eikä sillä ole merkitystä vaikka osoittautuisit syyttömäksi.
Mitäs sitten teet kun korttisi toimii vain korttelisi lähikaupassa ja paikallisbussi lippujen ostoon.
Osta vaan kiltisti mobiililla.EKP sen maksaa muiden säästöistä kuten aina.Kommunismi pitää EUn kannatuksen sadassa prosentissa.Se on pelin henki.
Taitaa inflaatio syödä käteisen arvon nollaksi parissa päivässä tätä menoa.Näihän velat on aina maksettu.Nyt EKPkin on tämän keksinyt .
Neuroon siirryttiin juuri siksi että EKPn on helppo tästä lähtien lisätä inflaatiota helposti nollia lisäämällä.Kustannussäästöä. Hitlerin aikaan jouduttiin tekemään seteleitä joiden arvo oli miljardeja. Koettu on tämäkin.Jotta uskokaa ellette halua tulla petkutetuksi.
Helppo tehdä lisää velkaa kysymättä keltään. Tämänhän EU/EKP jo osaa kokemuksesta. Menkää vaan vaaleissa taas äänestämään puolueita ja lapsia suojatyöpaikkoihin demokratian lastenrattaisiin. Kokeneemmat murhataan ulos vastustamasta tätä peliä Sotessa.
en suosittele. nwo
SÄHKÖ KUULUU OLLA ILMAINEN KAIKILLE- ja asunnot, vesi, jne- ne on perustarpeita. On järjetöntä että muutamat firmat riistää koko kansaa ja tekee sillä miljardeja laskutuksen veroparatiisi-tileilleen ulkomaille...
Myös autot voisi kuulua samaan- ainakin maaseudulla en on lähes pakko liikkumiseen.
Näin on! Raha kunniaan.
Siinäpä oli angstia kerrakseen. Taasko olet lobbaamassa ylempää annattua agandaa? Aiemmin natotit ja koronapiikkejä suosittelit.. Nyt digirahatat.
Rahasta se p:tä jauhaa. On vaikuttaja.
Hienoa. Arvostan.
Asiaa.
Hienosti järkeilty. Kiitos vinkistä.
sdp yhtä huono
Ydinsaastesäteilyä ei pidä ympäriinsä viljellä, se on todellakin niin ja ei sähkö ole päästötöntä vaikka kansaa niin koetetaan vedättää. Säteilymittareita on laitettava turuille ja toreille kaiken varalta koska säteily ei näy, maistu, kuulu, haise eli on näkymätön tappaja.
Jatkuvan kasvun yhtälö on mahdoton.
sähköstä pitää tehdä niin kallista, ettei köyhillä luusereilla ole varaa käyttää sitä
uskovaiset on säälittävää porukkaa. ketään vittu kiinnosta teidän satukirja. raamatut ja koraanit pitäisi kerätä pois ja polttaa roviolla
dollareilla ei kohta ole mitään arvoa, BRICKS on tulevaisuus
Mobiilimaksulla ei tee auton tankkauksessa yhtään mitään, pitää olla mahdollisuus käyttää rahaa/ korttia tai käydä se kassalle maksamassa.
Ei voi ymmärtää...jos sähkösyöpölle on luvattu toimintamatkaa 650 kilsaa ja talvella se menee sen sijaan 250 kilsaa niin silloin on kyseessä sähköautokusetus, helppoa.Joten ei kannata hankkia palavaa teslaa pihaan, tiedä vaikka pakkanen halkaisee vielä koko masiinan korin..
= Suuri Nollaus
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17939885/the
Turha autoa seurata ja vakoilla kun kännykkää seurataan jo tarpeeksi.
mutta jos yrität pakoon- ja jätät kännykän himaan?
-----------------------------
sähkäkotteroa ei kannata hankkia muutenkaan- esim autokauppiaat ei ota moista vaihdossa- ja kottero on kallista ongelmajätettä.
Ydinsäteilyäkin nuo DEW-eli suorasähköenergia-aseeksi luokitellut autot on...
on ongelmajätettä.
autokaupat ei ota vaihdossa
sähköautossa olet myös valvontakameran alla koko ajan omassa autossasi sisälläkin kamerat.
toki auton EU-mikrosiru antaa aina paikkatietosi että voidaan myös seurata ja tietää misä milloinkin liikut- kaikki tiedot jää pysyvästi nettimuistiin monille tahoille.
En osta ja piste
never ever. suosin autoja jotka eivät vakoile kuljettajaansa. Nythän on niin että nyky autot eivät yksityisyydestäsi piittaa
näin on
homot ne ajaa sähköautoilla
homot
Repe rättäri taas pihalla-
illuminaatti on maailmanvaltapiirien eliittisatanistinen salaseuravalta, joka hallitsee maapalloa- ne 13 maailman suurta pankki- ja mahtisukua.
Sähkö autot on ongelmajätettä, niissä on ydinsäteilyä ja muutenkin ne on luokiteltu DEW- aseeksi eli Suorasäteily-aseeksi, 5G-aseeksi.
Räpä truutikaliun tunnistaa aina siitä että hän on yleensä väittelemässä väärällä puolella keskustelussa--..
Tässä nyt kuitenkin tiedoksi koko kaikille kansoille- taivaallista tietoa:
Sähköautot on vain yski helvetinportti- pahojenhenkien portti-
kuten ydinvoimalatkin- ja onhan sähköautoissa sitä ydinsäteilyäkin.
suomessa pitkät etäisyydet ja huonot säät, jne... myös köyhille auto on usein pakollinen kulkuväline.
Kyseessä on satanistsen EUn EU-satanistinen toimi, jolla mm tuhotaan köyhien mahdollisuudet liikkua Suomessa-
vapaamuurari-EUsa hallitsevat satanistit...
sähkis on DEW-ase eli sähkövoima-ase eli vaarallinen
näin on
hinnat pilvissä
hyi hitto
hullut
säteilyt: mikroaalto, ydinsäteily, magneettikenttä. jne..
auto ei toimi talvikäytössä
tankkaus ei kestä muutama minuutti, vaan ... 30-60 minuutin tauko...
vain hullu tai hölmö ostaa sähköauton
Arvo puolittuu kahdessa vuodessa.
Toyotan sähkövehkeet ei ainakaan lämpene nopeasti, pukkaa -10 pakkasellakin viileää suuttimista ja pitää olla persgrilli ja rattilämmitys aina päällä sekä samalla säteilylämmitin etumatkustajille, sitten tarkenee.
Tyyppi suuttui koska on sähkövatkaimesta vielä kauan velkaa...
No eipä tuo ole ajankohtainenkaan tuo sähköauto. Enkä omista edes visa korttia. Käteistä saan nostettua aivan pankin kassapalveluista
Piti vastata tähän kohtaan mutta meni ylempään viestiin.
Jos ei autoa saa rahalla ladattua vaan pelkällä "mobiililla" niin ei sellaista autoa pidä kenenkään hankkia.
Aika harvasta pankkikonttorista paikasta saa kassapalvelua. Onhan se ihan turhaa pyöritellä jotain paperilappuja tai metallipyörylöitä taskuissaan ja vaihdella niitä eripaikoissa samanlaisiin. Käteinen on riski, sillä varkaat joita on nykyään enemmän huumeiden vuoksi ovat kiinnostuneita käteisestä, koska diilerillä ei ole pankkipäätettä mukanaan, hihii!
Ei tuota ongelmaa ei varaa sähköauton kun Sipilän ilmaistyötä ja muutkin tenåmput verotahat ja teki työmän
Eiköhän jokainen osaa harkita itse, onko mobiili maksaminen ongelma vai eikö ole.
Omassa pihassa saa tietysti ladattua "pankkisiirrolla", jos sen kelpuutat etkä näe siinäkin Perkelettä.
Huumeita ei voi tosiaan maksaa lähimaksulla, joten pöllitystä kortista ei ole narkkarinatsille hyötyä. Käteinen taas on kuin kultaa.
sähköauto ja aurinkokennot ei kuulu pohjolaan vaan muilla 90-prosenttia maapallosta oleville lämpimille alueille-
ihan sama sekin-
ku mitää ilmasronmuutosta ei edes ole olemassa-
foliohattujen keksintä jota eliitimedia mainostaa kun tekevät sillä rahaa ja alistavat kansat pakkovaltaan mm säästääbn sähköä , estävät liikennöinnin, jne jne
Et taida tajuta, miten ne kotipihan tolpatkin laittavat mahdollisimman vittumaiseen maksujärjestelmään.
käytetty sähkö-auto on ongelmajätettä,
.... joten montako kymppitonnia euroa maksaa että ongelmajäte-laitos ottaa moisen vastaan?
akkukotterot oli vaan rahastus- nyt on jo tulossa vetymoottoriautot- ja sitten vesimoottorilla kulkevat.
täsä tietoa- eikä vain mielipiteitä:
aktivisti arto laurin video 2 tuntia- kertoo sähköautoista:
video vaatii rajattoman muistitilan eli puheaikaa euroina muutamia kymppejä?
video alkaa noin 5 min kohdalla
https://www.youtube.com/watch?v=DtekRSVzFmg
Kaikki pankkitilit voidaan hakkeroida, tollo!
mitä valitat? senkun jätät ostamatta. Niin teen mikäkin
Ilm 13:16
16. Se pakottaa kaikki, pienet ja suuret, rikkaat ja köyhät, vapaat ja orjat, ottamaan oikeaan käteensä tai otsaansa merkin. 17. Kenenkään ei ole lupa ostaa eikä myydä mitään, ellei hänellä ole tätä merkkiä, joka on pedon nimi tai sen nimen luku*.
18. Tässä vaaditaan viisautta. Se, jolla on ymmärrystä, laskekoon pedon nimen lukuarvon: se on erään ihmisen luku, ja se luku on kuusisataakuusikymmentäkuusi
*Ja täällä osa pitää salaliittona tuotakin kun on kehotettu välttämään kortteja ja mobiilimaksuja. Mutta se on suurinta viisautta. Käyttäkää ihmeessä käteistä.
Minullekin on mobiilisiru asennettu otsaan.
Ei käteinen mihinkään häviä. Väitteet, että käteinen lopetetaan, on tarkoituksenhakuista hysterian ajamista, että saataisiin joka ihminen digilompakko kontrolliin.
Mitä Hittoa se sinulle kuuluu, mitä maksutapaa muut käyttävät? Ei sinuakaan kukaan vaadi maksamaan kännykällä.
Ihmeellistä kiinnostusta ventovieraitten ihmisten asioihin, mutta sellaisiahan lahkouskovaiset ovat. 🙄
No totta kai sinulla on siru otsassasi.
Minulla on siru... siellä. Kaikki arvotavara samassa paikassa.
Äläpäs hikeenny. Kyllä se lopun ajoilla alkaa sinuakin kiinnostamaan. Mikäli ap on oikeassa
Käteistä ei tarvitse hävittää, nykyisin kamerat on jo niin hyviä että ne pystyy identifioimaan yksilön pelkistä kasvojen muodoista tai silmien tappisoluistakin. Ja joka paikassa missä käteistä tai mobiilia tai korttia käsitellään on nykyisin jo kamerat jotka tunnistaa henkilön heti kun kuvaan astuu ja ne pystyy hälyyttämään viranomaiset heti jos tarve on,myös ne henkilöt tulee tarkistetuksi jos jostakin annettu etsintäkuulutus , ja joku maksaisi käteisellä täysin pää peitettynä,niin tietokone hälyttää viranomaiset tutkimaan kuka kyseessä oleva henkilö on.
Poliisit voi tuolloinnvielä soittaa kauppaan että lukitkaa kaupan ovet kunnes he saapuu tunnistamaan ko henkilön,mutta tietenkin vain siinä tapauksessa jos henkilö ei ala aggressiiviseksi ja omaa aseita .
Sitten poliisien ei auta kuin yrittää tavoittaa hänet jostain ulkoa,esim. juuri ulkovalvontakameroiden avulla ,mihin autoon ko henkilö meni tai mihin päin liikkui ja miten,käyttikö julkisia vai ei jne.
Joten välttämättä mitään henkkoht siruja ei edes enää tarvita,tai ne voi aina kaivaa pois,eikä käteistä tarvitse siten kieltää mitenkään.
Mitään pieniä James Bond mikrosiruja ei voi vereen laittaa koska ne voi tukkia verisuonet ja aiheuttaa suoni- ,valtimo/laskinmotukoksia ja siten kuolioita tai suoraan sydänveritulpan ja henkilön kuoleman ,samoin kuin rasva tekee,tai rasva ja sirut yhdessä,erikseen.
Suurrikollisuus ei enää kannata jos sille ei ole viranomaissiunausta,niitäkin nimittäin tuntuu olevan nykyään ajoittain.
Mutta kapinoida pitää jokaisella olla oikeus jotain lakeja ja määräyksiä vastaan jotka selvästi alkaa loukata jotain perusihmisoikeudellisia oikeuksia kohtaan.
Mikä on lahko? Nekö, jotka luottavat ylösnousseeseen Jeesukseen, eikä nimeen kirkonkirjoissa?
Epäkohdat hyvä nostaa esille, kaiken kansan tietoon eikä vain hiljaa hyväksyä ja alistua. Päättäjät eivät kansaa ajattele ollenkaan.
Raamattu - ilmestyskirja- 18.:
" Tässä vaaditaan viisautta. Se, jolla on ymmärrystä, laskekoon pedon nimen lukuarvon: se on erään ihmisen luku, ja se luku on kuusisataakuusikymmentäkuusi
*Ja täällä osa pitää salaliittona tuotakin kun on kehotettu välttämään kortteja ja mobiilimaksuja. Mutta se on suurinta viisautta. Käyttäkää ihmeessä käteistä.
Mikrosirussa on 3 kuuden osan sarjaa- eli 6,6,6...
En vittu lähde punikkien vouhkauksen mukaan. Kun sähköauto hajoaa, se monesti joudutaan viemään romuttamoon kun korjaaminen maksaa maltaita.
Vouhkauksiin siis.
En vittu lähde punikkien vouhkauksen mukaan..siis VIHREIDEN..pEKKA HAAVISTO,Roosa kakkan heittäjä Meriläinen,Krista typerä pohjois-Karjalalainen muka joku lansan edustaja,vittu puhu mitään järkeä koskaan.
Naishinuri puolue, he tekevät tämän 8 pros kannatuksella,kun meidän hallitus on täys paska !
Kenelläkään ei ole selkärankaa..kaikki on matelijoita ja he eivät osaa !
Kyllä se schwab siellä heille "oppia" sanelee...
Eikö sähköauto ole kapitalistisen myyntiliike
Punikit on vanhoja venäläisiä
Kysy vaikka äidiltä
Teini
K kaupoista ja neste rikastuu
Ei ne ole lukukirja ne on kokoomuslaisa ja sinä maksat niiden rikastumisen vaan
Köyhä duunarini
Pääoamatuliåolaan eivät SDP kanttaja
Olette te lahkolaispersut huvittavia. Tesla esimerkiksi on piakkoin maailman suurin autonvalmistaja ja toimii tasan varmasti kapitalistisen markkinatalouden raameissa.
silläkös niitä on suomessa räjäytelty kun ne on niin hyviä
Niitä sähköauton raatoja on kohta jokapaikka täynnä, kun kukaan ei ota ilmaiseksikään.
Hyvä tietää. Ja KIITOS tiedosta. En todellakaan osta tesloja ennekuin olen varma ettei tarvita mitään mobiilimaksuja. Pitäkööt tunkkinsa
Onhan niitä ilmaisia latauspaikkoja , ainakin vielä jokin aika sitten oli muutamia
onko tuo tosi?
valitettavasti totta!
Olen itse varoitellut jo vuosia tuosta kortti ja mobiilimaksamisesta ja ANNAN AINA palautetta liikkeille jotka eivät suostu ottamaan käteistä vastaan. Niitä on suomessa onneksi erittäin vähän, mutta on kuitenkin
itse vältän kuin ruttoa mm Claes Olssonia, Hemtex myymöälöitä , Finlaysonia, Kamux autoliikettä, ja Triplan O´Learsya. Ainakin näissä liikkeissä eivät suostu ottamaan käteistä rahaa vastaan, mikä on itseasiassa EU;n lakien vastaista. Kannattaa antaa palautetta noihin liikkeisiin uudestaan ja uudestaan.
Monesti on käynyt niin että yritykset pyörtävän päätöksensä mikäli huomaavat että palautetta alkaa virrata.
Tuo Ruotsin tie on pysäytettävä ja PIAN
Kannattaa linnoittautua perunakellariin ja kykkiä siellä seuraavat 10 vuotta.
Kiitos,
pitäkää melua tällaisista havainnoista.
>Olen itse varoitellut jo vuosia tuosta kortti ja mobiilimaksamisesta
Millä asiaperusteilla olet varoitellut? Sellaisia näet pitäisi sitten olla mukana vahvan tunnetilan lisäksi.
Tuohon uuteen maailmaan en tule astumaan itse . ja se päätös pitää.
Olet astunut jo. Vai rukoilitko tuon lauseen nettiin?
Tiesikö Ap siitä mitään että uusimmat autot sisältävät ns Black Boxin , joka tallentaa aivan kaiken ! siis aivan kaiken. Tarkkailee jopa kuljettajan tunnetiloja, taltioi äänet, kuvaa edestä ja takaa.
Itse ajan jatkossa vaikka pyörällä , mutten todellakaan osta uutta autoa. Raja menee jossain vm 2010 paikkeilla. Sitä vanhemmat käy, sitä uudemmat ei .
Onko jollain tarkempaa tietoa, minkä vuoden autoissa noita mustia laatikoita on jo ?
Ja entäs uusien autojen kännykkä-appsit oman merkin systeeminä, muka auttamaan kulutuksen seurannassa jne, sieltä näkee myös jokaisen ajokerran maksiminopeuden eli poliisikin voi kiinnostua saamaan dataa ylinopeuksista.
Höpö höpö. Ajotietokoneita on ollut autoissa 80-luvulta lähtien. Olivat toki aluksi yksinkertaisempia. Nykyään autot ovat pyörillä kulkevia tietokoneita. Tietoturvan kannalta kyseenalainen on vain sijaintitieto, jolla voidaan yhdistää henkilö tiettyyn paikkaan, tiettyyn aikaan ja lisäksi tieto siitä, mihin hän on menossa. Kuljettaja voi kuitenkin itse valita mitä tietoa hän antaa. Toisaalta sijaintieto voi myös onnettomuustilanteissa pelastaa hengen.
Tämä ja se laatikko on
bernerin, sipilän ja ollilan projekti.
Kansa vastusti, ja työryhmä vetää sen läpi väkisin,
kun joku valtion ulkopuolinen organisaatio/ elin
vaatii sitä, ostaa sen läpiviennin.
Ollilaa nuollaan sen Nokia- menneisyyden vuoksi
ja sen ikäpolven tekijät ovat OTTJIA, NE EI KYSELE VAAN OVAT HÄRKIÄ LASIKAUPASSA.
ne sanoo yksityisyydelle ”mitä välii”
Ne päättää kaikkien muiden puolesta.
En pidä ollenkaan ollilasta. Ylihypetetty idiootti.
Etsikää artikkelit autojen seurantalaitteista ja 5Gstä.
Vanhukset, rikkaat vanhukset ei välitä kettujakaan
riskeitä, ne sukeltaa ostamaan sähköautoja
IMAGOSYISTÄ.
ja koska ne eli ”nälässä” koko ikänsä.
Boomerit on ainoa ja viimeinen sukupolvi joka saa
eläkkeitä joilla mällätä.
Sillä ne ostelee.
( siksi niitä piikitetään koronaliemellä)
>Toisaalta sijaintieto voi myös onnettomuustilanteissa pelastaa hengen.
Ja kolmannaalta he, jotka sijaintitiedon puuttumisen takia (esim. uskonnollisista syistä) saavat apua liian myöhään, eivät välttämättä ole kansakunnan kokonaisedun kannalta mitään fataaleja menetyksiä.
Jos ihminen on rehellinen, lainkuuliainen kansalainen, niin tietojen keruulla ei pitäisi olla mitään merkitystä. Poislukien järjestäytynyt rikollisuus, salaliittovajakit ja lahkolaiset, he voivat siirtyä kaltaistensa joukkoon, Venäjälle.
Kyllä sillä on. Aina kun tietoa kerätään, on sen käsittelijöissä ihmisiä, jotka käyttävät sitä väärin, jotkut ihan vain huvin vuoksi.
Melko tyhmä pitää olla, jos ei tuota käsitä.
Mutta tiedon väärinkäyttäjät saa itse nalkkiin melko yksinkertaisesti, hyvin harvoissa tapauksissa pystyvät kiristämään ja uhkailemaan ihmisiä kovin pitkään ja laajasti tai että toinen häviäisi omaisuutensa kokonaan rikollismieliselle.
Hyvikset voittaa lopulta aina tai me kaikki olisimme kuolleet jo aikoja sitten vuosituhansien saatossa.
niin, itseänikin kiinnostaisi tietää missä on vuosiraja?
huh huh. jos tuo on totta mitä kirjoitit niin ihmettelen...
no, tuo on kuule sitä uutta maailmaa jota niin monet monet kannattavat ja tukevat toimillaan.
Voivoi kun salaliittovouhon elämä on sitten vaikeaa.
Ihan vain uteliaisuudesta kysyn että
kun te säälittävät luuserit ette ole millään tavalla mielenkiintoisia ettekä vaikutusvaltaisia ihmisiä, joilla olisi jotain yhteiskunnallista merkitystä, mihinkään muuhun kuin korkeintaan syrjäytyneiden tilastoihin - niin miksi te vainoharhaisesti kuvittelette olevanne suunnattoman kiinnostavia ja että kaikki haluaisivat tietää teistä kaiken? Nimittäin melkoisella varmuudella juuri kukaan ei halua tietää teistä luusereista yhtään mitään.
>Nimittäin melkoisella varmuudella juuri kukaan ei halua tietää teistä luusereista yhtään mitään.
Muotoilisin tämän niin, että jos käytössä olisi kuvatun kansantoverin sijaintitieto, tietäisipähän sitten itse liikkua poispäin. 😏
Mikrosiru-musta laatikko seuranta on kai kaikissa uusissa EU-autoissa koska tarkoitus on tehdä tietullit kaikkialle- että voivat laskuttaa kun saavat tiedot liikennöinnistäsi.
Tämäkin tietysti suomalaisten mielestä niin kätevää ja uudenaikaista ihailtavaa uutta uljasta EU-maailmaa?
aihe on kuumottava. mun kaveripiirissä on yksi joka vaahtoaa tuosta jatkuvasti mutta näyttää olevan osin oikeassa
millo mut estetään
päätin etten koske mobiilimaksuihin vaikka s-mafia kuinka yrittää. On muuten laitonta ja syrjivää mm mobiilimaksamiseen yhdistetyt tarjoukset.
Laitonta? No enpä usko. Syrjiminenkin on kyseenalaista, kun lähes kaikilla asiakkailla on muutenkin mukanaan ällipuhelin. Jos asiakas sitten ei halua käyttää mobiilisovellusta alen saamiseen, se on täysin oma valinta.
Olen muutaman kerran käyttänyt noita mobiilialennuksia. Hiljattain ostin sellaisella Markku Henrikssonin erinomaisen Yhdysvaltain alueen historian, jota suosittelen kaikille tuosta suuresta liittolaisestamme kiinnostuneille.
Älä sitä virhettä tee. Kukaan yksityisyydestään vähänkään välittävä ei ala mobiilimaksuihin. Tuo on osa "new world orderia". eli se että kaikki ostoksesi ja näin ollen kulutuskäyttäytymisesi taltioidaan.
- Mitä ostat
-Mistä ostat
-Kenen seurassa liikut
- Mihin järjestöön/uskontoon kuulut?
-seksuaaliset erikoisuutesi
*lopulta aivan kaikki. En ymmärrä koskaan miksi kukaan vapaaehtoisesti luovuttaa dataansa "big Brothrerille" kun on olemassa yksinkertainen tapa välttää tuo----Maksamalla käteisellä kaiken mahdollisen.
Elämä on vainoharhaiselle vaikeaa.:)
Minä olen kyykännyt jo vuosikausia perunakellarissa, enkä osallistu ulkomaailman sairaisiin menoihin millään tavalla.
En ole tätäkään kirjoittanut.
😄😅🤣
Saksalaiset+ymmärtävät+tämän+ja+maksavat+yhä+n+78%+päivittäistavaroistaan+käteisellä.+Siellä+on+yhä+paikkoja+joissa+korttia+ei+edes+kelpuuteta.
Samat anonyymit siis torveavat täällä kuinka EU määrää kaiken eikä itsenäisyyttä ole, ja sitten seuraavassa ketjussa kehuvat kuinka saksalaiset ovat tämänkin päättäneet täysin toisin kuin me... 😅
Jotain logiikkaa, pleeze. 😆
No kun kumpikin on totta. EU määrää asioita, jotka ovat meille vahingollisia ja itse määräämme täällä asioita, jotka ovat meille vahingollisia, vaikka muualla toimitaan toisin.
Tuota logiikkaa voisi peräänkuulutta meidän hallitukselta, jonka pääasiallisin tehtä tuntuu olevan Eu herrojen kumartelu ja velkarahan lappaminen ympäri planeettaa.
Mitä jos olisi kolikkoautomaatti johon pitää työntää kolikoita että lataus lähtee käyntiin?
Ja jos se kolikkovarasto joskus ryöstetään / yritetään varastaa, niin ehkä joku säästyy aseelliselta ryöstöltä kun rosvo jää kiinni tästä pikkurikoksesta.
saksalaiset ovat kiinnostuneita yksityisyydestään juuri juutalaisvainojen vuoksi. He ymmärtävät pitää kiini anonymiteetistään sillä tietävät mihin sen menettäminen voi johtaa.
Pätee myös moneen aglosaksiseen valtioon. Vain Suomessa asiakkaita on ollut mahdollista pakottaa digitaalisuuteen, joka on ollut silkkaa typeryyttä, ei ole tuonut meille mitään kilpailuetua eikä vaurastuttanut meitä.
Itse käytän digitaalisia menetelmiä, mutta ymmärrän niitä, jotka eivät käytå ja heitä juuri tarvitaan, että käteinen säilyy sen päivän varalle, kun kaikki verkot kaatuvat ja korjaaminen kestää kuin Helsingin palkanmaksussa.
Joissain asioissa viileät suomalaisetkin osaavat vouhottaa aivan liikaa.
juu ja entäs Virta se ottaa luottokortiltasi 30 euron panttimaksun heti kun rekisteröidyt ja sitten jos unohdat heti alussa tilata rfid-tagin eli sellaisen pikkuisen lätkän jolla saisi kätevästi latauksen alkamaa ja loppumaan niin se maksaa jälkikäteen taas 10 euroa ja veloitetaan luottokortilta, Virta myös siitä panttimaksusta veloittaa 1 eur kk pois jos et lataa sen kuukauden aikana Virran lataustolpista. Ja noissa siis kaikissa annettava luottokortin tiedot. ABC lataus taas paska siksi että vaatii aina kännykällä puljaamisen ja uuden vaihtuvan koodin eikä silti toimi!
Olin eilen liikennevaloissa, kun viereen tuli joku mersu savuamaan ja keskaria sieltä näytettiin. Vihreällä valolla käskytin Teslan niin, että vajaassa 3 sekunnissa oli satanen vauhtia. Peräpeilistä näin miten menneen ajan tekniikka vain päästi hirmuiset savut mutta jäi sinne kuin mummo lumeen.
Vielä kahdet liikennevalot ja lataamaan.
Ei kukaan kiellä lataamasta sähköautoa vaikka 10 kilometrin välein, mutta ei siinä mitään järkeä ole.
heh :)
Pedonmerkki on sunnuntai, vastaavasti Jumalan merkki on sapatti.
1700-luvun Luterilaiset virret kertovat pedosta antikristuksesta paavista, joka Jumalan käskyi wastaan räyskyi.
Vuonna 364 jKr. katolisessa Laodikean konsiilissa Paavi Liperiuksen johdolla kehoitettiin kirkon jäseniä sapatin sijasta alkamaan kunnioittaa sunnuntaita.
1234567---
Euroopassa tulee suuntaus näyttäytymään täysin sunnuntain puolelle, muut hiljaa.
Niin tulee.
"Pedonmerkki on sunnuntai, vastaavasti Jumalan merkki on sapatti."
adventistien levittämä valhe.
Raamatun mukaan: tulee aika, jolloin ilman pedon merkkiä ei voi ostaa eikä myydä.
Miten siis sopii yllälainattuun väitteeseen ?
"ilman sunnuntaita ei voi ostaa eikä myydä."
Mitä tuollainen lause edes tarkoittaisi ?
Sitäkö, että sunnuntaina saa ostaa ja myydä, mutta 6 päivää viikossa lain voimalla kaupat kiinni ja nettikaupat sakon uhalla myös suljettuna MA-LA ?
Adventistit jaksavat jauhaa tuota "Pedonmerkki on sunnuntai" -mantraansa ilman mitään perusteita ja vastoin Raamatun ilmoitusta.
Jos he olisivat oikeassa, niin se tarkoittaisi kirjaimellisesti "ilman sunnuntaita ei voi ostaa eikä myydä".
Ei valhe muutu totuudeksi, vaikka se jossain Ellen G. Whiten kirjoittamassa kirjassa lukisikin.
Jokainen adventisti, joka tämän jälkeen toistelee tuota "Pedonmerkki on sunnuntai" -mantraansa, niin sellaista pidän idioottina, juuri siksi, että jos se olisi totta, niin se tarkoittaisi: "ilman sunnuntaita ei voi ostaa eikä myydä".
Oikeasti Pedon merkki on ihonalainen mikrosiru, jonka virallinen tarkoitus on nykyisten pankki- ja luottokorttien sekä käteisen rahan korvaaminen yksinomaisena maksuvälinevaihtoehtoina - siis että ilman tuota ihonalaista mikrosirua ei voi ostaa eikä myydä. Tällaista voidan valvoa ja sen käyttöön voidaan pakottaa lakkauttamalla pankki- ja luottokortit. Korttimyöntäjät voivat vaikkapa päättää, että jokainen myönnetty kortti on sellainen, että sen voimassaolo päättyy 31.12.2037 tai aikaisemmin.
Eli mikään yritys ei myönnä sellaisia pankki- tai luottokortteja, jonka voimassaolo ulottuisi pidemmälle kuin 31.12.2037 (päivämäärä on esimerkki; todellinen vastaava varmaan päätetään vapaamuurariloosin 33. asteen kokouksessa).
Vaikka tuon ihonalaisen mikrosirun pääasiallinen (ja julkinen) tarkoitus on maksuväline, siinä voi olla (ja todennäköisesti onkin) piilotoimintoja - vaikkapa mahdollisuus lamauttaa tai jopa tappaa ihminen, joka on valtaapitävien tahojen vastustaja.
Jää nähtäväksi, kykeneekö tuo mikrosiru myös kytkeytymään itsenäisesti 5G -verkkoon.
En vittu ikinä osta sitä. Seuraava autoni on bensamersu.
Hyvin pitkällti apn kanssa samoilla linjoilla
Huvittavaa, vainoharhaiset kirjoittelevat tänne tietokoneillaan ja eivät tajua sen jo mahdollistavan seurannan ja profiloinnin. Kannattaa pelokkaan luopua kaikista nykyajan mukavuuksista, ei tietokonetta, ei kännykkää ja ei pankkikorttia jne,,,
haha. hölmö. Kirjoitan kirjaston koneilta ja kasvot peitettynä. en ole mikään älykkö joka jaan tietoni kyttääville natsiparoille.
Joopa joo, hakkerit näkevät kirjaston valvontakamerasta sinut koko ajan. Drone seuraa sinua kadulla, kun lähdet kirjastosta.
ja tiedämme. Ei mene kauan kun tietokoneissa on kasvojentunnistus UPOTETTUNA ruutuihin. Samsungin älytelevisioissa ne jo on. Että se siitä vainoharhaisuudesta. Orwellin maailma on tekemässä lopullista tuloaan , eikä sitä pieniltä ihmisiltä kysellä. Mutta kuten tuolla mainittiin, kannattaa todellakin taistella vastaan. Tuolle ilmiölle ei kannata antautua. Sähköautot jää kyllä kauppaan...
>Orwellin maailma on tekemässä lopullista tuloaan , eikä sitä pieniltä ihmisiltä kysellä.
Nyt unohdat että me elämme lempeässä demokratiassa nyt ja vastakin, Orwellin kuvaamassa Englannissa taas vallitsi julma diktatuuri.
totta kirjoitit edellinen. uusimmissa älypuhelimissa on jo upotettu/häivytetty kamera siten ettei sitä voida käytännössä peittää. En osta. - koskaan. elän ennemmin ilman puhelimia kuin otan tuollaiset käyttöön
Ainahan voi mennä kameran eteen tuuhea peruukki,aurinkolasit ja koronamaski päässä, sekä kirurgin hanskat kädessä jos on sormenjälkitunnistimia käytössä näppäimissä.
Ei mikään kamera tai tietokone tunnista sua tuolloin.
Kauheaa! Itsehän tilaan kerran kuussa ääs market prismasta perustarvikkeet.
Olen huomannut, että se muistaa ostokseni ja suosittelee tuotteita minulle kohdennettuna!
Lisäksi toimituspäivänä veloittaa ääs korttiani automaattisesti!
Tämä on selkeästi maailmanlopun enteitä.
No eipä ed kovin pitkälle ole ajatellut. Kannattaa oikeasti välillä uhrata minuutti ajatukselle mihin maailma ja ihmisten alati kasvava valvonta on meitä viemässä. Ei suunta ole kovin hyvä jos emme yksilöinä tee asialle jotain.
En pane kovinkaan pahakseni lempeän pohjoismaisen demokratian suorittamaa kohtuullista valvontaa.
Pitää vain olla tarkkana, että minkäänlaisille ääriliikkeille ei anneta edes pikkusormen niveltä. Niiden käsissä loivempikin valvonta olisi äärimmäisen vaarallinen. Kiina on valitettavasti menossa sellaiseen suuntaan. Venäjäkin varmaan hyvin mielellään menisi, ellei se olisi teknologisesti lähinnä luuserivaltio.
Samaan suuntaan euta viedään. Et vain huomaa sitä.
Luonnon - ja ilmastonsuojelijana en käytä sähköautoa vaan luonnolle vähemmän haitallista tavallista autoa.
otin kaupan tuulikaapista kaksi ilmaisjakelulehteä, niin parinviikon päästä lehdet tuli postilaatikkoon kestona kotia, ilmeisesti kännykän singaali paljasti osoiteen,
Juurikin näin. Eipä silti,avaus on tervetullut herätys. Mihin ihmiskuntaa ajetaan ja kuka /ketkä?
No vastaapa kysymykseesi kuka/ketkä, vai onko vastaus se jonka arvaan? Ja kaiken taustalla Saatana?
Eu tässä on taustalla. Eu aikana kaikki on kiristynyt.
Demokraattisten valtioiden yhteisö siis ajaa ihmiskuntaa johonkin? No parempi niin kuin että tyranniat ajavat. 👍🏻
EU natsit poistaa jo viestitkin
https://maanpuolustus.net/threads/new-world-order.868/page-6
EU on saatana.
Anonyymi on mulkku. 🚮
Nerouden ja hulluuden raja voi olla häilyvä, mutta ei tässä tapauksessa. 🥱
EU in juutalainen, hirveetä antisemitismiä syyttää sitä kaikesta
Siirry signaaliin. Se on anonyymi
lin aikeissa ostaa sähköauton , mutta lopetin haaveilun sillä järkytyin pahoin lukiessani ja selvittäessäni ettei sähköautoissa tarvittavaa sähköä voi enää ostaa kuin mobiilimaksulla. Siis edes korttimaksu ei käy. Näin on ainakin ABC;llä.
Voi juma,saa nauraa:)) Paska romun meinsit ostaa..no jos ostat,niin Tesla ehdottomasti.
Ovetkaaan ei ole stantardia,että menee hyvin kiinni..ja kaksi huolo paikkaa Suomessa..
Nyt romu amerikkalaisen osttoon heti,että saat olla vihreä apina !!
Tuosta edellisestä viestistä en ota selvää, mitä tarkoitat.
Jokainen uudistus sisältää jonkin metkun.
RAHASTUKSESTAHAN tässä vain on kyse kaikkialla. Kaikkia porrrvarin temppuja ohjaa rahastus, ei mikään muu. Olen yrittänyt kertoa sen teille jo satoja kertoja !
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17512161/haaviston-(vihreat)--ja-kataisen-(kok)--fortumin--sahkonsiirtoverkkojen--myynnin-muistio#comment-115622036
t. haans.sea
Hyviä linkkejä. Thank You
Lataa sitten kotona, niin et tarvitse mitään mobiilia. Pitkillä matkoilla kai sentään kestät sen mobiilimaksamisen, sillä en usko että maailmasi kaatuu muutamaan vuotuiseen asiointilataukseen.
Päätellen autoilijoiden käymistä nettikeskusteluista juuri kukaan ei koe mobiilimaksamista sinällään mitenkään ongelmalliseksi, vaan vain sen että sovelluksia on monia.
Lopunaikauskovaiset voivat toki yhä ajaa millä haluavat ja tehdä itselleen valtavia ongelmia mistä vain.
mobiilimaksamisen suurin ongelma on se, ettei siihen tarvittavaa sovellusta ole mahdollista saada muulla tavalla kuin laittamalla puhelimeensa Google-Tili (Android) tai Apple-tili (iPhone).
JOS Android -puhelimeen laittaa Google-Tilin, niin puhelin lähettää kaikki tekstiviestit, puhelinmuistion ja puhelulokin Googlen hallinnoimaan pilvipalveluun, mikä on törkeä yksityisyyden loukkaus ! esim. tekstiviestin pitäisi kuulua vain lähettäjälle ja vastaanottajalle, ei kenellekään muulle ! Se, että Google kiristyksellään saa yksityisen tekstiviestin tietoonsa, ei ole hyväksyttävää !
JOS Mobiilimaksamiseen tarvittavan sovelluksen voisi saada muulla tavalla kuin laittamalla puhelimeensa Google -tilin, niin varmasti asentaisin ko. sovelluksen heti.
Toki sovellusta käyttäisin vain, jos on ihan pakko (esim. sähköautosta uhkaa akku loppua), sillä muuten kuin hätätilanteessa en halua, että maksustani menee Googlelle (tai Applelle, jos iPhone) provisio.
Miksi palkita yksityisyydensuojan törkeästä loukkauksesta yhtiöitä, jotka 2000 alkaneella vuosituhannella ovat kaikista pahimpia yksityisyydensuojan loukkaajia ?
Miten laataan kotona kun virtaa tulee vain 2 tuntia kerrallaan.
En ole edes harkinnut sähköauton ostoa. Karmeeta ininää pitävät. Olen vielä sähköyliherkkäkin 🤭
Voi näitä salaliittoja pelkääviä hönöjä.
Vai onko Toyotan omapoika panostanut oikein huolella ns."parempaan" provoon.
Setelit ei kelpaa kohta missään. änkyrät joutuvat siihen maailmaan sopeutumaan väkisin ja se kiukuttaa kun joutuu opettelemaan uuttaja yrittää sinnitellä nykyajassa.
En usko että tuollaista tilannetta tulee ihan äkkiä. Käteinen on välttämätön pahan päivän varajärjestelmä, joka tulee toimimaan ainakin isommissa liikkeissä, joissa ei tarvitse pelätä kassan köhniviä narkkareita. Yhden naisenpuolen hoitamassa puodissa taas käteinen on kiistaton terveysriski.
Ei tarvi miettiä kertaakaan,en osta.
Kyllähän sähköauton voi ostaa jos siihen on varaa - siis jos on varaa olla vielä varsin keskeneräisen teknologian pioneerikäyttäjä. Jos on varaa niin voi ostaa sähköauton vaikka ideologisin perustein. Itse olen toistaiseksi harkinnut vain sähköpyörän ostoa, siihen olisi varaa, mutta sähköpyörän käytössäkin on tiettyjä ongelmia, minkä vuoksi olen tyytynyt vanhanaikaiseen bioenergialla toimivaan polkupyörään.
Mistä päättelet, milloin on tullut piste jolloin teknologia ei ole enää keskeneräistä eikä käyttäjä pioneeri?
Minä oletan, että teknologia kehittyy paremmaksi koko ajan ja vuosi vuodelta, mistä seuraa että pioneerikäyttäjyyttä pelkäävä ei voi hankkia sähköautoa ennen kuin tilanne on se että mitään muuta ei enää ole myönnissä.
Milloin pyöriin saadaan jokin vero?
Eikö niissä jo ole ALV?
Tuota kehitystä vastaan voi taistella vain olemalla tiukkana ja maksamalla pelkästään käteisellä. Jos tuohon mobiilijumpaan suostuu, ollaan pian vaatimassa ihon alle asennettavaa sirua.
No eipä ole mielessä käynyt. Kiitos vain tiedosta. En käytä mobiileja itsekään. Joku raja sentää
hyvä kirjoitus! Harvapa ymmärtää sähköautoa hankkiessaan mihin maailmaan on tosiaan astumassa. Todelliseen uuteen maailmanjärjestykseen.
Ensi talvena tulemme tilanteeseen ettei sähkö riitä kaikkeen. Sähköautot on ensimmäisenä kiellettävä.
Tyhmähän sinä olet.
Ennen sähköautot kun asunnot
Suurin ongelma- kuten aloittaja totesi on että tässä ollaan astumassa vieraaseen maailmaan jos ei ala käteinen tai edes korttimaksut kelvata!
Uudet asiat pelottaa vanhuksia ja reppanoita.
Vain rikolliset käyttävät käteistä.
In God we trust - ja kaikki muut käteisellä.
Tuskin maailman järjesty järkkyy jos yksi provopoika kertoo ettei uskalla käyttää mobiilimaksua, hihiii!
Sähkö- ja ladattavat hybridit tulevat kalliiksi hankintahintansa, ylihintaisten vakuutusten ja korkeitten korjauskulujen vuoksi. Myöhemmin autovero nousee kun ne yleistyvät.
Tietokoneistettu auto on vaarallinen. Sen voi joku hakkeri tai vastaava kaapata fbw.
PAPPATUNTURISSA EI OLE MDRW-eletroniikkaa
ajan sillä fwd.
Hyvä aloitus. Onko tosiaan niin ettei rahalla saa sähköä?
Mietin, mitä ihmettä sähköautoilija tekee talvella kun energian hinnat tosissaan nousevat ja wef porukka alkaa vaatia säästötoimia. "olet onnellinen kun et omista mitään" - muistan kuulleeni heidän sanoneen.
tuotahan se WEF porukka hokee
Köyhät sähköautoilijat lataa ilmaiseksi kauppojen pihoilla
Eipä taida kaupatkaan kohta tarjota sikakallista sähköä enää ilmaiseksi.
Bensa konetta hankkimaan
Taidat olla äärioikeistotrolli, joka yrittää "romantisoida" autoilua, korruptiovaali-huijaus pyrkimyksien siivittämiseksi, kun hoet tuota "bensakonettasi".
https://www.theguardian.com/commentisfree/2021/apr/25/us-policing-is-far-less-about-fighting-crime-than-controlling-the-poor
Linkkiin: siis kun akut "tauodaan" kiinasta siitä tulee enenmmän saasteite kun "bensa koneista kaan" kaan, kaani
ja raamatun varoitus KRistuksen nimessä SÄHKÖAUTOT OVAT SAA"RANASTA" VAEROKAA
En onneksi "omista" noita appeja. Ehdoton ei mobiilille. Syitä kts yllä
Autot ovat "mobiileja" ja nauran ääneen kun lapsiperhe on kuollut kolarissa
Syitä kts yllä: lapsilisää lisä ja Lisää loppvuodesta
lapset ovat "maailman syöpä
lapsille kullia suuhun, niin oppivat olemaan jo pienestä pitäen
Markoila toimivat pollo aine mittarit
vähentäisivät bensa ja sähköautojen saasteita
ei kuluttaisi akut luontoa tai renkaat vesistöjä
Rahalla saisi, markat kiertoon nurkista
Euro on ekstystä sanoivat ja opin sen 1994
t. Avaaja
Pahoitttelen rimmausta
ei ollut vitsi
"Euro on ekstystä sanoivat ja opin sen 1994
t. Avaaja"
Mä en mieti noita asioita kun harkitsen sähköauton ostoa. Mulle riittää se että vihaan johtojen kanssa sähläämistä. Pelkkä talviaika ja työpaikan lämmitystolpan käyttö vi**aa ihan riittävästi. Jos kehittävät paremman lataustavan voisin jopa innostua.
Ei kiitos appeja
Hyvä homma
Eipä ole itelläkään vaaraa näemmä sähköautoon nun käytän käteistä ja väliin kortit
Kivan sadun pykäsit. Miten se sun Corolla? Meneekö vielä katsastuksesta läpi?
Vai että oikein sadun keksi ? Oletpa vitsikäs. Mene lammas ostamaan se teslasi niin saat "kaupanpäälle" aivan "ilmaisen" seurantalaitteen 24/7. On varmasti kiva tunne ja turvallinen olo kun isoveli valvoo ajoasi ja tunnetilojasi. Valitettavasti ap on oikeassa. Ikäviä tosiasioita ei oikein pääse pakoon , vaikka kuinka koitat
:) ei hitto!
Hesari vertasi että sähköauto kannattas hommata nyt
Yritetäänkö ylihintaisilla sähköautoilla saada ihmiset vaan velkaantumaan lisää.
Yritetään. Velkaista ja pelokasta kansaa on helppo hallita. Koko elämä on useilla pelkkää varpaillaan oloa
Näinhän se on kautta historian mennyt
Sähköautot tulevat vielä kalliiksi omistejilleen
Eihän tuo ole ihme kun valtio tukee ruhtinaallisesti sähköautoilua. Ja pölvästit ostaa - ja saavat samalla 24/7 valvonnan missä kuljet. Kätevää, vai mitä?
Orwell oli optimisti...
Viimeviikon HS kirjoitti kuinka robotti imurit kuvaavat asuntoja. Näin ne kameretkin pääsi olohuoneita penkomaan. ja tyhmä , naiivi kansa kiittää...
jos ei käteisellä tai edes kortilla saa sähköä ostettua niin antaapa olla!
ostaa sahkopatteripyoran ja myy patteriauton pois
Joo, ostakaa tollot nyt sähköauto. Kohta on valot poikki ja värjötellään kylmässä :)
Tollot, valtiouskovaiset meni halpaan ja osti sähköauton!! Eipä olis kannattanut. Ja jos luulet että keväällä sähkö hinnat tippuu, olet väärässä. Vihervasemmisto ja WEF pellejä ei kannata uskoa. Never ever! 😇😇😇😇😇
... Ja saitte paikannus laitteen, (Black box) kyttäämään jokaista metriä minne ajatte. Nykyautot taltioivat jopa tunnetilojasi. Ei kiitos.
Enpä nykykursseilla ostaisi sähkö kärryä. en sitten millään
Jo pelkkä "black Box" takaluukussa saa minut jättäytymään tuosta ilmiöstä nimeltä sähköautot. Muista faktoista puhumattakaan
Jo pelkkä "black Box" takaluukussa saa minut jättäytymään tuosta ilmiöstä nimeltä sähköautot. Muista faktoista puhumattakaan
Mikä on tää black box?
Tuohan on osa sitä kyttäys koneistoa. Kaikki missä liikut, kenen kanssa, miksi jne halutaan yksiin kansiin. Taltioidaan. Mutta miksi? Em syistä, ei kiitos!
Katsoin kaupan pihalla miten
harmaapäiset, vanhukset tulee kauppaan sähköautolla.
Sitä ylpeyden määrää, mikä niistä huokuu.
En koskaan oppinut ymmärtämään
niiden nälkää, en koskaan.
Siinä on jotain kilpailuhenkistä, katkeraa,
”NYT MINÄ OTAN KOSKA EN LAPSENA SAANUT”.
Vaikka sanoisit, että sinua huijataan sillä romulla, ne ei usko,
ne luulee että varoittelija - eli nuoremmat
OTTAA NIILTÄ PAHUUTTAAN TIKKARIN POIS.
Joten, antaa vanhusten ajella
maailmalopun kalliilla, vanhingollisella
seurantalaitteella.
Suuret ikäluokat ovat muutenkin saksalaismielisiä,
alistuvia saksalle - vihaavat Suomea.
Sanokaa ja kirjoitelkaa mitä haluatte mutta suutari laittoi uudet puolipohjat ja oikoi kannat joten ...REIPPAHASTI KÄYPI ASKELEET ...
keneltä otettiin tikkari pois? mitä?
Ei noihin kannata rahojaan laittaa. Valtio huolehtii näemmä valvonnankin . Eikös ole "turvallista". se siitä vapaudesta!! kiitos, mutta en ota!
ei kannata sekaantua noihin juttuihin . silloin kun valtaa isoveljelle valvontaan, se on menoa. Nyt vielä edellytys mobile pay maksuilla . ei tule kuuloonkaan
Patterillako alkaa Paloautot, Ambulansit ja puolustusvoimien kalusto toimimaan ?
"TIETOSUOJASTA" kapitalistit kohkaavat vain yhdestä syystä: sitä ei missään muotoa ole eikä tule olemaan.
Tämän olen tainnut sanoa teille jo monituista kertaa
t. haans.sea
Sähköautojen akkujen valmistukseen tarvittavat erikoismineraalit maailmassa eivät edes riitä yhden sähköautosukupolven valmistukseen .
EU laitta seurantasirun jokaseen uuteen autoon-
siksi vanhat autot halutaan heti romutukseen.
persujen kuuluu vaan kumartaa thunberin likkaa ja seurata isorahan maksamia virallisia höpö-uutisia ja ostella niitä ylikalliita saastuttavia sähköautoja
Tuo autojen sirutus on aivan mieletöntä- ihmettelen aidosti miten ihmiset ovat niin tyhmiä että antavat tämän kaiken vain tapahtua. Itsellänikin tuo on nimenomaan syy etten todellakaan halua ostaa sähköautoja, enkä uudempia malleja.
Olen nähnyt tarran jossa luki "Orwell oli optimisti". ja se on totta. Onneksi itse voi tehdä vieläkin tuolle asialle jotain.
Niin sitä ihmisten silmät aukenee punikkien kusetukselta.
Mitä voit tehdä, 14.9. klo 21:17?
Ai mitä voi tehdä? No sitä ettei suostu tuohon , eli ; käyttää käteistä, ei osta sähköautoa tai uudempaa, käyttää pre paid liittymiä( käteisellä)
ostaa vain puhelimia joista saa akun irti... eli paljonkin voi tehdä- jos haluaa
Samat sanat, veli!
sähköautot ilmeisesti osana NWO;ta. ei kannata sekaantua. järjestelmä tarkkailee ja seuraa sinua aivan kokoajan. ennemmin vanha auto tai ei autoa ollenkaan.
Ei pidäkkään. Kaupat jäävät tekemättä - nyt ja tulevaisuudessa
emme me lähde tuohon
emme ota osaa tuollaiseen
Hyvä ketju. en aio itsekään hommata -edes käytettynä
älkää hommatko kyttäys autoja!
Tuo on kuin Orwellin maailmasta!
Niin on. mutta kehoitan käyttämään käteistä NYT. vielä ei ole myöhäistä pysäyttää tätä sairasta kyykytystä. Pian voi olla myöhäistä!
Hyvä idea veli
sähköautoja tosiaan ei voi rahalla maksaa!!!! miksi siis hankkia koko autoa? En voisi nyky pelillä siis tankata autoani!
Juuri näin!
Ei muuta kun mikrosiru perseeseen ja menoksi…
Aloittajalle tiedoksi, että korttimaksustasi jää ihan samanlainen jälki.
Ainoastaan käteisellä maksaminen ei jätä muuta kuin sormenjälkesi seteliin.
Käteisellä mennään. Ja toivottavasti ap myös
Ennen parempia akkuja sähköautot eivät ole yhtään vähäpäästöisempiä kun muutkaan autot eli nykyiset sähköautot ovat vain kallis välivaihe joihin ei todellakaan kannata langeta vaikka lobbarit puhuis mitä?🤦🤦🤦
Onko tuossa syy miksi vain sähköautoja lobataan niin voimakkaasti?
Maksa 15000 että saat sähköllä toimivan "mopoauton" jolla pääsee jopa 60km ennen latausta... Miten sellaisella käy vaikka Lapissa tai Norjassa?
kuka vittu oikeesti haluu mennä lappiin tai norjaan. ainakaan omalla autolla
ja tietysti koirankoppi autonperään, vittumainen emäntä ja rääkyvät kakarat mukaan.
ei oo valkoisen miehen hommaa tollanen
Kaikki tiedetään jo nyt. Jopa joissakin televisioissa on kamera ja dataa kerätään "katselutottumuksista". Ääntä nauhoitetaan myös "tutkimustarkoituksiin".
Tämä äänen nauhoittelu kerrotaan teksteissä kun uutta TV:tä asennetaan. Lisäksi siinä kerrotaan että tietoja tallenetaan mm. siitä mitä videoita katsoo ja milloin ja missä kohdissa esim. pysäyttää videon.
Lisäksi Microsoftilla on jo ainakin 2010 luvulta asti ollut täysi pääsyoikeus tietokoneelle.
Kännykän mikitkin on niin hyviä että niillä kuulee kuiskauksenkin, mutta niiden toiminta applikaatioissa on sopeutettu sopivalle alueelle. Todellisen mikin herkkyyden näkee jos lataa vaikka ohjelman nimeltä Spectroid.
Lisäksi mm. Google kuuntelee puhelinta. Tästä on tehty tutkimuksia joissa on selvinnyt että asioista joista puhut, jos kännykkä on lähistöllä, alkaa pian näkyä mainoksia asioista joista on puhunut.
Monet eivät ymmärrä tuota. Onkohan läppäreihinkin upotettu kamerat? Ehkäpä!
MIKÄ On ratkaisu? Tiedän kaverin joka luopui puhelimestaan- nyt ei kukaan kuuntele eikä seuraa
se oli viisas kaveri- ja on
juuri näin ap
Sähköautolle tai ladattavalle hybridille voi hommata kotiin latauspisteen, ainakin jos asuu omakotitalossa. Kopiasumisessa tilanne on tietenkin hankalampi. Jos on aurinkopaneelit, niin varsinkin kesällä ajelu on edullista.
Sähköautohan seuraa sinua ja auton tekemisiä koko ajan.
Sitten kun koko köyhä väestönosa on Kaikki pelkkien korttien varassa . Oman rahan säästäminen on turhaa . Valtio ottaa kaiken ylimääräisen veroina pois . Laskevat minimi rahamäärän jokaiselle .Jolla on tultava toimeen . Ja kansat jaetaan varakkaisiin verottajiin. Ja työtä tekeviin orjiin ??
näin on asia kuten kirjoitit edellinen. sitä todella pelkään minäkin
miten ostaisin kun en voisi "tankata" ? muuten aivan hyvä idea. Pankkikortti kyllä löytyy
huh huh
älkää nyt menkö ostamaan näillä näytöillä mitään sähkövempaimia. meitä kun johdetaan muutenkin pelolla
Hullua. En ottais vaikka ilmatteeks saisin.
katso sähkön hintaa ja saatko muka ilmaiseksi saatanan idioti
t. avaaja
Mitä tekee muuten autoteiden yllä ja pylväissä olevat kamerat? Siis muka "kelikamerat" ? kyttäys senkuin pahenee. ja kansa kiitttää
Ei suomen lammaskansa paljoa välitä . "näin sinua kytätään" - on hyvä ketju jossa aiheeseen voi perehtyä
Niin kauan kun ei voi rahalla maksaa sähkötankkausta, en voi ostaa. Omantunnon tähden käytän vain käteistä
Samoin täällä. En käyttäs mobiilia vaikka sen käytöstä maksettais
Siinä vaiheessa kun sain tietoa että sähköautoissa sekä uusissa autoissa on paikannus 24/7 , totesin etten sellaista autoa tarvitse.
Kaikissa uusissa se on.
unohtakaa nuo sähköautot. Eivät maailman tiedossa olevat mineraalivarat riitä tuohon
Tuostahan oli tutkimus; ei riitä luonnonvarat. Ja kyttäys autoja emme tarvitse.
oliko uusia ilmoituksia?
Ei NWO:lle. tämä on osa sitä ja emme suostu
Siellähän nuo kokoukstelevat parhaillaan. Ovat varmasti niitä maailman fiksuimpia .Laitetaan luotto näihin WEF ihmisiin!
Ei eliittiä ole koskaan tavisten huolet kiinnostanut. mitä tulee sähköautoon en itsekään voisi kuvitellakkaan ostavani kun en suostu mitään mobiilitankkauksia tekemään. Kaveri vahvisti kun perheellään on ladattava ettei niitä voi maksaa edes kortilla. On pakko olla mobiilisovellus.
(no tietysti kotonaan voi ladata jos omakotitaloon asennettu)
emme vaikene
Miljardööri eliitti haluaa pitää kansaa pilkkanaan, lypsää lisää rahaa itselleen, ahneudella ei ole mitään rajaa. Sitten he haluavat kontrolloida ja ohjailla pakollisella sirulla eli pedon merkillä. Elämä tehdään mahdottomaksi ilman sirua, kenties tapetaan tai nälkäkuolema. Seksuaaliset ja muut kieroutumat laillistetaan ja niiden vastustajat leimataan rikollisiksi. Luoja Jumala katselee syntistä menoa aikansa, kunnes...
.. heräsit, ja muistit, että se on taas maanantai?
Mutta mietin että kannattaa opetella alkukantaisia tapoja selvitä, mm kalastus ja metsästys. Tulevaisuudessa noilla taidoilla saattaa olla todellista tarvetta!!!
Et ole oppinu korona pandemian alkuajoista mitään? Mitä tapahtu kaupoissa? Tiedät varmaan mikä on tulos, kun lehmä lauma ryntää...
Käyttäkää ihmiset enemmän käteistä. Näin voidaan hidastaa sairasta kehitystä ! Tiedän kyllä että se on taistelua tuulimyllyjä vastaan , mutta silti kannattaa!
Hyvin
Lausuttu,veli
Sähköauton olisin ostanut aikaa sitten mutta huomattuani etten voi tankata sitä millään keinoin , päätin lykätä ostoa. Mobiilipankilla en ole koskaan ostanut yhtään mitään vaikka teknisesti se kai olisi mahdollista ladatakin. Tieto , - ja yksilönsuoja asiat mietityttävät sen verran etten suinpäin halua mennä tuohon
samat sanat
Järkyttyisit vielä enempi, jos tietäisit kuinka esim. Teslojen akusto kerää vettä kitusiinsa auton alla.
Kondenssi, tai roiskevesi kun pääsee komponentteihin ja tuhoaa akun varauskykyä, vallankin varhaisemmissa malleissa, toisaalta "ottavat osumaa" auton alla kun maavara pieni.
Aika hullun keksinnön varaan kulkemiset meinataan laittaa. Perse edellä puuhun menee tässäkin ihmiskunnan aikeet paremmasta huomisesta.
Sähköautojen todellista ympäristötasetta ei selvästikkään haluta kertoa, niissä on vähän samoja piirteitä kuin digiroinassa yleensäkkin, kuten älykännyt jne.
Tulee pirusti ylimääräistä jätettä ja jatkuvaa rahtia hyvin monipuolisesti kun lyhytikäisiä ja uutta tuotetta tyrkätään markkinoille non stoppina!!
Hyvin kerrottu. Toivon pelkkää alamäkeä sähköautoille.
Nythän oli juuri artikkeli ylellä ettei noita voi maksaa (latauksia*) kuin mobiilimaksulla. Ei kiitos
Odotan maksuvaihtoehtoja lisää. Katsotaan sitten sähköautoja
Hyviä näkemyksiä sähköautoja vastaan! Ei tavallinen raavas voi noita hyrriä ostaa vielä muutenkaan
En osta vielä. Kattellaan muutama vuosi, sikäli ku eletään ;)
Tuo on vasta alkusoittoa. Jotkut kirjoittivat ns älypölystä vuosi sitten. luulin että on täyttä huuhaata , mutta yllätyin pahanpäiväisesti kun huomasin että aiheesta oli tieteen maailma - lehdessä laaja artikkeli
Sairasta on se, että ensin paukutetaan joka paikassa, että tiedoistaan pitää pitää hyvää huolta ja luottokorttejaan sun muita ei pidä jakaa joka paikkaan. Sitten joka s*tanan hommaan tarvii kohta apin joka kysyy luottokortin numeron: matkusta bussilla, lataa autoa, tilaa taksi, jne jne ja jos toimijoita on useita (kuten vaikka latausasemia) niin tarvitaan tietenkin n kappaletta appeja.
hyvä näkemys . pitkälti samaa mieltä. En silti suostu tuohon vaan käteisellä mennään. Mitään korttitietoja ei kannata jaella.
Sähköauton valmistaja konkurssiin, liki Saab:in omistaja
https://tyyliniekka.fi/saabin-konkurssihaamu-leijuu-merkin-elvyttaneen-nevs-yhtion-ylla/
Hyvä että män nurin
Hyvä että män nurin
Voisin kyllä ostaa sähköauton ja asennuttaa kotiin latauspisteen, kun on noi aurinkopaneelit, ja kesällä tulee enemmän ajettua. Se on kumminkin varma juttu, että minä en sovelluksilla ala häsläämään. Nyt mulla on ei-ladattava hybridi, enkä vaihda täyssähköön ennenkuin lataussähköä saa ostaa pankkikortilla.
vai olisko sinunkin viisain ettet hommaa koko autoa? Nimittäin kun ajat kodistasi vaikkapa maakuntiin tai ulkomaille, olet tuon latausinfran orja. Ja kun ei voi olla varma voiko edes kortilla maksaa, on aika erikoinen tilanne
en ostakaan. Kaikkea muuta kuin sähkön orjaksi
orjia olemme---mutta vapaus koittaa
ja nekruille sirut otsaan, että tiedetään kenen omaisuutta ovat
näinkin asian voi toki tulkita
asiat joita esität ovat vakavia ja oikeita aiheita. Olemme kovaa vauhtia siirtymässä uuteen maailman järjestykseen jossa- näyttää siltä- ei ole mitään sijaa yksityisyydelle. Tätä kehitystä vastaan on taisteltava ! käyttäkää käteistä kaikkialla. vaatikaa yrityksiltä että sen on käytävä maksuvälineenä. Nämä ovat kuin viimeisiä hätähuutoja.
On jo liikkeitä , lähinnä kahviloita ja finlaysoneja sekä Telia ja Elisa myymälöitä joille ei raha kelpaa. Antakaa palautetta liikkeisiin. Heistä osa on mukana niin kutustussa agenda 2030 ;ssa johon osa suuryrityksistä maailmaa koittaa johtaa. Tuon tien päässä on lopullinen vapauden menetys lähellä.
Olennaista on myös se, että maksukorttisi toiminto voidaan keskeyttää koska tahansa. Josvaikkaviranomainen haluaa sinut luokseen, et osta mitään mistään ennen kuin käyt viranomaisen luona. Syyllä ei väliä, olkoon vaikka miten aiheeton.
Putin jo suunnittelee tällaista järjestelmää.
Siihen oli syy, että suomen sähkömarkkinat on romutettu
sopimukset on rikottu
hinta on korotettu sopimusasiakaille sietämättömäksi.
SIIHEN ON SYY
No nyt aletaan olla "asian ytimessä"
Ei ole minun lähipiirissä montakaa joilla tuo ihme on olemassa
täältäkin poistetaan "asiattomia" (liian paljastavia) kirjoituksia.
Sähkö auto tai ei niin jokainen metri jonka ajat jää ajotietokoneeseen muistiin ja lähetetään palvelimelle myös.
totta. En osta em syistä. - koskaan
JÄrjetöntä. NWO on monilta käsitteenäkin päässyt unohtumaan
tähän se on menossa - mikäli luovutatte
Tästä syystä sähköautot on minulle ehdoton EI!
hyvä, maailmasta tulee paljon siedettävämpi paikka kun kaikki saatanan hihhulit jää pois liikenteestä
ja kun nämä vajakit lakkaavat käyttämästä älypuhelimia ja tietokoneita internetistäkin tulee paljon parempi paikka
kannattaa samalla lopettaa kaikkien siruja sisältävien laitteiden käyttö (kännykkä, tietokone)
jep, jos pystyy kirjoittamaan tänne on jo menetetty tapaus
sirujen käyttäminen ja internetib selaaminen on automaattinen menolippu helvettiin
hemaisevan seksikäs iso musta kulli
musta makkara on aina mielessä
Iso musta pötkylä sujahtaa tiukkaan valkoiseen rakoon
Olet viisas ja sinulla on hyvä asenne.
Toivottavasti kansan enemmintö herää pian horroksesta jotta digirahahelvetti ei toteudu koskaan. Siitä on vain haittaa yksilöille vaikka "kätevänä" sitä markkinoidaan, vaikuttajat on varovaroin palkattu buukkaamaan asian puolesta ja hybridikeskukset myös valjastettu, verorahoin, vaikuttamaan digieuron puolesta.
Miksi päättäjistä ei yksikään pidä kansan puolta?
Kaikkien kansojen on noustava superrikkaiden harjoittamaa mielivaltaa vastaan. On kiire toimia. Onhan huomattu kuinka halolla päähän lyötyjä päättäjät pahimmillaan voivat olla, yli puoluerajojen ja yli mantereitten, kuten koronatoimissa. Sellaisiinko luotatte ja haluatte jättää kaiken, aivan kaiken yhden kortin (digiraha) varaan? Silloin teitä kiristetään armotta ja kohdellaan miten eliitti milloinkin haluaa. Voidaan julistaa "hätätila" keinotekoisesti ja kaikkien varat koplata eliitille itselleen koska mikään ei orjuuttajille riitä. Vedotaan vain vaikkapa sota-ajan poikkeuslakiin..
Miettikää itse asiaa. Jotakin on syytä tehdä. Itse en älykännykkää huoli ja vain käteistä käytän.
vaikka moni varmasti näkee vikaa nekrusaatiossa niin eivät uskalla pistää edes sen vertaa vastaan että kieltäytyisivät orjuudesta
parempi mälli poskessa kuin kaksi otsalla
ja siinä vaiheessa kun Raamattu vedetään mukaan voi lopettaa lukemisen. uskovaiset on kyllä harvinaisen tyhmää sakkia
En ikinä lähde punikkien vouhotuksiin mukaan.
On tää punikkien touhu hullua.
Kaikkien pitää asua vuokra ok, puhelin osamaksulla. Netti kuukausimaksulla. Sitten monet muut palvelut kuukausimaksulla. Sähköauto pitää kaikilla olla mutta eihän siihen ole varaa. No hätä sen saa liisattua. Se on se viimeinen niitti. The great reset on kohdallasi toteutunut. Et omista mitään.
vituttais muakin jos olisin noin köyhä. oma talo: vuokraa ei tarvii maksaa,puhelin maksettu kertaostona, auto oma/maksettu.
- täytyy myös muistaa akun/ paristojen räjähdysvaara, palovaara;
https://youtu.be/_J_Qt8RQpao?si=Ath4QPEgpgdZakYm
Epämiellyttävä totuus vs. harhainen poliittinen ideologia.
https://www.youtube.com/watch?v=z2HneqfZGsM
Sähköauto on paperilla todella hieno idea. Mutta nykyään totaalisen kontrollin tarve tuppaa pilaamaan jopa näin hyvätkin lähtökohdat.
On hyvin todennäköistä että sähköautojen kanssa samaan aikaan yleistyvät aurinkopaneelit, jotka itsessään ovat kuin luonnollinen yhdistelmä, pakottavat suomessakin samanlaisiin ratkaisuihin kuin jo vuosia sitten aurinkoisessa Espanjassa.
Siellä kun todettiin että oman ajoneuvon lataaminen ilmaisella aurinkosähköllä on veronkiertoa. Poliisi jopa velvoitettiin etsimään ja rikkomaan siihen syyllistyneiden aurinkopaneeleja.
se että sähköautoja voi tällä hetkellä ladata kotonaan hyvin yksinkertaisesti verkkosähköllä tai vaikka aurinkosähköllä, voi tulla tiensä päähän hyvinkin pian. Sitten vain "laillinen lataaminen" sallitaan. Tämä tarkoittaa sitä että lataamiseen käyttämäsi ja maksamasi sähkön lisäksi pitää maksaa vielä siihen kytketty käyttövoimavero joka laskutetaan automaattisesti latauslaitteiston toimesta.
Nykyisenkaltaisia latauslaitteita ei silloin saa käyttää, ja poliisi niitä etsii.
itse alan käyttämään mobiilimaksua, ihan vaan tuollaisten vainoharhaisten raamattu-hihhuleitten kiusaksi
raamattu-hörhöt onnistuu levittämään kiinnostusta ja kokeilunhalua. olisin saat jättää koronapiikitkin väliin, ellei hihhulit olis innostunut meuhkaamaan niistä (ja älämölö jatkuu vieläkin)
ihan tälläisten avausten vuoksi raamatut pitäisi polttaa roviolla yhdessä koraanien kanssa
Sähköautolla teet myös viimeisen matkasi, ovet menevät lukkoon, oikosulku ja lihasta tuhkaksi alle minuutissa.
ihan kätevä lisäominaisuus, pääsee pois tästä paskasta maailmasta
Alko homottaa kun kattelen fempoju videoita
Kiva kun mobiilimaksussa tuleekin ilmoitus kännykkään: palvelu ei ole juuri nyt käytettävissä. Tai joku muu tunnistautumisluuppi, kuten postin applikaatioon kun yritin kirjautua niin se sanoi että avaa pistin applikaatio ja varmista että koodi on oikein, mutta kun ei sitä saanut auki kun ei voinut kirjautua! Poisto ja uudelleen asennus korjailla tilanteen.
Veronmaksajain tuet loppuu, eikä niitä juuri kukaan omilla rahoillaan osta.
rahalla pääsee ja hevoselta saa
uneksin viime yönä nussivani pastelliväristä ponia
Siis, jos asennan kotiini latauslaitteen, niin enkö saa ladattua sähköautoani omalla sähkösopimuksellani ja oman aurinkopaneelien sähkötuotolla. Se nimittäin olisi varsin kustannustehokasta.
juutalaiset haluaa että teet lapsia mutta teet niitä muunrotuisten naisten kanssa välittämättä geenien yhteensopivuudesta ja tuomalla sekarotuisia mutantteja maailmaan
En tue Volvoa, pähkinäteollisuutta tai Mikki Hiiri tarinoita taskukirjassa jossa lukee Aku Ankka
latasin chatgpt appin puhelimeen mutta sitten kävi ilmi että se haluais mun kirjautuvan google-tunnuksilla niin poistin koko globohomopaskan
Niillä on kova tarve profiloida ja seurata ihmisiä. Saadaan käsitystä miten massat käyttäytyy.
Siksi tarvitaan tunnus joka paikkaan.
noin käy jos erehtyy käyttämään mitään googlen goyslopia
Ei kannata sekaantua noihin sähköautoihin kunnes käteinen käy lataukseen. Jos ei tule mahdolliseksi, pitäkää autonne.
ei kannata käyttää sähköä ollenkaan, se on paholaisen keksintö
Uusi maailmanjärjestys tai ei, - ajan bensiinillä juuri niin pitkään kuin sitä on vain suinkin saatavilla. Tankkaukseni kestää max 3 minuuttia, mutta sähköhärpäkkeellä se on minimillään tunti, - jos siis pääsee edes jonottamatta latauspaikalle. Ei kiitos!
Kaiken takana on kommunismi.
Ihmiset eivät tajua tätä.
Siksi lähtevät punikkien vouhotuksiin mukaan.
Hulluksi menee jos ei muka käteisellä voi ladata. Ei toimi mm saksassa tuollainen vehkeily. Vain suomalainen on noin kiltti ja alistuu isoveljen kytättäväksi.
Kun ei voi niin ei voi. siksi ostan bensa auton. Olin jo pitkällä harkinnassa ostaa sähköauto, mutta perehdyin asiaan ja huomasin ettei todella voi rahalla ladata enää....
Eikä Italiassa, Espanjassa, Kreikassa jne
Sillä mitä itse kukin ostaa, ei ole mitään merkitystä siihen, alkaako "pedon merkki" hallitsemaan maailmaa. Sillä on merkitystä, päästämmekö pedon merkin palvelijat valtaan päättämään asioistamme. Tai paremminkin, kun raha on jo nyt saanut kaiken vallan, löytyykö ihmiskunnalta enää älyä ja keinoja tuhota rahan diktatuuri niin, että rahasta tulee jälleen ihmisen palvelija, eikä ihminen pysy rahan palvelijana.
Oikeassa olemisen oppi on menny
Mihin tässä vielä päädytäänkään. sitä odotellessa taidan ottaa popparit esiin. paitsi että asia on kyllä vakava
No milloin tulee ensimmäinen patterilla käyvä hyökkäysvaunu tai muu sotilaskäyttöön tehty ajoneuvo ? Taitaa olla koko kouhotuksen syy se, että dieselin ja bensiin riittävyys ja saatavuus halutaan varata vain sotilaskäyttöön.
On monia muitakin syitä jättää sähköauto ostamatta.
Eipä nuo värkit tunnu kovin hyvin pelittävän pakkasilla ;)
Menee laiturille ja näyttää tägiä. Lataa ja matka jatkuu. Jos joku seuraa tekemisiäni niin sitten seuraa
3€ lataus kortti maksulla... Ei taida olla kovin tuottoisaa myyjälle, koska kortti kulut.
sopii teemaan. siinä on varsinainen lammas. Ei ymmärrä niin ei....
eipä nuo pakkasella kestä edes. Hs ;n valelehdessä oli ihme kyllä juttua aiheesta.
Hertz myy sähköautonsa, eikä se ole aivan pikkujuttu . He suurena toimijana ymmärsivät ettei tuota moskaa kannata ostaa:
https://www.iltalehti.fi/sahkoautot/a/a3c13f28-004c-4df6-a346-443ebf9f1408
tämä on näitä astetta vakavampia juttuja että käteinen otetaan pois vähä vähältä. Siksikään ei kannata sekaantua näihin asoihin(sähköautot)
Katsokaa Yle Areenasta "Tekniikan Titaanit- pimeä puoli" ja jakso Elon Muskista. Autotehdasta koskeva osio loppupuolella on hyvin mielenkiintoinen....
täytyypä katsoa. Mitä vakoilua siellä lienee lupailtu
Ihmiset ostavat sähköautoja vain trendin vuoksi ???
Jos kaikki kulutus siirretään sähköön ja sähkön hinta vai. nousee..emme sille mahda mitään, niin pitäkää nyt ne puulämmitykset ja muutkin keinot käytössä mahdollisimman monet.Nimittäin jos olemme yhdestä raaka-aineesta riippuvaiaia, niin ei ole hyvä juttu.Vaikka nousisi monikin hinta, valtaa meillä on liian vähän jos kaikki säädellään..
Näin on
hehe , kytät kusessa sähköautoillaan;
https://yle.fi/a/74-20078064
aivan oikein. Nwo;llle
Nyt voi ostaa kortilla sähköauto latauksen... heh heh
Edes tasavallan presidentille ei kelpaa sähköauto.
Suomen armeijakaan ei huoli sähköautoja.
no ei tod. kun ei huoli tavan kansakaan
joo, tänne kirjoitellaan arkoja asioita, joista valtaapitävät eivät pidä. siksi poistot
Ja sähkökatkos pysäyttää koko yhteiskunnan?🤣🤣🤣
Emmehän lähde tukemaan NWO ajattelua, emmehän?
sähköautot ovat mm Helsingin Sanomien lempilapsi. oikein kehuvat valhetellen miten hyviä autoja ovat. Paistaa läpi
Hybridi on täydellinen kusetus, tupla ongelmat ja kalliita korjauksia sekä huoltoja.
Kierrä kaukaa, osta mielummin wanha kiesi kuin vikapommi mihihin et voi itse tehdä mitään huoltoja ja korjauksia.
Tuota kehitystä täytyy vastustaa, on pakko. Jos kaikki vaan hyväksyy täyden seurannan joka hetki, sormenjäljet, tunnistussirut, gps seuranta ja muuta, niin miettiäkää millainen se maailma on, kuka sellaisessa haluaa elää. Nyt on vielä lyhyt hetki vastustsaa sen kaiken tuloa. Jokainen henkilökohtaisesti, kieltäytykää, vastustakaa, älkää menkö mukaan, älkää ostako roskaa.
rre
onhan tuo aikamoista kyttäystä oikeasti jos ja kun pitää paikkansa
Suomen alkuvuoden 2025 automyynti romahti lähes 10% vuodentakaiseen
Jättämällä sähkövatkaimen kauppaan et kyllä menetä yhtään mitään, päinvastoin.
Antaa noiden testiversioiden vielä kypsyä kymmenisen vuotta, jotta sillä akulla pääsee eka sen 1000km säässä kuin säässä ja katsotaan sitten uudestaan.
Ei mitään kiirettä ostaa sähkövatkainta.
no helppo vastaus ; en osta
no ei kannata. KATSOPPA tuo videopätkä :
https://www.youtube.com/watch?v=g0kYERgVyBU
joo, tuo Kokkolan Autohuolto kertoo suoraan tosiasiat tuosta touhusta! rehellistä
Ostaisin sähköauton, mutta vain käteisellä. Velkaa en enää ottaisi mistään hinnasta, koska niin paljon Suomen nykyiset nerokkaat valtiomiehet ovat jo Suomelle julkista velkaa ottaneet.
hyvä pointti!
en tuon videoklipin katsomisen jälkeen enää haaveile sähkö tai edes hybridiautoista
nythän teslan ja muiden sähköautojen omistajat koittavat epätoivoissaan purkaa tehtyjä kauppoja :
https://www.is.fi/autot/art-2000011555776.html
hah. ei taida kauppiaat oikein innostua?
sulla on ap kuule hyvä pointti
Kyllä
Vain hämärä tyypit ei halua täydellistä valvontaa. Minua ei haittaa jos joku näkee että ostan sisäfilettä, kinkkua, jauhelihaa, katkarapuja ja tonnikalaa unohtamatta
Tai että tankkasin 98 30 litraa
niinhän sinä vielä sanot tai kirjoitat
hyvä hyvä
Näitä ei kannata edes korjata. te tollot joilla on sähköauto, kenties statussyistä, hävettääkö nyt;
https://www.is.fi/autot/art-2000011692396.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=is_tf&utm_source=hs.fi&utm_content=promobox
hyvä . hyvä ap
no ei tulisikaan mieleeni ostaa :)
ei muutaku kaupoille vaan. nythän kaikki sähköautoiluun liittyvät edutkin alkavat olla osin historiaa. :)=
edut näyttävät tosiaan olevan katoamassa. bensiinillä mennään.
sähköautot ovat niin uusia vielä että esim. akkujen kesto montako latauskertaa kestää akku jos ajetaan -40 pakkasessa aina päivittäin täysin tyhjäksi ja supertehoisella latauksella täyteen aina, jopa 4x päivitäinkin,...
montako latauskertaa kestää ja monenko latauskerran jälkeen akun kapasiteetti alkaa pienenemään.
Pitäisikö lakiin säätää että sähköauton akun kapasiteettti eikä purkuteho saa heikenyä 50:ssä vuodessa lainkaan?
jännä todellakin kuinka "käteisvapaata" yhteiskuntaa aivankuin ujutetaan keskuuteemme. Itse en tule alistumaan. sähköautot ym jää hankkimatta ainakin siihen asti kunnes voi maksaa lataukset rahalla.
Mutta edellyttäisi kyllä myös autoa , jossa ei ole kameratutkia ympäriinsä kuvaamassa minua ja tulkitsemassa mielialaani. joten antaapa olla
no juuri wef kokous alkaa Davosissa ensi viikolla :) siellähän näitä juttuja pyöritellään (käteisvapaa maailma)
Suomessa ei parane kohta sähköautoa ostaa.
https://yle.fi/a/74-20206743
no ei näemmä kannata. Lukekaa tuo klippi!!!
Näin kävi Jenkeissä, kun tehtaat sähköistivät noita lava-autoja:
https://www.youtube.com/watch?v=mQySGuntV7Q
Ensimmäiset 2 vuotta ja puolet auton arvosta haihtuu taivaan tuuliin. Eikä autokauppa ole edes kiinnostunut vaihturistasi.
juuri näin. hyvä kommentti
Ei kellään ole rahaa ladata sähköautoa.
ei niin enää 2026 luvun suomessa
ei ja ei
Polttiksen jälkeen vaihdan polkupyörään, omin voimin kulkevaan. Tän maailman uusimmat kotkotukset on hanurista. Mikään ei koskaan valmistu, heti kun olisi valmista tulee uudet systeemit.
Jatkuva kasvu vain ruokkii itseään, niin paljon turhaa ponnistelua ja turhia haaveita.
80 luvulla ei tunnettu käsitettä tietoturvauhka niin laajasti kuin nykyään, nyt se koskee jokaista kun aiemmin vain suuria firmoja vakoiltiin. Vituttaa elää tässä ajassa, onneksi pääsee pian eläkkeelle.
Eipä noihin kyttäysautoihin kannata koskea muutenkaan. arvo sulaa hetkessä:
https://www.is.fi/autot/art-2000011905826.html
Ei tulis pieneen mieleenikään ostaa.
haha. olen aidosti vahingoniloinen kun kuulin että kaveri osti n 30 000 euroa maksaneen sähköauton. nyt sitten kun ajoi liikkeestä ulos, on siitä sulanut vuodessa melkein 10 000e.
ja kaveri on näitä uuden maailmanjärjestyksen ihailijoita. maksaa kaiken mobiililla ja kädessä ouraksen sormus taltiomassa joka metrin mitä liikkuu ja nukkuu.
en voisi ostaa itse tuota kapinetta sillä sitä ei voi maksaa vielä paikoin edes pankkikortilla. (latausta) vaan mobiilisovellus käy. en omista älypuhelinta(kirjston koneella) :)
enkä käytä mobiilisovelluksia .
hyvä. samma här
Laitaa paksun foliohatun päähän niin kukaan ei seuraa elämääsi. Voit ostaa sähköauton ja ladata sitä missä vaan. Itse tilasin 60 tonnin sähköauton, nelivetoa, paljon tehoa ja varusteita jne, saan kohta sen. Kesä koittaa ja pääsee ihailemaan auringonvaloa panoraamakattoikkunasta kesäillassa ajaen ja nauttien voimakkaasta suorituskyvyssä, hiljaisesta sellaisesta jossa korva lepää kun ei polttomoottori enää karju turhia.
Kyllä noin monen tonnin autoon tarvitaan jo kuorma-autokortti tai oikeastaan yhdistelmä-ajoneuvokortti. Ei oo itellä, kuin henkilöautokortti, joten ajattelin hankkia jonkin 60-luvun bensalla käyvän ajopelin, ne kun kestää ikuisesti, kun vaan jaksaa huoltaa (itse, koska omat taidot riittää siihen).
niin, pikkupöllö. vaikket välitäkään yksityisyydestäsi, kai välität siitä että tuon koslasi arvo alenee noin 5000 e/vuosi. ?
oli tarkoitettu anonyymi00489:lle
päätin itse tänään etten tule ostamaan sähköautoa. ainoa syy on se että se on täynnänsä kameroita ja antureita. enää ei pysty ajamaan teoriassakaan "anonyuymisti" vaan kaikki reitit ja pysähdykset taltioituu. ei kiitos!
En ostaisi sähköautoa edes halvalla jos joudun ajamaan muutakin kuin kaupunkiajoa. Kolmisen kesää sitten stressaannuin ajaessani koko kesän vuokratulla sähköautolla myös moottoriteitä töihin ja pelkäsin koko ajan että akku tyhjenee. Ei ole minua varten.
Ajelen mieluummin bensa-autolla.
tippuu arvo rajusti
taas sähköauto
https://www.youtube.com/watch?v=DKLtj08hRBE
erittäin hyvä tubettaja kaksikko
Muistan vielä ajan kun te hihhulit väititte viivakoodeja pedon merkiksi.
Raamattu ei muutenkaan puhu sähköstä, joten sähkö on saatanan juoni!
heh
erittäin hyvä ketju
hyvä kun aihe esillä. on paljon tärkeämpi kuin äkisti osaisi ajatella!
sähköautoista on tullut viimeaikoina niin paljon lisä tietoa ja sellaista etten todellakaan edes haaveile ostavani sellasta.
totta. mitä enemmän mietin sähköauton ostoa sitä enemmän olen tullut toisiin ajatuksiin. ajatus autosta minua kyttäävänä liikkuvana koppina ei varsinaisesti miellytä
näissä sähköautoissa on ehdottomasti suurin ongelma tietoturva ja ns yksityisyys. sinua sanamukaisesti kytätään autossasi, jopa kuunnellaan. tämä ei ole mikään vitsi.
erilaiset anturit seuraavat silmien iiriksiä ja kasvojen mikroilmeitä ja tekevät johtopäätöksiä näistä parametreista. ja toisekseen kun laulat yksin autossa tai puhut kaverille livenä tai puhelimessa, kaikki on taltioitavissa. Kiitos mutta EI KIITOS. kokonaan toinen asia on sitten hinnoittelu, mutta en lähde tässä siihen. Yli 20 vuotiaalla MB;:llä on suht huolettomia kilsoja.
totta valitettavasti. siksi vältän itse hamaan tappiin noita värkkejä. plus siksi ettei voi maksaa rahalla latauksia.
toisaalta
ne on digi-helvetti tekniikkaa
Nythän tuli uutinen että sähköautot halutaan huonompituloisillekkin. Itse olen päätökseni tehnyt. en hommaa vakoiluautoa:
Koittavat tuolla tukemisella ja puoli pakottamisella saada ihmiset valvontaan. noissa härveleissähän on kameroita vähän joka suuntaan. välttäkää.
yleensä on niin että kun jotain oikein tuputetaan, paljastuu vähän ikäviä asioita taustalta. Tässä sähköauto viekottelussa epäilen että se liittyy ns uuteen maailmanjärjestykseen. Olette pian totaalivalvonnassa.
Kameroiden ja antureiden lisäksi on näet niin ettei noita voi ladata ilman erilaisia sovelluksia. Kiitos mutta ei kiitos!
34 poistoa :)
jännä että tätäkin aihepiiriä koskevaa keskustelua koitetaan sabotoida ja tehdä mitättömäksi
ei tervettä ostaa sähköautoa. miettikää vähä
hyvä hyvä:
https://yle.fi/a/74-20250096