Venäläiset itse pitävät ja noteeraavat leikkirahaksi muuttuneelle ruplalleen omaa, teoreettista, venäläistä vaihtokurssia. Kuitenkin tämä kurssi pätee vain Venäjän alueella, ei kansainvälisessä rahaliikenteessä.
Rupla on verrattavissa Afrikan Tähti pelissä käytettyihin seteleihin. Ne setelit ovat täysin käypäistä valuuttaa Afrikan Tähti pelin alueella.
Samalla tavalla Ruplalla on ostoarvoa vain Venäjän alueella. Kaikkialla muualla maailmassa ruplan setelit ovat arvoltaan sanomalehtipaperin arvoista bulkkipaperia.
Rupla on verrattavissa Afrikan Tähti pelissä käytettyihin seteleihin. Ne setelit ovat täysin käypäistä valuuttaa Afrikan Tähti pelin alueella.
Samalla tavalla Ruplalla on ostoarvoa vain Venäjän alueella. Kaikkialla muualla maailmassa ruplan setelit ovat arvoltaan sanomalehtipaperin arvoista bulkkipaperia.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Millähän perussuomalaiset saisivat vaihdettua ruplansa muihin valuuttoihin?
Aloittaja muuten varmaan tarkoittaa, että vessapaperia eikä talouspaperia.
Hyvä aloite. Kannatan.
👍👍👍👍
Venäläiset tavalliset ihmiset eivät enää muista Neuvostoliiton aikoja kuin vahvasti ajan kultaamana.
Päässyt unohtumaan muun muassa se, että Ruplalla ei tosiaan ole sitä arvoa, mitä sillä "virallisen" kurssin mukaan on. Nyt turistit ovat närkästyneet siitä, että Ruplia ei hyväksytä maksuvälineeksi enää "virallisella" kurssilla, vaan "ryöstökurssilla".
1€ = 120 Ruplaa on huippukurssi, olisivat onnellisia jos saavat tuon. Todellisuudessa kurssi on pian 1€ = 300 Ruplaa.
uusi-suomi kirjoitti aamulla kuinka Ruplan kurssi on kova ja turistit saavat suomesta kaiken puoli-ilmaisesksi.
Jos ruplalla ei ole mitään todellista kurssia, niin miksi esim. KAUPPALEHTI julkaisee sen noteeraukset jatkuvasti?
https://www.kauppalehti.fi/porssi/valuutat/EURRUB
Kyllä sillä on ihan toimiva kansainvälinen vaihtokurssi, paitsi lännessä sitä ei hyväksytä.
Mutta nuo fanaattiset venäjävastaiset kouhot valehtelevat jatkuvasti jokaisesta Venäjään liittyvästä aiheesta. Valehtelu on ikään kuin oikeutettua, koska hyökkäsivät Ukrainaan.
Eikö toimuvuuden yhtenä edellytyksenä ole se, että valuutta on myös vaihdettavissa. Venäjällä ei ole pystynyt kuukausiin vaihtamaan pankissa Ruplia Euroiksi tai Dollareiksi. Toisin päin kyllä onnistuu.
Laitapa lähde väitteisiisi. Intia ja muut maat käyvät ruplilla kauppaa. Se että Suomi ja Eurooppa ei käy, on vain pieni osa maailmasta.
Vai pieni osa 🤣🤣🤣
Ne 30 maata, jotka muodostavat ETA:n, muodostavat suurimmat yhtenäiset markkinat koko maailmassa. Markkinat ulottuvat Pohjoiselta jäämereltä Välimerelle asti. Alueella asuu yli 500 miljoonaa kuluttajaa. ETAn ansiosta Euroopan sisämarkkinoiden neljä perusvapautta - tavaroiden (maataloustuotteita lukuun ottamatta), palvelujen, henkilöiden ja pääoman vapaa liikkuvuus - on laajennettu koskemaan EU:n lisäksi myös EFTA-maita.
Putin palauttaa Neuvostoliittoa pala palalta ja yhtenä tunnusmerkkinä on vahva rupla. Jonka todellinen kurssi selviää vasta kun yrittää vaihtaa Ruplia Euroiksi tai Dollareiksi.
Siihen on syy miksi raukkaparat venäläiset ostosmatkaajat tulevat Suomeen ostoksille toimimattoman luottokortin ja Ruplien kanssa. Kukaan ei suostu vaihtamaan matkailijoiden ruplia Euroiksi ennen matkaa. Eli virallinen kurssi on, mutta ei siihen kurssiin voi vaihtaa Ruplia oikeaksi rahaksi.
tuo on poliittinen päätös ei valuutasta johtuva
Kaikille valuutuoille on kärsit. Ja kursi menee ylös alas jne. Mitä politiikka päästävät niin kärsit menee ylös tai ales. Putte päätti et minkä arvoinen on rubla... Politiikka päätti englin eron eusta.. heti heilahti punnan arvo...
>>Laitapa lähde väitteisiisi. Intia ja muut maat käyvät ruplilla kauppaa.
Kuulostaa vanhan hyvän ajan, 1970-luvun Clearing-kaupalta.
Kaupankäynnin vaihtosummia lasketaan kyllä ruplissa, mutta intialaiset maksavat ostamansa neukkuöljyn intialaisvalmisteisilla sandaaleilla ja bambukäsitöillä.