Pitkä avioliitto takana ja monenlaista on mahtunut vuosiin. Nyt tilanne on se, että minä olen panostanut itseeni, liittoomme, puhumiseen, toiveisiin ja haaveisiin. Meillä on aikuiset lapset. Miehen mielenkiinto on vähäistä. On valehdellut minulle sujuvasti parin vuoden ajan ystävänaisestaan. Sanoikin, ettei voi luvata että panostaisi enemmän meidän suhteeseen. Mietin olisiko asumusero tässä hyvä ratkaisu, saisi molemmat miettiä yksinään tilannetta ja mitä haluaa.
Kokemuksia asumuserosta ja milloin se kannattaa?
4
1006
Vastaukset
- Anonyymi
Toista ei voi pakottaa panostamaan. Silloin jokainen vastaa itse omista toiveistaan ja tarpeistaan. Kukaan ulkopuolinen ei voi antaa tilanteeseenne oikeaa vastausta. Luulen että itse tiedät parhaiten onko asumusero oikea ratkaisu. Vastaavassa tilanteessa itselleni se olisi suunta eteenpäin. Pois jumittavasta ahdingosta.
- Anonyymi
Samantien. Kamppeet kasaan ja menoks.
- Anonyymi
Huonoa käytöstä ja mitä on valehdellut tästä ystävänaisesta?
- Anonyymi
Mitä siinä on miettimistä. Miestä ei kiinnosta, piste. Kannattaa hakea eroa itse, koska harvoin miehet siinä aloitteen tekevät. Miehelle on helpompaa olla jonkun kanssa kuin yksin, vaikka liitto ei enää toimisi. Jos jäät odottamaan kidutat turhaan itseäsi koska luultavasti mieheltäsi et tule saamaan minkäänlaista aloitetta eroon tai asumuseroon. Asumuserohan on yleensä vain oven avaus eroon eli ns välivaihe.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2744694Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343040Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442867Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k292851Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761801Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061654Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 601429
- 951292
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2151180