Kunta-ala sai sopimuksensa, hyvät palkankorotukset ja ennenkuulumaton korotusidos myös tulevina vuosina. Hoitajaliitot eivät uskaltaneet ottaa palkankorotuksia vastaan. Ne jopa uhkaavat pakottaa jäsenet sanomaan itsensä irti. ?????????????
Nyt hoitajat sitten vaihtavat toiseen, kun ei tule palkankorotuksia ja kuitenkin pitää sanoa itsensä irti. Hullua hommaa. Tehy ja Super on aivan pihalla. Saaneet alan kuulostamaan suolakaivokselta, vaikka hoitajia arvostetaan. Oikeasti arvostetaan.
Moni hoitaja on kutsumustyössään, eikä todellakaan juokse palkan perässä. Suurimmat ongelmat työpaikan organisoitumisessa ja epäsopivuuksissa johtuu ammattiliittojen työnjakovaatimuksista ja johtamisesta. Ihmiset eivät saa tehdä töitä järkevästi. Julkinen puoli on kohmea.
Ammattiliitoista ei osaa sanoa, kenen puolella ne ovat. Hullua toimintaa. Jäsenkunta kutistuu. Kaikilla on sama palkka kuuluu liittoon tai ei. Meillä on yleissitovuus. Ansiosidonnainen maksetaan työttömyyskassasta, ei ammattiliitosta. Palkan maksaa työnantaja, ei ammattiliitto. Työsuhde on työntekijän ja työnantajan välinen kahdenkeskinen sopimus.
Hoitajat vaihtavat toiseen, koska liitot eivät uskaltaneet hyväksyä palkankorotuksia.
Anonyymi
0
193
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p947253Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3576328Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite583683Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill293409Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?1921911Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os171618Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps181346- 601343
Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11240Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11227