Aarni Sirius on järkyttävän kallis ottaen huomioon laadun. Veljeni osti sen vuosi sitten ja jo kuukauden käytön jälkeen ranneke oli täynnä kolhuja ja erilaisia arpia. Siriuksen kellonäyttö on safiiripinnoitettua mineraalilasia, joka naarmuuntui ihan hetkessä.
Sitä mainostavat kestävänä pinnoitteena mutta ei ole sitä.
Leijona taas on edullinen peruskello. Esim 80€ maksava 5012-1851 kello sisältää aidon safiirilasin, joka ei naarmuunnu ja väittäisin, että tämä leijona tulee kestämään monta kertaa pidempään kuin yksikään Aarnin kelloista. Kumpikin valmistetaan Kiinassa mutta väitän leijonan olevan edullinen ja kestävä budjetti kello, jonka maineen tasolle ei Aarnin lahot kellot koskaan yllä
Aarni Sirius 209e vs. Perus leijona 80e
4
197
Vastaukset
- Anonyymi
Aarnin kellot ovat oikeasti max 15€ Kiinan rihkamaa, joita myydään suomalaisille järkyttävällä ylihinnalla
- Anonyymi
Väärin taas kerran. Aarikellot suunnitellaan Suomessa ja käytetään usein suomalaista puuta joka on hankittu esim. Tampereen puistosta tai Helsingin vastaavasta jne...
Aarni on desing tuote ja niissä on yleensä japanilainen Miyotan kvartsi tai automaatti koneisto joka on hyvä tuossa hintaluokassa.
EI ole Aarnin kellon vika jos veljesi ei ymmärrä hankkia sopivaa kelloa käyttöään vasten, kyllä tyhmänkin pitäisi ymmärtää ettei puusta ole kovuudeltaan ja kestoltaan teräksen veroinen..
Ihmisellä pitää olla useampia kelloja eri tarkoituksiin.
- Anonyymi
Se on kyllä Aarnin porukan ammattitaidottomuutta, että käyttävät kelloissa lehmusta, joka on yksi Suomen pehmeimmistä puulajeista ja siten erittäin helposti naarmuuntuva.
- Anonyymi
Ai puu naarmuuntuu, no totta kai se naarmuuntuu. Käyttävät monia eri lajeja puuta ja niissä on jokin tarina ja ovat kasvaneet esim. Hesassa, Tampereella jne... se merkitsee.
Jos haluaisivat tehdä kestäviä rymykelloja, niin materiaalit olisi ihan muuta, hölmö poika.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-237236Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite935903Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1093927- 1263869
- 1501701
- 581558
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1301465- 381281
- 451252
- 281251