Henkilöautojen rekisteröinnit -50%

Anonyymi

Heinäkuussa ensirekisteröitiin 5 503 henkilöautoa, mikä on 26 % vähemmän kuin vuotta aiemmin. Kun otetaan huomioon lukuun sisältyvät, käytettynä maahantuodut henkilöautot, huomataan että heinäkuussa rekisteröitiin 50 prosenttia vähemmän Suomessa uutena myytyjä henkilöautoja.

Media selittää tilannetta autotehtaiden toimitusongelmilla, mutta tyhmempikin tajuaa, että muutakin asian takana on.

https://stat.fi/julkaisu/cktmxce3c573i0b09vib4zlgh

4

55

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Osapula ja maailman tilanne laittaa jäitä hattuun.

    • Anonyymi

      Käytetyissä varmasti vielä suurempi pudotus . Maailmalta ei saa tavaraa enää juurikaan

    • Anonyymi

      Yhä useampi odottelee kohtuuhintaisia täyssähköautoja. Varsin viisasta niin tehdä.

      • Anonyymi

        Tässä yksi odottaja. Vanha auto sai taas tänään leiman vuodeksi ilman korjauskehotuksia, joten nyt ei paljon paina kestääkö nyt syksyllä tilaukseen menevän auton odotuksessa puoli vuotta vai vuosi. Tietysti tässä vielä odottelen Marinin hallituksen lahjaa, jos vaikka tekisivät romutuskampanjankin vielä ensi vuodelle, niin arvoton kottero onkin taas kiva olla olemassa.
        Mutta joo, taitaa se komponenttipula olla todellinen, kun käytännössä kaikissa täyssähköautoissa näyttää olevan lyhyt toimitusaika 6 kuukautta ja normaali 8-12. Vaikea niitä on rekisteröintitilastoihin saada nyt kun tavaraa ei vain ole tarpeeksi tai komponentteja tavaran tekemiseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      143
      3129
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      8
      1727
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1384
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1201
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1181
    6. 37
      1051
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1032
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      964
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      38
      918
    Aihe