Kiusattu 10 vuotta sitte jätti mut sairaseläkkeelle

Anonyymi

Opiskelin talonrakentajaksi ja jätin alkoholin tupakan pois, suoriuduin hyvin koulussa kaikista tehtävistä mutta minua kiusattiin.. kiusattiin niin pahasti että 1,5 v aikana sanoin monelle että nyt jätän tän tähän ja jotenki muitten luokkien mukavat fiksut ihmiset sai minja pysymään sen 3 vuotta.. nojoo se siitä valmistuin mutta olin niin palanut loppuun kaikesta kiusaamisesta että masennuin pahasti painoin 68kg ku tuli syömishäiriö ja ennen sitä olin normaalivartaloinen vahva nuori mies 86kg..
sitten makasin koko kesän ahdistuneena riippumatossa ja jouduin käymään traumatologilla sit oli vaan pitkä jyrkkä alamäki menin psykoosiin siitä että syrjäydyin mikä johtui koulukiusaamisest nään edelleen joskus painajaisia koulukiusaajista. Tuntuu vaan niin pahalta että minulta on viety normaali elämä tulot pois sen tack a että minua kiusattiin. Olisi pitäny olla fiksumpi ja odottaa ja mennä aikuisopiskeluun, ja koulukuraattorien mielestä se oli mun oma vika että mua kiusattiin ja koulusta ei ehdottomasti saanu pitää taukoo koska koulun pitää rikastua..... Nytten en edes pysty katsoa uusia opintoja koska olen niin traumatisoitunut että en anna opiskeluille toista mahdollisuutta.

8

362

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kiusaaminen ei ole koskaan kiusatun vika sulla ollut vääränlaiset kuraattorit.

    • Anonyymi

      Aloittajan kannattaa hankkiutua myös jonkun harrastuksen pariin josta saa kavereita...sellainen harrastus missä on vain yksi harrastuskaveri, jos kävisi niin että tulette hyvin toimeen harrastekaverin kanssa

    • Hei,

      Jos sinulla on vielä jonkinlainen hoitosuhde, niin kannattaa ottaa kirjoittamasi asiat puheeksi siellä. Ahdistuksesta, kiusaamisesta tai mistä tahansa mieltä painavasta ongelmasta on hyvä keskustella ammattilaisten tai vertaisten kanssa. Usein keskustelu helpottaa ja voi antaa uusiakin näkökulmia. Myös vertaistuki voi olla voimaannuttavaa.

      Laitan tähän tiedoksesi matalan kynnyksen auttavia tahoja, joihin voit halutessasi olla yhteydessä:

      - Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi Mieli Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/ ja koulukiusatuille suunnatusta tukisuhteesta https://tukinet.net/teemat/tukea-entisille-ja-nykyisille-koulukiusatuille/tukisuhteet/

      Tukinetissä on myös monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Kahdenkeskisessä Solmussa-chatissä voi jutella päivystäjän kanssa aina ma-to klo 15-19. Ja tässä linkki ryhmächattiin, joka on suunnattu kiusaamista kokeneille https://tukinet.net/teemat/kiusaamista-kokeneiden-ryhmachat-1688928367/ryhmachatit/

      Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.

      Keskusteluapua on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös seuraavilta tahoilta:

      - Valtakunnallinen kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.

      - Kriisikeskukset

      Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Myös etävastaanotto on mahdollista osassa paikoista. Kriisikeskusten yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/

      Ystävällisin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

      • Anonyymi

        Puhuminen auttaa👍


    • Anonyymi

      On se vaan käsittämätöntä miten tätä kiusaamisongelmaa ei millään saada ratkaistua. Ennaltaehkäisy varhaislapsuudessa puuttuu ilmeisesti edelleen kokonaan, kun ei sellaisesta juuri kukaan puhu. Ihmisten elämiä menee pilalle ja se myös maksaa yhteiskunnalle, kuten nyt tässäkin tapauksessa.

      Olen hyvin pahoillani tilanteestasi, olet kokenut suurta vääryyttä. Toivon sydämestäni, että tilanteesi vielä helpottaisi niin paljon kuin mahdollista, kokonaan se kiusaaminen tuskin unohtuu. Toivottavasti pääset vielä jatkamaan opintoja ja saat ihania, korjaavia ihmissuhteita elämääsi. T. Toinen kiusattu

    • Anonyymi

      Miksei kiusaajia voi saada vastuuseen teoistaan vielä jälkikäteen? Tuommoisenkaan rikoksenei pitäisi vanhentua koskaan. Korvauksia menetyistä työtuloista

      • Anonyymi

        Kostamalla monen vuoden takaa toimii.


      • Anonyymi00007
        Anonyymi kirjoitti:

        Kostamalla monen vuoden takaa toimii.

        Se riippuu ihan minkälainen kosto on


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon

      Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188
      Maailman menoa
      189
      4278
    2. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      124
      3677
    3. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      260
      3133
    4. Taisi kolahtaa....

      Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
      Maailman menoa
      9
      1821
    5. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      179
      1487
    6. Kuvaa kaivattuasi

      Yhdellä kivalla yhdyssanalla. 🥹
      Ikävä
      76
      1325
    7. Huomasitko? Tämä "viinin läträys" hämmästytti Yökylässä

      Yökylässä-sarjassa Maria Veitola vieraili Christel ja Jori Roosbergin kotona. Tunnelma oli mukava ja puitteet hulppeat.
      Suomalaiset julkkikset
      33
      1228
    8. Mitä vielä

      Toivot välillemme ?
      Ikävä
      100
      1068
    9. Lopetan Keskipohjanmaan tilaamisen

      Vasemmistolaisen ja kristinuskovastaisen pääkirjoituksen vuoksi. Suomen kouluissa on nykyisellään hyvä uskonnonopetus.
      Kokkola
      67
      1055
    10. Jos saisit yhden

      Asian muuttaa kaivatussasi
      Ikävä
      90
      894
    Aihe