mikä puskee kakkoja pöydälle? no ainakin entisen pervokin leivinuuni puski useita ohrakakkoja pöydälle. se oli semmottinen 7 leivän UUNI.
kakkoja pöydällä
9
233
Vastaukset
Nyt otti ohraleipä! Kulttuurellista omimista sinulta! Kakko on Satakunnasta ja olen asunut siellä. Sinulla ei ole veressäsi hitustakaan porilaista hulluutta!
Nettihaaste! Luvettele Suomen maakuntaleivät.
Kakko, saaristolaislimppu, naan- leipä, rieska, riävä, Pälkäneen perunalimppu...
Itä- Suomessa on rikas ruislimppukulttuuri. Jokaisessa kunnassa on lähes leipomo, joka tekee uniikeja limppuja, mutta niillä ei taida olla, kuin kaupallinen nimi. Onko kalakukko leipä vai kukko? Oikeaan saaristolaislimppuun lisätään verta.Pälkäneen suunta mökkipitäjänä voisikin olla hyvää seutua kun oon kova perunalimppumies. Lisäsksi se kuuluu asutuskolmioon helsinki- tampere turku-helsinki. Ei ku sienimetällä ja sieniä myyntiin. sais tonttirahat.
Otetaan siis uudestaan. Olen pahoillani kulttuurisellisesta omimisesta mutta eikö se ole se joka menee jo liian pitkälle?
Olen leiponut monia suomalaisia leipiä kuten muinainen pervokki leivinuunissa. Olen tehnyt hapanjuureen ruisleipää kolme kertaa ja vain kerran epäonnistunut. olen supisuomalainen vaikka jotkut sanovat tulleen baltiasta. En usko. Joten luulen että minulla olisi myöskin oikeus tehdä kakkoja. Leivistäni huolimatta en ole karjalainen, härmäläinen tai satakuntalainen.
Kalakukko on mielestäni ns leipäkukko. Ylensyönyt joko muikkuja, muuta kalaa,lanttua, joskus jopa lihaa.
- Anonyymi
Stadin perinneleipä on Koskenkorva kyytipoikanaan Valdemar-viini. Leikkeleinä HKn Blöö sinapilla. Aamupuuro polttaa mennen tullen, kunnon krapula siis.
T: Alkkis-SalisNestemäinen leipä on helppo nielasta. Kuiduttomana voi aiheuttaa kovaa kakkaa krapularipulin jälkeen.
- Anonyymi
pervokki kirjoitti:
Nestemäinen leipä on helppo nielasta. Kuiduttomana voi aiheuttaa kovaa kakkaa krapularipulin jälkeen.
Pervokille hevi juuserin ruokavinkki:
Kurlauspäivinä syö reikämakaronia. Ylös tullessaan se kuitenkin juuttuu kurkkuun ja nenään. Mutta koska se on reikäversio, sen läpi voi hengittää, etkä tukehdu omaan pirjoon edes puolikoomassa.
Saanko hengenpelastusmitalin tms?
T: Alkkis-Salis Anonyymi kirjoitti:
Pervokille hevi juuserin ruokavinkki:
Kurlauspäivinä syö reikämakaronia. Ylös tullessaan se kuitenkin juuttuu kurkkuun ja nenään. Mutta koska se on reikäversio, sen läpi voi hengittää, etkä tukehdu omaan pirjoon edes puolikoomassa.
Saanko hengenpelastusmitalin tms?
T: Alkkis-SalisSilloin harvoin kun oksu tulee se, se tulee sellasella raivolla että vatsalaukku mukana. Vatsani pinnistysvoima on mahtava. Se saa kulkemaan tuotokset kumpaankin suuntaan.
- Anonyymi
pervokki kirjoitti:
Silloin harvoin kun oksu tulee se, se tulee sellasella raivolla että vatsalaukku mukana. Vatsani pinnistysvoima on mahtava. Se saa kulkemaan tuotokset kumpaankin suuntaan.
Upeeta. Laita kitapurjeeseesi joku tukirakennelma, koska muuten se lähtee ulkomaailmaan, kun pirjo puskee ylös Hornet-hävittäjän voimalla.
Voimia omaisille.
T: kirurgi-Salis
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1212642Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J691094Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2101054- 39982
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38931- 47894
- 36876
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke123853- 4829
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35812