Miksi kaupanalan riistäjät hakevat työntekijöitä tämmösiin 20-30h/viikko? Miksei normaalia täyttä viikkoa tai miksei pyöri sellaiset vuorosysteemit kuin teollisuudessa?
Miksi kaupanalan riistäjät
Anonyymi
352
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Koska tulos on tärkeämpi, kun työntekijät. Tasoittumisjärjestelmä takaa sen ettet varmasti saa palkkaa enemmän. Eli jos teet enemmän päiviä kostautuu se tasoittumisjakson loppuviikolla.. palkattomilla vapailla🤣🤣🤣
Tätä ihmettelen minäkin, kun tyttäreni haki kesätöitä kaupan alalta. Eikö olisi niin työnantajan ja työntekijän yhteinen etu, että riittävillä tuntimäärillä ja järkevällä palkalla työntekijä sitoutetaan oppimaan työnsä hyvin ja saamaan riittävä korvaus menetetystä työpäivästä/-viikosta? Onkohan tässä taas jokin työlainsäädäntöön liittyvä enimmäistuntimäärä viikossa, jonka perusteella työnantajan ei tarvitse maksaa jotain lisiä tai eläkettä? Muuten vähätuntisten työsuhteiden suosiminen kaupan alalla ei ole millään tavalla perusteltua ja järkevää. Kaupan on turha valittaa työvoimapulasta, mikäli se luulee kenenkään. tulevan töihin alimitoitetuilla viikkotuntimäärillä.
Ei ole enään mitään tarvetta sitouttaa työntekijää kun ihmisiä on niin paljon työtömänä että hakijoita riittää. Työnantajat pyörittävät kaiken maailman harjoittelijoita, osa-aikaisia ja vuokratyövoimaa lyhyissä pätkissä niin ei tarvitse vakituiseksi ketään palkata ja tunnit voi mitoittaa miten sattuu huvittamaan.