Silti persujen turvenuijaosasto väittää Suomessa olevan kallista sähköä.
No ei ole.
https://www.hs.fi/talous/art-2000008995167.html
Persu pettää ja valehtelee aina.
No ei ole.
https://www.hs.fi/talous/art-2000008995167.html
Persu pettää ja valehtelee aina.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Sen kyllä olen huomannut että kukaan ei tunnu huomaavan sitä että sähkö on lähes ilmaista silloin kun tuulee, mutta heti kun ei tuule niin kitistään kuinka kallista se on ja siitä kalliista hinnasta syytetään juuri tuulivoimaa ja vihreätä siirtymää.
Kas kun ei kaljan hinnasta kukaan valilta. Se on sentään Suomessa EU:n ylivoimaisessti kalleinta. Toiseksi kalleimmassakin Pohjoismaassa on puolta halvempaa.
Meille vassareille sähkö on ilmasta, koska sossu maksaa sähkön ja muun elämisen.
Monille sähkö on oikeastikin täysin ilmaista. Eivät joudu itse maksamaan mitään.
Sähköyhtiöt ja sähkön siirtoyhtiöt ovat päässeet sanelemaan kaikki ehdot omien voittojensa maksimoimiseksi. Suomesta on tullut aivan liian riippuvainen verkkosähköstä.
Kun viljelee itse rypsit, joista puristaa öljyt diesel-aggregaattiin, on jo aika omavarainen sähkön suhteen.
:D LOL
Meikäläisellä on 10c/kwh.
2024 vuoteen, huhtikuu. säästöä tuhansia euroja
Kun käy Tallinnasta viinat, niin säästää 1000 euroa per keikka.
Sossu kun maksaa kaiken niin on se halpaa.
Ei se halpaa ole, se on ilmaista. Kännykällä ottaa kuvan sähkölaskuista ja lähettää liitteenä. Ei tarvitse edes käydä lakki kourassa anomassa mitää, kun on sossun asiakkaaksi päässyt.
Ei ole olemassa ilmaista, aina senkin joku maksaa.
terv. duunari (pummien ja matujen elättäjä)
Kyllä se ilmaista on, kun ei maksa mitään. Olen ollut tyytyväinen asiakas vuosikausia.
Vai niin . On se ihmeellinen tuo sähkö kun ei sitä edes kuluta se maksaa. Sähköliittymän kun omistat vaikka mökillä tulee siit siirto maksut. Onkos kohtuullista tai ilmaista?
Me sotauhri tarvita tuet,älä huda sina siela.
Tero valehtelee aina, kun vasemmiston trolliakatemiassa on niin käsketty. Sinä äärivasemmistolainen vatipää et vain tajua, että Suomessa moni kärsii jo nyt sähkön ja myös polttoaineiden hinnan noususta, ja miten paljon kärsimystä nähdäänkään talvella. Räkätä sinä vain vihapostaustes kanssa, mutta pelle olet silti.
Tällä hetkellä sähköä syntyy tuulivoimasta 2800 MW teholla eli enemmän kuin ydinvoimasta (2660 MW).
Näin on, kyllä okt taloille voi nostaa sähkönhintaa vielä reilusti!
Suomessa on myös melkoisen kylmä ilmasto vertailumaihin verrattuna ja sähköä menee paljon lämmitykseen suurimman osan vuodesta.