FFP2 hengityssuojaimet, HEPA13 ilmanpuhdistimet ja C-D-sinkkitabletit ostettu. COVID saattaa iskeä todella kovaa myöhäissyksyllä ja talvella kun jo heinäkuussa keskellä kesää kuolee yli 300 ihmistä kuukaudessa koronaan Suomessa. Jos tulee vielä sähkökatkokset ja lämpimän veden katkot ja ruoka on kortilla niin parempi välttää tautia joka uusimman CDC datan mukaan voi tarttua uudelleen jo kuukauden päästä edellisen infektion oireiden alkamisesta. Keskellä kesääkään tämä ei ollut mikään normiflunssa rokotetuilla ja rokottamattomilla itsellä ja lähipiirillä, joten miten talvella käy?
Kuinka olet varautunut syksyyn ja talveen?
Anonyymi
567
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hallitus on vaatinut sairaanhoitopiirejä varautumaan, mutta nämä eivät halua tehdä mitään valmisteluja. Jokainen muistaa varmaan viime kesän EM-Pietarin ja delta-aallon tulon sekä Kymsoten tekemättömyyden. Onko sama taas edessä? On tullut tutuksi etteivät paikalliset toimijat halua tehdä mitään kuin vasta pakon edellä kun löysät on jo housussa.
Kolmas syksy kun valmistautuminen ryssitään.
>Eiköhän se ole ihan normaalia käytöstä pestä käsiään. Ne jotka eivät pese eivät sitä tee vaikka olisi mikä tilanne päällä. Maskin käyttö sen sijaan ei ole normaalia, vaan se on epänormaalia ja kertoo epänormaalista tilanteesta. Covid-19 ei enää ole epänormaali tilanne, vaan yksi tauti muiden joukossa. Ne joille kaikki pöpöt ovat vaaraksi ottavat sen varmasti huomioon omissa elämän valinnoissaan. Muille asia ei ole niin vakava.
Jaahas, ympäri vuoden kesät-talvet riehuva kulkutauti normaalia, joka tappaa jo keskellä kesää heinäkuussa yli 300 ihmistä kuukaudessa, 10x enemmän kuin viime kesänä vastaavaan aikaan. Voi tarttua kuukauden päästä uudelleen oireiden alkamisesta. Hyvin on aivopesu tehonnut.
Kaiken lisäksi ilmavälitteinen tartunta on 1000 kertaa todennäköisempi kuin pinnoilta saatu, joten se siitä käsienpesusta pikkuset.
Koronatartunnan saa ilmateitse 1 000 kertaa todennäköisemmin kuin pinnoilta, tutkimus kertoo
https://tekniikanmaailma.fi/koronatartunnan-saa-ilmateitse-1-000-kertaa-todennakoisemmin-kuin-pinnoilta-tutkimus-kertoo/
Älkää kertoko kenellekään, että minä huijaan.
Tartunnan saamisen estävien FFP2-suojaimien joukossa minulla on myös kiinalaisen normin KN95 suojaimia.
Painatusta lukuunottamatta tarkasti sama kuin FFP2.
Täydellä halkovajalla, aggregaatilla, vitamiineillä, säilykkeillä, paristolampuilla ja radiolla, myrskylyhdyillä, kaasukeittimellä, aseella ja patruunoilla sekä kalastusvälineillä.
Hankinnassa on vielä vedenpuhdistusvälineet ja joditabletit.
Voi olla, että sota Ukrainassa todella ryssitään ensitalvena.