Jos ois sata tonttua, niin missä olisitte?

Sata ylimääräistä tonttua! Tää on se Lomatonni eli on pakko käyttää matkusteluun.

Tekisin kuukausien matkan Irlantiin, Skotlantiin ja muutamiin Englannin kaupunkeihin. Alottaisin ehkä helmikuussa ja suvivirren aikaan takaisin. Irlannissa yöpyisin yli kymmenessä kaupungissa - samoin Skotlannissa, jossa olisin Edinburghissa vähän pitempään. Englannissa ainakin Liverpool, York ja Bath.

Nyt povarit povaavat syyskullekin vielä hellelukemia tänne Vetelä- Suomeen. Lehti ei ehkä pääse tippumaan, kun puut hämmentyvät. Karhu ei mene nukkumaan pääskynen ei poistu päiväksikään.

Sanovat, että nämä korkeapaineet jäävät päälle pitkiksi ajoiksi myös talvella ja se tietää kolmenkympin pakkasia viikoiksi.

Oletteko käyneet etelässä. Millä korkeudella ei enää lehti puusta tipu?

Conan O'Brienkin löysi sukunsa linnan Irlannista. Siellä on kiva tutustua satoihin linnoihin, kun lämmin läntinen löyhyttelee:
https://www.youtube.com/watch?v=30J_A42iyKA

12

281

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • skotlannista on ollut puhe viimeset 4 vuotta kavereiden kanssa. tontut ovat karanneet alkoon niinkuin tänäänkin epävirallisen kihtikuukauden juomattomuuden jälkeen. kossua ja viinä muttei puriinikaljaa tai sitten itken ettän pääse uimaantai lähikauppaan.. ja rahattomana skotlantiinkaan vaikak se on pihi angus ankan kitupiikin kotimaa.. ja sukulinnakin..muistakaaa haggis and scottisshpie..ja ne neidot ylämaan..

      • Skotlannissa kasvaa puissa, whiskytislaamojen vieressä jäkälälajeja, joita ei mistään muualta löydy. Ne tarvitsevat sitä alkoholinhuuruista ilmaa elääkseen.

        Ei se haggiskaan kuulemma pahaa oo - enemmänkin ne kusiset munuaispiiraat Pohjois- Englannissa. Loch Nessillä vois käydä kalastelemassa, jos se iso vonkale tarttuis koukkuun. Asuisin sadan tontun omistajana linnoissa, joissa on paljon majoitustoimintaa. Satasellakin saa syrjäisestä linnasta kahden hengen kokoisen huoneen.


      • roskapostirobotti1 kirjoitti:

        Skotlannissa kasvaa puissa, whiskytislaamojen vieressä jäkälälajeja, joita ei mistään muualta löydy. Ne tarvitsevat sitä alkoholinhuuruista ilmaa elääkseen.

        Ei se haggiskaan kuulemma pahaa oo - enemmänkin ne kusiset munuaispiiraat Pohjois- Englannissa. Loch Nessillä vois käydä kalastelemassa, jos se iso vonkale tarttuis koukkuun. Asuisin sadan tontun omistajana linnoissa, joissa on paljon majoitustoimintaa. Satasellakin saa syrjäisestä linnasta kahden hengen kokoisen huoneen.

        kusiset piiraat pitää ryöpätä tai maidottaa jotku tykkää..vähän sma kun inspiraatiossa nuolee naisen pilleshorsdoffenii..no ei oo haggis pahaa jos on elänyt pulajan myös lähiössä kuin vankkaalaleiku mankkaalla.. jäteauto toi murentunutta lihaa..niinkuin doku..mentti vuodelat 1981 kertoo..

        haggsi on tehty mahalaukkuun avatsalaukkuun ei niihin turistien junttilaukkuihin vaan yleensä lampaan.minä oon syönyt sydäntä maksaa., kieltä verta joten kyllä haggis käy marjasoseella ei sokeria kiitos..

        jos cranberies alkaa laulattaa sopii vaikka vielä ollaan skottien puolella..mahalaukkua ei ole pakko syödä..kaljaa kun ei voi vetää eikä' viskikään maistu niin ginii prkl ginii..ja jotain hyvää lantrinkii.. tai rommii..


    • ei lehti tipu puusta? turkki taurusvuoristo heinäkuu 1995..oli aika kylmää ei puitakaan metrejä taisi olla merenpinansta 2400-2600metrii?alhaalla merentasolla 44 astetta..ylhäällä shortseissa16- 20 astetta ja pfuioshmkshikdigi JÄÄTY. omenatee onneksi lämmitti ja oli siellä lampaitakin ja kylän herroja pussihousuissa. Hieno matka. mutta puut ei enää kasvanut sillä korkeudella. eli aika korkealla oltiin.

    • Anonyymi

      Amsterdamissa kuluisi aika mukavasti, nähtävyyksiä tutkien!!

      • Alankomaat kuuluu periaatteessa pohjoismaihin, kun se on ainoa paikka, jossa syödään myös salmiakkia. Ei kai se muuten oo kummoinen maa maisemiltaan. Mieluummin sitten vaikka Saksan linnoja katselemaan. Kyllä se museoissa kiertelykin alkaa jurppiin, parin päivän jälkeen.


      • roskapostirobotti1 kirjoitti:

        Alankomaat kuuluu periaatteessa pohjoismaihin, kun se on ainoa paikka, jossa syödään myös salmiakkia. Ei kai se muuten oo kummoinen maa maisemiltaan. Mieluummin sitten vaikka Saksan linnoja katselemaan. Kyllä se museoissa kiertelykin alkaa jurppiin, parin päivän jälkeen.

        Burg eltz ja mooselin viinit..


    • Anonyymi

      Rehupaali jatko puheet, joka tanssiin, kenen on omii kohta, jatkavat saat pitää,joka pakko tärykalvot,muihin tuotteisiin
      Pohjois-pohjanmaa

    • Anonyymi

      Lahjat jotka ovat sana avoimia lahjoja,

    • Anonyymi

      Aikomus viesti, pyyntö poliisit Jaana laminointi outo tehtävä Kaarlo koodi laittakaa Haajärven poliisilaitos rikospuolen oveen ulkopuolella kyltti, terapia ym ilmoitukset, seksuaalinen häirintä.

    • Matkustaisin Kirmille viettämään rantalomaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      295
      9568
    2. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      8
      2864
    3. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      257
      2131
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      113
      2009
    5. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      87
      1546
    6. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      144
      1477
    7. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      133
      1438
    8. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      13
      1147
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      93
      1026
    10. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      71
      961
    Aihe