Renkaan käyttöikä.

Kuinka kauan autonrengas kestää sen jälkeen kun teräsvyöt alkavat näkyä?
7310
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Köyhyytesi on kyllä säälittävää.

Äänestä
  • Niin on minustakin, mutta tuo ei ollut vastaus kysymykseeni.

    Äänestä

Siihen saakka kun vyörakenne eli teräs katkeaa kulumalla poikki. Kumi ei vastaa kuin murto-osasta muotoa ja lujuutta. Kun teräkseinen vyörakenne hajoaa, pelkkä kudoskerros ei riitä pitämään rengasta kuosissaan. Vyörakenteen alla oleva kudoskerros ei kestä juuri lainkaan kuorimitusta.

Hyvällä ja tasaiselle asfaltilla rengas kestää jopa satoja kilometrejä, ja tietenkin kääntäen, se voi hajota milloin tahansa. Oman ja muiden turvallisuuden kannalta nopeus kannattaa pitää todella alhaisena. Pito on huono ja rengas voi hajota milloin tahansa. Yllätyshän se ei silloin voi olla.

Vaikka avaus onkin trollaus, kukaan ei oikeasti aja tuollaisella kumilla, vastaus on todellinen.

Äänestä
  • Ei ollut trollaus. Tiesin toki, että kumit ovat kuluneet ja oli kiireetön vaihtoaie, mutta huomasin yhden renkaan kuluneen teräsvyölle asti sisäsyrjän puolelta pakoputkea korjatessani. Täältä on nelisenkymmentä kilometriä rengasliikkeeseen, johon tilasin uudet renkaat. Että enköhän sentään sinne asti pääse, kun talvirenkaatkin ovat toisessa paikassa, että en voi vaihtaa tilapäisesti alle.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei ollut trollaus. Tiesin toki, että kumit ovat kuluneet ja oli kiireetön vaihtoaie, mutta huomasin yhden renkaan kuluneen teräsvyölle asti sisäsyrjän puolelta pakoputkea korjatessani. Täältä on nelisenkymmentä kilometriä rengasliikkeeseen, johon tilasin uudet renkaat. Että enköhän sentään sinne asti pääse, kun talvirenkaatkin ovat toisessa paikassa, että en voi vaihtaa tilapäisesti alle.

    Eikö autossasi ole vararengasta?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eikö autossasi ole vararengasta?

    Harvoissa autoissa on nykyään vararengasta. Vain se typerä paikkaussarja mikä
    ei enää toimi yhden talven jälkeen. En suosi myöskään mitään tilapäisrengasta.
    Hankin autoon aina vaikka romiksesta kunnollisen/käytetyn vararenkaan.

    Äänestä

Kyllä sen sitten huomaa jos se puhkeaa, mutta en ainakaan kovin reippaasti ajelisi.
Melko vastuutonta ajaa renkaat noin loppuu.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kuinka kauan autonrengas kestää sen jälkeen kun teräsvyöt alkavat näkyä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu