Käytätkö pyykinpesuvesiä WC:n huuhteluun?

Itselle tulee, tosin harvoin, n. 90 l palju pesukonekiekasta täyteen. Sangollisella lähtee tavarat viemäriin. Loput puutarhakasveille. Pian alkaa toki se haista tumma vesi, mutta pianhan tuon tyhjentää johonkin.
Veden säästö ei tietenkään ole huomattava, mutta parempi silti näinkin..miksi kyydittää juomavedellä paskaa? Sadevettäkin tulee toki hyödynnettyä.
Itellä on wanhan ajan sakokaivot, ei mihinkään kunnalliseen systeemiin mene.
568
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Hyvä idea, muttei oikein voi soveltaa kerrostaloasunnossa.

Äänestä
  • Paitsi, jos ajoittaa pesukoneen ja suoliston tyhjennyksen samanaikaiseksi. Poistoletku vain pyttyyn ja harashoo!

    Äänestä

"Veden säästö ei tietenkään ole huomattava, mutta parempi silti
näinkin..miksi kyydittää juomavedellä paskaa?"

Hyvä homam että säästät tuolla keinolla. Päijänteenkin pinta on alentunut jo 12 cm verran. Meillä ei ole kuin vaivaiset 100.000 järveä täällä. Vesi voi loppua ihan koska vaan.
Silloin nuo vedensäästökikkasi ovat kultaakin kalliimpia.

Äänestä
  • Kiva kun laitoit asian ystävällisesti asiaankuuluvaan perspektiiviin.
    - Ehkä voisit myös suunnata infosi noille nettikeskustelijoille , jotka jaksavat jaaritella, kuinka monta litraa suihkussa menee vettä ja montako minuuttia sopisi olla - itseäni eivät taas tällaiset jutut kiinnosta lainkaan.

    Äänestä

Suihkuvesistä tulee äkisti 20 litraa pär kävijä, jolla huuhtelee isommat asiat pariin kertaan. Jos ei ole kylpyammetta, niin käy rautakaupasta ostamassa 60 litran laastipaljun jossa seisoo suihkun ajan. Sitten sangolla tyhjentää toiseen sankoon ja huuhtelee.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Itselle tulee, tosin harvoin, n. 90 l palju pesukonekiekasta täyteen. Sangollisella lähtee tavarat viemäriin. Loput puutarhakasveille. Pian alkaa toki se haista tumma vesi, mutta pianhan tuon tyhjentää johonkin.
Veden säästö ei tietenkään ole huomattava, mutta parempi silti näinkin..miksi kyydittää juomavedellä paskaa? Sadevettäkin tulee toki hyödynnettyä.
Itellä on wanhan ajan sakokaivot, ei mihinkään kunnalliseen systeemiin mene.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu