Sinkkunaisen turva, peräänkatsoja raamatullisessa suvussa

Anonyymi

Moni nainen ei mene naimisiin koskei halua miesalisteiseksi vaan jää sinkuksi voidakseen toimia ilman valvontaa. Kuitenkin Raamatun mukaan nainen on miehen apu ja tarvitsee miehen johtoa purjehtiakseen elämänsä lankeamatta. VTssa naiset oli miesten omaisuutta. Sinkusta päätti isä, veli, eno, setä. Pitäisikö meidänkin sinkkumme alistaa miessukulaisen alle?
Islamistimaissa lesken asioista päättää poika. Saudeissa jokunainen oli 2. Kertaa naimisissa leskeydyttyään. Nyt hän odotti vauvaa kun uusi mieskin kuoli. Leskinaisen kohtulapsi sairastui ja lääkärit miettivät tehdäänkö sektio vai miten edetään kun aviomies oli kuollut. Mies päättää naisen puolesta. Niinpä.naisen 18v poika edell liitosta päätti mitä tehdään.

Pitäisikö sukulaismiesuskovien päättää sinkkunaisista

7

63

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Muistan historiasta että 1800 luvulla miessukulaiset ELÄTTIVÄT sinkkusukulaisia. Tästä halusivat vapaaksi.

    • Anonyymi

      jos on holhouksen alainen uskovainen niin ei voi mitään 🤣

    • Anonyymi

      Ei sovi nykysuomeen

    • Anonyymi

      otsikkoon: "mies päättää naisen puolesta"

      nykyään on kokonaisia LAHKOJA, jotka päättää naisen puolesta .. .

      lahko-pastorit luulee omistavansa koko seurakunnan NAISET . . .

    • Anonyymi

      Haukotus.:O Kunhan osaisitte hoitaa järjellä edes omat asianne.:D:D

    • Anonyymi

      Sinkkumiehistä taas pieni osa on omasta tahdostaan ilman puolisoa. Suuri enemmistö on sellaisia, joiden on vaikea saada puolisoa. Voisitko valottaa tätäkin tilannetta suhteessa valvontateemaan? (Mieluuusti ainakin siinä suhteessa, että haluavatko miehetkin joissakin tilanteissa elellä ilman valvojaa.)

    • mummomuori

      ”Moni nainen ei mene naimisiin koskei halua miesalisteiseksi vaan jää sinkuksi voidakseen toimia ilman valvontaa.”

      :D Ei, vaan haluaa elää itsenäisesti. Jos ei löydy sellaista puolisoa, minkä kanssa voi elää yhdenvertaisesti, niin se on aina parempi silloin elää itsenäisesti.
      Toisaalta on myös paljon miehiä, jotka eivät löydä puolisoa. Hekin elävät itsenäisesti. Osa toki kovasti haluaisi löytää sen kumppanin.

      ”Pitäisikö sukulaismiesuskovien päättää sinkkunaisista…”

      Jos tosiaan haluaa elää ”raamatullisesti” eli ottaa mallia sieltä, näinhän se tulisi tehdä. Mutta tuskin kukaan haluaa itsenäisien ja pärjäävien ihmisten hoivaa ottaa riippakivekseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      3354
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      240
      1673
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      97
      1523
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1429
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1364
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      160
      1296
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1218
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1049
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      952
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      55
      882
    Aihe