Pistetääs kysely pystyyn, mikä on mielestäsi hyvä palkka?
AP aloittaa olen todella tyytyväinen omaan n.8200€ tuloihin. Perheen brutto 160000€ vuodessa. Menot kovat, joten ei tällä porsastele mutta mukavaa elämää saa viettää.
Mikä on mielestäsi hyvä palkka?
24
2020
Vastaukset 24
- Anonyymi
Provo
- Anonyymi
verot on aivan liian korkeet
- Anonyymi
Sehän siinä onkin, että Suomen progressiivinen ansiotulojen verotus pitää huolen siitä, että tuloja pitää olla PALJON, jos haluaa elää mukavasti. Ei sitä nettoa ihan mahdottomasti jää, jos 50 % menee veroihin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sehän siinä onkin, että Suomen progressiivinen ansiotulojen verotus pitää huolen siitä, että tuloja pitää olla PALJON, jos haluaa elää mukavasti. Ei sitä nettoa ihan mahdottomasti jää, jos 50 % menee veroihin.
kannattaa omistaa jotain, osinkoina tuloista vähemmän veroa. Näin ne artistitkin tekee, firman kautta pääomatuloina.
Anonyymi kirjoitti:
kannattaa omistaa jotain, osinkoina tuloista vähemmän veroa. Näin ne artistitkin tekee, firman kautta pääomatuloina.
Silloin ei ole kyse palkasta, jota aloituksessa peräänkuulutettiin. Tulot eivät siis ole sama asia kuin palkka.
- Anonyymi
Mielestäni on hyvä palkka jos jää verojen jälkeen käteen yli 3k kuukaudessa.
- Anonyymi
Kovissa tuloissa on vain se, että menot tapaavat nousta vähintään samaa tahtia. Monasti se menojen kasvu tulee huomaamatta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kovissa tuloissa on vain se, että menot tapaavat nousta vähintään samaa tahtia. Monasti se menojen kasvu tulee huomaamatta.
Aivan totta. Kyllä siinä niin vaan tapahtuu, ja toisaalta ei se mitään. Ei se raha siellä pankkitilillä lämmitä ketään eikä kukaan ole saanut mitään mukaansa, kun on tullut aika jättää maallinen taival taakseen. Jos matka täällä jää vieläpä lyhyemmäksi, mitä ensin kuvittelee.
Kuolet 45-vuotiaana, niin se on ihan sama paljonko rahaa jää tilille. Ennemmin kysymys kuuluu, tuliko elinaikana nautittua mistään kunnolla, vai odotteliko eläkepäiviä, joita ei koskaan tullut?
Hyvä palkka riippuu siitäkin, missä asuu. Elinkustannukset ovat erilaiset Porin Kaanaassa tai Westenedissä Espoossan. Se milä Porissa pärjää ei riitä Stadissa mihinkään.
- Anonyymi
Riippuu siitä, mitä tekee työkseen. On vaikea sanoa, mikä on hyvä palkka, jos toinen on peruskoulupohjalta siivooja ja toinen on 10 vuotta yliopistossa opiskellut kirurgi, joka tekee elinsiirtoja ihmisille tarvittaessa vaikka keskellä yötä. Ei voi sanoa, että brutto 3000 eur/kk on hyvä palkka. Jostain työstä se olisi hyvä palkka, jostain työstä se on aivan onnettoman vähän!
Ei ole mitään hyvää palkkaa, vaan se riippuu työstä. Itse tienaan vuodessa brutto 58000 euroa. Työni on niin helppo, että tästä duunista se on ihan OK. Asun Porissa, niin tuolla ansiotasola pystyy elämään. Stadissa brutto 58000 euroa vuodessa tienaava on nälkäpalkkalainen. Ei sillä rahalla saa kattoa pään päälle Stadissa, Porissa saa.- Anonyymi
Peruskoulu pohjalta, kaupungin töis kuormaajan kuljettajana palkka 58000 € vuodessa kaikkineen ylityö ja urakka korvauksineen. Lomia 38 päivää vuodessa ja pekkaset päälle. En vaihtaisi enään yksityiselle puolelle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Peruskoulu pohjalta, kaupungin töis kuormaajan kuljettajana palkka 58000 € vuodessa kaikkineen ylityö ja urakka korvauksineen. Lomia 38 päivää vuodessa ja pekkaset päälle. En vaihtaisi enään yksityiselle puolelle.
Ei kunnan töissä ole pekkasia
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kunnan töissä ole pekkasia
Kyllä meillä vaan on!
- Anonyymi
Alle 2500 euroa kk on todella paska liksa, sitäkään ei haluta maksaa enää oikeastaan missään duunari hommissa.
3500 euroa kk alkaa olemaan kohtuu liksa jolla pärjää ja jää jotain säästöönkin.
Muistakaa että 2500 euroa kk on jo todella paska palkka.- Anonyymi
Edelleenkin totean, että riippuu työn vaativuudesta. 3500 eur/kk (brutto) ei ole hyvä palkka, jos työ on oikeasti vaativaa ja vastuullista.
- Anonyymi
Vaativia asentajan töitä teen 2200e/kk. Nykyään palkat niin pienet että suurin osa ajasta menee ansiosidonnaisella kun ei vain yksinkertaisesti ole kannattavaa. Minkäs tälle mahtaa.
- Anonyymi
Se on vähän semmonen homma että jos palkka on 2000 niin 3000 e palkka on iso ja hyvä. Jos oma palkka on 3000 niin hyvä palkka on 4000.
- Anonyymi
Ihan hyvä palkka on n2500-3000€kk ja siitähän jää n. 1000€kk jemmatilille eli kätevää! :D
- Anonyymi
esimiehen kiitos ja kehut, kun olet painanut pitkää päivää firman eteen. Mitä sitä työihminen enenpää kaipaakaan. Eihän sitä syntistä rahaa ehdi edes kuluttamaankaan, kun aina on sorvin vieressä. Tärkeintä että firma ja pomo voivat hyvin. Joululahjaksi pomo antoi 2 pakettia saludoa. Ihan tuli tippa silmään kun puristettiin kättä.
3000e
- Anonyymi
Tosi outoa, että toiseen keskusteluun joku kirjoitti n.6200 e palkasta. Miten onkin tässäkin keskustelussa juuri n.8200e palkka.
Aina vaan tuo 200 kummittelee tuossa palkassa. Ettei vain molemmat olis mielikuvituksen tuotetta. - Anonyymi
Meillä perheen bruttotulot n. 200 000€ vuodessa ja kyllähän sillä aika hyvin tulee toimeen. Onneksi osa tuloista on pääomatuloa, joten ei verotus ole ihan tappotasolla, mutta kyllähän se verokarhu paljon vie. Omassa tuttavapiirissä suurin osa jää puoleen tuosta, joten onhan se elämä kavereihin verrattuna vähän erilaista. Meillä on kaksi autoa, mutta asumme aika tavallisessa rivarissa. Suurin ero on varmaan matkailussa, kun ulkomailla tulee käytyä nelisen kertaa vuodessa joko Euroopassa tai kauempana. Enemmänkin voisi toki käyttää rahaa, mutta tarkoituksena on palkasta ja pääomatuloista säästää niin paljon, että voi jättää palkan perässä juoksemisen vähemmälle ja keskittyä tekemään enemmän itseä kiinnostavia asioita.
- Anonyymi
Minä olen itse ihan tyytyväineen omaan 62500€/kk tuloihin. Sillä saan ruokaa.
- Anonyymi
Hohhoijaa ihan sata varmasti näillä sivustoilla isopalkkaiset pyörisi kommentoimassa, uskokaa vain kaikki isopalkkaiset kommentit. Silloin kun olin töissä urakalla painamassa ja rahaa tekemässä en täällä sivuilla ehtinyt poikkeilemaan eikä käynyt edes mielessä, nyt kun ansiosidonnaisella (yli 2tonnia kuussa sohvalle) ehdin aikani kuluksi näitä lueskella.
- Anonyymi
Näyttö puuttuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 52950
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍106903Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust16818Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,4761- 71663
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.2622Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it185584- 56566
- 70546
Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista24520