Ruotsalaiset olisivat hylänneet sen ja se tuotiin Pansioon, Lundenin hernekeittotehtaalle.
Salon kaupunki osoitti käytännöllisyytensä ja tunneälynsä. Se aikoo lahjoittaa kaupungin kultamitalistille tontin sijaan lahjakortin seiväskauppaan. Toivottavasti Jyväskylä seuraa esimerkkiä ja antaa Topille lahjakortin estekauppaan. Näin kuumana kesänä, niin mikäs olisi kivempaa, kuin oma vesieste takapihalla. Toivoisin myös, että Jyväskylä lopettaisi tämän esteettömyys- vouhotuksensa ja alkaisi uudestaa sijoittaa esteitä esimerkiksi kirjastojen, terveyskeskusten, sairaaloiden ja virastojen kulkuväylille.
Loirin muistokirjoituksessa luki: "edessäni hämäräinen tie, tuntemattomahan tupaan vie." Tämä on perin musta ja peloittava kuva kuolemasta. Eino Leino oli synkeä ihminen ja hänen kirjoituksiaan ei tulisi käyttää virallisissa yhteyksissä.
Pääministeri konttasi aivan normaalisti ja omin jaloin autolleen, jauhojenginsä bileiden jälkeen. Aamulla ei ollut edes krapulaa, eikä ole koskaan ollutkaan. Hänelle kyllä informoidaan päiviä etukäteen, jos jotain odottamatonta tapahtuu valtakunnassa. Tuli mieleen tämä ulkomaankielinen pätkä amerikkalaisesta senaattori Whitesta:
https://youtu.be/FafVtHWn4X8?t=23
Joskus evankelioimistyössäkin tulee väärinkäsityksiä ja tämä amerikkalaispastori ja hänen vaimonsa sanovat tietämättään ulkomaankielisen pahan sanan. Siksi 81 miljoonaa katselukertaa:
https://youtu.be/Kppx4bzfAaE?t=10
Kenestä vuoden urheilija? Wilmasta, Kallesta vai Topista? Tämä oli toki retorinen kysymys. Eiköhän sieltä joku hiihtelijä taas valita.
Kauravelli tuotiin erikoiskuljetuksella viime yönä Ruotsista Turkuun!
4
232
Vastaukset 4
Katsoin Wilman korkeushypyn. Mielestäni suoritus pitäisi hylätä, koska hän hidastuksen perusteella käytti seivästä apuvälineenään.
machiavelli taas vietiin erikoisikuljetuiksella maanpakoon ei sentään kuitenkaan maanrakoon kun kirjoitti pääteoksensa ruhtinas siellä..
ruotsalaiset ärrttsopat on kyllä hyviä,..ssieilläkin ymmärretään herneskeiton åäälle..
ja sitä surströmmingiän haluasiin joksu kokeilla..luonnoliseti ulkotiloissa..Casagranden suku muilutettiin myös aikoinaan erikoiskuljetuksella Turkuun. Jäivät sitten pysyvästi ja puolista tuli arkkitehteja ja toisesta puolesta lelukauppiaita ja loput olivat jalkapalloilijoita. Taitaa tarkoittaa suomeksi Isontalon Anttia. Makiavelli kuuluu myös minun suosikkeihini ja vähän voita joukkoon.
Sitä surströmmingiä on myös S- marketeissa, ilmeisesti sesonkiluontoisesti. Oisko ollu 6 - 7 euroa purkki. Ei sitä kokeilla kannata, kun taitaa maistua ainoastaa suolalta, kuten ne ruotsalaiset Super Salta- makeisetkin. Ei niitä nuole edes hirvi. Scotch eggiä voisin sen sijaan maistaa - keitetty, kokonainen muna taikinassa ja se muna näyttää hyvältä, vaikka on ollut viikon kaupan hyllyllä. Muilutusta en halua kokeilla.
Sitten maailman tila: pian tulee Eurooppaan ja Suomeenkin venäläisiä itsemurhapommittajia, jotka hakeutuvat täysiin metrovaunuihin ja busseihin. Heillä on räjähdevyö palttoonsa alla ja yht'äkkiä he huutavat "DASVIDANIJA!" ja sitten ei tapahdukaan mitään.
Menikö kihhaus ohi jo?roskapostirobotti1 kirjoitti:
Casagranden suku muilutettiin myös aikoinaan erikoiskuljetuksella Turkuun. Jäivät sitten pysyvästi ja puolista tuli arkkitehteja ja toisesta puolesta lelukauppiaita ja loput olivat jalkapalloilijoita. Taitaa tarkoittaa suomeksi Isontalon Anttia. Makiavelli kuuluu myös minun suosikkeihini ja vähän voita joukkoon.
Sitä surströmmingiä on myös S- marketeissa, ilmeisesti sesonkiluontoisesti. Oisko ollu 6 - 7 euroa purkki. Ei sitä kokeilla kannata, kun taitaa maistua ainoastaa suolalta, kuten ne ruotsalaiset Super Salta- makeisetkin. Ei niitä nuole edes hirvi. Scotch eggiä voisin sen sijaan maistaa - keitetty, kokonainen muna taikinassa ja se muna näyttää hyvältä, vaikka on ollut viikon kaupan hyllyllä. Muilutusta en halua kokeilla.
Sitten maailman tila: pian tulee Eurooppaan ja Suomeenkin venäläisiä itsemurhapommittajia, jotka hakeutuvat täysiin metrovaunuihin ja busseihin. Heillä on räjähdevyö palttoonsa alla ja yht'äkkiä he huutavat "DASVIDANIJA!" ja sitten ei tapahdukaan mitään.
Menikö kihhaus ohi jo?Borgian suku taisi olla aika paha? . tehtiin jopa murhia,
Meinaat että islannin hapatettu hai tai norjan hapatetut lohet parempi? rehellisyyden nimessä vaikka happamasta tykkääkin nuokin eksoottiset herkut ovat vielä kokematta.
Ostin pari vuotta sitten suolasillin. ja olisihan se pitänyt viruttaa vedessä suolan poistamisen vuoksi. PAREMMIN:
Vähän kuin ne tsekin kuuluisat karpit mudan maun vuoksi. Kulinärisinä jaa ranskalaisen keittiön fanina olen kuitenkin sitä mieltä että suomalainen hauki on ihan jees ja varteeotteva kala ruokaasioissa.
Pitää vaan muistaa joko se virutus kylmässä vedessä tai sitten miettiä mihin vuodenaikaan JA mistä kyseisen kalan onkii?
Kihti on tullut jäädääkseen..oma vika..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251858- 126851
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.123657- 54598
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv90555- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 42525
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko62495Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi267480Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.34463- 9456
Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota31435Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v9429- 58422
- 41416
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51415Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.
Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as27406S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan6395
