APK - Android - digitaalisen allekirjoituksen hallinta ?

Anonyymi

Käyttämäni ohjelmistotyöväline toimii Android -sovellusta tuottaessa tavalla, joka on tietysti erittäin miellyttävä ensimmäistä Android -sovellusta tehtäessä, kun se tavallaan "käyttäjän puolesta" huolehtii automaattisesti luodun APK -sovellusasennuspaketin digitaalisesta allekirjoituksesta.

Mutta vaikka tuo on ensimmäistä Android -sovellusta tehtäessä kätevää, niin jos sovellus on tarkoitus laittaa yleiseen jakeluun esim. Google Play:n kautta, niin mielestäni tuo EI OLE se paras tapa.

Koska käsittääkseni yksi "Android Storage" -luokista on sellainen, että vain sama sovellus näkee luodut tiedostot ja pääsee niihin käsiksi.

Jos luodaan vaikkapa pankkisovellus, niin tämä saattaa olla tietoturvan kannalta hyvä asia, että muut sovellukset eivät edes salatussa muodossakaan pääse käsiksi pankkisovelluksen tallentamiin kirjautumistietoihin.

Mutta: kun tuo perustuu APK -tiedoston digitaaliseen allekirjoittamiseen, niin pitäisihän salausavaimista tehdä varmuuskopio turvalliseen paikkaan, niin että voin palauttaa salausavaimet varmuuskopiolta, jos tietokone varastetaan tai menee niin pahasti rikki, ettei kiintolevyllä oleviin tiedostoihin enää pääse käsiksi.

Entä, jos otan tuon automaattisen digitaaliseen allekirjoittamisen pois käytöstä, löytyykö jostain sovellusta, jolla voi tehdä digitaaliseen allekirjoittamisen APK -tiedosoon Android -käyttöjärjestelmän hyväksymällä tavalla siten, että saa itse hallita niitä salausavaimia, jolloin niistä voi myös tehdä varmuuskopion ja laittaa sen turvalliseen paikkaan ?

Salausavaimissa liika automatisointi on pahasta, koska tällöin esim. kiintolevyn rikkoutuminen johtaa tilanteeseen, jossa niitä salausavaimia ei löydy enää mistään !

2

333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yleensä lähdekoodit on erillään softapaketeista ja apk on softapaketti. Voidaan lisätä versionhallintaan vaikka release-tagi ja samalla tagilla pistää allekirjoitusavain versiohallintaan, jolla apk on allekirjoitettu. Yleensä ottaen automaatio tekee tuon eli avaimista ei tarvitse missään vaiheessa huolehtia itse - ne vain on siellä! Käännöksen yhteydessä ilmestyy avaimet ja menee versiohallintaan.
      Yleensä nuo julkaisuavaimet on erillään kehitysavaimista, jolloin voidaan tarkistaa esim. vuotaneesta ohjelmasta, kenen kehittäjän koneelta vuoto on tapahtunut. Mutta eri paikoissa toimitaan tietysti eri tavoilla..

      • Anonyymi

        Siis tarkoitus olisi, että olisi vaikkapa Windows -komentoriviohjelma SIGNAPK.exe

        ja sitten näin:

        SIGNAPK allekirjoittamaton.APK allekirjoitettu.APK -keysource Z:\APK_SIGNING_KEY.dat

        Eli tuo SIGNAPK -ohjelma lukee allekirjoitusavaimen tiedostosta Z:\APK_SIGNING_KEY.dat, ja käyttää sitä tiedoston allekirjoittamaton.APK digitaaliseen allekirjoittamiseen ja laittaa allekirjoitetun version kiintolevylle tiedostoon allekirjoitettu.APK jonka voi sitten uploadata vaikkapa Google Play -palveluun.

        Tai, jos en käytä Google Play -palvelua ohjelmani jakeluun niin voisin vaihtoehtoisesti koodata ohjelmani niin että tietyssä kohtaa apk -tiedostossa on pelkkää nollaa peräkkäin, mutta ennen allekirjoittamista voisin apuohjelmalla lisätä vaikkapa käyttäjäkohtaisen avaimen ja sitten allekrjoittaa tuon yhdelle käyttäjälle räätälöidyn version, ja tarjota ko. käyttäjälle suoran APK -tiedoston latauslinkin.

        Nythän jos kaikki lataavat täsmälleen saman APK:n Google Playsta, niin ei siinä voi olla mitään käyttäjäkohtaista avainta kun se on kaikille sama.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      87
      1400
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      52
      997
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      374
      834
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      153
      804
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      717
    6. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      55
      709
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      658
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      635
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      622
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      611
    Aihe