Mikä taidemusiikissa on olennaisinta?

Anonyymi

Minun mielestäni ainoa ratkaiseva tekijä musiikissa on sen kuulijassa herättämä tunne ja sen luoma tunnelma joka on välittömästi aistittavissa. Kaikki muu on toissijaista vaikka on selvää että musiikissa tulee olla myös aiheiden välistä syvää logiikkaa ja yhteenkuuluvuuden tunnetta välttyäkseen muodon hajanaisuudelta mutta sekään ei yksinään riitä tekemään sinfoniasta suurta taidetta jos tämä ensimmäinen ja tärkein edellytys siltä puuttuu eikä musiikki kykene ilmaisemaan minkäänlaista tunnetta tai vaikuttamaan nopeasti kuulijan tahtoon, affekteihin ja tunteisiin kohottamalla ja muuttamalla niitä toiseen vireeseen. Sellainen musiikki on emotionaalisesti tyhjää ja köyhää eikä se ansaitse tulla esitetyksi vaikka sellainenkin ihme maailmassa on nähty että jopa tällainen musiikki joka ei ilmaise syviä tunteita tai luo selvästi aistittavia tai sydämeen meneviä voimakkaita tunnelmia on syrjäyttänyt ohjelmistosta lähes kaikki muut kansakunnan sävelaarteistoon kuuluvat säveltaideteokset.

7

198

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Että mikäkö on taidemusiikissa olennaisinta?

      No se että sitä kuunnellessa on oikein hyvä se jos on hevosen hantäjouhista tehty perukki päässä, se auttaa pääsemään kokonaisvaltaisesti 1700-luvun tunnelmaan.

      • Anonyymi

        Sehän se taidemusiikissa kuuntelemisessa tietenkin on olennaisinta että saa emotionaalisia kokemuksia tai haltioituu ja lumoutuu sitä kuunnellessaan jonkin asteisesti ja kokee katharsiksen ja taidemusiikki käsittää myös meidän aikamme modernistisen musiikin. Itse kuuntelin tuossa Sulo Salosen ensimmäistä täydellistä suomalaista missaa 50 luvulta joka edustaa tonaalisesti rohkeata uusklassismia tyyliltään ja jota ulkomaiset kriitikot ylistivät mestariteokseksi ja sitten kuuntelin Vilho Luolajan Mikkolan sarjoja eri kokoonpanoille jossa on mukana joku puhallinsoitin. Äitini tunsi hänet ja vaimonsa jolta hankki myös taidetta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sehän se taidemusiikissa kuuntelemisessa tietenkin on olennaisinta että saa emotionaalisia kokemuksia tai haltioituu ja lumoutuu sitä kuunnellessaan jonkin asteisesti ja kokee katharsiksen ja taidemusiikki käsittää myös meidän aikamme modernistisen musiikin. Itse kuuntelin tuossa Sulo Salosen ensimmäistä täydellistä suomalaista missaa 50 luvulta joka edustaa tonaalisesti rohkeata uusklassismia tyyliltään ja jota ulkomaiset kriitikot ylistivät mestariteokseksi ja sitten kuuntelin Vilho Luolajan Mikkolan sarjoja eri kokoonpanoille jossa on mukana joku puhallinsoitin. Äitini tunsi hänet ja vaimonsa jolta hankki myös taidetta.

        Haluaisin vielä korostaa että kyse on missa breviksestä a cappalle kuorolle jota ei voi kuunnella tuubista.


    • Anonyymi

      Mikä taidemusiikissa on olennaisinta?

      Olennaisin missä hyvänsä taiteessa on taide. Ongelmana vain on se että taiteiden eri osa-alueilla mielipiteet siitä mikä on taidetta ja mikä tekotaiteellista pasthaa vaihtelevat ja ovat iänkaiken vaihdelleet.

      Kaipa helpoin tapa lähestyä taidetta on lukea katsoa kokea kuunnella sitä ja samalla tarkkailla itseään että värähtääkö siinä taiteesta nauttiessa tai rypiessä siinä taiteeksi oletetussa se kaikkein sisimmäisin ripsi.

      Ja jos värähtää niin melko varmaan kyseessä sitten on joko ihka aito taide tai sitten eilisen aterian sulatusvaikeudet tarkoittaen että sisimmäisin ripsi ei värähtänytkään vaan taiteen perään haikailijan sisällä pyörivät tuulet aiheuttivat harha-aistimuksen.

    • Anonyymi

      Minusta oleellista on musiikista puhuttaessa myös se että säveltäjät eivät jää vain nimeksi historian kirjojen sivuille vaan että heidän musiikkiaan oilisi myös tilaisuus kuulla joko konserteissa tai levytyksinä.

    • Anonyymi

      Oleellista on myös se että kaikkien olemassa olevien vähänkin merkittävien säveltäjien tärkeimmät pääteokset saataisiin levytettyä, kuten ruotsissa, tanskassa, ranskassa, saksassa ja mm. englannissa on pitkälti tapahtunutkin.

    • Anonyymi

      taidemusas onmyös tärkiää se että' teos haastaa aivot että koukeroisuus on hyvä juttu sekä emotionaalinen puoli että musa koskettaa syvältä ja sävelrakenteet pitää olla kunnossa ettei sävelrakenteiden pidä olla mitään höttöä ja heikkorakenteista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      344
      2764
    2. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      178
      2194
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      36
      1794
    4. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1577
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      53
      1105
    6. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      273
      940
    7. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      248
      806
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      65
      733
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      40
      585
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      571
    Aihe