Menin laittamaan motoxin halpis öljyä autoon

Muuten toimi hyvin, mutta tyhjäkäynnillä alkoi kuulua epämääräinen kalkatus. Äkkiä vaihdoin renaultin suosittaman elf öljyn ja auto toimii normaalisti ilman ylimääräisiä ääniä. Kysymys kuuluu miksi auto kalkatti tyhjäkäynnillä motoxin öljyllä?
19886
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

joku sanoi että se on teboilin diamondia? eli parasta

Äänestä

Elf eli rellu öljyissä lisäaine nimeltään low noise, joka vaimentaa moottorin kalkatuksen sekä jakoketjun rallatuksen lähes kuulumattomaksi.

Relluissa kuuluu käyttää vain elf äänen vaimennus öljyä, on typerää kokeilla muita öljyjä.

Äänestä

Siibä Motox öljyssä mitä käytit oli väärät luokitukset, ELFissä oli oikeat. Kokeile seuraavaksi Motox öljyllä missä vaaditut luokitukset.

Äänestä
  • Ei ole olemassakaan RN0720 ja C4 luokituksen omaavaa motox öljyä.

    Äänestä

  • Luokitukset ovatkin tärkeämpi asia kuin se, mikä merkki putellin kyljessä lukee. Oikeanlaista öljyä oikeaan paikkaan.

    Äänestä

Siis aloittaja ei ole testannut mitään öljyjä, halusi vain mollata Motox öljymerkkiä.

Viisas kertoo tarkalleen mitä osti, viskositeetin, paljonko ajoi ym.

Tekstissä myös "äkkiä", "kalkatus".

Normaali ihminen ei kokeile vaan ostaa kerrasta oikean tuotteen.

Äänestä

Koneeseen voi lykätä ihan mitä tahansa öljyä, kunhan se on moottoriöljyä.

Tärkeämpää on vaihtaa se tarpeeksi usein🙂

Suodatin myös!

Poikkeuksia on, esim Ford koneet, joihin laitetaan 0w/20; niin muuta ei voi laittaa.

Ne api luokitukset voi unohtaa.

Normaalin mottiin 5w/40 tai 0w/40

Vaikka kuuma suositus olisikin 30 niin 40 sopii myös varsinkin jo kone on kulunut.

Öljynkulutus vähenee kun kuuma lukemaa nostaa.

Jos oikein öljy maistuu, niin löytyy vielä tosi tuhtia 10w/60 öljyä saattohoitoon.

Itse öljyn vaihtajat ei kovin uusiin autoihin öljynvaihtoja tee, joten rento asenne vain, vaikka kohta täällä joku "asiantuntija" onkin toista mieltä.

Olen kokenut autonasentaja, en toki täydellinen😆

Äänestä
  • Ei toimi DPF dieseleissä noin. Vaaditaan C4 luokituksen omaavaa öljyä, ellei halua äkkiä hiukkassuodatin kaupoille.

    Äänestä

  • "Poikkeuksia on, esim Ford koneet, joihin laitetaan 0w/20; niin muuta ei voi laittaa."

    Ford Motorcraft A5 Formula F 5W-30 -moottoriöljy on tarkoitettu erityisesti Ford-autoille

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Poikkeuksia on, esim Ford koneet, joihin laitetaan 0w/20; niin muuta ei voi laittaa."

    Ford Motorcraft A5 Formula F 5W-30 -moottoriöljy on tarkoitettu erityisesti Ford-autoille

    Öljykylpyinen jakohihna vaatii sen öljyn minkä valmistaja on ohjeistanut. Ei kannata kokeilla turvottaa ja liuottaa jakohihnaa väärällä öljyllä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Öljykylpyinen jakohihna vaatii sen öljyn minkä valmistaja on ohjeistanut. Ei kannata kokeilla turvottaa ja liuottaa jakohihnaa väärällä öljyllä.

    Se on just näin, koska normaalisti öljy ja kumi eivät sovi keskenään yhteen, joten jakohihna, joka ns. ui öljyssä täytyy olla oikea öljy, jossa on sellainen koostumus, joka sopii sille jakohihnalle. Eli mikä tahansa öljy ei käy. Sivusta.

    Äänestä

Edellisessä työpaikassa ukkelit väitteli oikein tosissaan moottoriöljyjen paremmuudesta ihan vaan omalla perstuntumalla. Joka äijällä oli alla joku perusmallin kansanauto, johon ne sitten vaihtoi sen parhaan öljyn 5 tkm välein. Sitä "lepposaa" jutustelua oli hauska kuunnella kunnes huomas, että ne on tosissaan ja samat jorinat jatkui vuodesta toiseen.

Äänestä
  • 10 000km hyvälle öljylle...20 000km on jo liikaa

    Äänestä

Olisikohan Talbot Horizoninkin karkean räklättävä käyntiääni sivistynyt yhtään paremmalla öljyllä :P

Äänestä
  • Kveri osti aikanaan uuden Talbot Horizon dieselin, minkä sai todella halvalla.
    Ei ollut mikään pitkäikainen tuttavuus, sillä auto oli varsinainen vikamagneetti.

    Äänestä

Ei!

Äänestä

Vaihteistoöljyssään mainittu otsikossa synteettinen ja tuotekuvaus txt mainitaan osasynteettinen , näin sitä viilataan hyväuskoista kuluttajaa linssiin.

Äänestä
  • No töissähän sitä on käytävä osa-aikatyöläisenkin :D

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Muuten toimi hyvin, mutta tyhjäkäynnillä alkoi kuulua epämääräinen kalkatus. Äkkiä vaihdoin renaultin suosittaman elf öljyn ja auto toimii normaalisti ilman ylimääräisiä ääniä. Kysymys kuuluu miksi auto kalkatti tyhjäkäynnillä motoxin öljyllä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu