Olen tässä pitemmän aikaa odotellut soittoa Konalan Delta-autosta. Kun diesel-Alfat tulivat myyntiin puolessa välissä maaliskuuta, kävin keskustelemassa. Luvattiin koeajoauto heti, kun sellainen Konalaan tulisi. Jätin käyntikorttini ja myyjä kirjoitti vielä allakkaansakin nimeni ja puhelinnumeroni, että muistaa soittaa, kun saavat kolmen viikon päästä esittelyauton.
No, nyt on kulunut viikkoja kahdeksan, eikä ole soittoa tullut.
Tänään lukaisin kahvitauolla uusimman il Biscionen. Lehdessä Delta-Motorin Alfa Romeo -tuotepäällikkö Mari Männistön haastattelu oli otsikoitu seuraavasti: "Nuortuva Delta Motor myy Alfa Romeota yksilöllisille kaupunkilaisille."
Haa. Nyt se siis selvisi. Meikäläinen ei kuulu enää kohderyhmään, koska asun 5000 asukkaan käpykylässä, hämäläisen peltomaiseman äärellä, metsän reunassa.
Yksilöllisyyden puutteeseen homma ei kaadu. Joskus 80-luvun alussa yläasteen kotitalousopettaja totesi minusta, että "joku vielä joskus saa sinusta sangen erikoisen aviomiehen". Vaimoni mukaan näin on myös käynyt.
No nyt selvisi sekin
4
1259
Vastaukset
- ............
Totta.Pakko olla jotenkin erilainen,jos viitsii tilittää täällä jotain tommosta paskaa.
- -AR156-
sinua "............"!
Mutta jos mielipiteesi tuotti sinulle edes hetken helpotuksen ahdistukseesi, on avauksesi jotenkin puolusteltavissa. Onneksi oma panoksesi palstan kehittämiseksi on ollut niin paljon rakentavampi:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=570&posting=22000000008433508
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=570&posting=22000000008380087
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=570&posting=22000000008311549
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=570&posting=22000000008343658
- kokenut
Eipä deltan ukkoja kiinnosta alfojen myynti. Itse jouduin jopa näkemään erityistä vaivaa että sain tarjouksen puristettua itselleni. Yksi selitys toiminnalle on, että delta pyrkii pitämään alfa kuskit yksilöllisinä = pyrkii myyntimäärän minimointiin.
Jotenkin vain riepoo, että joku voi saada palkaa noin paskasta työstä (palkan suurudesta ei kyllä ole tietoa).
ps. Ei voi kuin toivoa, että maahantuonti siirtyisi tulevaisuudessa jonkin osaavamman ja paremmin markkinatalouden ymmärtävän alaisuuteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus54019Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va872082Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J50866- 47784
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va34748Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?184738Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35732Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke119715- 35684
Miksi tuota ei saada karkotettua Suomesta?
Sillä näkyy olevan ilmeinen suojaväri. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6af3161b-4cdc-4ca7-b6cd-1e745efd1a97127658