Hintavertailu eri käyttövoimien välillä

Anonyymi

7

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sähköautoilun kallistuminen sähkön hinnan noustessa on niitä pienimpiä huolia.

      Mihin kansalaisen rahat riittää...?
      Sähkön hinnan nousu omakotiasujalle.
      5snt/kWh * 15 000kWh = 750€
      15snt/kWh * 15 000kWh = 2250€
      25snt/kWh * 15 000kWh = 3750€
      35snt/kWh * 15 000kWh = 5250€

      Siihen päälle aluekohtainen sähkönsiirto ja sulakeperusteinen liittymämaksu.

      Tuossa ei paljon puristele, jos sähköautolla ajaminen maksaa pari euroa enemmän/100km

      • Anonyymi

        Yhtiöt ovat varmasti myös haistaneet mahdollisuuden tienata. Uutisissa oli eilen, että Seinäjoella sähköyhtiö myy paikallisille alle 7 snt/kWh. Ulkopaikkakuntalaisille sitten kalliimmalla. Jossain päin maata joutuu maksamaan lähemmäs 30 snt/kWh tai jopa yli. Melko suuri ero on 7 snt/kWh verrattuna 30 snt/kWh. Ei ole tosiaankaan oikeudenmukaista, mutta mitä pieni ihminen voi tehdä.

        Mielestäni kaikkien tarvitsemat yleishyödykkeet, kuten esim. vesi, sähkö ja terveyspalvelut, eivät saisi olla voittoja tavoittelevien yhtiöiden näpeissä.


    • Anonyymi

      Sähköauton lataus julkisilla latauspistellä on vielä huomattavasti kalliimpaa kuin tuossa vertailussa joka oli laskettu kotona ladattavan sähkön hinnan mukaan.
      Vetyauto vaikuttaa aina vaan järkevämmältä vaihtoehdolta.

      • Anonyymi

        Ainakin tällä hetkellä ABC:llä lataaminen maksaa joko 20 senttiä tai 27 senttiä kilowattitunnilta. Kai sekin joskus nousee, mutta nyt on vielä edullisia kilometrejä kotilataukseenkin verrattuna.


    • Anonyymi

      Saksassa vety tehdään maakaasusta ja hinta nousee varmasti kaasun hinnan noustessa, nyt sitä on pidetty keinotekoisesti alhaisena.

    • Anonyymi

      Aloittajan hintavertailussa ei vedyn osalta ilmeisesti otettu huomioon matkakustannuksia tankille, Suomesta sinne Saksaan?

      Lauttamatka edestakaisin maksanee satasia, sen jos tekee vaikka kaksi kertaa kuussa niin kummasti nousee hinta per kilometri.
      Liekö kovin monella olisi oikeasti aikaakaan moiseen, kun töissäkin on käytävä?

    • Anonyymi

      eikös vetyasemat pitänyt tulla 2023?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      261
      5262
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      120
      4261
    3. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      60
      4181
    4. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3657
    5. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3640
    6. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      41
      3445
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      31
      2803
    8. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      20
      2616
    9. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      2556
    10. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      66
      2431
    Aihe