Tässä hyvä vertailu eri käyttövoimien kustannuksista €/100 km.
Vetyauto ei ollut ikävä kyllä tuossa vertailussa mukana mutta asia oli helppo laskea.
Vaikuttaa siltä että vetyauto on jo nyt järkevin.
Esimerkiksi Toyota Mirai kuluttaa vetyä 0,8 kg/100 km. Saksassa vety maksaa 9,50€kg. Tällöin vetyauton kustannus on 7,60 €/100km.
https://moottori.fi/ajoneuvot/jutut/sahkon-hinta-nousee-ripeasti-voiko-sahkoautoilusta-tulla-kohta-bensa-autoilua-kalliimpaa/
Hintavertailu eri käyttövoimien välillä
7
155
Vastaukset
- Anonyymi
Sähköautoilun kallistuminen sähkön hinnan noustessa on niitä pienimpiä huolia.
Mihin kansalaisen rahat riittää...?
Sähkön hinnan nousu omakotiasujalle.
5snt/kWh * 15 000kWh = 750€
15snt/kWh * 15 000kWh = 2250€
25snt/kWh * 15 000kWh = 3750€
35snt/kWh * 15 000kWh = 5250€
Siihen päälle aluekohtainen sähkönsiirto ja sulakeperusteinen liittymämaksu.
Tuossa ei paljon puristele, jos sähköautolla ajaminen maksaa pari euroa enemmän/100km- Anonyymi
Yhtiöt ovat varmasti myös haistaneet mahdollisuuden tienata. Uutisissa oli eilen, että Seinäjoella sähköyhtiö myy paikallisille alle 7 snt/kWh. Ulkopaikkakuntalaisille sitten kalliimmalla. Jossain päin maata joutuu maksamaan lähemmäs 30 snt/kWh tai jopa yli. Melko suuri ero on 7 snt/kWh verrattuna 30 snt/kWh. Ei ole tosiaankaan oikeudenmukaista, mutta mitä pieni ihminen voi tehdä.
Mielestäni kaikkien tarvitsemat yleishyödykkeet, kuten esim. vesi, sähkö ja terveyspalvelut, eivät saisi olla voittoja tavoittelevien yhtiöiden näpeissä.
- Anonyymi
Sähköauton lataus julkisilla latauspistellä on vielä huomattavasti kalliimpaa kuin tuossa vertailussa joka oli laskettu kotona ladattavan sähkön hinnan mukaan.
Vetyauto vaikuttaa aina vaan järkevämmältä vaihtoehdolta.- Anonyymi
Ainakin tällä hetkellä ABC:llä lataaminen maksaa joko 20 senttiä tai 27 senttiä kilowattitunnilta. Kai sekin joskus nousee, mutta nyt on vielä edullisia kilometrejä kotilataukseenkin verrattuna.
- Anonyymi
Saksassa vety tehdään maakaasusta ja hinta nousee varmasti kaasun hinnan noustessa, nyt sitä on pidetty keinotekoisesti alhaisena.
- Anonyymi
Aloittajan hintavertailussa ei vedyn osalta ilmeisesti otettu huomioon matkakustannuksia tankille, Suomesta sinne Saksaan?
Lauttamatka edestakaisin maksanee satasia, sen jos tekee vaikka kaksi kertaa kuussa niin kummasti nousee hinta per kilometri.
Liekö kovin monella olisi oikeasti aikaakaan moiseen, kun töissäkin on käytävä? - Anonyymi
eikös vetyasemat pitänyt tulla 2023?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest926569Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden4604667Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1262637Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed1372369Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t02121Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m321146En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su691040Luuletko, että löydetään vielä
Yhteys takaisin? En tiedä enää mitä tehdä... tuntuu jo että olen vieraantunut sinusta. Naiselta531020- 103983
- 72858