Hintavertailu eri käyttövoimien välillä

Anonyymi

7

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sähköautoilun kallistuminen sähkön hinnan noustessa on niitä pienimpiä huolia.

      Mihin kansalaisen rahat riittää...?
      Sähkön hinnan nousu omakotiasujalle.
      5snt/kWh * 15 000kWh = 750€
      15snt/kWh * 15 000kWh = 2250€
      25snt/kWh * 15 000kWh = 3750€
      35snt/kWh * 15 000kWh = 5250€

      Siihen päälle aluekohtainen sähkönsiirto ja sulakeperusteinen liittymämaksu.

      Tuossa ei paljon puristele, jos sähköautolla ajaminen maksaa pari euroa enemmän/100km

      • Anonyymi

        Yhtiöt ovat varmasti myös haistaneet mahdollisuuden tienata. Uutisissa oli eilen, että Seinäjoella sähköyhtiö myy paikallisille alle 7 snt/kWh. Ulkopaikkakuntalaisille sitten kalliimmalla. Jossain päin maata joutuu maksamaan lähemmäs 30 snt/kWh tai jopa yli. Melko suuri ero on 7 snt/kWh verrattuna 30 snt/kWh. Ei ole tosiaankaan oikeudenmukaista, mutta mitä pieni ihminen voi tehdä.

        Mielestäni kaikkien tarvitsemat yleishyödykkeet, kuten esim. vesi, sähkö ja terveyspalvelut, eivät saisi olla voittoja tavoittelevien yhtiöiden näpeissä.


    • Anonyymi

      Sähköauton lataus julkisilla latauspistellä on vielä huomattavasti kalliimpaa kuin tuossa vertailussa joka oli laskettu kotona ladattavan sähkön hinnan mukaan.
      Vetyauto vaikuttaa aina vaan järkevämmältä vaihtoehdolta.

      • Anonyymi

        Ainakin tällä hetkellä ABC:llä lataaminen maksaa joko 20 senttiä tai 27 senttiä kilowattitunnilta. Kai sekin joskus nousee, mutta nyt on vielä edullisia kilometrejä kotilataukseenkin verrattuna.


    • Anonyymi

      Saksassa vety tehdään maakaasusta ja hinta nousee varmasti kaasun hinnan noustessa, nyt sitä on pidetty keinotekoisesti alhaisena.

    • Anonyymi

      Aloittajan hintavertailussa ei vedyn osalta ilmeisesti otettu huomioon matkakustannuksia tankille, Suomesta sinne Saksaan?

      Lauttamatka edestakaisin maksanee satasia, sen jos tekee vaikka kaksi kertaa kuussa niin kummasti nousee hinta per kilometri.
      Liekö kovin monella olisi oikeasti aikaakaan moiseen, kun töissäkin on käytävä?

    • Anonyymi

      eikös vetyasemat pitänyt tulla 2023?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      67
      4479
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3749
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      109
      3363
    4. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1911
    5. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      21
      1906
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      87
      1175
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      90
      929
    8. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      895
    9. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      125
      892
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      807
    Aihe