Hintavertailu eri käyttövoimien välillä

Anonyymi

7

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sähköautoilun kallistuminen sähkön hinnan noustessa on niitä pienimpiä huolia.

      Mihin kansalaisen rahat riittää...?
      Sähkön hinnan nousu omakotiasujalle.
      5snt/kWh * 15 000kWh = 750€
      15snt/kWh * 15 000kWh = 2250€
      25snt/kWh * 15 000kWh = 3750€
      35snt/kWh * 15 000kWh = 5250€

      Siihen päälle aluekohtainen sähkönsiirto ja sulakeperusteinen liittymämaksu.

      Tuossa ei paljon puristele, jos sähköautolla ajaminen maksaa pari euroa enemmän/100km

      • Anonyymi

        Yhtiöt ovat varmasti myös haistaneet mahdollisuuden tienata. Uutisissa oli eilen, että Seinäjoella sähköyhtiö myy paikallisille alle 7 snt/kWh. Ulkopaikkakuntalaisille sitten kalliimmalla. Jossain päin maata joutuu maksamaan lähemmäs 30 snt/kWh tai jopa yli. Melko suuri ero on 7 snt/kWh verrattuna 30 snt/kWh. Ei ole tosiaankaan oikeudenmukaista, mutta mitä pieni ihminen voi tehdä.

        Mielestäni kaikkien tarvitsemat yleishyödykkeet, kuten esim. vesi, sähkö ja terveyspalvelut, eivät saisi olla voittoja tavoittelevien yhtiöiden näpeissä.


    • Anonyymi

      Sähköauton lataus julkisilla latauspistellä on vielä huomattavasti kalliimpaa kuin tuossa vertailussa joka oli laskettu kotona ladattavan sähkön hinnan mukaan.
      Vetyauto vaikuttaa aina vaan järkevämmältä vaihtoehdolta.

      • Anonyymi

        Ainakin tällä hetkellä ABC:llä lataaminen maksaa joko 20 senttiä tai 27 senttiä kilowattitunnilta. Kai sekin joskus nousee, mutta nyt on vielä edullisia kilometrejä kotilataukseenkin verrattuna.


    • Anonyymi

      Saksassa vety tehdään maakaasusta ja hinta nousee varmasti kaasun hinnan noustessa, nyt sitä on pidetty keinotekoisesti alhaisena.

    • Anonyymi

      Aloittajan hintavertailussa ei vedyn osalta ilmeisesti otettu huomioon matkakustannuksia tankille, Suomesta sinne Saksaan?

      Lauttamatka edestakaisin maksanee satasia, sen jos tekee vaikka kaksi kertaa kuussa niin kummasti nousee hinta per kilometri.
      Liekö kovin monella olisi oikeasti aikaakaan moiseen, kun töissäkin on käytävä?

    • Anonyymi

      eikös vetyasemat pitänyt tulla 2023?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      132
      8396
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      501
      7666
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      222
      5719
    4. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      97
      4789
    5. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      147
      4664
    6. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      171
      4526
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      110
      4497
    8. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      25
      4385
    9. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      14
      4226
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3850
    Aihe