Hintavertailu eri käyttövoimien välillä

Anonyymi

7

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sähköautoilun kallistuminen sähkön hinnan noustessa on niitä pienimpiä huolia.

      Mihin kansalaisen rahat riittää...?
      Sähkön hinnan nousu omakotiasujalle.
      5snt/kWh * 15 000kWh = 750€
      15snt/kWh * 15 000kWh = 2250€
      25snt/kWh * 15 000kWh = 3750€
      35snt/kWh * 15 000kWh = 5250€

      Siihen päälle aluekohtainen sähkönsiirto ja sulakeperusteinen liittymämaksu.

      Tuossa ei paljon puristele, jos sähköautolla ajaminen maksaa pari euroa enemmän/100km

      • Anonyymi

        Yhtiöt ovat varmasti myös haistaneet mahdollisuuden tienata. Uutisissa oli eilen, että Seinäjoella sähköyhtiö myy paikallisille alle 7 snt/kWh. Ulkopaikkakuntalaisille sitten kalliimmalla. Jossain päin maata joutuu maksamaan lähemmäs 30 snt/kWh tai jopa yli. Melko suuri ero on 7 snt/kWh verrattuna 30 snt/kWh. Ei ole tosiaankaan oikeudenmukaista, mutta mitä pieni ihminen voi tehdä.

        Mielestäni kaikkien tarvitsemat yleishyödykkeet, kuten esim. vesi, sähkö ja terveyspalvelut, eivät saisi olla voittoja tavoittelevien yhtiöiden näpeissä.


    • Anonyymi

      Sähköauton lataus julkisilla latauspistellä on vielä huomattavasti kalliimpaa kuin tuossa vertailussa joka oli laskettu kotona ladattavan sähkön hinnan mukaan.
      Vetyauto vaikuttaa aina vaan järkevämmältä vaihtoehdolta.

      • Anonyymi

        Ainakin tällä hetkellä ABC:llä lataaminen maksaa joko 20 senttiä tai 27 senttiä kilowattitunnilta. Kai sekin joskus nousee, mutta nyt on vielä edullisia kilometrejä kotilataukseenkin verrattuna.


    • Anonyymi

      Saksassa vety tehdään maakaasusta ja hinta nousee varmasti kaasun hinnan noustessa, nyt sitä on pidetty keinotekoisesti alhaisena.

    • Anonyymi

      Aloittajan hintavertailussa ei vedyn osalta ilmeisesti otettu huomioon matkakustannuksia tankille, Suomesta sinne Saksaan?

      Lauttamatka edestakaisin maksanee satasia, sen jos tekee vaikka kaksi kertaa kuussa niin kummasti nousee hinta per kilometri.
      Liekö kovin monella olisi oikeasti aikaakaan moiseen, kun töissäkin on käytävä?

    • Anonyymi

      eikös vetyasemat pitänyt tulla 2023?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      716
      3235
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      362
      2942
    3. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      72
      2776
    4. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      34
      2656
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      2178
    6. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      49
      1749
    7. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      83
      1698
    8. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      13
      1691
    9. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1689
    10. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      57
      1579
    Aihe