il-po lehdessä taas huonoin pääkirjoitus pitkään aikaan

Anonyymi

että kaikki vaan asumaan kirkonkyliin ja kunnat liitoksiin, aitoa kokoomuslaista polittiikkaa

14

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyläkoulut ovat suurin voimavara kylille ja kunnille.

    • Anonyymi

      Lehdestä paistaa läpi globalismin ihannointi ja vihervasemmistolaisuus.

      • Anonyymi

        Ihmetellä täytyy kun Yle tekee nykyään Kaikki uutiset. Kuten nosti Tommi Mäen asian. IP kiiruhtaa perään ja tekee huonommin. Eivät ole perillä lehdessä oikein mistään. Atrian investointi ym aina samat otsikot. Toisella ilmainen toisella maksaa.


    • Anonyymi

      Ilkasta on vissiin parhaat toimittajat lähteny Ylelle, Hesariin ja iltapuluihin. Jäljellä on enää niitä surkimuksia jotka ei oo mihinkään muualle päässy ja sinne palkataan muutenkin lähinnä kepuliväen kouluttamattomia sukulaislapsia joilla on niin surkeat todistukset, etteivät pääse mihinkään koulutukseen. Eipä sillä porukalla kovin hyviä edellytyksiä ole muuhun kuin copy pasten käyttöön. Yle Pohjanmaa on terästäytyny paljon sen jälkeen kun Ilkan ex päätoimittaja Takala siirtyi sinne. Hakkaa mennen tullen ekaluokkalaisen tasoiset kynäilijät. En usko että kukaan enää maksaa Ilkan kirjoituksista.

    • Anonyymi

      Takala oli huonoin päätoimittaja Ilkan historiassa. YLElle varmaan sopii.

      • Anonyymi

        Takalahan sinne nosti esimiehiksi ja päättäjiksi omat suosikkinsa yhden toisensa jälkeen. Siitä nyt maksetaan. Toimittajia on turha syyttää, jos ei uutisia ole. Toimittajat on juoksupoikia, joita uutispäälliköt ja muut pomot juoksuttavat.


    • Anonyymi

      Veikko Pirilä on ollut paras päätoimittaja.

    • Anonyymi

      Mulle on yks ja sama onko joku kokoomuslainen tai mikä tahansa. Mutta eihän tuos nyt ole mitään järkeä nykyään, että ihmisiä asuu pitkin metsäkyliä, kaukana palveluista ja kaupoista. Se kuormittaa koko yhteiskuntaa, kun pitää järjestää kela-taksit yms. Ja turhaa kuormitusta lisää myös kaikki sähkö ja vesi verkostojen ylläpito jonnekin korpeen. Energiaa kuluu polttoaineen tai sähkön muodossa, kun lähdetään hakemaan ruokaa kaupasta pitkän matkan takaa. Koululaisista puhumattakaan..

      Paras olisi, jos ihmiset hakeutuisi asumaan jonnekin taajamaan. Niitäkin riittää maakunnassa, kenenkään ei tarvi kovin kauas muuttaa, kun on jo marketti ja koulut yms tarvittavat vieres.

      Mörköpereien ylläpito on kallista ja aiheuttaa turhia kustannuksia yhteiskunnalle. Olisi edukasta, jos mahdollisimman moni asuisi taajamassa. Enkä tarkoita että Seinäjoelle kaikkien pitäisi muuttaa, Lapualta ja muista pienemmistäkin löytyy perusasiat.

      • Anonyymi

        Ja auto toki on välttämätön, mutta käytän sitä ainoastaan silloin kun on pakko. Asun järkevästi s-marketin lähellä, ja pystyn käymään kaupassa ilman autoa.


    • Anonyymi

      Glopalistien pitkänlinjan strategia. Tapetaan kaikki pientoiminta, keskitytään suuriin kokonaisuuksiin pienelle alueelle. Näin on helpompi kontrolloida/johtaa kansaa.
      Pienissä kunnissa/kylissä ei ole enää kouluja, kauppoja, terveys palveluja yms. Maatalouden harjoittaminen on muutettu teolliseksi toiminnaksi jota johdetaan etäältä keskusjohtoisesti.

    • Anonyymi

      Mahtoivatkohan kuntaliitokset olla turhia kun päätösvalta siirretään maakuntatasolle noiden typerästi nimettyjen ns hyvinvointialueiden muodossa?

      • Anonyymi

        Tavoitteena vallan keskittäminen. Vauhti on kova.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tavoitteena vallan keskittäminen. Vauhti on kova.

        Sä et ny kyllä ymmärrä mistään mitään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sä et ny kyllä ymmärrä mistään mitään.

        Saattaapi olla, että jonkun ajan kuluttua kaupunkien/kuntien hallintorakenteet puretaan tarpeettomina päällekkäisyyksien takia. Perustelut liian suuret menoerät. Tavoitehan on, että päätösvalta katoaa kansalaisilta, kasvottomien toimijoiden haltuun. Tämä sama agenda on menossa EU tasolla jäsenvaltioihin nähden. EU on jo nyt ajautunut syvälle totalitarismiin. Juuri siihen mistä se kovaan ääneen syyttää Venäjää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      22
      3037
    2. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      40
      2644
    3. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1503
    4. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1350
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1251
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      999
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      125
      903
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      32
      816
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      29
      663
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      59
      621
    Aihe