että kaikki vaan asumaan kirkonkyliin ja kunnat liitoksiin, aitoa kokoomuslaista polittiikkaa
il-po lehdessä taas huonoin pääkirjoitus pitkään aikaan
14
84
Vastaukset
- Anonyymi
Kyläkoulut ovat suurin voimavara kylille ja kunnille.
- Anonyymi
Lehdestä paistaa läpi globalismin ihannointi ja vihervasemmistolaisuus.
- Anonyymi
Ihmetellä täytyy kun Yle tekee nykyään Kaikki uutiset. Kuten nosti Tommi Mäen asian. IP kiiruhtaa perään ja tekee huonommin. Eivät ole perillä lehdessä oikein mistään. Atrian investointi ym aina samat otsikot. Toisella ilmainen toisella maksaa.
- Anonyymi
Ilkasta on vissiin parhaat toimittajat lähteny Ylelle, Hesariin ja iltapuluihin. Jäljellä on enää niitä surkimuksia jotka ei oo mihinkään muualle päässy ja sinne palkataan muutenkin lähinnä kepuliväen kouluttamattomia sukulaislapsia joilla on niin surkeat todistukset, etteivät pääse mihinkään koulutukseen. Eipä sillä porukalla kovin hyviä edellytyksiä ole muuhun kuin copy pasten käyttöön. Yle Pohjanmaa on terästäytyny paljon sen jälkeen kun Ilkan ex päätoimittaja Takala siirtyi sinne. Hakkaa mennen tullen ekaluokkalaisen tasoiset kynäilijät. En usko että kukaan enää maksaa Ilkan kirjoituksista.
- Anonyymi
Takala oli huonoin päätoimittaja Ilkan historiassa. YLElle varmaan sopii.
- Anonyymi
Takalahan sinne nosti esimiehiksi ja päättäjiksi omat suosikkinsa yhden toisensa jälkeen. Siitä nyt maksetaan. Toimittajia on turha syyttää, jos ei uutisia ole. Toimittajat on juoksupoikia, joita uutispäälliköt ja muut pomot juoksuttavat.
- Anonyymi
Veikko Pirilä on ollut paras päätoimittaja.
- Anonyymi
Mulle on yks ja sama onko joku kokoomuslainen tai mikä tahansa. Mutta eihän tuos nyt ole mitään järkeä nykyään, että ihmisiä asuu pitkin metsäkyliä, kaukana palveluista ja kaupoista. Se kuormittaa koko yhteiskuntaa, kun pitää järjestää kela-taksit yms. Ja turhaa kuormitusta lisää myös kaikki sähkö ja vesi verkostojen ylläpito jonnekin korpeen. Energiaa kuluu polttoaineen tai sähkön muodossa, kun lähdetään hakemaan ruokaa kaupasta pitkän matkan takaa. Koululaisista puhumattakaan..
Paras olisi, jos ihmiset hakeutuisi asumaan jonnekin taajamaan. Niitäkin riittää maakunnassa, kenenkään ei tarvi kovin kauas muuttaa, kun on jo marketti ja koulut yms tarvittavat vieres.
Mörköpereien ylläpito on kallista ja aiheuttaa turhia kustannuksia yhteiskunnalle. Olisi edukasta, jos mahdollisimman moni asuisi taajamassa. Enkä tarkoita että Seinäjoelle kaikkien pitäisi muuttaa, Lapualta ja muista pienemmistäkin löytyy perusasiat.- Anonyymi
Ja auto toki on välttämätön, mutta käytän sitä ainoastaan silloin kun on pakko. Asun järkevästi s-marketin lähellä, ja pystyn käymään kaupassa ilman autoa.
- Anonyymi
Glopalistien pitkänlinjan strategia. Tapetaan kaikki pientoiminta, keskitytään suuriin kokonaisuuksiin pienelle alueelle. Näin on helpompi kontrolloida/johtaa kansaa.
Pienissä kunnissa/kylissä ei ole enää kouluja, kauppoja, terveys palveluja yms. Maatalouden harjoittaminen on muutettu teolliseksi toiminnaksi jota johdetaan etäältä keskusjohtoisesti. - Anonyymi
Mahtoivatkohan kuntaliitokset olla turhia kun päätösvalta siirretään maakuntatasolle noiden typerästi nimettyjen ns hyvinvointialueiden muodossa?
- Anonyymi
Tavoitteena vallan keskittäminen. Vauhti on kova.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tavoitteena vallan keskittäminen. Vauhti on kova.
Sä et ny kyllä ymmärrä mistään mitään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sä et ny kyllä ymmärrä mistään mitään.
Saattaapi olla, että jonkun ajan kuluttua kaupunkien/kuntien hallintorakenteet puretaan tarpeettomina päällekkäisyyksien takia. Perustelut liian suuret menoerät. Tavoitehan on, että päätösvalta katoaa kansalaisilta, kasvottomien toimijoiden haltuun. Tämä sama agenda on menossa EU tasolla jäsenvaltioihin nähden. EU on jo nyt ajautunut syvälle totalitarismiin. Juuri siihen mistä se kovaan ääneen syyttää Venäjää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1957334Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1303310Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1161954"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?611912Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p611867- 191819
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am841807Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.61685Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171561- 721436