Biologian järjettömyys

Emme tiedä, miten kaikki on saanut alkunsa, kuinka materia on syntynyt. Mutta olevien ilmiöiden perusteella voimme päätellä, miten biologinen maailma on syntynyt.

Perus on KOPIOITUVA molekyyli. On ensin SATTUMALTA syntynyt molekyyli, joka kopioituu. Ilmeisesti synty ei ole yleinen, koska emme ole saaneet mitään varmuutta, että koko laajassa maailmankaikkeudessa olisi ollut elämää.

Sattuma on ollut avaruussäteilyn, kemiallisen reaktion tai salamoinnin synnyttämä. Entisen molekyylin joku sidos on särkynyt ja tilalle on päässyt tulemaan jokin muu atomi tai molekyyli, joka yhdessä entisen kanssa on sattumoisin kopioituva.

Jo heti alkoi KILPAILU. Sillä kopioitumisessa tuli VIRHEITÄ, mutta erilaiset kopiot tuottivat itsensä kaltaisia kopioita, joita toiset olivat parempia kopiotujia kuin toiset.

Syntyi EVOLUUTIO, kun paremmin kopioituvat jättivät huonommin kopioituvat mariginaaliin. Kehitys jatkui yhä MONIMUTKAISEMPIIN kopioihin, kunnes tultiin nykyiseen tilanteeseen myös se mukaan, mitä rakennusaineita oli lähistöllä saatavissa. Ei voi hyvin kopioitua, jos ei ole tarvittavia aineita. Syntyi myös MONIMUOTOISUUS ja eri kopiomuotojen erikoistuminen eri ainesosasiin

PARINVALINNAN kilpailu on vain osa tätä IKUISTA kilpailua. Niin kauan, kuin on olemassa elämää, on raastavaa kilpailua, erinomaisia yksilöitä ja häviäjiä. Tätä ei voi mikään IDEOLOGIA estää.

Ihmisellä kilpailu näkyy siinä, että eräät eivät lisäänny ollenkaan, eräät erinomaisesti ja jättävät jälkeensä geenejä, jotka taas lisääntyvät runsaasti.

Tämä ja vain tämä on elämän järjetön päämäärä. Parempi ilmaista, että elämällä ei ole päämäärää, vaan vain sokea kausaalinen automatiikka. 🌹👀

9

76

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minun mielestäni on mukavaa, että nykyään voi parisuhteellisenakin naisena (ja miehenä) kieltäytyä lisääntymästä ja keskittyä mieluisampiin asioihin.

      Ihmiset voivat elämänvalinnoillaan kieltäytyä osallistumasta evoluutioon.

      Teoriasi sokeasta automaatiosta toimisi, jos se toimisi niin kauas, että jälkeläisten syntymistä ei voisi estää.

      • Ei tämä ole MINUN kuvitelmani, vaan kuvaus todellisuudesta. Perustuu ihan tieteelliseen tutkimukseen. Jos kaikkien ihmisten halu jäädä täysin ilman jälkeläisiä toteutuisi, ihmiskunta vain kuolisi sukupuuttoon, kuten lajien ylivoimainen enemmistö on jo tehnyt.

        Mutta silloin jäisi ihmisen täyttämä ekolokero vapaaksi, ja se täyttyisi pian uusilla elämänmuodoilla. Näin on ennenkin tapahtunut suurten sukupuuttojen jälkeen. 🌹👀


      • Anonyymi
        kynä..mi kirjoitti:

        Ei tämä ole MINUN kuvitelmani, vaan kuvaus todellisuudesta. Perustuu ihan tieteelliseen tutkimukseen. Jos kaikkien ihmisten halu jäädä täysin ilman jälkeläisiä toteutuisi, ihmiskunta vain kuolisi sukupuuttoon, kuten lajien ylivoimainen enemmistö on jo tehnyt.

        Mutta silloin jäisi ihmisen täyttämä ekolokero vapaaksi, ja se täyttyisi pian uusilla elämänmuodoilla. Näin on ennenkin tapahtunut suurten sukupuuttojen jälkeen. 🌹👀

        Hieno tarinasi loppuu ennen "huipentumaa", eli eräälle eliölajille syntyi tietoisuus, jonka perusteella hän saattaa olla lisääntymättä. Toki enemmistö lisääntyy ja laji säilyy, mutta tietoisuus mahdollistaa vapaan toiminnan, jolloin henkilö voi olla lisääntymättä tietoisesti.

        Lisääntymättömyys ei ole järjetöntä, vaan evoluutiossa tietoisuuden syntymisestä lajille on muita merkittäviä hyötyjä, jotka kompensoivat sen, että jotkut yksilöt eivät lisäänny.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Hieno tarinasi loppuu ennen "huipentumaa", eli eräälle eliölajille syntyi tietoisuus, jonka perusteella hän saattaa olla lisääntymättä. Toki enemmistö lisääntyy ja laji säilyy, mutta tietoisuus mahdollistaa vapaan toiminnan, jolloin henkilö voi olla lisääntymättä tietoisesti.

        Lisääntymättömyys ei ole järjetöntä, vaan evoluutiossa tietoisuuden syntymisestä lajille on muita merkittäviä hyötyjä, jotka kompensoivat sen, että jotkut yksilöt eivät lisäänny.

        Ei kaikkia yksityiskohtia evoluutiosta voi sisällyttää lyhyeen kirjoitukseen, jos pitää toivetta, että edes jotkut jaksaisivat sen lukea. 🌹👀


    • Anonyymi

      Luonto on julma. Parhaimmat selviytyy ja huonoimmat karsiutuu. Miksi tämmöinen eloonjäämiskamppailu on alun perin luotu? Mikä sen perimmäinen päämäärä on? Miksi ylipäätään pitäisi selviytyä koska kuitenkin kuollaan pois? Ilmeisesti sen takia että uudelle elämälle on tilaa ja luonnon kiertokulku jatkuu. Mutta miksi, sitä ei kukaan tiedä.

      • Minusta miksi-kysymys on väärin asetettu. Sehän tarkoittaisi, että tässä on jotakin järkeä, mutta ei tässä ole. 🌹👀


    • Anonyymi

      Oletko lukenut Pahkasika-lehteä sillä siellähän tuollaisia arvuuteltiin ja paljon paremmin arkumentoiden. Puppugeneraattorikin siellä on luettavissa ja se tuottaa paljon järkevämpiä ajatusjatkumoita kuin tuo kirjoittamasi kirjoitus.

    • Anonyymi

      Niin. Kyllähän koko ajan varisee kuolleita soluja kaikilta maahan. Ne korvautuvat uusilla soluilla.

      Käytännössä on mukava ajatella, että uusiudumme jatkuvasti. Syöpäkään ei ole sairaus, se on vain epäonnistunut, hyvin jakautuva solu, jota elimistön "poliisit" eivät kykene tuhoamaan.

      Kaikki enemmän kuin yksisoluiset eliöt ovat nykyään mutaation käyneitä selviytyjiä. Olemme siis kaikki mutantteja.

      Maailman ensimmäinen solu syntyi, kun 2 erillistä "mitä lie" orgaanista yhdistettä yhdistyivät vahingossa. Toisesta tuli tuma ja syntynyt solu sai samalla aineenvaihdunnan. Se räjäytti kehityksen aivan uuteen vauhtiin.

      >simiti<

      • Anonyymi

        Ja kun me kaikki palstalaiset viel toistaiseksi olemme elossa, niin oilemme kaikki ihan hemmetinmoisia selvityjiä! Minä elän!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      92
      5552
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      57
      3671
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      67
      3037
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      52
      2243
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      61
      2006
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      309
      1981
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1636
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      96
      1521
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1417
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      12
      1409
    Aihe