Rippikouluun?

Teeveessä oli elokuva rippikoululeiristä, Paratiisi. Leiriä veti avaramielinen hiukan vanhempi miespappi ja moralistisempi naispappi. Elokuva oli kokonaisuudessaan aika vastenmielinen. Tunnelma leirillä oli suoraan sanottuna aika inhottava, ankea.

Lukuisia rippileirejä pitäneenä en ollenkaan ole saanut nuorista huonoa kuvaa. Minusta nuorten murrosiän ongelmat ovat oikeasti vanhempien tekemiä, eivät nuorten itsensä.

Fossiilit vain ovat unohtaneet oman nuoruutensa ja porvarillistuneet. Latovat ristiriidat nuorten syyksi psykologistien hyvällä avustuksella. Nämä myös jo katsovat elämää AIKUISEN vinkkelistä.

Avaramielinen pappi joutui välillä sanomaan suorat sanat moralistiselle papille, joka yritti väkisin vääntää 'pyhyyden kokemusta'. Pieleen oli mennyt: "Ei sitä voi piiskaten saada aikaan."

Moralistipappi myös uhkaili rangaistuksilla ja kotiin lähettämisellä, mitä en todellakaan ole kuullut koskaan kenenkään papin tehneen. No, elokuvassa tietysti korostetaan ristiriitoja, jotta saadaan siitä 'kiinnostavampi'.

Mutta tämä on myös kirkon todellinen ongelma. Nuoret leirinvetäjät ovat usein 'äsken kääntyneitä' moralisteja, jotka saavat pahaa aikaan herkissä nuorissa mielissä. Ei ole todellakaan helppo saada heitä katselemaan avarammin.

Sanottakoon ihan suoraan: vaikeimpia ovat viitoslaiset papit ja viitoslaisten kouluttamat nuorisonohjaajat. Synkkääkin synkempää väkeä.

Snadilaiset tulevat leirille saadakseen konfirmaatiolahjoja, mieluummin rahaa, vanhempien ja sukulaisten paineesta, saadakseen 'naimaluvan' ja kavereitten takia, mutta todella harvat opetellakseen kristinoppia, jota jo koulu ynnä 'evankelioijat' ovat syytäneet silmät suut täyteen.

Tältä pohjalta on lähdettävä. On tarjottava miellyttävä kokemus ja yhdessäolo. 🌹👀

11

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikä on viitoslainen pappi?

      • Anonyymi

        "Mikä on viitoslainen pappi?"

        Soon tämmöne 🤢


      • Anonyymi

        Onkohan se "viides kolonna" luterilaisen uskonnon oppien sisällä ?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Onkohan se "viides kolonna" luterilaisen uskonnon oppien sisällä ?

        Luterilaiset opit vakiintuivat 1600-luvulla. Vaikka niitä kuinka olisikin muotoiltu, ne jäivät silti RISTIRIITAISIKSI, kuten kaikki muutkin kristilliperäiset opit.

        Kun KAIKKI opit säilyttävät myös epämääräisen kokoelman PERINNÄISIÄ käsityksiä, ne törmäilevät toisiinsa. Asia on sanottavissa myös loogisella tavalla: jos loogisessa systeemissä on yksikin ylimääräinen premissi, siinä systeemissä KAIKKI lauseet ovat TOSIA.

        Vaikka esitetään näennäisloogisia todisteita, todellisuudessa tosien väitteiden valinta tapahtuu SOSIAALISESTI: jotkut lauseet ovat SALLITTUJA, jotkut KIELLETTYJÄ . Ts. koko opillinen puuro on kaikessa kristinopissa silkkaa mielivaltaa ja henkilökohtaisia mielipiteitä, jotka perustuvat johonkin arvovaltaan, joka sattuu miellyttämään.

        Koskee kaikkia kristillisiä oppeja, myös luterilaista ja viitoslaista. Nykyisin kirkko sallii melkein kaiken. 🌹👀


    • Jaa-a, eipä ole rippikoulusta mitään omakohtaista kokemusta eikä käsitystä. Kaveria kävin kerran leirillä moikkaamassa, naapurissa kun oli se leiri.

      Jotain tarinaa olen kuullut, siinä kaikki.

      Mutta joo lupasin olla sunnuntain pois täältä, lapsi on kuumeessa ja tämän päivän suunnitelmat meni uusiksi, kotona siis kun kuumeessa on. Mukavaa sunnuntaita kuitenkin. :)

      • Kiitos. Paranemista sryybyläiselle! 🌹👀


    • Anonyymi

      Wekkk trgus us bi nab us -Deninb. nb.dwenabm wujö wsdw gwönb

      Elisi siiskin ei ole man, weikä heä-man, hän ei ole man-ollenkaan caan on doman-man, sitäkäänään... :D

      Demon-man, onko siis mi3es ollenkaankaan caan niin..

    • Anonyymi

      Eikö ollut tarpeeksi "ebonofiliaa"?

      • Tavoittelet ilmeisesti sanaa efebofilia. En vastaa hävyttömiin kysymyksiin.

        Efebofilia - Wikipediahttps://fi.wikipedia.org › wiki › Efebofilia
        Efebofilia (kr. ἔφηβος 'nuorukainen' φιλία 'rakkaus') tarkoittaa aikuisen pääsääntöisesti myöhäismurrosikäisiin tai murrosiän vastikään ohittaneisiin. 🌹👀


    • Anonyymi

      Rippikoulussa pappi kehotti meitä harrastamaan seksiä mahdollisimman pian. No minä sitten harrastin rippileirillä seksiä yhden tytön kanssa.

      • Seksiä voi harrastaa aikaisemminkin, silloin kun tekee mieli ja siihen on mahdollisuus. Kiva tyttö toi sinulle mahdollisuuden. 🌹👀


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45329
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      197
      10860
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9701
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8518
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3200
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2212
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      36
      1602
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1500
    Aihe