Mun kaveri tee penkkiä lainkaan eikä omista edes penkkipunnerruspenkkiä vaan sanoo että ei tarvitse sitä koska ei ole osallistumassa voimanostokisoihin vaan nostelee omaksi iloksi, mitä en myöskään ymmärrä koska mielestäni ei ole järkeä nostella jos ei kisaa. En nyt tiedä onko kovin vahvakaan tekee kyykkyä jollain 130 kilolla mitä oon nähny ja nostaa pään päälle ilman jalkojen apua 90 kiloa. Jotain 170cm ehkä juuri ja juuri ja 75 kiloa painaa.
Ni sitä vaan et eik jää rinta vaille jos ei tee penkkiä vai riittääkö etunojat?
Itekä en tykkää kauheasti penkistä mut ei kehtaa olla tekemättä ku muutki tkee.
Mitä jos ei tee ollenkaan penkkiä?
7
266
Vastaukset
- Anonyymi
Valtaosa "nostelijoista" ei kisaa.
Ymmärrän hyvin kaveriasi.
Jos ei halua laumaantua ja puhua penkistä niin penkki on melko hyödytön.
Etu- ja takakyykyt, normitangon hack kyykky, Vedot maasta, raakana polvilta rinnalle ja tempaukset, pystysuuntaiset nostot kuten peruspunnerrus, vauhtipunnerrus raaka työntö ovat perusharjoitteita kun haetaan TEHOA.
Vatsaa monipuolisesti ja paljon.
Leuanvetoja lisäpainoilla ja ilman eri otteilla ja tempolla,
Noita voi täydentää taljoilla ja putkivempeleillä.- Anonyymi
Kukaan nostelija millään tasolla ei mittaa TEHOA tai edes yritä parntaa sitä.
Koita nyt pappa ymmärtää että teho on kappaleeseen vaikuttavan voiman ja sen saaman nopeuden tulo.
Ei kukaan salilla kellota kauanko nosto kestää, koska sehän on käytännössä mahdotonta.
En tiedä millä salilla käyt mutta olisi kiva tulla katsomaan miten te mittaatte tehoa tempauksessa tai työnnössä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kukaan nostelija millään tasolla ei mittaa TEHOA tai edes yritä parntaa sitä.
Koita nyt pappa ymmärtää että teho on kappaleeseen vaikuttavan voiman ja sen saaman nopeuden tulo.
Ei kukaan salilla kellota kauanko nosto kestää, koska sehän on käytännössä mahdotonta.
En tiedä millä salilla käyt mutta olisi kiva tulla katsomaan miten te mittaatte tehoa tempauksessa tai työnnössä.Pappa on perillä fysiikan peruslaeista.
Jos vertaa kyykkytempauksen ja maven tehotarvetta niin ei siihen tarvita kelloa. Aika-arviot riittävät kunhan voiman tuoton pituus on suunnilleen haarukassa.
Olympianostoissa on kyse, tekniikan ohella, nimen omaan tehosta.
Kokeilisit joskus!
Mene katsomaan edustustason punttikisoja niin teho käsite saattaa aueta!
- Anonyymi
Monilla eri tavoilla tehdyt etunojapunnerrukset ovat aina kaikille harrastajille paras vaihtoehto. Niitä voi tehdä kotonakin. Helppo lisätä muutama kilo lisäpainoa yläselän päälle. Tai vaikka lapsi.
- Anonyymi
Miksi täytyy ihmetellä niin paljon muiden touhuja? Jokainen treenaa parhaaksi katsomallaan tavalla.
- Anonyymi
Jos haluaa saada toisten treenimenetelmistä itselleen uusia virikkeitä!
Hakee entistä parempaa tapaa treenata.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi455543Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3005365Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä724587Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos692465Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y12058Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt491905Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu311858Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva161822Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont261800Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi811735