Latautuuko sähköauto jos sen laittaa köyden jatkona polttomoottoriauton perään hinaukseen, siis että pyörät jotenkin pyöriessään lataisivat sähköauton akkuja? Eikös ne ota jarrutusenergiankin talteen, eikö sitä kautta niitä voi ladata hinaamalla?
Tai jos tällaista vaihtoehtoa ei ole niin miksi ei?
Tai jos tällaista vaihtoehtoa ei ole niin miksi ei?
Vastaukset 24
Vanhimmat
Voi ladata.
Sähköautoista voi tehdä perävaunuja, hinataan isoilla polttomoottorimaastureilla.
4x4 Land-Cruiserin perään kun laittaa niin patterilelu tulee perässä vaikka pyörät lukossa :D
Toyotan mallit ovat itselataavia joten ei tarvitse edes hinata ne lataantuu itsestään pihassa niistä voisi ottaa sähköfirmat mallia olisi halpaa itselatautuvaa sähköä mielin määrin
Eipä ne lataudu pysäköitynä itsestään, jos ei käynnistetä polttomoottoria. Silloin Toyota toimii agrekaattina ladatessaan sitä pientä hybridiakkua.
Älä nyt ammu alas Toyotan mainosmiesten hienoa slogania - kyllä se lataa ihan itsekseen kun näin mainostetaan.
Jos on aurinkokenno katolla niin latautuukin ja ajaessa kun laittaa tuulimyllyn katolle.
😂🤣😅 olet ytimessä maapallon kieriessä.
Muista hinata takaperin niin lataa,eteen päin mennessä purkaa akkuja.
Ei sillä voi peruuttaa kun renkaissa on se nuolella käsketty pyörimissuunta!
Jos kaksi sähköautoa lataa toisiaan vuorotellen hinaamalla, niin syntyy ikiliikkuja. Pääsee vaikka sinne Lappiin.
Kyllähän tuo onnistuu, kunhan ei päästä ajoakkua aivan tyhjäksi, sillä sähköauton pitää olla ajomoodissa ja regeneraatio päällä. Sitten vaan kaasupoljin vapautetaan niin auto luulee että ollaan laskettelemassa mäkeä alas ja lataa akustoa.
Vetokoukusta rekan hinaukseen.
Jarrutus energiana hyödyntävä ID kyllä pitäisi latautua ajokuntoon, mutta onko siinä järkeä?
Pakkohan tää oli kokeilla. Kaveri ajaa soraa ni tehtiin jäykkä hinauspuomi autojen välille.
Toi kuorman soraa ni eikun puomi kiinni ja menoksi.
Paluumatkalla montulle sähkärissä kaikki virran talteenotto täysille.
Vartissa akut täynnä ja 80 km rangea
Toivon mukaan autolle ei tullut mitään vaurioita tai ylimääräistä kulumista virran talteenottolaitteille, tokko niitä on suunniteltu niin pitkäaikaisesti kerralla käytettäväksi, että hinaamalla akku täyteen?
Mistä se sähköauto (tai tuossa edellä hybridi) tietää että autoa hinataan eikä lasketella mäkeä alas tai lähestytä punaista liikennevaloa. Samat järjestelmät siellä on käytössä kuin ajettaessakin, ei hinaamalla lataaminen riko paikkoja.
harvemmin se mäenlasku kestää varttituntia...
Uusi aika, uudet innovaatiot. Viime vuosituhannen Mcgyver tai Pelle Peloton ei olisi tuosta edes uneksinut...
Samat kalut siellä pyörii ja sähkö kulkee samoja piuhoja pitkin kuin ajetaan tuntikausia ja välillä vieläpä paljon suuremmilla sähkötehoilla kuin regeneraatiossa.
Vain hybridiä,mutta sitä ei tarvi!
Dynamo renkaaseen niin lataa sähköauton akkua kokoajan eikä virta lopu koskaan
Kyllä voi. Parasta onkin hankkia perheeseen kaksi sähköautoa. Ei tarvitse pitkillä matkoilla pysähtyä ollenkaan latureille kun hinaa vuoronperään aina toisen akun täyteen. Näin voi käytännössä ajella ilmaiseksi koko ajan.
t. autosähkömies
Itse lataan aina aamuisin alamäessä. Muutaman kerran ajaa mäen ylös ja lataa sitten alastullessa niin saa ilmaiset sähköt.