Romahtaako Impperialistin nukke-hallinto Irakissa ?

Suomen valtamediat ovat nyt hissukseen asiassa, koska impperialistin nukkehallinnot on kusessa myös euroopassa mutta se ei muuta todellisuutta:

https://www.aljazeera.com/news/2022/8/30/reaction-to-deadly-clashes-in-iraq-after-al-sadr-quits-politics
655
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ruumiita tulee kuin liukuhihnalta mutta nyt suomen oikeistolaiset ja impperialistia myötäilevät valtamediat eivät tietenkään puhu "pakotteista" halaistua sanaa. Onhan kieli niin syvällä impperialistin persessä ettei sanaa aukea

Äänestä

Se on imperialisti. 😉

Äänestä
  • Eikä nukkehallintoakaan kirjoiteta yhdysviivalla.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eikä nukkehallintoakaan kirjoiteta yhdysviivalla.

    Mutta kun Afganistanissa sellainen juuri kaatui vuosi sitten, niin mitä tilalle, jos lisää lipeää käsistä ! Ukrainassakin vaarassa, nukkehallinto ilmanmuuta. Aseita on lisää dumpattava !
    "Rauhan" asialla kun ollaan.

    Äänestä

Irakilaisten itsensä vuonna 2021 demokraattisesti valitsema laillinen hallinto. Ensimmäiset vaalit Irakissa järjestettiin sodan jälkeen jo vuonna 2005. Sen jälkeen on järjestetty jo useat vaalit.

Irakin hallitukset ovat riitaisia, koska puolueita on 33 ja intressiryhmiä on monia. Tyypillinen tilanne ex-diktatuurissa, jossa jokainen haluaa kalifiksi kalifin paikalle. Demokratia ei putoa valmiina taivaasta. Se vaatii opettelua.

USA lopetti sotatoimet Irakissa jo kauan sitten. Paikan päälle jäi Irakin hallituksen pyynnöstä muutamia kouluttajia.

Äänestä

>> Paikan päälle jäi Irakin hallituksen pyynnöstä muutamia kouluttajia.

Tarkoitit tietenkin, että muutama TUHAT sotilasta valvomaan, ettei nukkehallinto tee hairahdusta !

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Suomen valtamediat ovat nyt hissukseen asiassa, koska impperialistin nukkehallinnot on kusessa myös euroopassa mutta se ei muuta todellisuutta:

https://www.aljazeera.com/news/2022/8/30/reaction-to-deadly-clashes-in-iraq-after-al-sadr-quits-politics

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu