Puolison tai kumppanin löytäneet ovat hyvin huolestuneita, että rakkaus kestää. Näin näkyy nettikeskusteluista ja puheista, mutta näin oli ennenkin.
Kansanperinteessä näkyy, miten rakkauden varmuutta yritettiin tehostaa jo tavattaessa lemmenvakoilla. Kumppanit suorastaan pakottivat toisensa tunnustamaan rakkautensa, ja selittivät nämä sitten valoiksi. Kun rakkaus kuitenkin kuivahti, toinen sitten syytti toista ankarasti valan rikkomisesta ja petollisuudesta.
Laki ei kuitenkaan tuntenut silloinkaan lemmenvaloja. Vihkikaavan kysymyksin vain tarkistettiin, haluavatko ITSE naimisiin. Laki edellyttää, että kysytään vihittävien OMA tahto. Muu, esimerkiksi isän tai äidin tahto ei kelpaa.
Kysytään myös HALUAAKO rakastaa myötä, ja vastoinkäymisissä. Ei kysytä VANNOOKO rakastavansa tulevaisuudessakin. Silti edelleenkin kuulee joittenkin puhuvan vihkivalasta. Ääni on päässyt nousemaan falsettiin.
Silkkaa humpuukia on myös liiton kestämisen selittäminen TAHDON asiaksi. Jos se hajoaa, niin hajoaa, tahtoipa mitä tahansa. VARMIN turva liitolle on, että jättää sen kokonaan Jumalan huoleksi. Ei liitossa ole muutenkaan eduksi pinnistellä, vaan levätä. 🌹👀
Lemmenvalat
13
91
Vastaukset
Miksi mennä koko liittoon, kun se on niin epävarma sijoitus, kestääkö eikö kestä? Säästäis nekin rahat johkun järkevämpään mitkä avioliitto nielee vihkimisineen, juhlineen ja eroineen.
Yhteiskunta ja kirkko ei nykyisin pakota eikä kiellä. Vallitsee entistä vahvempi valinnanvapaus. Jos arvostaa perinteitä ja on halukas kuluttamaan siihen rahaakin, senkin voi valita, mutta voi valita myös uudenaikaisen.
Kirkkovihkiminen on ilmainen. Laki kieltää pappia ottamasta palkkiota. Muu maksaa. 🌹👀kynä..mi kirjoitti:
Yhteiskunta ja kirkko ei nykyisin pakota eikä kiellä. Vallitsee entistä vahvempi valinnanvapaus. Jos arvostaa perinteitä ja on halukas kuluttamaan siihen rahaakin, senkin voi valita, mutta voi valita myös uudenaikaisen.
Kirkkovihkiminen on ilmainen. Laki kieltää pappia ottamasta palkkiota. Muu maksaa. 🌹👀Moni pitää isot prameat juhlat ja ottaa jopa innoissaan velkaa niitten takia, sitten jo parin vuoden päästä kun ei laskujakaan ole vielä saatu häistä maksettua jo erotaan ja malsellaan taas kulut osituksista ja tuomioistuimelle avioerosta. Älytöntä.
PALSTANVALTAAJA kirjoitti:
Moni pitää isot prameat juhlat ja ottaa jopa innoissaan velkaa niitten takia, sitten jo parin vuoden päästä kun ei laskujakaan ole vielä saatu häistä maksettua jo erotaan ja malsellaan taas kulut osituksista ja tuomioistuimelle avioerosta. Älytöntä.
Sanoisin, että älkää olko hulluja yhden juridisen seikan takia. :D
PALSTANVALTAAJA kirjoitti:
Sanoisin, että älkää olko hulluja yhden juridisen seikan takia. :D
Sitä voi juhlia muutenkin ja ostaa sormuksia lahjaksi, olla koreassa koltussa ja rakastaa. Ei tartte mitään aamenia ja velkoja, eroja sitten pähkiä.
- Anonyymi
Jaa, kyllä se ainakin itselläni oli ihan tahdon asia. Pysyin pitkään, vaikka asiat olivat päin persettä. Lähdin siinä kohtaa, kun totesin, että minä en enää TAHDO jatkaa. Rakkauttakin olisis ollut vielä, mutta tahto loppui, kun muutosta ei ollut luvassa. Ihan puhtaasti tahtokysymys.
- Anonyymi
Avioliitto on täysin turha. Joku ensitreffit alttari ohjelmakin siinä niitä pareja kun nainen saa ihan hyvän tavis miehen niin sitten se ei vaan kelpaa sille tavis naiselle koska mies ei ollut rikas ja tarpeeksi komea.
- Anonyymi
myy polrom kpli lsiåimhom mpdyitosiyplom åsolsöös stbsdomlom joo varmastasti alkaa ärsyttämään ihmisä , tie suljettu ja nosturi jätti auto :D
- Anonyymi
"...tahdotko ottaa xxx aviomieheksesi/aviovaimoksesi ja osoittaa hänelle uskollisuutta ja rakkautta myötä- ja vastoinkäymisissä?"
Siis tahdotko ja se on tahdon asia nimenomaan, älä muuta väitä. Niin kauan kuin MOLEMMIN puolin riittää tahtomista olla yhdessä, liitto jatkuu. - Anonyymi
hullut kaupunkilaiset tekevät hulluja aisoita :D
- Anonyymi
mielenvikaiset heksinkiläiset tekevät hulluja asioita :D
- Anonyymi
Jos menet untenmaille nukkumaan niin jsa näet unis ytulee hasssu uni ja .....heräät hse sitten jooh ;D
- Anonyymi
onneksi oma ikä suojelee tähti taivaan lentojen perässä juoksemisen,
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll1766891Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava2314029Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi673341Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut772757Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi72176Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs42065100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es21862Kunnanjohtaja haista sinä
Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei351531Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?
Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik431425Loimaan k-citymarketilla puukotus
Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun461368