Lemmenvalat

Puolison tai kumppanin löytäneet ovat hyvin huolestuneita, että rakkaus kestää. Näin näkyy nettikeskusteluista ja puheista, mutta näin oli ennenkin.

Kansanperinteessä näkyy, miten rakkauden varmuutta yritettiin tehostaa jo tavattaessa lemmenvakoilla. Kumppanit suorastaan pakottivat toisensa tunnustamaan rakkautensa, ja selittivät nämä sitten valoiksi. Kun rakkaus kuitenkin kuivahti, toinen sitten syytti toista ankarasti valan rikkomisesta ja petollisuudesta.

Laki ei kuitenkaan tuntenut silloinkaan lemmenvaloja. Vihkikaavan kysymyksin vain tarkistettiin, haluavatko ITSE naimisiin. Laki edellyttää, että kysytään vihittävien OMA tahto. Muu, esimerkiksi isän tai äidin tahto ei kelpaa.

Kysytään myös HALUAAKO rakastaa myötä, ja vastoinkäymisissä. Ei kysytä VANNOOKO rakastavansa tulevaisuudessakin. Silti edelleenkin kuulee joittenkin puhuvan vihkivalasta. Ääni on päässyt nousemaan falsettiin.

Silkkaa humpuukia on myös liiton kestämisen selittäminen TAHDON asiaksi. Jos se hajoaa, niin hajoaa, tahtoipa mitä tahansa. VARMIN turva liitolle on, että jättää sen kokonaan Jumalan huoleksi. Ei liitossa ole muutenkaan eduksi pinnistellä, vaan levätä. 🌹👀

13

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miksi mennä koko liittoon, kun se on niin epävarma sijoitus, kestääkö eikö kestä? Säästäis nekin rahat johkun järkevämpään mitkä avioliitto nielee vihkimisineen, juhlineen ja eroineen.

      • Yhteiskunta ja kirkko ei nykyisin pakota eikä kiellä. Vallitsee entistä vahvempi valinnanvapaus. Jos arvostaa perinteitä ja on halukas kuluttamaan siihen rahaakin, senkin voi valita, mutta voi valita myös uudenaikaisen.

        Kirkkovihkiminen on ilmainen. Laki kieltää pappia ottamasta palkkiota. Muu maksaa. 🌹👀


      • kynä..mi kirjoitti:

        Yhteiskunta ja kirkko ei nykyisin pakota eikä kiellä. Vallitsee entistä vahvempi valinnanvapaus. Jos arvostaa perinteitä ja on halukas kuluttamaan siihen rahaakin, senkin voi valita, mutta voi valita myös uudenaikaisen.

        Kirkkovihkiminen on ilmainen. Laki kieltää pappia ottamasta palkkiota. Muu maksaa. 🌹👀

        Moni pitää isot prameat juhlat ja ottaa jopa innoissaan velkaa niitten takia, sitten jo parin vuoden päästä kun ei laskujakaan ole vielä saatu häistä maksettua jo erotaan ja malsellaan taas kulut osituksista ja tuomioistuimelle avioerosta. Älytöntä.


      • PALSTANVALTAAJA kirjoitti:

        Moni pitää isot prameat juhlat ja ottaa jopa innoissaan velkaa niitten takia, sitten jo parin vuoden päästä kun ei laskujakaan ole vielä saatu häistä maksettua jo erotaan ja malsellaan taas kulut osituksista ja tuomioistuimelle avioerosta. Älytöntä.

        Sanoisin, että älkää olko hulluja yhden juridisen seikan takia. :D


      • PALSTANVALTAAJA kirjoitti:

        Sanoisin, että älkää olko hulluja yhden juridisen seikan takia. :D

        Sitä voi juhlia muutenkin ja ostaa sormuksia lahjaksi, olla koreassa koltussa ja rakastaa. Ei tartte mitään aamenia ja velkoja, eroja sitten pähkiä.


    • Anonyymi

      Jaa, kyllä se ainakin itselläni oli ihan tahdon asia. Pysyin pitkään, vaikka asiat olivat päin persettä. Lähdin siinä kohtaa, kun totesin, että minä en enää TAHDO jatkaa. Rakkauttakin olisis ollut vielä, mutta tahto loppui, kun muutosta ei ollut luvassa. Ihan puhtaasti tahtokysymys.

    • Anonyymi

      Avioliitto on täysin turha. Joku ensitreffit alttari ohjelmakin siinä niitä pareja kun nainen saa ihan hyvän tavis miehen niin sitten se ei vaan kelpaa sille tavis naiselle koska mies ei ollut rikas ja tarpeeksi komea.

    • Anonyymi

      myy polrom kpli lsiåimhom mpdyitosiyplom åsolsöös stbsdomlom joo varmastasti alkaa ärsyttämään ihmisä , tie suljettu ja nosturi jätti auto :D

    • Anonyymi

      "...tahdotko ottaa xxx aviomieheksesi/aviovaimoksesi ja osoittaa hänelle uskollisuutta ja rakkautta myötä- ja vastoinkäymisissä?"

      Siis tahdotko ja se on tahdon asia nimenomaan, älä muuta väitä. Niin kauan kuin MOLEMMIN puolin riittää tahtomista olla yhdessä, liitto jatkuu.

    • Anonyymi

      hullut kaupunkilaiset tekevät hulluja aisoita :D

    • Anonyymi

      mielenvikaiset heksinkiläiset tekevät hulluja asioita :D

    • Anonyymi

      Jos menet untenmaille nukkumaan niin jsa näet unis ytulee hasssu uni ja .....heräät hse sitten jooh ;D

    • Anonyymi

      onneksi oma ikä suojelee tähti taivaan lentojen perässä juoksemisen,

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      11
      2754
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      109
      2580
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      178
      2452
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      158
      2092
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      124
      1654
    6. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1119
    7. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      84
      868
    8. Mitä tekisit ensimmäiseksi??

      Jos hänet näkisit kahden kesken!!
      Ikävä
      45
      787
    9. Kievarin pöydät

      Minkä helvetin takia kievarissa on laitettu pöytä laulajan taakse. Siellä huutavat nuoret niin että et omaa ääntäsi kuul
      Suomussalmi
      15
      732
    10. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      151
      723
    Aihe