Itä malesia on yhden kuningas-maanomistajan armoilla. myynyt metsät,alaiset(heimot jotka ei tiedä tästä kuninkaasta mitään) palmuöljyviljelmille ,haitalliselille plantaaseille, puujalostusyhtiöille,malminetsijöille.
Mystinen lapsuuteni raikas villi vapaa Borneo on nykyään likaviemäri ja omistaja muka kuningas hukkuu ikääntyessä omaan varakkuuteensa..kumpa heimot kostaisivat (samaa kiitos putinille) ja laittasivat tämän itä-malesian kuninkaan tangonnuppiin persuuksista lähtinen (vlad tepes) malliin sekä suuuurrreen kärsimyksen saattamana.
malesia ei ole sivistysmaa
3
261
Vastaukset
Borneo oli Huuhaa- sedän sydäntä lähellä. Kappaleessaan "Tyrvään Närhet" hän kertoo siitä, kuinka syksyisin närhet lähtevät parvina Borneoon; "ahtaavat banaania naamariin" ja kevään tullen palaavat takaisin kotiseudulleen. kaikki muistanevat myös "Borneolaisen Passipoliisin Paremman Huuhaa- laulun".
Kaikki väki Indonesiassa on pakkautunut Sumatran saarelle ja Borneon viidakossa elelee vain muutama hassu viidakon kuningas, jotka kulkevat liaaneita pitkin, lähes lävitsepääsemättömässä maastossa. Illan tullen lauma mölyapinoita aloittaa kilpalaulannan. Meidän on aika palata hotelillemme, jossa kerrossiivooja jo lopettelee päivän työtänsä, pölyhuiskanaan norsun häntä. Kerron hänelle Auri Kanasesta ja mies lähes tikahtuu nauruun.
Väki puhuu Indonesiassa yli 700:a kieltä ja nämä kaikki on pakko kirjoittaa ylioppilaskokeessa. Englanti on sitten valinnainen ja ruotsi myös. Siellä ei ole mitään helevetin pakkoruotsia, kuten meillä!
Ihmiselle on evoluutiossa annettu käsky olla parempia kuin kollegansa. Ihmisellä ei ole koskaan tarpeeksi rahaa tai naisia. Sitten on myös alakulttuureissa muita kisoja; seurakunnissa on kova kisa olla hurskaampi ja nöyrempi, kuin muut veljet ja sisaret. Arabeilla ei ole koskaan tarpeeksi kameleita, eikä romaneilla koskaan tarpeeksi uuttta mersua tai tarpeeksi hyvää hevosta.
Ei näitä Putineita voi pysäyttää, koska aina tulee uusia. Se ominaisuus, joka oli geeneissämme tarpeellinen vuosimiljoonien ajan ja joka johti nykyiseen hyvinvointiimme eli ahneus ja kilpaileminen, johtaa raakuuksiin ja epäoikeudenmukaisuuksiin. Se ominaisuus on kuitenkin edelleen tarpeellinen, sillä muuten seuraa rappio. Ymmärtäkää ihmiset, että ristiriidat ovat elämän suola - ne täytyy hyväksyä!No nyt on kyllä vägevää puhetta putlerin kaltaisita kuin lahkolaisten valtakunnansalissa. Toivon kyllä että tässä oli jotain..sarkasmia? ettette olisi puheittesi mukaan kovin "paatunu"?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911107
- 125886
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa103865"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten276667- 71617
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait73593Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64562Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54536Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist33493- 72483
