Ikuinen hermoja raastava kilpailu

Juttelin aikoinaan erään hyvin kauniin ja hyväluontoisen tytön kanssa. Oli jo nuorena löytänyt ja seurustellut yhtäjaksoisesti ja mennyt naimisiin. Selvä voittaja.

Hän ei edes ymmärtänyt, kun kerroin, mitä tuskaa ylioppilaskotimme pojat tunsivat, kun olivat vielä ilman morsianta. Eräskin sanoi, että kyllä hän tietää, ettei tytöt tänne tule poikia hakemaan, mutta hän ei tiedä, mistä tyttöjä hakisi.

Kun elämä oli ollut niin itsestään selvää, puuttui kokemus, millaista se voi olla. Tytön puute oli meillä ehdottomasti yleisin valituksen aihe, kuin punikkilaulussa: ainainen puute ja kurjuus.

Parinhaun kamaloitukset ovat vain osa, mutta tärkeä osa, koko biologista maailmaa. KAIKKI on kilpailua, josta monet kärsivät syvästi. Mutta sitten kilpailu ei joillekin taas riitä.

'Tositeeveeohjelmat' on aina tehty kilpailuiksi, on missikilpailuja, tietokilpailija, nopean vastaajan kilpailuja ja rahapelikoneita, valtavat määrät urheilukilpailuja ja kilpa-ajoja. Teeveeuutisetkin esitetään niin, että taas joku on saanut jonkun ennätyksen.

Seka kilpailujen kamaluus että kilpiluista pitäminen on evoluution luomia ominaisuuksia, jotka ovat suuressa ihmisryhmässä, populaatiossa, saavuttaneet tasapainon, mutta meille, jotka kammoamme kilpailua, se on todella kamaloittavaa. 🌹👀

6

83

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nuorena pitääkin juoda viinaa porukoissa ja hakea tyttöjä baareista. Krapula voi olla tuskaa mutta se pitää vaan kestää jos haluaa löytää oman morsiammen. Jos ei käy baareissa juomassa viinaa niin mies kokee tuskaa elämällä yksinään ilman morsianta.
      Kun minä olin nuori niin oli itsestään selvää että baariin piti mennä viikonloppuisin jos naisiin halusi tutustua.

      T: viinamies

      • Onko tämä jo meemi, vai yhden miehen missio? 🌹👀


    • Anonyymi

      Kommenttini on ilmeisesti poistettu sääntöjen vastaisena, kun kysyin mikä on ylioppilaskoti 😄
      Täytyy laittaa muistiin, että ylioppilaskodista kysyminen kielletty.

      • Anonyymi

        Joo, ei noin törkeitä julkisesti sovi mennä kysymään :), laitan tuonkin omaan listaan muiden jatkoksi


      • Kummallista, siinä meni myös vastaukseni. Se on useiden yliopiston opiskelijoiden asuntola, tavallisesti usean huoneiston kokoinen. 🌹👀


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      91
      5518
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      57
      3661
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      61
      3005
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      49
      2219
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      61
      1986
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      301
      1927
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1626
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      96
      1511
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1407
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      9
      1363
    Aihe