Ikuinen hermoja raastava kilpailu

Juttelin aikoinaan erään hyvin kauniin ja hyväluontoisen tytön kanssa. Oli jo nuorena löytänyt ja seurustellut yhtäjaksoisesti ja mennyt naimisiin. Selvä voittaja.

Hän ei edes ymmärtänyt, kun kerroin, mitä tuskaa ylioppilaskotimme pojat tunsivat, kun olivat vielä ilman morsianta. Eräskin sanoi, että kyllä hän tietää, ettei tytöt tänne tule poikia hakemaan, mutta hän ei tiedä, mistä tyttöjä hakisi.

Kun elämä oli ollut niin itsestään selvää, puuttui kokemus, millaista se voi olla. Tytön puute oli meillä ehdottomasti yleisin valituksen aihe, kuin punikkilaulussa: ainainen puute ja kurjuus.

Parinhaun kamaloitukset ovat vain osa, mutta tärkeä osa, koko biologista maailmaa. KAIKKI on kilpailua, josta monet kärsivät syvästi. Mutta sitten kilpailu ei joillekin taas riitä.

'Tositeeveeohjelmat' on aina tehty kilpailuiksi, on missikilpailuja, tietokilpailija, nopean vastaajan kilpailuja ja rahapelikoneita, valtavat määrät urheilukilpailuja ja kilpa-ajoja. Teeveeuutisetkin esitetään niin, että taas joku on saanut jonkun ennätyksen.

Seka kilpailujen kamaluus että kilpiluista pitäminen on evoluution luomia ominaisuuksia, jotka ovat suuressa ihmisryhmässä, populaatiossa, saavuttaneet tasapainon, mutta meille, jotka kammoamme kilpailua, se on todella kamaloittavaa. 🌹👀

6

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nuorena pitääkin juoda viinaa porukoissa ja hakea tyttöjä baareista. Krapula voi olla tuskaa mutta se pitää vaan kestää jos haluaa löytää oman morsiammen. Jos ei käy baareissa juomassa viinaa niin mies kokee tuskaa elämällä yksinään ilman morsianta.
      Kun minä olin nuori niin oli itsestään selvää että baariin piti mennä viikonloppuisin jos naisiin halusi tutustua.

      T: viinamies

      • Onko tämä jo meemi, vai yhden miehen missio? 🌹👀


    • Anonyymi

      Kommenttini on ilmeisesti poistettu sääntöjen vastaisena, kun kysyin mikä on ylioppilaskoti 😄
      Täytyy laittaa muistiin, että ylioppilaskodista kysyminen kielletty.

      • Anonyymi

        Joo, ei noin törkeitä julkisesti sovi mennä kysymään :), laitan tuonkin omaan listaan muiden jatkoksi


      • Kummallista, siinä meni myös vastaukseni. Se on useiden yliopiston opiskelijoiden asuntola, tavallisesti usean huoneiston kokoinen. 🌹👀


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      127
      3745
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      36
      2444
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      144
      2088
    4. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      70
      1031
    5. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      5
      979
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      45
      881
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      63
      856
    8. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      31
      845
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      43
      770
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      97
      762
    Aihe