Avoero ja väkivallan uhka!

Kokemuksia tai asiallisia neuvoja kaipaan kovasti! Olen jonkin aikaa halunnut jo erota avopuolisostani. Ei ole yhteisiä lapsia, luojalle kiitos. Miehellä on lapsi entisestä suhteesta ja minulla myös. Asumme omistamassani talossa. Olen ottanut aiemmin useasti esille että haluan erota mutta mies sekoaa siltä istumalta kun asiasta sanon. Viimeksi alkoi raivoamaan ja muuttui todella uhkaavaksi. Ei aio lähteä yhtään mihinkään. Ei anna minun nukkua tai hetken rauhaa jos en peru aikeitani. Yrittää rajoittaa menojani, harrastuksia, näkemästä perhettäni ja ystäviäni. Sain myös tietää että miehellä melkoinen rikoshistoria joten tämäkin vielä. On työssäkäyvä mutta ulosotto vie osan. Luulen että rahatilanne pelottaa häntä jos jäävät kaksin. Mitä ihmettä minä teen että emme joudu vaaraan ja miten saan muuttamaan pois. Kalliiksi tulee itse lähteä, vuokrata asunto ja maksaa samalla kulut talosta. Häädön voin hakea mutta voi lapsi parkaa mihin pyöritykseen joutuu ja näissä oikeustoimissa ilmeisesti kestää kauan. Ja mitä jos hajottaa talon tai tekee ilkivaltaa jne. asumisaikanaan ja salaa varmaan pitäisi itse asunto hommata ja muuttaa vai etukäteen olla uhan takia poliisiin tai sosiaalityöhön yhteydessä?? Onko kohtalotovereita?

3

1019

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En ole kohtalotoveri, mutta sanoisin, että aloita sosiaalitoimesta. Ne on aika hyvin kartalla vastaavista tapauksista ja kertovat hetimiten mikä kaikki on mahdollista helpohkosti. Poliisia taas ei kiinnosta kuin ns. aktiiviset keikat, mitä teidän tilanteenne ei (onneksi) ole.

    • Tilanne on vakava jos pelkäät väkivaltaa. On useampikin paikka, mihin voit ottaa yhteyttä ja kysyä neuvoa:

      1. Poliisin neuvova puhelin https://poliisi.fi/neuvontapalvelu
      2. Lastensuojeluviranomainen

      Noista voi aloittaa ja tietysti lakimieskin voi auttaa, mutta se tietenkin maksaa.

      Jos miehesi ei suostu vapaaehtoisesti muuttamaan, voit hakea hänelle häädön. Koska hänellä on alaikäinen huollettava pitää poismuuttamiseen varatun ajan kuitenkin olla kohtuullinen.

      Korostan, että et siedä pienintäkään väkivaltaa tai edes väkivallalla uhkailua, vaan teet heti rikosilmoituksen sellaisesta. Tällöin osoitat olevasi tosissasi.

      Et oikein voi estää paikkojen hajoittamista. Jos hän niin tekee, ei autaa muuta kuin tehdä rikosilmoitus ja odottaa, että oikeuslaitos tekee tehtävänsä.

    • Kiitos näistä kommenteista! Otin yhteyttä lastensuojeluun. Nyt etsin asuntoa tilapäiseen käyttöön ettei tulla oman lapsen kanssa pahoinpidellyksi tai pahempaa. Häätö haetaan heti kun olemme turvassa. Lakimieheltä sain neuvon myös että voi hakea lähestymiskieltoa joka on nopeampi toimenpide mutta näyttöä pitää olla ja paljon joka tarkoittaa hakatuksi tulemista yksinkertaisesti. Muutto täytyy hoitaa salaa ja sosiaalityöntekijä sanoi että ehkäpä mies hoitaa asunnon nopeammin kun talo on tyhjillään ilman huonekaluja. Loppujen lopuksi miehen maksettavaksi tulee minun tilapäisasunnon kulut ja talon kulut sekä oikeudelliset kustannukset. On tämä raastavaa ja miten helpommin asiat voisi hoitaa kun toinen osapuoli olisi "normaali aikuinen"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1642
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1478
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      36
      884
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      849
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      791
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      766
    7. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      718
    8. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      718
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      710
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      673
    Aihe