Olen kyllästynyt muutamaan sinappiin ja haluaisin kokeilla jotain muuta eli oletko maistanut dijon sinappia tai tehnyt itse colman s sinappijauheesta eli onko vaikea tehdä ja entä maku eli sopiiko dijon tai colman sinappi makkaran kanssa tai pyttipanun tai ranskalaisten kanssa
Sinappi asiaa
Anonyymi
5168
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Dijon on omanlaistaan, väkevää ja toisinaan maistuvaa. Colman jauheesta saaa kai tehtyä oman maun mukaan monenlaista versiota.
-harmiseikirj-
Onkohan helppo tehdä itse ja vois joskus maistaa dijon sinappia uunimakkaran kanssa
En ole tehnyt mutta ei kai se kovin vaikeaa ole, tuo ainakin näyttää helpolta:
https://www.k-ruoka.fi/reseptit/sinappi
Tuossa näyttäisi olevan vähän vaikeampia muttei ne nuokaan kai mitään rakettitiedettä ole:
https://www.tinskunkeittiossa.fi/2015/11/seitseman-helppoa-sinappia-ja-muutama.html
-harmiseikirj-
Rohkeasti tartut uuteen tuubiin tai purkkiin ja sitten maistelemaan kaikessa rauhassa. Dijon ei todellakan maistu turun sinapilta, mutta itsekyllä tykkään molemmista.
Vois sitä maistaa mut on turun auran ja kotisinappi ja meiran sinappikin hyvää mut haluais kokeilla jotain muutakin no ei sinettisinappikaan pahaa ole mut saa vain k kaupoista mut itse suosin prismaa